یبوست بارداری یکی از مشکلات عمده و شایع خانم های در دوران بارداری است. البته این اعلب مواقع یبوست بارداری موقتی است و قابل درمان.

تانما در این مطلب به ارائه ی چند روش فوری و خانگی برای درمان یبوست بارداری پرداخته است؛

یبوست بارداری چیست؟

یبوست با سه نشانه ی کلی یعنی حرکات نامناسب روده، درد در ناحیه ی شکم و دفع سخت مدفوع همراه است و بسیاری از خانم ها در زمان بارداری علائم یبوست را تجربه می کنند.

تغییرات هورمونی، فشار رحم و کاهش میزان آهن قبل از زایمان می تواند از عوامل اصلی یبوست در بارداری باشد و به عبارتی دیگر افزایش هورمون پروژسترون در دوران بارداری سبب شل شدن عضلات بدن و به ویژه عضلات روده می شود.در نتیجه حرکت کُند روده سبب می شود تا فرایند هضم آهسته صورت بگیرد؛ این اتفاق می تواند سبب یبوست شود.

درمان یبوست بارداری

یبوست بارداری

درمان های خانگی و فوری برای یبوست بارداری

1-درمان یبوست بارداری با لیمو

اضافه کردن آب یک لیمو به یک لیوان آب گرم باعث تحریک ذائقه و حس بویایی شما می شود. همچنین به عنوان یک کاتالیزور عالی برای سیستم گوارش عمل می کند. به این ترتیب که سموم و مواد هضم نشده را از روده ی بزرگ خارج می کند.

شما می توانید کمی کنستانتره ی آب لیمو بخورید. همچنین اضافه کردن کمی آب شدت عطر و طعم لیمو را کاهش می دهد و کمک می کند که مایعات بیش تری به روده ی شما اضافه شود.معروف است که ترکیب آب گرم و لیمو سبب پریتالسی (حرکت لوله ی گوارش) یا انقباضات روده ای می شود که به دفع مدفوع کمک می کنند.

2-درمان یبوست بارداری با آب

نوشیدن حدود ۸ تا ۱۰ لیوان آب در روز به شما کمک می کند آب مورد نیاز را در سیستم بدن تان دریافت کنید و به این ترتیب مشکل یبوست را از خودتان دور نگه دارید.مصرف مقدار مناسب مایعات نه تنها مدفوع سفت را نرم می کند، بلکه همچنین باعث می شود که مواد غذایی راحت تر از طریق دستگاه گوارش حرکت کنند.

3-درمان یبوست بارداری با پرتقال

پرتقال غنی از فیبرهای غذایی و ویتامین C است. یکی از دلایل اصلی یبوست فقدان فیبر غذایی است. بنابراین، پرتقال یکی از بهترین داروها برای درمان یبوست است.هر روز مصرف فیبر را به مقدار کمی افزایش دهید تا به ۲۵ تا ۳۰ گرم فیبر در روز برسید. شما همچنین می توانید سایر میوه های خانواده ی مرکبات مانند گریپ فروت و نارنگی را بخورید.

درمان یبوست بارداری

درمان یبوست بارداری با پرتقال

4-درمان یبوست بارداری با آلو

آب آلو به عنوان یک درمان مؤثر برای یبوست به طور گسترده ای مورد تحسین قرار گرفته است. بنابراین تمام کاری که باید انجام بدهید این است که ۴ تا ۶ بار در روز آب آلو بنوشید تا یبوست را کاهش دهید و مدفوع را نرم کنید.البته اگر طعم آب آلوی تنها برای شما خیلی قوی است، آن را با کمی آب رقیق کنید و یک تکه لیمو به آن اضافه کنید.

5-درمان یبوست باردرای با اسفرزه

بارهنگ کتانی یا اسفرزه یکی از بهترین داروهای شناخته شده برای یبوست در هند در نظر گرفته می شود و ملینی است که به مدفوع حجم می دهد. از طرفی اسفرزه حاوی موادی است که مایع را جذب می کنند و موسیلاژی تولید می شود که حجم مدفوع را زیاد می کند.با این حال، اگر شما این روش درمانی را انتخاب کنید، باید هر روز ۸ تا ۱۰ لیوان آب بنوشید.قابل ذکر است اگر مشکلات قلبی دارید یا مستعد فشار خون بالا هستید، بارهنگ کتانی یا اسفرزه برای شما خوب نیست. در ضمن به عنوان یک زن باردار، این درمان را تنها به توصیه ی پزشک استفاده کنید.

6-درمان یبوست بارداری با تخم کتان

تخم کتان یکی دیگر از داروهای محبوب برای رفع مشکل یبوست بارداری است. این دانه های کوچک سرشار از فیبر غذایی هستند که کمک می کند فیبر مورد نیاز بدن تان را به رژیم غذایی تان اضافه کنید.تخم کتان همچنین مقدار زیادی امگا ۳ دارد.هرچند همان طور که در مورد سایر داروهای خانگی صادق است، شما باید به ازای هر قاشق از تخم کتان ۸ تا ۱۰ لیوان آب در روز بنوشید. (از روغن کتان نیز می توانید استفاده کنید.)

درمان یبوست بارداری

درمان یبوست بارداری با تخم کتان

7-درمان یبوست بارداری با آب آلو بخارا

آلو بخارا حاوی ترکیبی به نام سوربیتول است که خواص ملین از خود نشان می دهد، که می تواند در مقابله با یبوست بسیار کارساز باشد. لازم است یک فنجان آب آلو بخارا مصرف کنید یا می توانید به جای نوشیدن آب آن، خود آلو بخارا را مصرف کنید.باید حداقل ۴ بار در روز این کار را انجام دهید.

8-درمان یبوست بارداری با روغن معطر لیمو یا نعناع فلفلی

ماساژ خوش رایحه با استفاده از روغن معطر نعناع فلفلی یا لیمو می تواند به نرم کردن توده های سفت مدفوع و درمان یبوست کمک کند. بنابراین یک تا دو قطره روغن معطر لیمو یا نعناع فلفلی را با یک قاشق چایخوری روغن زیتون یا روغن بادام به انتخاب خودتان مخلوط کنید.این مخلوط را روی شکم خود بمالید. (می توانید این کار را یک بار در روز انجام دهید).

9- درمان یبوست بارداری با کیوی

محتوای آب و فیبر بالای کیوی می تواند اجابت مزاج و عملکرد نرم روده ها را موجب شود، و همین آن را به یکی از بهترین درمان های یبوست تبدیل می کند، بنابراین روزی یک بار کیوی بخورید.

درمان یبوست بارداری

درمان یبوست بارداری با کیوی

10-ویتامین C

ویتامین C وقتی با دوزهای بالا مصرف شود، از خود فعالیت ملین نشان می دهد. از این رو ممکن است برای درمان یبوست نیز خوب باشد. البته تحمل روده ها نسبت به ویتامین C معمولا بین 2000 و 4000 میلی گرم متغیر است.لازم به ذکر است زنان باردار نباید بیش از ۶۰۰۰ میلی گرم ویتامین C در روز مصرف کنند. بنابراین بهتر است قبل از مصرف هر نوع مکمل ویتامینی، به ویژه در دوران بارداری، با پزشک مشورت کنید.

11-درمان یبوست بارداری با سرکه ی سیب

سرکه ی سیب حاوی پکتین و اسید آستیک است که به بهبود گوارش کمک می کنند. همچنین حاوی منیزیم است که اجابت مزاج را سهولت می بخشد و یبوست را برطرف می کند.یک قاشق غذاخوری عسل و سرکه ی سیب را به یک لیوان آب گرم اضافه کنید، خوب هم بزنید و این محلول را بنوشید.هر روز صبح و شب از این محلول بنوشید تا زمانی که شاهد بهبود وضعیت تان باشید.

12-درمان یبوست بارداری با روغن نارگیل

روغن نارگیل درمان طبیعی فوق العاده ای برای رفع یبوست است. این روغن حاوی اسیدهای چرب زنجیره ی متوسط است که به سلول های روده انرژی می بخشند و سوخت و ساز بدن را تقویت می کنند، در نتیجه باعث اجابت مزاج می شوند.یک تا دو قاشق غذاخوری روغن نارگیل را به صورت روزانه مصرف کنید. از طرفی می توانید این روغن را به سالادتان اضافه کنید یا اینکه به تنهایی بخورید.(این کار را حداقل دو بار در روز انجام دهید.)

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید