یکی از مشکلاتی که در روز های گرم و به ویژه در تابستان برای بیشتر افراد به وجود می آید تشنگی بیش از اندازه است. البته نوعی از تشنگی شدید وجود دارد که با نوشیدن مقدار زیادی از مایعات آرام نمی شود که با نام تشنگی بیش از حد شناخته می شود و اصطلاح پزشکی این شرط پلیدیپسیا است، تشنگی بیش از حد ممکن است باعث ایجاد تاری دید و خستگی در برخی از افراد شود. تشنکی بیش از اندازه می تواند نتیجه شرایط پزشکی جدی باشد. از جمله دلایل تشنگی بیش از اندازه می توان به مصرف غذاهای شور و یا تند ، بیماری ، فعالیت فیزیکی شدید ،استفراغ،اسهال،از سوختگی رنج بردن و کاهش چشمگیر خون اشاره کرد.. البته دقت کنید که کم آبی بدن، دهان خشک ، سیگار کشیدن، کمبود ویتامین و مواد مغذی، بارداری ، اضطراب و تنش، مصرف بیش از اندازه کافئین و دیابت نیز می توانند مواردی باشند که در تشنگی تاثیرگذارند و باید توسط پزشک بررسی گردند.

دستور تهیه نوشیدنی عطش زا

برای برطرف کردن عطش در تاسبتان، بهتر است روزی دست کم 8 لیوان آب مصرف کنید و یا از نوشیدنی عطش زا استفاده کنید.در ادامه چندین دستور نوشیدنی ضد عطش آماده شده است. شربت آبلیمو یک نوع نوشیدنی ضد عطش است که از قدیم در فصل های گرم مورد مصرف قرار می گرفته و پایه اصلی این شربت، عصاره لیموترش است که با آب رقیق می‌شود و همراه مقدار کمی قند یا شکر مورد مصرف قرار می‌گیرد. دقت کنید که مصرف آب لیمو به تنهایی توصیه نمی گردد چرا که آب لیموی رقیق نشده به تنهایی بر روی مینای دندان تاثیر گذار است و سبب آسیب و تخریب آن می شود لذا بهتر است برای مصرف آب لیمو چه در غذا و چه در سالاد، حتما آب لیموی خود را رقیق کنید.

شربت ضد عطش آبلیمو

شربت ضد عطش آبلیمو

شربت آبلیمو، نوشیدنی عطش زا بوده که جلوی گرمازدگی را می گیرد و مصرف آن در ماه های گرم، مسافرت ها و به ویژه سفر های دریایی، شدیدا توصیه می گردد. آب لیمو خواص دیگری نظیر ضد تصلب شرایین، کاهش‌دهنده کلسترول، ضد برخی سموم از جمله تریاک ، ضدتب و ضد کمبود ویتامین C را داراست و مصرف آن در هیچ سنی، مشکلی ایجاد نمی کند. یکی دیگر از نوشیدنی های عطش زا، شربت خاکشیر است. در خصوص طرز تهیه نوشیدنی ضد عطش خاکشیر گفته شده است که مقداری آب سرد، کمی شکر و خاکشیر را با یکدیگر ترکیب کرده و از آن در مقابل گرمازدگی استفاده کنید. حتما دیده اید که خاکشیر دارای موادی به نام لعاب است که لعاب می تواند تا چند برابر وزن خود، آب جذب کرده و متورم شود و به شکل ژله در بیاید. علاوه بر آب موجود در شربت برای تامین آب بدن، لعاب هم تاثیراتی دارد و هر ماده ای که دارای لعاب باشد، می تواند کمبود آب بدن را جبران کند.

تخم شربتی

تخم شربتی

یکی دیگر از نوشیدنی های عطش زا، تخم شربتی است که دانه گیاه ریحان خوراکیست و درشت تر از خاکشیر بوده و سیاه رنگ است. زمانی که تخم شربتی را داخل آب می ریزید، روی آن، لایه ای ژله ای مانند تشکیل خواهد شد که این لایه می تواند در جبران کمبود آب بدن تاثیرگذار باشد. شربت تخم شربتی، ضد گرمازدگی و ضد عطش است و خواص تخم شربتی و خاکشیر تقریبا به مانند یک دیگر است. از دیگر خواص خاکشیر و تخم شربتی می توان به خاصیت مسهل و ملین کننده آن اشاره کرد که برای جلوگیری از یبوست که در تابستان شایع تر است، مناسب است. بیدمشک نوعی بید است که در اول بهار، درخت آن برگ می دهد و گل های زیبا و خوشبویی دارد. عرق بیدمشک از گل‌های این نوع بید که در ارومیه بسیار زیاد است، تهیه می‌شود.

خاکشیر

خاکشیر

 عرق بیدمشک می تواند بدون رقیق کردن استفاده گردد چرا که خواصی به مانند تقویت کنندگی، آرام بخشی ، ضد گرما زدگی و مقوی قلب را داراست و البته گاهی به صورت شربت آن را رقیق کرده و مقداری شکر را به آن اضافه می کنند. عرق بیدمشک علاوه بر ضد عطش بودن، خاصیت آرام‌بخشی و تقویت قلب نیز دارد و مطالعه‌های اخیر خواصی را که از قدیم به تجربه به آن نسبت می‌دادند، از نظر علمی به اثبات رسانده‌اند. یکی دیگر از نوشیدنی های عطش زا، گلاب است که در واقع گلاب نوعی عرق گیاهی است که از گلبرگ های چند نوع گل محمدی به وجود می آید. گلاب ایرانی در ناحیه قمصر کاشان تولید می گردد که این نوع گلاب بسیار معروف است.

شربت بیدمشک

شربت بیدمشک

اسانس گل محمدی با نام گلاب شناخته می شود که از خواص دارویی آن می توان به ضد اسهال، ضد التهاب، افزایش‌دهنده میل جنسی، ضد نفخ، مقوی قلب، خلط‌آور، مقوی معده و اشتها آور بودن آن اشاره کرد. البته گلاب به عنوان افزودنی در برخی مواد استفاده می شود که گلاب را به فالوده، بستنی یا شربت ها می افزایند. گاهی خود گلاب نیز به صورت رقیق شده به عنوان شربت به کار برده می شود و این مایع می تواند در پیشگیری از گرمازدگی و عطش مفید باشد.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید