لک جوهر یکی از دغدغه های افراد در خانه می باشد. ولی همه ی این معضلات اگر با روش های پاک کردن آن آشنا باشید به راحتی می توان این مشکل را بر طرف نمود. ما در تانما سعی بر آن داریم شما را با روش های مختلف پاک کردن لکه جوهر خودکار,بر روی فرش و مبل و غیره آشنا کنیم.

لک جوهر

پاک کردن لکه جوهر روان نویس

پاک کردن لکه جوهر از لباس

اولین مرحله این است نوع جوهری که روی لباس ریخته شده است را بدانید . جوهرهایی که پایه آب دارند مثل ماژیک های قابل شستشو که راحت ترین نوع برای پاک کردن هستند . لکه جوهر دائمی مثل ماژیک ها و هایلایت های دائمی می تواند چالش بزرگ تری برای پاک کردن داشته باشند.

پاک کردن لکه جوهر از فرش

اگر فرش تان به وسیله جوهر كثیف شده است می توانید روی آن كمی ماست بریزید و سپس ماست را با قاشق جمع كنید، این كار را چند بار تكرار كنید تا ماست جوهر را كاملا جذب كند. فراموش نكنید این دستور برای لكه تازه است.

پاک کردن لکه جوهر از موکت

اگر موکتتان به وسیله جوهر كثیف شده است می توانید روی آن كمی ماست بریزید و سپس ماست را با قاشق جمع كنید، این كار را چندبار تكرار كنید تا ماست جوهر را كاملا جذب كند. فراموش نكنید این دستورالعمل برای لكه های تازه است.

برای لكه های كمی قدیمی میتوانید یک قاشق غذاخوری سركه را با یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی در 2 فنجان آب گرم مخلوط كنید و یک دستمال تمیز یا یک اسفنج را درون محلول بزنید و روی لكه جوهر بكشید تا محلول جذب موکت شود، دوباره دستمال را روی لكه بكشید تا لكه از بین برود. یک پارچه تمیز دیگر را با آب سرد خیس كنید و محل لكه را تمیز و سپس خشک كنید.

پاک کردن لکه جوهر از مبل

 • برای پاک کردن لکه مرکب سیاه از روی مبل لازم است ابتدا لکه را خیس کنید و مقداری نمک آشپزخانه روی آن بریزید و سپس با پنبه مالش دهید.
 • مخلوطی از گلیسرین و آمونیاک را روی لکه بمالید و سپس با آب و پودر دستی خوب شست و شو دهید .
 • از آب ژاول نیز می توانید ، استفاده کنید .

مراحل پاک کردن لکه جوهر

پارچه را تست کنید

یک حوله را تمیز دا بردارید و پارچه لک شده را روی آن قرار دهید و سپس قسمتی را که الکل زده بودید بررسی کنید و اگر این قسمت آسیب ندیده بود، مرحله بعد را آغاز کنید.

لکه اغشته به الکل را به یک پارچه تمیز انتقال دهید

از یک حوله کاغذی یا پارچه تمیز استفاده کنید و قسمت الکلی شده را روی این لباس بزنید ، این کار باعث می شود که لکه راحت تر پاک شود و ممکن است که حوله زیر آن خیس شود و جوهر روی آن پاک شود که اگر این اتفاق بیافتد ، بباید قسمت خشک حوله را زیر قسمت جوهری انتقال دهید و این کار را تا جایی تکرار کنید که هیچ جوهری باقی نماند و سپس محل جوهری شده را کاملا شستشو دهید.اگر این جوهر از خودکار بود ، بعد از استفاده کردن از الکل مقداری مایع شوینده را به محل بزنید و سه تا پنج دقیقه صبر کنید.

در این مرحله باید ناحیه را چک کنید

اگر جوهر از بین رفته بود، آب را در داغ ترین درجه قرار دهید و مثل همیشه شروع به شستن لباس کنید و اگر لکه هنوز باقی بود، آن را با سفید کننده پایه اکسیژن و آب سرد مخلوط کنید و همچنین می توانید از دستورالعمل های روی مواد شوینده نیز استفاده کنید .گاهی اوقات باید اجازه دهید که لباس جوهری شده شما حداقل تا هشت ساعت درون آب باقی بماند و اگر این لکه هنوز هم باقی بود، باید این کار را با مواد تازه دوباره تکرار کنید و حتما به یاد داشته باشید که قبل از خشک شدن لباس ، لکه کاملا از بین رفته باشد .

لک جوهر

نحوه پاک کردن لکه جوهر

نکات مهم پاک کردن لکه جوهر

راه جایگزین را امتحان کنید

اگر می ترسید روش های پاک کردن لکه جوهر را امتحان کنید، یا اگر سعی کرده اید اما موفق نشده اید، لباس را به خشک شویی ببرید. شما باید لباس لک شده ای را که تمیز نمی شود فورا به خشک شویی ببرید.

از با تجربه بودن خشک شوئی اطمینان حاصل کنید

از مسئول خشک شویی بپرسید تجربه و ابزار لازم را برای پاک کردن این نوع لکه دارد یا نه. اکثر خشک شویی ها دستگاه خشک شویی و هم چنین دستگاه مکش پرقدرت و مواد شیمیایی قوی دارند. معمولا لکه های جوهر آبی تمیز می شود اما لکه جوهر سیاه تمیز نمی شود. همه ی جوهرهای سیاه تان را دور بریزید.

همه لکه ها قابل پاک کردن نیستند

گاهی برخی روش های خانگی باعث می شود لکه ها سخت تر پاک شود. همه ی لکه ها قابل پاک کردن نیست، گاهی لکه نیاز به قیچی دارد. اما بریدن احتمالا به لباس آسیب می زند و این روش توصیه نمی شود.

بررسی کنید که جوهر با پایه ی آب است یا نه

اگر جوهر با پایه ی آب بود، کافی است لکه را مرطوب کنید، یک حوله ی کاغذی را چند ثانیه روی آن فشار دهید. به این طریق تقریبا لکه کاملا پاک می شود. در صورت لزوم این روش را تکرار کنید سپس لباس را به شیوه ی همیشگی بشویید.

پشت لکه را تمیز نگه دارید

معمولا لکه جوهر به پشت لباس سرایت می کند و بخش های دیگر را نیز لک می کند. اگر پشت لکه را تمیز نگه ندارید ممکن است طرف دیگر پارچه را خراب کند.

مراقب تماس مواد با دهان باشید

به یاد داشته باشید آمونیاک یا دیگر مواد شیمیایی را به دهان تان نزدیک نکنید.

لکه به زیر پارچه نفوذ نکند

قبل از شروع هر روشی باید زیر لکه یک پارچه قرار دهید. این باعث می شود لکه به لایه ی زیرین لباس نفوذ نکند.

هر دو طرف پارچه را چک کنید

شاید هم لکه به طرف دیگر سرایت کند، در این صورت بعد از پاک کردن لکه از روی لباس حتما قبل از خشک شدن روی طرف دیگر هم کار کنید. برخی افراد ترجیح می دهند اول روی پشت لباس کار کنند و بعد سراغ روی لباس بیایند.

از یک مسواک نرم استفاده کنید

اما به یاد داشته باشید که خیلی شدید این کار را نکنید چون می تواند سبب آسیب دائمی به الیاف پارچه شود.

هرگز لکه را نمالید

چون باعث انتشار لکه جوهر می شود. از طرف دیگر استفاده از حوله ی کاغذی می تواند لکه جوهری را که هنوز خیس است جذب، و پاک کردن آن را آسان تر کند.

لک جوهر

نکات مهم لک جوهر

پاک کردن لکه جوهر ازدیوار یا کفپوش

برای از بین بردن لکه جوهر از روی دیوار خمیردندان را مستقیم بر روی حوله دستی بزنید و حوله را با حرکات دورانی روی لکه بمالید. ممکن است اثر خمیر دندان بر روی دیوار یا کفپوش بماند، تنها کافی است محل را با یک پارچه گرم دستمال کنید.

برای از بین بردن لکه جوهر از روی دیوار مایع ضد عفونی دست را مستقیم بر روی حوله دستی بزنید و حوله را با حرکات دورانی روی لکه بمالید. معمولا ضدعفونی کننده دست روی اکثر سطوح نتیجه می دهد.اگر بقایایی از مایع ضد عفونی دست بر روی سطوح باقی ماند می توانید با پارچه گرم دستمال بکشید . اگر از روش های بالا نتیجه ای حاصل نشد می توانید کمی اسپری الکل بزنید و لکه را پاک کنید .

پاک کردن لکه جوهر ماژیک

 • برای از بین بردن لکه ماژیک از یک مداد پاک کن استفاده کنید .
 • برای از بین بردن لکه ماژیک از دستمال مرطوب کودکان استفاده کنید .
 • برای از بین بردن لکه ماژیک از ژل ضد عفونی کننده دست استفاده کنید.
 • برای از بین بردن لکه ماژیک از اسپری ضد آفتاب را فراموش نکنید. البته نگذارید ضد آفتاب برای مدت طولانی بر روی چوب بماند زیرا ممکن است به آن آسیب وارد کند .
 • برای از بین بردن لکه ماژیک اسپری حشره کش روی لکه بمالید .
 • برای از بین بردن لکه ماژیک ، پارچه ی لک شده با جوهر را شب تا صبح در شیر غوطه ور کنید و سپس آن را بشویید .
 • برای از بین بردن لکه ماژیک از روی لباس ، 3/4 فنجان آمونیاک خانگی را با 1/4 فنجان آب مخلوط بکنید ، پس از آن لباس موردنظر را به مدت 24 ساعت داخل محلول بگذارید. بهتر است درِ سطل حاوی محلول را با کیسه پلاستیکی بپوشانید.
لک جوهر

پاک کردن لکه جوهر استامپ

پاک کردن لکه جوهر با خمیر دندان

برای پاک کردن جوهر از روی لباس می توانید کمی خمیر دندان ساده روی لکه یا نوشته های ماژیک خمیردندان بمالید ، سپس با استفاده از کمی صابون و یک پارچه مرطوب و مقداری فشار می توانید لک ها را کلاً از بین ببرید .اگرمی خواهید یک لکه جوهر را از روی چوب (برای مثال مبلمان چوبی) پاک کنید از خمیر دندان ساده استفاده کنید زیرا در غیر این صورت ممکن است سطح چوب مبل یا میز شما خراش بردارد .

نکته

 • این روش بر روی قاب چوبی، دیوار و حتی صورت یک عروسک مورد تست قرار گرفته و مؤثر بوده است .
 • توجه داشته باشید که برای این کار از خمیردندان ساده ( نه ژله ای ) استفاده کنید که حاوی هیچ گونه مواد ساینده نباشد.

پاک کردن لکه جوهر با سرکه

برای لكه های كمی قدیمی می توانید یک قاشق غذاخوری سركه را با یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی در 2 فنجان آب گرم مخلوط كنید و یک دستمال تمیز یا یک اسفنج را درون محلول بزنید و روی لكه جوهر بكشید تا محلول جذب فرش شود، دوباره دستمال را روی لكه بكشید تا لكه از بین برود. یک پارچه تمیز دیگر را با آب سرد خیس كنید و محل لكه را تمیز و سپس خشک كنید.
یک دستمال كاغذی تمیز بردارید و روی لكه ضربه بزنید، فراموش نكنید فقط ضربه بزنید و اصلا دستمال را روی لكه نمالید تا پخش نشود. روی دستمال دیگری كمی تافت یا الكل سفید بریزید و روی لكه ضربه بزنید تا جوهر جذب دستمال شود. بعد از از بین رفتن لكه، با دستمال كاغذی مرطوب آن محل را پاک كنید تا الكل و مواد بیرون بیایند.

پاک کردن لکه جوهر با نمک

اگر خوش شانس باشید و بتوانید قبل از اینکه لکه خشک شود به داد آن برسید، باید فوری سراغ نمکدان بروید. حتی اگر در محل کار باشید هم می توانید یک نمکدان پیدا کنید. لکه های تازه جوهر به راحتی با نمک پاک می شوند. روی محل لکه جوهر را با نمک بپوشانید، خواهید دید که همه جوهرها جذب نمک می شود.

نمک جوهری شده را از روی لباس به آرامی و با کمک یک حوله خیس بردارید. برای از بین بردن لکه جوهر از روی لباس این کار را یک بار دیگر تکرار کنید. در صورتی که جوهر خشک شود پاک کردنش بسیار دشوارتر می شود.

اگر لكه جوهر روی مبل افتاده باشد، محل جوهر را خیس كنید و روی آن نمک بریزید و با پارچه تمیزی محل را بمالید. می توانید مخلوط گلیسرین و آمونیاک را هم روی لكه بمالید و سپس با آب و پودر بشوید.

لک جوهر

پاک کردن لکه جوهر با نمک

پاک کردن لکه جوهر با جوش شیرین

استفاده از ترکیب جوش شیرین و آب یکی دیگر از روش های موثر برای از بین بردن لکه جوهر است . از این ترکیب می توان برای انواع لباسها استفاده کرد.کافی است این دو ماده را به نسبت 2 به یک ترکیب کرده تا ماده ای خمیر مانند حاصل شود

پاک کردن لکه جوهر با گلیسیرین و مایع ظرفشویی

استفاده از مخلوط گلیسیرین و مایع ظرفشویی یکی از بهترین روش ها برای پاک کردن لکه های جوهری است .یک قاشق غذا خوری گلیسیرین را با یک قاشق چای خو ری مایع ظرفشویی مخلوط کرده و مانند روش های قبل از آن استفاده می کنید .

نکته

 • سرعت پاک کردن لکه ها با این ترکیب مقداری کمتر است بنابراین باید پس از مالاندن پاک کننده بر روی جوهر ، 5 دقیقه صبر کنید تا کاملاً اثر کند .
 • استفاده از این ترکیب برای لکه های قدیمی موثر است .
 • پس از پاک شدن کامل لکه ، لباس را به خوبی بشویید .

پاک کردن لکه جوهر با الکل سفید

برای از بین بردن هر گونه لکه ی جوهری ، شامل جوهر خودکار ، جوهر روانویس ، جوهر ماژیک و هر چیز دیگری فقط کافیست یک پارچه یا پنبه تمیز را به الکل آغشته کرده و بر روی لکه ی جوهر اعمال کنید . پس از پاک کردن جوهر ، باید لباس را بشویید تا الکل از بافت آن خارج شود .

پاک کردن لکه جوهر با استون

استون، یک ترکیب شیمیایی است که به عنوان یک حلال برای مواد شیمیایی، و همچنین به عنوان پروپانون یا پاک کننده ناخن نیز شناخته می شود.مانند متیل الکل، استون نیز کمک می کند، تا لکه های جوهر از روی لباس پاک شود.با این حال، این محصول می تواند برای پارچه بسیار قوی باشد و به آن آسیب برساند.با این وجود، هر دو روش ها ، مخصوصا الکل متیل برای لباس های رنگی، مناسب هستند.روش کار با استون مشابه روش الکل متیل است.با این حال، سعی کنید، این روش ها را در فضاهای باز انجام دهید و از ماسک استفاده کنید، چرا که بوی آنها،می تواند باعث سردرد شود.

پاک کردن لکه جوهر با الکل متیل

متانول، یک مایع کم چگالی است که گاهی بعنوان یک حلال استفاده می شود بنابراین، گزینه خوبی برای پاک کردن لکه های جوهر از لباس های کودکان نیز می باشد.برای شروع، شما باید یک پارچه تمیز که با متانول مرطوب شده است را، زیر لباس مورد نظر قرار دهید سپس، یک تکه کوچکی از پارچه پشمی را که با متانول مرطوب کرده اید را روی لباس بکشید. هدف جذب جوهر است.این کار را با یک تکه پارچه تمیز جدید ،تکرار کنید تا لکه ناپدید شود.اگر لکه باقی ماند، می توانید لباس را برای چند ساعت در محلول آب و صابون خیس کنید، و سپس آن را بشورید.

پاک کردن لکه جوهر با آبلیمو

یک ترفند طبیعی دیگر برای پاک کردن لکه های جوهر از لباس های کودکتان، آب لیمو است.در واقع، آب لیمو، مانند یک سفید کننده عمل میکند و لکه ها را از روی انواع خاصی از پارچه ها پاک می کند.برای انجام این روش، به آب، نیمی از لیمو و یک تکه پارچه پشمی نیاز دارید.پارچه پشمی را با آب لیمو مرطوب کنید و آنرا برای چند ثانیه روی لکه بگذارید، سپس این کار را تا زمانی که جوهر ناپدید شود، تکرار کنید.بعد، لباس خود را به صورت معمول بشورید.

پاک کردن لکه جوهر با شیر

شاید عجیب به نظر برسد، اما خیساندن پارچه در شیر ممکن است لکه را پاک کند. در یک ظرف کم عمق آن قدر شیر بریزید که روی لکه را بپوشاند. محل لکه را در ظرف بگذارید تا یک شب بماند. روز بعد آن را بیرون بیاورید و به روش معمول بشویید.

لک جوهر

پاک کردن لک جوهر

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید