درد قفسه سینه یکی از علائم رایج انواع اختلالات است . سالانه بیش از ۶ میلیون نفر به دلیل درد قفسه سینه در کشور ایالات متحده به بیمارستان مراجعه می‌کنند . این درد به عنوان دومین درد اصلی برای مراجعه به اورژانس شناخته شده است و تنها درد شکم است که بیش از درد قفسه سینه شیوع دارد . علت درد قفسه سینه در بیماران سرپایی ممکن است از وجود اختلالات خطرناک و تا موارد نسبتاً بی ضرر متغیر باشد که شایع‌ترین علت های بروز درد قفسه سینه اختلالات اسکلتی عضلانی و دستگاه گوارش هستند .

درد قفسه سینه

درد قفسه سینه

از اختلالات تهدید کننده زندگی که می‌تواند سبب درد قفسه سینه شود و نیازبه مراقبت های فوری داشته باشد سندروم حاد مری ، آمبولی ریه ، تامپوناد پریکارد و پارگی مری است . این روزها تمام درد های قفسه سینه به عنوان مورد مشکوک به بیماری کرونر و بیماری عروق کرونر شناخته می شود تا زمانی که خلاف آن را ثابت کند . بیشتر بخش‌های اورژانس دارای واحدهای درد قفسه سینه می‌باشند و یک سرویس سریع برای بیماران مبتلا به این خاطر ارائه داده‌اند .

علل درد قفسه سینه

1.      بیماری ریفلاکس معده شایعترین علت درد قفسه سینه بی خطر است. حدود ۶۶ درصد افرادی که در درد قفسه سینه غیر قلبی را تجربه می‌کنند ، دچار رفلاکس معده هستند . برای بهبود این عارضه ، کنترل ترشح اسید معده اولین گام در درمان محسوب می‌شود . کاهش وزن و دوری از مصرف الکل ، سیگار و شکلات در کنترل اسید معده و درمان درد قفسه سینه رفلاکس تاثیر گذار است . برای تشخیص رفلاکس معده معمولاً یک لایه سفید بر روی زبان تشکیل می شود و با نگاه کردن به زبان می توان این مشکل را شناسایی کرد .

2.      عامل دیگر درد قفسه سینه غیر قلبی که شایع نیست ، اختلالات تحرک مری است که از اسپاسم آن ناشی می گردد .

3.      حساسیت مری می تواند یکی دیگر از دلایل شایع درد قفسه سینه باشد . این دسته از افراد دردی در ناحیه سینه با فشار کمی در مری احساس می کنند و همچنین ممکن است درگیر رفلاکس معده شوند .

4.      آمبولی ریوی یکی از بیماری‌های خطرناک است که یکی از علایم آن ، درد قفسه سینه است . توسعه یک لخته خون در یک یا چند شریان ریه ، آمبولی ریه نام دارد . این بیماری با شروع ناگهانی درد در قفسه سینه و تنگی نفس رخ می دهد . همچنین سرفه های خلط دار خونی از دیگر علائم هشدار دهنده این بیماری به شمار می رود .

علل درد قفسه سینه

علل درد قفسه سینه

5.      ذات الریه یا سینه پهلو به دلیل ویروسی شدن ریه ها به وجود می‌آید ذات الریه عفونت تنفسی تحتانی دردی است . سرفه ، تب ، تنفس سخت و درد در قفسه سینه از جمله علائم این بیماری به شمار می رود .

6.      یکی از خطرناک‌ترین عاملان درد قفسه سینه غیر قلبی را سرطان ریه تشکیل می دهد . سرطان ریه شایع ترین سرطان در جهان به شمار می رود . درد قفسه سینه می تواند به این بیماری نیز مربوط باشد .

7.      جالب است بدانید که اختلالات روانی از دیگر دلایل درد قفسه سینه است . اضطراب و افسردگی شایع‌ترین علل این نوع از درد است . یک مطالعه علمی وجود دارد که نشان داده است ، اختلالات روانی درد سینه را تا سه برابر بیشتر می کند . برای تشخیص درد قفسه سینه ناشی از این اختلالات باید بگوییم که معمولا درد قفسه سینه با تپش قلب و عرق کردن کف دست همراه است .

8.      تنگی نفس و خس خس سینه ، سرفه و گاهی درد قفسه سینه مربوط به بیماری های التهابی مجاری هوایی می باشد . از جمله این بیماری ها می توان به بیماری آسم اشاره کرد .

9.      پس از خوردن یک غذای چرب ممکن است در ناحیه راست سینه و یا قسمت فوقانی شکم احساس پری و درد کنید . اگر این درد را دارید ، درد قفسه سینه شما ممکن است به خاطر مشکل کیسه صفرا باشد و به منظور بهبود درد قفسه سینه باید از خوردن غذاهای چرب دوری کنید . 

10.   سرفه های بسیار سخت می تواند ماهیچه ها و تاندون های قفسه سینه شما را مجروح کرده و در نهایت سبب درد قفسه سینه شود . این درد هم چنان ادامه دارد و با انجام فعالیت ها شدیدتر می گردد .

درد قفسه سینه

درد قفسه سینه

11.   جدا شدن عروق کرونری یکی از علت های درد قفسه سینه خطرناک است . اگر چه این بیماری نادر می باشد اما مرگبار است .این بیماری می‌تواند باعث ایجاد درد شدید و ناگهانی ، با احساس پارگی که تا گردن کمر و شکم می رود ، همراه باشد .

12.   پنوموتوراکس اغلب بر اثر آسیب به قفسه سینه ایجاد می شود و هنگامی اتفاق می‌افتد که بخشی از ریه آسیب دیده باشد . در این حالت هوا را به داخل حفره قفسه سینه رها می کند و دردی در قفسه سینه شما ایجاد می گردد .

13.   درد شدید قفسه سینه در کنار استفراغ می تواند نشانه پارگی مری باشد .

14.   اگر دردی را در قفسه سینه خود احساس می کنید و زمانی که دراز می کشید و یا به جلو خم می شوید این درد بدتر می شود ، ممکن است که شما به پانکراتیت مبتلا باشید .

15.   زمانی که قسمت فوقانی شکم پس از خوردن به قفسه سینه پایینی هل داده می شود ، ممکن است مبتلا به فتق هیاتال باشید . این موضوع موجب ایجاد علایم‌رفلاکس نظیر سوزش معده و یا درد در قفسه سینه می شود . هنگامی که دراز می کشید درد شما شدیدتر خواهد شد .

علل درد قفسه سینه

علل درد قفسه سینه

درد قفسه سینه همیشه نشانه حمله قلبی نیست اما زمانی که به اورژانس مراجعه کنید ، بر روی شما تست‌های انجام خواهند داد و ریه شما را نیز چک می کنند . برخی از اولین آزمایش‌های تشخیص علت درد قفسه سینه الکتروکاردیوگرام یا ای سی جی می باشد که در این روش فعالیت الکتریکی قلب شما را از طریق الکترود های متصل به پوست بررسی می شود . دیگر تست ها می‌توان به تست خون ف اشعه ایکس قفسه سینه و سی تی اسکن اشاره کرد . تست های استرس و آنژیوگرام نیز از دیگر راه هایی است که به پزشکان کمک می کند تا دلیل درد قفسه سینه شما را تشخیص دهند .

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید