خرید یکی از عملیات ضروری در زندگی می باشد که با توجه به سریع و راحت بودن خرید های اینترنتی ، بیشتر افراد به این سمت رو می آورند. اما نکته ای که برای خرید اینترنتی وجود دارد این است که شما به هنگام مراجعه به وب سایت ها باید محصولاتی را خریداری کنید که در هنگام خرید در صورتی که به موارد امنیتی توجه نکنید در این صورت، بدون هیچ مشکلی می توانید به خرید خود بپردازید.یکی از مهم ترین نکته هایی که به هنگام خرید از سایتی باید به آن توجه کنید این است که آن وب سایت نماد اعتماد الکترونیک داشته باشد و تمامی اطلاعات درج شده در این سامانه با اطلاعات وب سایت یکسان باشد. این نماد از طریق سازمانی با نام توسعه تجارت الکترونیک به وب سایت های فروشنده تاییدیه ای می دهد که این نماد به عنوان صلاحیت به فروشنده داده می شود و هرساله باید تمدید گردد. پس در هنگام خرید اینترنتی حتما به دنبال این نماد باشید که در بیشتر شرایط این نماد در انتهای وب سایت دیده می شود.

نکاتی در خصوص خرید اینترنتی

یکی از توصیه هایی که در خرید اینترنتی وجود دارد این است که بهتر است به هنگام تحویل محصول مورد نظر در درب منزل، پرداخت خود را انجام دهید که این فعالیت سبب می شود تا شما با خیالی آسوده تر خرید کنید. در این شرایط شما با یک شماره تماس و آدرس منزل، محصول مورد نظر را سفارش می دهید و به هنگام تحویل آن پس از چک کردن محصول به صورت کامل، هزینه را به مامور پستی می دهید. در صورتی که محصول مورد نظر شما همان چیزی که می خواستید نبود، می توانید آن را برگشت بزنید. بهتر است به وبسایتی که مراجعه می کنید، گارانتی تعویض محصول داشته باشد و این نکته می تواند ضرر های مالی شما را به حداقل برساند. دقت کنید که ممکن است محصول قبل از آنکه به دست شما برسد، آسیب دیده باشد و نتوانید کاری با آن انجام دهید و در صورت وجود گارانتی تعویض با هماهنگی با فروشنده می توانید محصول نا سالم را تعویض کنید.

نماد اعتماد الکترونیکی

نماد اعتماد الکترونیکی

پرداخت اینترنتی امن تر

برای خرید اینترنتی بهتر است تا به سایت های معروف و شناخته شده مراجعه کنید چرا که این وب سایت ها اصولا از فروشندگانی معتبر برخوردار هستند و خرید از سایت های ناشناس می تواند آسیب های مالی فراوانی به شما وارد کند و حتی امکان هک شدن کارت بانکی وجود دارد که در نهایت اطلاعات کارت شما کاملا در اختیار این افراد قرار می گیرند و می توانند هر فعالیتی را انجام دهند. پس از این که محصول اینترنتی خود را خریداری کردید، حتما از شناسه خرید خود اسکرین شات تهیه کنید چرا که در برخی موارد ممکن است ارسال محصول به تعویق بیافتد که با ارائه فیش و یا همان اسکرین شات می توانید، مشکل خرید خود را برطرف سازید. دقت کنید که پس از انجام خرید خود در اینترنت باید حتما کامپیوتر خود را خاموش کنید چرا که نصب برخی از بدافزار ها می تواند سبب انجام جرایم سایبری شود.

پرداخت امن تر

پرداخت امن تر

به هنگام پرداخت در فروشگاه های اینترنتی باید توجه کنید که یو آر ال سایت حتما پیش وند Https را داشته باشد و در غیر این صورت ممکن است که اطلاعات شما به دست افراد سودجو بیفتد. در بیشتر وب سایت هایی که پرداخت آن ها به وب پیجی با یو آر ال Http می رسد، هیچ محصولی به شما ارسال نخواهد شد و بلکه اطلاعات کارت شما نیز به دست آنها خواهد رسید و می توانند از کارت شما سوء استفاده نمایند. به هنگام وارد کردن اطلاهات حتما به یو آر ال وب سایت توجه کنید و ترجیحا پرداخت های خود را از طریق کامپیوتر انجام دهید.

به هیچ عنوان رمز دوم خود را به افراد ناشناس ارسال نکنید و حتی به ایمیل های مزاحمی که در خواست اطلاعات کارت شما را دارند و یا به صفحه پرداخت متصل می شوند، پاسخ ندهید و پرداختی انجام ندهید. تنها در حالتی رمز دوم خود را در وبسایت ها وارد کنید که از پیشوند Https در بخش آدرس سایت اطلاع کامل را کسب کنید و از ذخیره کردن رمز دوم خود در کامپیوتر خودداری کتید. دقت کنید که ممکن است هنگامی که افراد سود جو به رمز کارت شما دست پیدا کنند، در این حالت حساب بانکی شما توسط افراد سودجو خالی شود.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید