بیماری سوزاک یک بیماری عفونی است که در زنان و مردان با نشانه های مشخصی بروز می کند و می تواند مدت ها زندگی افراد را مختل کند خصوصا اگر به موقع درمان نشود. در ضمن به دلیل اینکه یکی از راه های انتقال بیماری سوزاک، برقراری ارتباط جنسی است، بنابراین زوجین به منظور پیشگیری از این بیماری باید اصول خاصی را رعایت کنند. تانما در این مطلب ضمن بیان علل و نشانه های بیماری سوزاک، روش های کنترل بیماری سوزاک در بارداری را نیز مطرح می کند؛

بیماری سوزاک چیست؟

سوزاک یک عفونت مقاربتی است که از طریق رابطه جنسی گسترش پیدا می کند. در مردان، معمولا مجرای ادراری و در زنان معمولا مجرای خروجی مثانه، گردنه رحم و یا هر دو به این عفونت آلوده می شوند. این عفونت همچنین می تواند راست روده، مقعد، گلو و لگن را نیز آلوده کند. در موارد نادر، چشم ها نیز به این عفونت دچار می شوند.

شیوع بیماری سوزاک

تمام افرادی که از لحاظ جنسی فعال هستند می توانند دچار بیماری سوزاک شوند. همچنین شرکای جنسی متعدد، فقر، سوء مصرف مواد، ابتلا به سایر بیماری های مقاربتی احتمال ابتلا به سوزاک را بیشتر می کند. در ضمن در مجردها و سن کمتر از ۲۵ سال در معرض سوزاک، احتمال خطر بیشتری وجود دارد و شیوع سوزاک در نقاط شهری بیشتر از نقاط روستایی گزارش می شود. به طور جهانی، هر ساله نزدیک به 78 میلیون مورد جدید ابتلا به سوزاک تشخیص داده می شود، با این حال، تمامی موارد ابتلا تشخیص و گزارش داده نمی شوند.

منشاء بیماری سوزاک

سوزاک توسط باکتری نیسریا گنوره ایجاد می شود. باکتری گنوره در هنگام تماس یا مقاربت جنسی از فردی به فرد دیگر منتقل می گردد.

بیماری سوزاک چیست

منشأ بیماری سوزاک

علائم بیماری سوزاک

علائم بیماری سوزاک در زنان

 • درد در هنگام مقاربت جنسی
 • تب
 • ترشحات زرد یا سبز رنگ از واژن
 • تورم در ناحیه فرج
 • خونریزی در بین عادات ماهیانه
 • خونریزی های شدید ماهیانه
 • خونریزی پس از مقاربت
 • ادرار مکرر یا دردناک
 • گلو درد، خارش، بلع دشوار یا تورم گره های لنفاوی گردنی
 • درد چشم، حساسیت به نور یا ترشحات چشمی که بیانگر عفونت هستند.
 • قرمزی، تورم، گرمی و درد مفاصل

علائم بیماری سوزاک در مردان

 • ترشحات ادراری سفید، زرد یا سبز که بیانگر عفونت هستند.
 • التهاب و تورم پوست آلت تناسلی
 • درد در بیضه یا کیسه آن
 • ادرار مکرر و دردناک
 • خارش، درد، خونریزی و ترشحات مقعدی و یا درد در هنگام دفع مدفوع
 • خارش، بلع دشوار یا تورم گره های لنفاوی گردنی
 • درد چشم، حساسیت به نور یا ترشحات چشمی که بیانگر عفونت هستند.
 • قرمزی، تورم، گرمی و درد مفاصل
عوارض بیماری سوزاک

علائم بیماری سوزاک

عوارض بیماری سوزاک

عوارض سوزاک در زنان

عوارض سوزاک در مردان

 • اپی دیدیمیت. التهاب اپی دیدیم که تولید اسپرم ها را کنترل می کند.
 • ناباروری

همچنین هنگامی که سوزاک درمان نمی شود، هر دوی زنان و مردان در معرض خطر ابتلا به یک عفونت منتقل شونده و کشنده سوزاک قرار می گیرند. این نوع عفونت اغلب توسط موارد زیر شناخته می شود:

 • تب
 • آرتریت (التهاب مفاصل)
 • التهاب لوزه و گلو
 • درماتیت (التهاب پوست)

افراد مبتلا به سوزاک همچنین در معرض خطر بالا تری جهت ابتلا به ویروس ایدز قرار دارند و همچنین در صورت داشتن ابتلا به ایدز، در معرض خطر انتشار آن به همراه سوزاک هستند.

تشخیص بیماری سوزاک

پزشک برای تشخیص سوزاک با استفاده از سواب (وسیله ای چوبی که یک سر آن دارای پنبه است) از مایع درون مجرای ادرار مرد و گردن رحم زن نمونه برداری می کند. سپس نمونه ها برای بررسی به آزمایشگاه فرستاده می شود. همچنین ممکن است آزمایش کشت گلو و کشت مقعدی را انجام دهید تا پزشک تشخیص دهد که آیا عفونت در گلوست یا مقعد. آزمایش های دیگری نیز وجود دارد که با نمونه برداری از ادرار، وجود باکتری را نشان می دهد.

پیشگیری از بیماری سوزاک

تشخیص بیماری سوزاک

پیشگیری از بیماری سوزاک

 • در هر دفعه برقراری رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید.
 • فراموش نکنید که داشتن بیش از یک شریک جنسی علاوه بر مشکلات عرفی و اخلاقی، ممکن است باعث بروز بیماری های مقاربتی شود. بهترین رابطه جنسی، رابطه با یک شریک جنسیست به گونه ای که وی نیز تنها یک شریک جنسی داشته باشد. هر شریک جنسی بیشتر برابر است با خطر بیشتر برای ابتلا به بیماری های مقاربتی.
 • مسئولیت پذیر باشید. اگر به بیماری مقاربتی مبتلا هستید تا زمانی که درمان شما کامل نشده است از برقراری رابطه جنسی اجتناب کنید.
 • تا قبل از اینکه مجددا آزمایش نداده اید و سلامت شما و شریک جنسیتان توسط پزشک تائید نشده است از برقراری رابطه جنسی اجتناب کنید.

درمان بیماری سوزاک

آنتی بیوتیک ها

سوزاک معمولاً با یک بار تزریق آنتی بیوتیکی به نام سفتریاکسون به باسن یا مصرف یک دوز از آزیترومایسین به صورت خوراکی، درمان می شود. با مصرف آنتی بیوتیک شما باید ظرف چند روز احساس راحتی و آرامش کنید.مشکل مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در بیماری سوزاک در حال افزایش است. در این موارد نیاز به درمان گسترده تری می باشد که همراه با مصرف یک دوره ی هفت روزه با آنتی بیوتیک های خوراکی یا درمان دوگانه ی بیماری با دو نوع داروی متفاوت معمولاً به مدت یک هفته است. آنتی بیوتیک هایی که برای درمان گسترده ی بیماری استفاده می گردند معمولاً یک یا دو بار در روز مصرف می شوند. سفتریاکسون و آزیترومایسین از جمله داروهای آنتی بیوتیک رایجی هستند که مصرف می شوند. دانشمندان در حال تلاش برای تولید واکسنی برای پیشگیری از بیماری عفونی سوزاک هستند.

اجتناب از داشتن مقاربت جنسی

تا زمانی که درمان پایان نیافته است خطر ابتلا به علائم و انتشار عفونت وجود دارد.

تکرار آزمایش در برخی موارد

همواره جهت اطمینان از موثر بودن درمان نیازی به انجام دوباره آزمایش نیست. با این حال، مرکز کنترل بیماری ها انجام دوباره آزمایش را به برخی بیماران توصیه می کند. پزشک در ارتباط با الزامی بودن این مورد تصمیم گیری می کند. انجام دوباره آزمایش باید 7 روز پس از درمان صورت گیرد.

تشخیص بیماری سوزاک

درمان بیماری سوزاک

بیماری سوزاک در بارداری

زایمان زودرس، پارگی پیش از موعد پرده های جنینی، عفونت پرده های جنینی و عفونت بعد از زایمان در بانوانی که به هنگام زایمان عفونت گنوکوکی در آنها ثابت شده است شیوع بیشتری دارد. اگر مادران باردار مبتلا به سوزاک باشد، هنگام زایمان آنرا به نوزاد منتقل خواهد کرد. که می تواند در نوزاد سبب کوری، عفونت مفصلی و یا عفونت کشنده خون شود. بنابراین اگر مادران باردار مبتلا به سوزاک باشد، هر چه سریعتر باید درمان شود تا خطر انتقال به نوازد کاهش پیدا کند.

تأثیر بیماری سوزاک بر جنین و زایمان

سوزاک و سقط جنین

کنگره متخصصان بانوان و زایمان (ACOG) اعلام کرده است که میزان سقط مکرر در بانوان مبتلا به سوزاک افزایش می یابد. بانوان مبتلا به سوزاک اغلب بیماری التهابی لگنی (PID) را نیز تجربه می کنند که خطر ابتلا به بارداری خارج رحمی را افزایش می دهد. به این معنا که جنین به جای رحم در داخل لوله فالوپ جای می گیرد. از آنجا که لوله برای حمایت از یک جنین بسیار کوچک است؛ اگر جنین با استفاده از داروسقط نشود، پارگی دیواره لوله فالوپ و خونریزی جدی می تواند رخ دهد.

سوزاک و زایمان زودرس

نوزادان متولد شده در مادران مبتلا به سوزاک به احتمال زیاد پیش از موعد مقرر و قبل از هفته ۳۷ متولد می شوند. زایمان زودرس در بانوان مبتلا به سوزاک ممکن است مربوط به پارگی زودرس غشا یا کیسه آب اطراف نوزاد و یا به دلیل محافظت جنین از عفونت باشد.

سوزاک در نوزاد تازه متولد شده

نوزادانی که از طریق زایمان طبیعی متولد می شوند به دلیل آنکه در دهانه واژن ممکن است با ترشحات عفونی سوزاک تماس داشته باشند؛ احتمالا دچار این بیماری خواهند شد. علائم عفونت سوزاک به طور کلی چند روز پس از زایمان در جنین ظاهر می شود و شامل عفونت های پوستی، عفونت تنفسی، عفونت مجاری ادرار و واژن و التهاب ملتحمه و صلبیه چشم است.

قطره آنتی بیوتیک چشم درست پس از زایمان مانع از انتقال عفونت به چشم می شود. در صورت عدم درمان سوزاک می تواند موجب نابینایی در نوزادان شود. در نهایت در صورت عدم درمان ممکن است نوزاد مبتلا به سوزاک به آرتروز در مفاصل یا مننژیت و ... نیز مبتلا شود؛ و با گسترش بیشتر بیماری، عفونت سیستمیک خون، موجب ایجاد عوارض تهدید کننده زندگی نوزاد می شود.

درمان سوزاک در بارداری

تأثیر بیماری سوزاک بر جنین

کنترل بیماری سوزاک در بارداری

مرکز کنترل بیماری ها (CDC) توصیه می کند که تمام مادران باردار ۲۵ ساله یا جوان تر، به علاوه مادران باردار ۲۵ ساله و بالاتر که در معرض خطر بالای سوزاک قرار دارند، باید در اولین ویزیت بارداری با پزشک تحت آزمایش قرار بگیرند. عوامل خطر شامل سابقه ابتلا به سوزاک یا یکی دیگر از بیماری های مقاربتی، افزایش فعالیت جنسی در سنین جوانی، داشتن شرکای جنسی متعدد یا جدید هستند. شما ممکن است بعد از درمان عفونت سوزاک دوباره آزمایش شوید و دوباره در سه ماهه سوم بارداری، اگر هنوز دارای ریسک بالای ابتلا به سوزاک هستید، تحت آزمایش قرار بگیرید.

اگر فکر می کنید که احتمال ابتلای شما به سوزاک یا سایر بیماری های مقاربتی وجود دارد، مرکز بهداشتی و یا پزشک خود را در جریان قرار دهید تا تحت آزمایش قرار بگیرید. همچنین اگر شما یا شریک زندگی شما دارای علائم سوزاک یا سایر بیماری های مقاربتی (زیرا اغلب این بیماری ها همراه با هم هستند) باشید، باید تحت آزمایش یا تکرار آزمایشات قرار بگیرید.

برای آزمایش سوزاک، مرکز پزشکی شما یک نمونه ادرار یا یک نمونه از دهانه رحم را تهیه و سپس آن را برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه ارسال می کند. اگر نتیجه آزمایش شما مثبت باشد، بلافاصله تحت درمان قرار می گیرید.

درمان بیماری سوزاک در بارداری

برای درمان سوزاک از آنتی بیوتیک استفاده می شود. مهم است که حتما آنتی بیوتیک را با تجویز پزشک و دقیقا بر طبق نسخه ایشان مصرف کنید. در غیر این صورت ممکن است دارو تاثیر کمتری داشته باشد و یا اصلا تاثیری نداشته باشد. سفتریاکسون و سفیکسیم برای درمان سوزاک در بارداری باید مورد استفاده قرار بگیرد.

فراموش نکنید که درمان به موقع سوزاک می تواند خطر ابتلای شما به سایر بیماری ها مانند بیماری التهاب لگنی را کاهش دهد و از گسترش بیشتر عفونت جلوگیری کند. بسیاری از افرادی که به سوزاک مبتلا هستند، بیماری مقاربتی کلامیدیا نیز دارند. در چنین شرایطی باید هر دو عفونت شما تحت درمان قرار بگیرد.

در هنگام درمان عفونت سوزاک از برقراری رابطه جنسی اجتناب کنید. اگر درمان شما شامل تنها یک دوز از دارو بود، حتما بعد از دریافت دارو ۷ روز صبر کنید تا دارو تاثیر خود را بگذارد. درمان عفونت سوزاک شما را در مقابل ابتلای مجدد به بیماری سوزاک محافظت نمی کند. لذا همواره مسائل بهداشت جنسی و توصیه های پزشکی را به یاد داشته باشید و به آنها عمل کنید. اگر ابتلای شما به بیماری سوزاک باعث شده است که شما و یا شریک جنسیتان نسبت به این قضیه احساس بدی داشته باشید، یک یا چند جلسه مشاوره می تواند برای حل این مشکل مفید باشد.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید