جلوگیری از بارداری برای بسیاری از زوجین حائز اهمیت است زیرا در برخی زمان ها تمایلی به فرزندآوری ندارند و می خواهند در حین لذت جنسی، تولیدمثل را کنترل کنند. تانما در این مطلب بهترین روش های جلوگیری از بارداری را به شما معرفی می کند؛

روش های پیشگیری از بارداری

روش طبیعی

بیرون کشیدن به موقع آلت قبل از انزال یکی از روش های جلوگیری است که تقریبا 6 دهم زنان در آآمریکا ازاین روش برای جلوگیری از بارداری استفاده می کنند. احتمال بارداری بااین روش 4 درصد در سال و در کل 18 درصد است . این روش در صورتی کارآمد است که مرد تبحر و توانایی لازم در این زمینه را داشته باشد .

قرص ضد بارداری

یکی از روش های رایج برای جلوگیری از بارداری می باشند که نوع رایج قرص ضد بارداری از هورمون های استروژن و پروژسترون برای جلوگیری از تخمک گذاری استفاده می کند. این قرص ها تأثیر زیادی برای جلوگیری از حاملگی دارند و افرادی با این روش ناخواسته باردار می شوند که دوز دارو روی آن ها اثر نکند.

مزایا

می توان این قرص ها را بدون تجویز پزشک از داروخانه تهیه کرد.از مزایای قرص های ضد بارداری قاعدگی منظم و خونریزی کم ترو درد های کمتر قاعدگی است.

معایب

از معایب آن بی اثر بودن آن بر روی بیماری های جنسی و اثرات جانبی مانند سفتی در سینه ها، لک صورت ، لخته شدن خون، و فشار خون بالا را می توان نام برد.

انواع قرص ضد بارداری

 • قرص های ترکیبی (پروژستین و استروژن)
 • قرص شیردهی
 • قرص اورژانسی ( تنها مجازید در موارد اورژانس مصرف کنید مثلا سالی یکی دو بار نه بیشتر)
روش های پیشگیری از بارداری

روش طبیعی پیشگیری از بارداری

پیشگیری از بارداری با کاندوم های زنانه و مردانه

یکی از قدیمی ترین راه های جلوگیری از بارداری استفاده از کاندوم می باشد. کاندوم ها در دو نوع زنانه و مردانه وجود دارند و کاندوم زنانه یک کیسه ی پلاستیکی باریک است که باید 8 ساعت قبل از نزدیکی در داخل واژن قراردهی. کاندوم زنانه را باید از طرفی که بسته است با دست گرفته و به داخل واژن بکشید. درصد خطای کاندوم مردانه 15 درصد است ، کاندوم زنانه از نوع مردانه تأثیر کمتری دارد و احتمال خطای آن بیشتر است .

مزایا

کاندوم ها از ورود اسپرم به بدن زن جلوگیری کرده و در برابر بیماری های جنسی هم از زوجین حفاظت می کند. همچنین کاندوم ها مزایایی مانند ارزان بودن و راحت بودن تهیه آن و حفاظت در برابر بیماری های جنسی را دارند

معایب

کاندوم ها یک بار مصرف بودن و کاهش لذت جنسی را به همراه دارند.

آمپول جلوگیری از بارداری

آمپول جلوگیری از بارداری که با نام دپوپروورا شناخته می شود، یک آمپول هورمونی می باشد که به مدت 3 ماه از بارداری جلوگیری می کند. درصد خطای این آمپول ها تنها 3 درصد است و از قرص های جلوگیری بهتر عمل می کنند.

مزایا و معایب

آمپول های جلوگیری مزایایی مانند استفاده در سال فقط 4بار و معایبی مثل هزینه زیاد ، ایجاد لک های پوستی و عدم محافظت در برابر بیماری های جنسی را دارند.

جلوگیری از بارداری با چسب

چسب جلوگیری از بارداری یک لایه ی نازک و نرم و با یک نوار چسبنده هستند، که به راحتی به پوست ناحیه مشخصی از بدن (زیر شکم، کپل باسن، پهنای کتف یا قسمت خارجی کتف) می چسبد. چسب های پوستی، حاوی ترکیبی از هورمون ها هستند که باعث توقف تخمک گذاری و غلیظ شدن ترشحات دهانه رحمی شده و شرایط را برای اسپرم ها نفوذ ناپذیر می کند.

مزایا

هورمون ها از طریق جذب پوستی در ناحیه ی شکم وارد جریان خون شده، بنابراین این روش جلوگیری از بارداری، برای کسانی که از مشکلات گوارشی رنج می برند بسیار مناسب است. به طور معمول، اثر بخشی چسب های پوستی، ۹۹.۴٪ است و مانعی در انجام فعالیت های روزمره ایجاد نمی کند و اگر در معرض آب قرار گیرد، کنده نمی شود.

معایب

یک چسب تنها به مدت ۷ روز کارایی دارد و پس از آن باید با یک چسب جدید دیگر جایگزین شود. پس از ۳ هفته، لازم است یک هفته از چسب استفاده نشود و استراحت دهید.

روش های پیشگیری از بارداری

جلوگیری از بارداری با چسب

پیشگیری از بارداری با اسفنج اسپرم کش

اسپرم کش حاوی ماده شیمیایی ای است که اسپرم را می کشد و به صورت کف، ژل یا کرم قبل از نزدیکی در داخل واژن زن قرار می گیرد. بعضی از انواع اسپرم کش ها باید نیم ساعت قبل از نزدیکی به کار برده شوند .

اسفنج ضدبارداری، یک فوم نرم است که با اسپرم کش پوشیده شده است. این وسیله شبیه دونات به نظر می رسد و وقتی داخل واژن قرار می گیرد، دهانه ی رحم را می پوشاند . اسفنج را می توانید 24 ساعت قبل از رابطه ی جنسی وارد واژن کنید.

دست ها را با آب و صابون بشویید و اسفنج را هم با آب تمیز، مرطوب کنید. اسفنج را کمی فشار دهید تا اسپرم کش آن فعال شود، سپس طرفین آن را تا کنید جوری که باریک و بلند بشود. با استفاده از انگشت تان، اسفنج را تا آخرین جایی که ممکن است در واژن بلغزانید. اسفنج بعد از ورود، باز شده و دهانه ی رحم را می پوشاند .

حداقل شش ساعت بعد از رابطه ی جنسی اسفنج را خارج کنید و نگذارید بیشتر از 30 ساعت باقی بماند. برای بیرون آوردن اسفنج، دست ها را با آب و صابون بشویید، یک انگشت را داخل واژن کرده و حلقه را بگیرید و اسفنج را بیرون بکشید.

مزایا

تأثیر فوری، عدم نیاز به پزشک جهت جاانداختن، حس نشدن توسط زن و مرد و امکان استفاده در دوران شیردهی از امتیازات این روش پیشگیری از بارداری است.

معایب

یکبار مصرف بودن، عدم مراقبت در برابر بیماری های آمیزشی، سخت بودن جا انداختن آن، احتمال بروز حساسیت واژینال، لزوم استفاده از آب و احتمال خشک کردن واژن از معایب این شیوه است .

جلوگیری از بارداری با حلقه مهبلی

حلقه مهبلی یکی دیگر از راههای جلوگیری از بارداری استفاده از حلقه مهبلی است. حلقه مهبلی ،حلقه پلاستیکی نرم هستند که داخل واژن می گذارند ، این حلقه ها هورمون های قرص های جلوگیری از بارداری را آزاد می کنند و به اندازه ی چسب و قرص اثر گذار می باشند. حلقه را در 5 روز اول قاعدگی در داخل واژن قرار می دهند و 3 هفته در آنجا باقی می ماند. سپس در پایان هفته ی سوم آن را خارج می کنید و یک هفته ی بعد، دوباره یک حلقه ی نو درون واژن می گذارید.

مزایا

این حلقه ها مزایایی مانند منظم شدن دوره های ماهانه و کاهش خونریزی ماهانه دارند.

معایب

التهاب واژن ، عدم محافظت از بیماری های جنسی را می توان از معایب این حلقه ها دانست. همچنین زنان مبتلا به لختگی خون، سابقه سكته مغزی یا قلبی، مشكلات كبدی، فشار خون بالا، میگرن یا سرطان سینه نباید از حلقه واژینال استفاده كنند. همچنین اگر كودك زیر 6 ماه دارید كه با شیر خودتان تغذیه میشود، استفاده از این حلقه ممنوع است. حتما پیش از استفاده از حلقه واژینال با پزشكتان مشورت كنید.

رو ش های پیشگیری از بارداری

پیشگیری از بارداری با حلقه مهبلی

جلوگیری از بارداری با دیافراگم

دیافراگم یکی دیگر از راه های جلوگیری بارداری است. این کلاهک گنبدی شکل لاستیکی قبل از نزدیکی روی دهانه رحم گذاشته شده و آن را می پوشاند. این وسیله با اسپرم کش در کنار هم استفاده می شود و کارایی آن به اندازه کاندوم مردانه است .

مزایا و معایب

مزایای این روش ارزان قیمت بودن آن و معایب آن عدم محافظت از بیماری های جنسی است . درصد خطای این روش 16 درصد می باشد.

جلوگیری از بارداری با کلاهک رحم

یکی از روش های ضد بارداری استفاده از کلاهک رحم می باشد ، کلاهک رحم روی دهانه رحم قرار می گیرد و از ورود اسپرم به رحم جلوگیری می کند. این وسیله با اسپرم کش استفاده می شود.

مزایا و معایب

.مزیت کلاهک های رحم قیمت ارزان آن می باشد و از معایب های آن این است که باید به وسیله پزشک جا انداخته شود و عدم محافظت در برابر بیماری های جنسی می باشد.

جلوگیری از بارداری با وازکتومی

وازکتومی روشی است که زوج ها می توانند برای جلوگیری از بارداری آن را انتخاب کنند. در این روش، با یک جراحی کوچک مسیر وازدفران را که وظیفه آن عبور اسپرم از بیضه است، مسدود می شود و از رسیدن اسپرم به تخمک جلوگیری می شود. در این روش این امکان برای مردها وجود دارد که همانند خانم ها برای باز کردن لوله های خود عمل جراحی انجام دهند .

بعد از انجام عمل بازگشت وازکتومی شانس بارداری زوجها 99 درصد نسبت به زمانیکه عمل وازکتومی انجام شده بود افزایش می یابد. هرچند احتمال بارداری پس از وازکتومی کم است اما امکان آن هنوز وجود دارد.

جلوگیری از بارداری با آی .یو.دی

آی.یو.دی، یک وسیله ی پیشگیری از بارداری مؤثر است و کمتر از 1 درصد از خانم ها علی رغم استفاده از آن باردار می شوند. این وسیله از بیرون مشخص نیست و مجبور نیستید به همراه آن از اسپرم کش استفاده کنید.آی.یو.دی یا دستگاه داخل رحمی، وسیله ای T شکل است که پزشک آن را داخل رحم شما قرار می دهد.

در حال حاضر 2 نوع آی.یو.دی وجود دارد که می توانید یکی از آنها را انتخاب کنید: آی.یو.دی های مسی یا آی.یو.دی هایی که هورمون پروژسترون دارند . از آی.یو.دی مسی می توان برای جلوگیری اورژانسی از بارداری نیز استفاده کرد. برای این منظور باید در عرض 5 روز بعد از رابطه ی جنسی محافظت نشده، درون مهبل قرار داده شود.

معایب

آی.یو.دی ها دردهای شکمی را افزایش می دهند.

روش های پیشگیری از بارداری

جلوگیری از بارداری با آ.یو. دی

جلوگیری از بارداری با کپسول های کاشتنی

کپسول کاشتنی، میله ی پلاستیکی تقریبا کوچکی به اندازه ی یک چوب کبریت است که دارای پروژسترون می باشد و باید پزشک آن را زیر پوست بازوی شما قرار دهد. این روش می تواند تا 3 سال از بارداری جلوگیری کند . کمتر از 1 درصد از خانم ها علی رغم استفاده از این روش باردار می شوند.

معایب

بیشتر زنان در طول سال اول کاشت این کپسول ها دچار خونریزی نامنظم می شوند و حتی ممکن است عادت ماهیانه ی برخی از آنها در این مدت قطع شود.

جلوگیری از بارداری با بستن لوله های رحمی

بستن لوله های رحمی که به عقیم سازی زنان نیز معروف است، یک روش دائمی پیشگیری از بارداری برای خانم هاست. این روش شامل بستن لوله های فالوپ برای جلوگیری از بارورشدن تخمک های زن و وقوع بارداری است .

مزایا

این روش تقریبا 100 درصد مؤثر است و خطر ابتلا به سرطان تخمدان را در سال های بعد کاهش می دهد.

معایب

معایب این روش این است که انجام آن همراه با جراحی و بیهوشی است و به عنوان یک جراحی، معایبی مانند واکنش به داروی مسکن، آسیب به مثانه یا روده و درد لگن بعد از جراحی را دارد . برگشت عقیم سازی زنان مانند وازکتومی مردان، پرهزینه است و تضمینی برای موفقیت آن وجود ندارد.

جلوگیری از بارداری با ژل های ضد بارداری

ژل های ضد بارداری که در واقع ، مواد شیمیایی اسپرم کش هستند ، یکی از وسایل پیشگیری از حاملگی هستند. قبل از آمیزش ،این مواد در مهبل قرار داده می شوند و از رسیدن اسپرم به تخمک و ایجاد حاملگی جلوگیری می کنند .

نکته قابل توجه آن است که هیچ گونه تفاوتی بین کرم و ژل ضد بارداری وجود ندارد و خانم ها بنا به انتخاب و سلیقه خود می توانند یکی از آن ها را از داروخانه تهیه کنند. در زمان خریداری این کرم و ژل همراه با آن یک اپلیکاتور پلاستیکی به مصرف کننده داده می شود که با فشار دادن لوله، محتویات کرم به مقدار مورد نیاز خارج شده و باید در حدود یک ساعت قبل از نزدیکی این محتویات را در داخل مهبل قرار داد.این مواد بصورت شیاف مهبلی ، ژل ، کرم ، خمیر ، کف و اسپری ، وجود دارد .

یکی از انواع این مواد که در ایران وجود دارد کرم نونوکسینول 9 است که باید حداکثر 1 ساعت قبل از مقاربت ( 10 دقیقه قبل از مقاربت ، بهتر است ) مقداری از کرم با آپلیکاتور ( لوله ) بداخل مهبل ریخته شود . قبل از هر بار مقاربت ، استعمال کرم ضروری است . مدت اثر آن 1 ساعت است و پس از آن در صورت نیاز باید دوباره استعمال گردد .

راهکارهای ضد بارداری

روش جلوگیری از بارداری با ژل ضد بارداری

جلوگیری اضطراری از بارداری

روش جلوگیری از بارداری بصورت اضطراری به مجموعه ای از روش ها و تکنیک هایی می گویند که در صورت نزدیکی کردن بدون استفاده از یکی از راه های ایمن پیشگیری از بارداری و یا اتفاقی مانند پاره شدن کاندوم و یا نظیر آن می توان از آن استفاده کرد.این روش ها به هیچ وجه از انتقال بیماری های مقاربتی جلوگیری نمی کند.

رایج ترین روش پیشگیری بصورت اضطراری، مصرف قرص های معمولی خوراکی ضد بارداری HD است که به نام “قرص صبح روز بعد” مشهور شده اند که بهتر است در اولین فرصت بعد از نزدیکی بدون محافظت، از این روش استفاده شود . این روش به نحوه صحیح استفاده و بخصوص زمان مصرف قرص ها بستگی دارد و تقریبا در 98% موارد از حاملگی پیشگیری می کند .

قرص های اضطراری پیشگیری از بارداری به سه دسته تقسیم بندی می شوند که شامل :

منو فازیک (تک مرحله ای)

میزان هورمون های استروژن و پروژسترون در تمام قرص ها یکسان می باشد. قرص های LD و HD در این گروه قرار دارند .

دی فازیک (دو مرحله ای)

میزان هورمون های استروژن و پروژسترون در دو مرحله تغییر می کند .

تری فازیک (سه مرحله ای)

میزان هورمون های استروژن و پروژسترون در سه مرحله به تدریج افزایش می یابد.

نحوه مصرف

باید در دو نوبت با فاصله 12 ساعت هر بار 2 قرص HD خورده شود . در واقع بعد از مقاربتی که احتمال بارداری دارد در اولین فرصت 2 قرص خوراکی HD همراه با شیر یا آب زیاد مصرف می شود. باید دقت کرد که قرص نوبت اول در زمانی خورده شود که نوبت دوم را بتوان 12 ساعت پس از آن مصرف کرد. مصرف نوبت اول را نباید بی دلیل به تأخیر انداخت، زیرا میزان تاثیر ممکن است با گذشت زمان کاهش یابد.اگر قرص نوع LD در دسترس باشد، باید در هرنوبت 4 قرص مصرف کرد.نکته مهم:اگر بیش از 72 ساعت (3 روز) از مقاربت گذشته باشد، استفاده از روش اضطراری توصیه نمی شود و باید در این موارد با پزشک مشورت کرد .

مزایا و معایب روش های فوری پیشگیری از بارداری

مزایا

 • می توان بعد از مقاربت از آن استفاده نمود.
 • استفاده از آن ها آسان است.
 • از قرص های معمولی جلوگیری از بارداری می توان استفاده کرد.
 • اشکالی در بارداری های آینده ایجاد نمی کند .

معایب

 • دارای عوارض جانبی مثل تهوع می باشد.
 • باید حتما در طی 72 ساعت بعد از مقاربت استفاده شود.
 • از بیماریهای عفونی مقاربتی مثل ایدز جلوگیری نمی کند.
 • از این روش فقط در موارد اورژانسی و اضطراری باید استفاده شود و نباید به طور دائمی از آن استفاده کرد.
آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید