کشور‌های جهان جهت گرفتن روزه در ماه مبارک رمضان ، هرساله و در هر ساعت و دقیقه و ثانیه زمین با قرارگیری در زوایای مختلف، موقعیت‌های جغرافیایی متعددی را تجربه می‌کنند و با توجه به تقویم ‌های شمسی، قمری و میلادی ایام با اختلاف‌های چند ساعته و یا روزانه روبرو است.

کمترین و بیشترین مقدار ساعت روزه داری

کمترین ساعات روزه داری در بین کشورهای عربی در کشور جزایر قمر به ثبت رسیده به طوری که ساعت روزه داری مردم در این کشور به حدود ۱۲ ساعت و ۳۷ دقیقه می رسد و بیشترین ساعت روزه نیز در الجزایر اعلام شده است که به حدود ۱۵ ساعت و ۴۵ دقیقه می رسد.

در فلسطین نیز تعداد ساعت روزه داری به ۱۵ ساعت و ۱۵ دقیقه، در اردن به ۱۵ ساعت و ۱۷ دقیقه، عراق ۱۵ ساعت و ۲۴ دقیقه، مراکش ۱۵ ساعت و ۲۵ دقیقه، سوریه ۱۴ ساعت و ۲۵ دقیقه، لبنان ۱۵ ساعت و ۲۷ دقیقه، لیبی ۱۵ ساعت و ۳۱ دقیقه و تونس به ۱۵ ساعت و ۴۵ دقیقه می رسد.

براساس این گزارش، ساعت روزه داری در سومالی به ۱۳ ساعت و ۲۷ دقیقه، در یمن به ۱۴ ساعت و ۷ دقیقه، در سودان به ۱۴ ساعت و ۸ دقیقه می رسد. این در حالی است که ساعات روزه داری در عربستان ، امارات، بحرین، کویت و مصر به ترتیب به ۱۴ ساعت و ۴۱ دقیقه، ۱۴ ساعت و ۴۱ دقیقه، ۱۴ ساعت و ۴۹ دقیقه، ۱۵ ساعت و ۴ دقیقه و ۱۵ ساعت و ۷ دقیقه می رسد.

در سطح جهانی نیز بیشتر ساعات روزه داری به کانادا اختصاص دارد که حدود ۱۹ ساعت و ۵۷ دقیقه است وپس از آن ایسلند با ۱۹ ساعت و ۲۲ دقیقه، نروژ ۱۹ ساعت و سوئد با ۱۸ ساعت و ۵۶ دقیقه قرار دارند. تعداد ساعات روزه داری در روسیه و دانمارک و انگلیس نیز به ترتیب به ۱۸ ساعت و ۲۹ دقیقه، ۱۸ ساعت و ۲۶ دقیقه و ۱۸ ساعت و ۹ دقیقه می رسد.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید