سنگ کلیه معمولاً از نمک و مواد معدنی درون کلیه ساخته می شود و می تواند درد زیادی را به افراد تحمیل کند . بیشتر وقت ها برای دفع سنگ کلیه از دارو استفاده می شود یا از طریق امواج سنگ ها را شکسته و خرد می کنند ، تا به وسیله ادرار یا نوعی کیسه این سنگ ها دفع شوند . جالب است بدانید از هر ۱۰ نفر در دنیا یک نفر حداقل یک بار هم که شده در طول زندگی اش سنگ کلیه دفع کرده است .

درد سنگ کلیه

درد سنگ کلیه

سنگ های کوچکی که در کلیه ها ایجاد می شوند ، می توانند با ادرار به راحتی دفع شود اما مشکل بر سر سنگ های متوسط یا بزرگ است که حرکت آنها در مجاری ادراری و دفع آنها بسیار دردناک بوده و نیاز به مراقبت های پزشکی دارد . مردان بیشتر از زنان به سنگ کلیه دچار می‌شوند . تقریباً ۶.۱ درصد از مردان در معرض بیماری سنگ کلیه قرار دارند و این در حالی است که در زنان این درصد به ۱.۷ درصد می‌رسد . برای تشخیص علائم و نشانه های سنگ کلیه باید آنها را بشناسید در ادامه قصد داریم برخی از این علایم را بررسی کنیم و در انتها درمان های خانگی سنگ کلیه را عنوان خواهیم کرد .

علایم تشخیص دهنده سنگ کلیه

1.      اگر دردی آهسته و شبیه دندان درد در ناحیه کمر و لگن آغاز شود ، می تواند از علائم نشان دهنده سنگ کلیه باشد . این موضوع اولین نشانه وجود مشکل در شماست . این درد می تواند مداوم یا متناوب باشد و به ندرت پیش می آید که به طور کلی از بین برود . ممکن است تصور کنید که با مصرف داروی مسکن درد شما از بین رفته است اما پس از چند ساعت یا چند روز شدت درد بیشتر شده و محل آن مشخص تر می شود . برخی از مبتلایان در ناحیه کلیه خود احساس فشار می کنند ، گویی ادرارشان می‌خواهد از مانعی بگذرد .

2.      تب بی حوصلگی و درد از جمله مهم‌ترین نشانه های وجود سنگ کلیه است و مبتلایان به این بیماری بسیار دچار حس خستگی و بی حوصلگی می شوند . حتی ممکن است تب و لرز هم به سراغ آنها بیاید .

3.      در برخی از افراد ممکن است باین علائم وجود نداشته باشند اما دچار حالت تهوع می‌شوند که معمولاً با سرماخوردگی و معده درد همراه است . در این گونه افراد راه رفتن برایشان سخت تر و سخت تر می شود و این گونه از دردها امکان انجام کارهای روزمره را از بین می برد .

4.      وجود خون در ادرار موضوعی است که باید سریعاً بررسی گردد و توسط پزشک علائم آن مشخص شود . یکی از نشانه های سنگ کلیه وجود خون در ادرار است . ممکن است اثری از خون در ادرار خود بیابید یا ادرارتان رنگی غیرعادی پیدا کنند . تیره بودن رنگ ادرار در کنار تیز و شدید بودن ناحیه کلیه ، می تواند نشانه وجود سنگ کلیه باشد . در مورد علائمی که خفیف تر هستند بهتر است مصرف آب خود را افزایش دهید تا این بیماری را سریعتر درمان کنید .

درمان سنگ کلیه

درمان سنگ کلیه

5.      درد های تیز و سوزن سوزن شدن در اطراف کمر از دیگر نشانه های علایم سنگ کلیه است . در این حالت دچار حمله سنگ کلیه شده اید و درد شما در این مقطع دو برابر می گردد و نیاز به مراجعه فوری پزشک دارید . این دردناک ترین قسمت بیماری است و حتی از بیرون آمدن سنگ کلیه دردناک تر است .

6.      تکرر ادرار از دیگر علایم نشان دهنده سنگ کلیه است . در این شرایط نیاز است تا مقدار بیشتری آب بنوشید .

7.      وجود درد در نواحی متفاوت بدن باعث عرق کردن بیش از حد می‌شود و همین موضوع می‌تواند نشان‌دهنده وجود سنگ کلیه در کلیه شما باشد .

8.      اگر ادرار شما بوی تندی داشت حتما به پزشک مراجعه کنید چرا که ممکن است این تغییر بو می تواند مربوط به سنگ کلیه باشد .

9.      اگر درد شدید در قسمت پایین شکم خود احساس کردید که به سمت کشاله ران شما می‌رود حتماً به پزشک مراجعه کنید چرا که در این حالت ممکن است سنگ کلیه شما حمله کرده باشد .

10.   افزایش یا کاهش حجم ادرار نیز از دیگر نشانه های وجود سنگ کلیه در بدن شماست . دقت کنید که اگر حجم اداراتان افزایش پیدا کرد ، حتماً میزان آب در وعده های غذایی تان بیشتر کنید .

حال که علایم متفاوت سنگ کلیه را بررسی کردیم و نحوه شناسایی آن را عنوان نمودیم ، در اینجا قصد داریم تا به بررسی درمان سنگ کلیه بدون دارو و درمان خانگی سنگ کلیه بپردازیم .

درمان خانگی سنگ کلیه

درمان خانگی سنگ کلیه

درمان خانگی سنگ کلیه

1.      اولین روش نوشیدن آب لیو است . این کار بسیار ساده و موثر و در عین حال ارزان قیمت است . برای درمان سنگ کلیه و کاهش درد آن مصرف آب مرکبات و به ویژه آبلیمو راه‌حلی کارآمد و موثر است .

2.      لوبیا سرشار از پتاسیم بوده و یک درمان خانگی موثر برای سنگ کلیه به شمار می‌رود . بر اساس نتیجه تحقیق محققان ۶۰ گرم لوبیا قرمز باید برای ۶ ساعت در آب گرم جوشانده شود.  این آب باید از صافی رد شده و اجازه بدهید مایع به دست آمده برای هشت ساعت خنک گردد . به مدت ۱ روز و ۲ ساعت یکبار می توانید یک لیوان از این مایع بنوشید . این ماده برای کاهش درد و دفع سنگ کلیه کمک کننده است .

3.      برای درمان سریع سنگ کلیه خود می توانید از انار استفاده کنید . سعی کنید روزانه یک عدد انار کامل بخورید و یک لیوان انار تازه بنوشید یا اینکه با میوه‌های دیگر آن را ترکیب کرده و از آن سالاد تهیه کنید . گزینه دیگر در خصوص مصرف انار آسیاب کردن دانه های آن و ایجاد مخروطی به مانند رب می باشد .

4.      برای درمان سنگ کلیه در طب سنتی آمده است که برگ گزنه می تواند بسیار موثر باشد . لذا ۲ قاشق چای خوری برگ گزنه خشک شده را در یک فنجان آب داغ بریزید و سپس آن را در یک چیز قرار داده و اجازه دهید تا ۱۰ دقیقه بماند این نوشیدنی را ۲ تا ۳ بار در روز مصرف کنید .

5.      جالب است بدانید که خوردن هندوانه به طور مرتب به درمان و پیشگیری از سنگ کلیه کمک می کند . همچنین می توانید از آن ها از چای دانه های هندوانه استفاده کنید .

6.      اگر میزان سنگ کلیه شما زیاد است از غلات سبوس استفاده کنید چرا که در کاهش آنها تاثیر گذار است . بر اساس مطالعات توسط انجمن نفرولوژی آمریکا رژیم‌هایی که شامل غلات باشد ، میزان سنگ کلیه را کاهش می دهند چرا که سرشار از ویتامین ها ، مواد معدنی و فیبر هستند .

7.      یک نسخه قدیمی و چینی برای درمان سنگ کلیه استفاده از بادکش است . انجام بادکش گرم در ناحیه کلیه برای دفع سنگ کلیه و کاهش آن موثر است . علاوه بر این روغن مالی کلیه ها با روغن هایی نظیر روغن کنجد و روغن دانه سیاه می‌تواند مشکلات کلیوی شما را کاهش دهد .

درمان خانگی سنگ کلیه

درمان خانگی سنگ کلیه

8.      افرادی که به سنگ کلیه مبتلا هستند باید از کرفس استفاده کنند . نصف فنجان آب کرفس قبل از هر وعده غذایی برای بیماران سنگ کلیه تجویز می گردد .

9.      ریشه قاصدک پاک کننده کلیه است و مصرف آن به میزان ۵۰۰ میلی گرم در روز به صورت دو بار در روز می تواند برای دفع سنگ کلیه موثر باشد . ریشه قاصدک از صدها سال پیش به عنوان روشی درمانی برای کاهش سنگ کلیه استفاده می شود .

10.   ساده ترین و بهترین راه برای دفع سنگ کلیه و پیشگیری از سنگ سازی آن آب رسانی به بدن است . تا می توانید آب بنوشید تا به سنگ کلیه دچار نشوید و اگر دچار آن شدید دفع آن برای شما ساده تر گردد . آبرسانی بدون علاوه ‌بر دفع سنگ ها سبب پیشگیری از سنگ سازی کلیه شما می گردد .

11.   روغن کرچک خاصیت ضد التهابی دارد در کاهش درد دارد . می توانید از کمپرس این روغن استفاده کنید . به این ترتیب یک پارچه تمیز را به روغن کرچک آغشته کرده و آن را بر روی پوست و ناحیه دردناک کلیه بگذارید تا جذب گردد . این روش به کاهش درد شما کمک می کند .

12.   سرکه سیب از جمله موادی است که مصارف بالایی دارد و در دفع سنگ کلیه کمک کننده است . ۲ قاشق سرکه سیب را با ۲۲۰ میلی لیتر آب مخلوط کرده و میل کنی .د این نوشیدنی علائم بروز سنگ کلیه را کاهش می‌دهد و از وجود سنگ در کلیه پیشگیری می کند .

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید