فر آشپزخانه که بسیاری از خانم ها از تمیز کردن آن رنج میبرند,آنقدر هم که فکر میکنید تمیز کردنش سخت نیست فقط باید شیوه آن را بلد باشید.به مرور زمان با پخت و پزهایی که در فر می شود باعث نشستن چربی و دوده و کثیف شدن داخل فر می شود. ما در این مقاله از تانما راههایی برای خلاصی از چربی و تمیز کردن فر به شما پیشنهاد میکنیم.

تمیز کردن فر آشپزخانه

تمیز کردن فر آشپزخانه

تمیز کردن فر آشپزخانه

تمیز کردن فر جزو کارهای سخت یک خانم خانه دار است.اما با رعایت نکات زیر ، می توانید به راحتی داخل فر را تمیز کنید.در شیشه خالی اسپری، مخلوطی از یک پیمانه نمک، یک پیمانه جوش شیرین و یک پیمانه آب تهیه کنید و در قسمت های داخل فر خاموش بپاشید و بگذارید بماند تا کم کم کثیفی داخل آن جدا شود.سپس با پارچه مرطوب داخل فر را دستمال بکشید.
در صورتی که احساس می کنید کثیفی ها کاملا از بین نرفته است مقدار جوش شیرین را اضافه کنید.از قسمت بالای شیشه فر محلول را نپاشید زیرا بین دوجداره شیشه نفوذ پیدا می کند.برای پیشگیری می توانید قسمت های باز شیشه ای را با پارچه بپوشانید تا مانع ورود آب شود یا این که به جای استفاده از آبپاش با دستمال این کار را انجام دهید.

تمیز کردن فر اجاق گاز

یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی، یک قاشق غذاخوری سرکه سفید، یک قاشق غذاخوری پیراکسیدهیدروژن را با یک لیتر آب مخلوط کنید و با استفاده از اسفنج و اسکاچ قسمت داخل فر را آغشته و پس از یک ساعت تمیز کنید.

پیش از تمیز کردن فر بهتر است پنج دقیقه آن را گرم کنید.میتوان ابتدا فر را با آب و اسفنج مرطوب و سپس دستگاه را روشن کرد. این کار به بهتر و راحت تمیز شدن فر کمک میکند.

فر آشپزخانه

تمیز کردن فر آشپزخانه

تمیز کردن در شیشه ای فر

اگر فکر می کنید تمیز کردن فر آسان است، پس باید این نکته سریع را برای تمیز کردن در شیشه ای دوست داشته باشید. فقط کمی آب به یک چهارم فنجان جوش شیرین اضافه کنید و خمیر غلیظی درست کنید. سپس در را باز کرده و خمیر را روی شیشه با اسفنج بمالید بگذارید مخلوط 20 دقیقه بماند، سپس آن را با اسفنج مرطوب پاک کنید.

تمیز کردن فر با شوینده های شیمیایی

امروزه شوینده های بسیار زیادی در بازار وجود دارد که بتوان چربی و لکه هایی مانند فر را با آن تمیز کرد.

تمیز کردن فر با شوینده های طبیعی

راه های زیادی برای تمیز کردن فر با شوینده های غیر شیمیایی است یکی از این راه ها به شرح زیر می باشد.

یک پیمانه آمونیاک را در ظرفی در داخل فر به مدت یک شب کامل بگذارید و سپس روز بعد لکه ها را پاک کنید.۵ قاشق غذاخوری جوش شیرین، ۳ قطره مایع ظرفشویی و ۴ قاشق غذاخوری سرکه سفید را به شکل ضماد غلیظ در بیاورید و با استفاده از اسفنج داخل فر را تمیز کنید.

فر آشپزخانه

تمییز کردن فر با شوینده های طبیعی

تمیز کردن مایکروفر

  • تمام میله هارا از دستگاه جدا کنید.
  • یک سطل تا تشت را با آب گرم به همراه یک پاک کننده ی سادهچند منظوره ی پر کنید. اجازه دهید تا مدتی بر روی آن بماند و لکه ها و کثیفی ها را از بین ببرد. اگر امکانش بود آن را یک روز کامل در همان حال رها کنید. مراقب باشید به وان آسیب نزند.
  • سپس آن را با یک پد پاک کننده و یا پشم فولادی خوب پاک کنید.
  • اگر خواهان تمیزی بیشتر هستید با جوش شیرین و آبلیمو خمیری تهیه کرده و روی فر گازی بریزید.

تمیز کردن فر با آبلیمو

آب لیمو و دیگر مرکبات ، به علت خاصیت اسیدی که دارند ، روغن را به خوبی در خود حل کرده و از این رو در تمیز نمودن سطوح چرب شده به واسطه پخت و پز و … بسیار مؤثر هستند. از طرف دیگر بهره گیری از این روش بسیار ساده است و تنها چیزی که شما نیاز دارید ، دو لیمو ، کمی آب و یک ظرف مناسب و یک اسفنج برای مالیدن مایع روی سطح می باشد.

پس از خالی کردن محفظه فر مطابق روش قبلی ، ایمو را نصف کرده و آب آن را درون ظرفی که از پیش تدارک دیده اید ، بفشارید. این کار را برای تمامی تکه های لیمو تکرار کنید ، تا آب هر دو لیمو به صورت کامل به دست بیاید.

حال درون ظرف مقداری آب بریزید که نسبت این دو مایه 1/3 شود.

در این مرحله محلول به دست آمده را درون فر قرار داده و دمای آن را روی 250 درجه تنظیم کنید. سپس به مدت 30 دقیقه منتظر بمانید تا بخار آن کاملا بر روی دوده های سیاه نشسته و لکه ها را نرم کند.

حال فر را خاموش کنید ، ظرف را بردارید و اجازه دهید تا فر خنک شود. پس از این که درون فر خنک شد ، لکه ها با استفاده از یک تکه ابر به راحتی قابل تمیز شدن خواهند بود.

برای پاک نمودن جرم های باقی مانده شما می توانید از باقی مانده آب لیمو استفاده نمایید. آن را با استفاده از اسفنج روی جرم ها کشیده و پس از رفع لکه ، با استفاده از یک حوله سطح را خشک نمایید.

فر آشپزخانه

تمیز کردن فر با آبلیمو

تمیز کردن فر با جوش شیرین و سرکه

ترکیبی از آب، جوش شیرین و سرکه را در کاسه مخلوط،کنید یک پارچه کهنه یا اسفنج تمام چیزی است که نیاز دارید.

اول از همه شبکه های فر را بردارید و آنها را تمیز کنید

خمیری از جوش شیرین و آب درست کنید. زمانی که به یک غلظت رسید آن را در فر بریزید . می توانید این مواد را همه جا به جز روی شعله ها بزنید

صبر کنید . بگذارید مخلوط یک شب بماند و حداقل 12 ساعت طول می کشد. منتظر باشید جوش شیرین قهوه ای شود. این طبیعی است، پس وحشت نکنید.

روز بعد، به آرامی سرکه را روی سطح پخش کنید و اجازه دهید تا با خمیر واکنش نشان دهد که تمیز کردن آلودگی ها را بسیار آسان تر می کند. اگر بخواهید، می توانید سرکه را بیشتر یا کم تر استفاده کنید.

تمیز کردن فر با مایع ظرفشویی

برای تمیز کردن فرگاز میتوانید در منزل یک پاک کننده ی ارزان بسازید. یک قاشق چایخوری مایع ظرفشویی، یک قاشق چایخوری آب لیموترش و یک و نیم قاشق چایخوری مایع سفید کننده را در یک لیوان آب گرم حل کنید. محلول را با اسفنج به دیوارههای داخل فر بمالید و بگذارید 45 دقیقه بماند. سپس با دستمال مرطوب چند بار سطوح را تمیز کنید. این پاک کننده، مواد خشک شده و چربیهای سوخته را از دیوارهها جدا میکند.

فر آشپزخانه

تمیز کردن فر با مایع ظرفشویی

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید