خواص خرمالو بسیار زیاد و متنوع است و همه افراد می توانند از خوردن آن لذت ببرند. البته چون خانم ها در دوران بارداری شرایط خاصی دارند بهتر است در مصرف آن دقت کنند. تانما در این مطلب به خواص خوردن خرمالو در بارداری می پردازد؛

ارزش غذایی خرمالو

خرمالو کالری پایینی دارد، ولی از جمله منابع سرشار از ویتامین C ، ویتامین A، منگنز و فیبر است. علاوه بر مواد مغذی مذکور، خرمالو محتوی مقداری منیزیم، تیامین، فولات و فسفر هم است.

خواص خرمالو برای دوران بارداری

ارزش غذایی خرمالو

فواید خوردن خرمالو در دوران بارداری

1-خواص خرمالو برای رشد جنین

تاثیر خرمالو بر رشد جنین بسیار است و چون میوه خرمالو سرشار از مواد معدنی مانند کلسیم و فسفر می باشد، بنابراین، می توان ادعا کرد که خوردن این میوه در دوران بارداری کمک می کند تا رشد و توسعه استخوان های جنین داخل رحم مادر کامل گشته و عملکرد سیستم عصبی مرکزی او هم بهتر شود.

2- درمان کم خونی زنان باردار با خرمالو

میوه خرمالو دارای مقدار زیادی آهن بوده و مصرف آن در دوران بارداری کمک می کند تا مادر و فرزند داخل رحم او از بروز خطر کم خونی در امان باشند. همچنین، خوردن خرمالو در دوران بارداری می تواند باعث افزایش تعداد هموگلوبین خون مادران شده و مانع از بروز عوارض جانبی مانند کم خونی، خستگی و سرگیجه در بدن او و فرزند داخل رحمش شود.

3- تقویت سیستم ایمنی بدن زنان باردار با خرمالو

خوردن میوه خرمالو در دوران بارداری باعث تقویت سیستم ایمنی بدن زنان می شود. همچنین، ویتامین A و کاروتن موجود در این میوه کمک می کند تا قدرت بینایی و ماهیچه های قلب مادر باردار و فرزند داخل رحم او تقویت گردد. علاوه بر این موارد، مصرف میوه خرمالو می تواند عملکرد فرآیندهای مختلف بدن مادر باردار را بهبود می بخشد.

در نهایت، فراموش نکنید که ویتامین C موجود در این میوه باعث افزایش سیستم ایمنی بدن زن حامله شده و سلامت او و فرزند داخل رحمش را در طی کل دوران بارداری تضمین خواهد کرد.

4- تنظیم فشار خون مادر باردار با خرمالو

مصرف میوه خرمالو به درمان فشار خون بالا در دوران بارداری کمک زیادی خواهد کرد. همچنین، منیزیم موجود در این میوه کمک می کند تا فشار خون زنان در طی کل دوران بارداری در حد تعادل باشد.

خواص خرمالو برای زن باردار

تنظیم فشار خون مادر با خرمالو

5- رفع استرس مادر باردار با خرمالو

ویتامین C موجود در میوه خرمالو، در به حداقل رساندن استرس ، اضطراب ، افسردگی و بی خوابی زنان باردار بسیار موثر است. به همین دلیل، مصرف این میوه به زنان باردار کمک می کند تا خواب راحتی داشته و از شر استرس و اضطراب این دوران رها شوند.

6-پیشگری از سرماخوردگی در بارداری با خرمالو

در طب سنتی ، میوه خرمالو یک ماده محبوب برای مبارزه با بیماری سرماخوردگی به شمار رفته و مصرف منظم آن کمک می کند تا مشکل سکسکه و اثرات نامطلوب آن در بدن زنان باردار از بین برود.

7-سم زدایی بدن در دوران بارداری با خرمالو

میوه خرمالو منبع بسیار خوبی از آنتی اکسیدان های قوی است. به همین دلیل، مصرف آن در دوران بارداری به سم زدایی بدن و کبد زنان حامله کمک زیادی خواهد کرد. همچنین، آنتی اکسیدان موجود در این میوه باعث خنثی شدن رادیکال های آزاد در بدن مادران باردار شده و از آسیب رسیدن به سلول های بدن مادر و جنین داخل رحم او در طی کل دوران بارداری جلوگیری می کند.

8-پیشگبری از دیابت بارداری با خرمالو

جالب است بدانید که عصاره پوست میوه خرمالو مقاومت بدن زنان باردار را به انسولین کم کرده و سطح قند خون را بدن این افراد تنظیم می کند. بنابراین، خوردن این میوه می تواند از مبتلا شدن زنان حامله به دیابت دوران بارداری جلوگیری کرده و سلامت بدن مادر و جنین داخل رحم او را تضمین نماید.

خواص خرمالو برای بارداری

پیشگری از دیابت بارداری با خرمالو

9- بهبود عملکرد سیستم قلب و عروق زنان باردار با خرمالو

مقدار بالای کلسیم موجود در خرمالو کمک می کند تا سیستم قلب و عروق زنان حامله تضمین شود.

میزان مصرف خرمالو در بارداری

خوردن خرمالو در دوران بارداری منعی ندارد اما با این حال، نیاز به مقدار کافی دارید، چون خوردن بیش از حد خرمالو با توجه به طبع گرم بالای آن خطر سقط جنین را بالا می برد، بنابراین به یاد داشته باشید که تعادل در مصرف هر نوع خوراکی را باید در برنامه خود قرار دهید و در مصرف خرمالو را هم باید حد اعتدال نگهدارید.

نحوه مصرف خرمالو در دوران بارداری

برخی از میوه ها دارای مواد شیمیایی سمی است که بر روی آن ها اسپری می شود و مواد شیمیایی باعث ناراحتی در زنان باردار می شود. همیشه قبل از مصرف خرمالو آن را به دقت شستشو دهید. در این صورت قادر خواهید بود مقداری از مواد شیمیایی آفت کش را از بین ببرید و از مزایای بهداشتی آن بهره مند شوید.

خواص خرمالو در بارداری

میزان مصرف خرمالو در بارداری

ممنوعیت های مصرف خرمالو در بارداری

در برخی موارد توصیه می شود که مادران باردار از این میوه استفاده نکنند یا در مصرف آن احتیاط به خرج دهند. این شرایط زمانی اتفاق می افتد که خانم باردار با مشکل یبوست مواجه باشد زیرا در مواردی دیده شده است که خرمالو یبوست را تشدید می کند.

مخصوصا در ماه های آخر بارداری مشکل یبوست بیشتر بروز می کند اما باید در نظر داشت که در مورد افراد مختلف ممکن است نتایج یکسانی به دست نیاید و مثلا در فردی این میوه تغییری در مزاج او ایجاد نکند و در فرد دیگر بتوان شاهد تأثیر آشکار بود. بنابراین با آزمون و خطا می توانند رابطه بین یبوست و مصرف این میوه را متوجه شوند.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید