فاکتورهای مؤثر در افزایش طبیعی قد

افزایش قد  و افزایش طبیعی قد ، همراه با سلامت عمومی خواسته مشترک بیشتر ما انسانها است. در واقع این افزایش طبیعی قد برای بسیاری از نوجوانان و حتی والدینشان مسئله ای با اهمیت و حساس است در این مطلب از تانما ما از افزایش طبیعی قد و راهکارهایش بیشتر می گوییم.

شاید شما احساس کنید که دوستانتان به طور ناگهانی جرقه های برای افزایش قد داشته اند و شما به طور جدی عقب مانده اید. شاید بقیه افراد خانواده شما واقعا قد بلند باشند و شما تعجب کنید که آیا می توانید کاری انجام دهید یا خیر. حقیقت این است که قد یک فرد بیشتر توسط چیزهایی تعیین میشود که از کنترل او خارج است مثل ژن ها . موارد متعددی وجود دارد که در طول سال های نوجوانی می توانید رعایت کنید مانند رژیم غذایی و سطح فعالیت.

راهکارهای افزایش طبیعی قد

۱- رژیم غذایی متعادل داشته باشید

داشتن  یک رژیم غذایی متعادل به افزایش طبیعی قد کمک شایانی می کند .هنگامی که بدن چاق تر باشد، فرد خیلی کوتاه تر بنظر میرسد. نه فقط این بلکه با خوردن صحیح و مناسب می توانید بلندتر شوید و حس بهتری داشته باشید!

خوردن مقدار زیادی پروتئین ضعیف مانند گوشت مرغ ، ماهی، سویا و لبنیات، باعث افزایش رشد ماهیچه ها و استخوان های سالم می شوند. کربوهیدرات ساده مانند پیتزا، کیک، شیرینی و سودا، چیزهایی هستند که باید از آنها دوری کرد.
خوردن مقدار زیادی کلسیم که در سبزیجات برگ سبزرنگ مانند اسفناج و کلم و در لبنیات (ماست و شیر) یافت می شود، کمک می کند تا استخوان های سالم را رشد بدهد.
روی به اندازه کافی مصرف کنید، مطالعات، هرچند تا کنون غیرقابل قبول بوده اند، به ارتباط احتمالی بین کمبود روی و رشد خیره کننده در پسران اشاره می کند. منابع مناسب روی عبارتند از صدف خوراکی، گندم، دانه کدو و کدوتنبل، گوشت بره، بادام زمینی و خرچنگ.

دریافت ویتامین D کافی باعث افزایش رشد استخوان و عضلات در کودکان و کمبود رشد و افزایش وزن در دختران می شود. مقادیر کم ویتامین D را می توان در ماهی، یونجه، قارچ و همچنین غذاهای غنی شده با ویتامین D مانند شیر و غلات یافت. با این حال، اکثریت قریب به اتفاق ویتامین D از در معرض نور خورشید قرار گرفتن بدست می آید. با فقط ۱۵ دقیقه در روز زیر نور خورشید (به طور متوسط) بودن می توانید اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی ویتامین D دریافت می کنید.
۲- در سنین نوجوانی و بلوغ ورزش کنید

ورزش منظم ممکن است به شما در سنین نوجوانی برای افزایش طبیعی قد کمک خواهد کرد. بیرون بروید و روی ماهیچه هایتان حداقل ۳۰ دقیقه در روز کار کنید.

در باشگاه عضو شوید. رفتن به باشگاه به شما کمک می کند تا به بسیاری از ماشین های ورزشی و دستگاه های عضلانی دسترسی پیدا کنید. همچنین باعث می شود که انگیزه برای تمرین کردن داشته باشید (اگر در باشگاه باشید اما ورزش نکنید، احساس احمق بودن میکنید)

به یک تیم ورزشی ملحق شوید .افرادی که به تیم های ورزشی می پیوندند می توانند از رقابت طبیعی برای سوزاندن کالری اضافی استفاده کنند و به افزایش قد امیدوار باشند. بهترین چیز در مورد ورزش های تیمی این است که با گذر زمان، شما حتی متوجه نمی شوید که ورزش می کنید.
اگر هیچ کار دیگری نمیکنید، راه بروید. اگر نمیتوانید زمان دیگری برای انجام کاری پیدا کنید، بلند شوید و پیاده روی کنید. به فروشگاه مواد غذایی ،. به کتابخانه ، یا به مدرسه بروید.


۳- هر شب به میزان کافی بخوابید

داشتن خواب کافی  به شما در داشتن رشدی کافی کمک می کند .هنگام خواب بدن شما رشد می کند، بنابراین داشتن مقدار زیاد خواب معادل زمان دادن به بدن برای افزایش قد است. در صورتی که پیش از بارداری هستید یا هنوز کمتر از ۲۰ سال سن دارید، هر شب ۹ تا ۱۱ ساعت خواب داشته باشید.

هورمون رشد انسان (HGH) به طور طبیعی در بدن ، به خصوص هنگام خواب عمیق یا ارام ترشح می شود. دریافت خواب مناسب، باعث تولید HGH ، که در غده هیپوفیز تولید میشود خواهد شد.
۴- بدانید که اکثر اندازه قد شما توسط ژنتیک از پیش تعیین شده است

دانشمندان بر این باورند که ۶۰ تا ۸۰ درصد میزان افزایش قد شما توسط ژن تعیین می شود. متاسفانه، شما ژن قد بلند دارید یا نه. این به این معنی نیست که اگر والدین کوتاه قد داشته باشید، رشد نمیکنید. داشتن والدین کوتاهتر به این معنی است که احتمال بیشتر کوتاه قد بودن را دارید.

۵- سعی نکنید جلوی افزایش قد خود را بگیرید

ممکن است کار زیادی برای افزایش قد تان وجود نداشته باشد اما می توانید چندین مرحله را انجام دهید تا مطمئن شوید که قد طبیعی شما را تحت تاثیر قرار نمی دهد. مصرف داروها و الکل در جوانی ممکن است رشد شما را محدود کنند و سوء تغذیه می تواند شما را از رسیدن به قد مناسب بازدارد.

آیا کافئین واقعا افزایش قد شما را محدود می کند؟ مطالعه علمی نشان می دهد که، نه، کافئین رشد را محدود نمی کند. ، با این حال، مصرف کافئین شما را از داشتن خواب صحیح و منظم باز میدارد. کودکان و نوجوانان حدود ۹ تا ۱۰ ساعت خواب نیاز دارند و کافئین ممکن است به توانایی شما برای داشتن خواب زیاد آسیب برساند.
آیا سیگار کشیدن واقعا افزایش قد شما را محدود می کند؟

اثرات سیگار کشیدن و دود دست دوم بر شاخص توده بدنی (BMI) غیرقابل قبول است. طبق گزارش منابع اینترنتی دانشگاه کلمبیا، “اگر چه مطالعات انجام شده عمدتا غیرقابل حل بوده اند، تحقیقات موجود نشان می دهد که کودکان سیگاری یا افرادی که در معرض دود دست دوم هستند، از کسانی که سیگار نمی کشند و یا از بچه های افراد غیر سیگاری کوتاه تر هستند.
آیا استروئیدها واقعا افزایش قد شما را محدود می کنند؟ کاملا بله.

استروئیدهای آنابولیک باعث کاهش رشد استخوان در کودکان و نوجوانان می شوند، همراه با کاهش تعداد اسپرم، کاهش اندازه سینه، افزایش فشار خون، شما را در معرض خطر ابتلا به حمله قلبی قرار میدهند. کودکان و نوجوانانی که از آسم رنج می برند و استفاده از انالایزرهایی که دوزهای اندک استروئید بودزونید را دارند، به طور متوسط ​​نیم اینچ کوتاهتر از کسانی هستند که با استروئیدها درمان نمی شوند.

۶- انتظار داشته باشید که در بیست سالگی رشدتان متوقف شود

بسیاری از نوجوان ها به خود نگاه می کنند و می پرسند: “آیا سن رشد  و افزایش قد من پایان یافته است ؟” اگر شما زیر ۱۸ سال هستید، احتمالا جواب «نه» است. اگر هنوز بلوغ متوقف نشده، نباید رشدتان متوقف شده باشد .سعی کنید ،به جای نگرانی در مورد اینکه چقدر بلند می شوید.،برای زمان کمی که برای بلند تر شدن در اختیار دارید سپاسگزار باشید .

 چگونه قد خود را بلند تر نشان دهیم

۱- حالت جسمانی خوب داشته باشید

به جای خم شدن ، همیشه صاف بایستید. شانه های خود را کمی به سمت عقب بکشید. داشتن یک وضعیت خوب باعث می شود که خیلی بلندتر بنظر برسید!

۲- لباس های تنگ تر بپوشید

لباس های تنگ تر خطوط بدن شما را برجسته می کنند. اگر لباسهای گشاد بپوشید، این خطوط ناپدید می شوند و شما را کوچکتر نشان میدهند. لباس هایی متناسب اندامتان بپوشید که در مورد خودتان احساس خوبی داشته باشید، اما نه انهایی را که با پوشیدن آن حس ناراحتی یا عصبی بودن میکنید.

۳- افزایش قد داشته باشید

شما همیشه می توانید کفش پاشنه بلند بپوشید، از پوشیدن کفش تخت یا صندل اجتناب کنید . در عوض، کفش های پاشنه بلند بپوشید.

۴- بهترین ویژگی های بدن خود را نشان دهید

اگر پاهای بلند دارید، شورت یا دامن کوتاه بپوشید تا پاهای خود را برجسته کنید. سعی کنید برای جلوگیری از پوشیدن گرمکن های پا یا ساق پوش که پاهای شما را کوتاه کرده و به نسبت شما را کوتاه تر نشان میدهد خودداری کنید.

۵- لباس های رنگ تیره بپوشید

گاهی اوقات بلندتر به نظر رسیدن همان باریک تربه نظر رسیدن است. اگر شما قادر به باریک دیده شدن هستید، شانس خوبی دارید که بلندتر نیز به نظر برسید. رنگ هایی مانند سیاه و سفید، آبی تیره و سبز جنگلی می توانند شما را باریک تر و بلندتر نشان دهند ، به ویژه اگر لباس هایتان از ناحیه ی پایین و بالا تیره باشد.

۶- لباس با خطهای عمودی بپوشید

لباس های با خط های عمودی می تواند شما را بلندتر نشان دهند. نوارهای افقی متضاد عمل میکنند، بنابراین از پوشیدن خطوط افقی اجتناب کنید.

چگونه انتظار واقعی داشته باشید؟

شما احتمالا می توانید افزایش قد خود را با تغییرات رژیم غذایی و شیوه زندگی چند اینچ ادامه دهید، به خصوص اگر هنوز هم نوجوان یا حتی در سن ۲۰ سالگی هستید (برای پسران).
استراتژی های بصری در واقع شما را بلندتر نمی کند، اما می توانند کاری کنند که چند سانتی متر بلند تر به نظر برسید و به شما اعتماد به نفس بیشتری دهند.

نکات مهم:

برای افزایش قد، تا آنجا که می توانید خود را بکشید و حرکات کششی انجام دهید. روی زمین دراز بکشید و ماساژ بگیرید . ماساژها ماهیچه های شما را آرام می کنند و اجازه می دهند کمی بلندتر شوند.

اگر رشدتان متوقف نشده ، رژیم غذایی نگیرید. این می تواند شما را کوتاه تر کند.
هنگامی که نوجوان هستید، اطمینان حاصل کنید که پروتئین کافی در رژیم غذایی خود داشته باشید. سعی کنید ۷۰ گرم (۰.۰۲۵ اونس) پروتئین برای هر پوند وزن بدن بخورید. )به عنوان مثال اگر وزن شما ۱۰۰ پوند است، ۷۰ گرم پروتئین مصرف کنید.

اگر لاغر هستید، سعی کنید لباس های بلند بپوشید، و اگر نیستید، سعی کنید وزن خود را از دست بدهید، بنابراین رشد شما به دلیل وزن تان متوقف نخواهد شد.
شلوار جین، شلوار یوگا، یا شلوار تنگ بپوشید. شلوار گشاد و شلوار راحت شما را کوتاه تر نشان میدهند.
چه کوتاه یا بلند باشید، این جوانب مثبت و منفی برای همه چیز وجود دارد، پس برای کسی که هستید خوشحال باشید.

همچنین پیاده روی به افزایش قد کمک می کند. شما همچنین می توانید از پریدن در تمرین روزانه خود استفاده کنید. همچنین بسیاری یوگا آساناس مانند تاداسانا که به افزایش قد کمک می کند وجود دارد. شما باید یوگا را صبح زود انجام دهید. بنابراین یوگا یک راه خوب برای افزایش قد است.

    آیا این مطلب مفید بود؟
    نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید