کاشت مو روشی است که امروزه می توان از آن به عنوان یکی از پرطرفدارترین محورهای درمانی در میان مراجعین یاد کرد.افرادی که با مشکل طاسی و یا کم پشت شدن مو سر خود مواجه می شوند، سردرگمی ها و سؤالات بسیاری ذهنشان را در گیر میکند سؤالاتی که امروزه تکنولوژی راه نهایی , قطعی و مؤثری را به آنها پیشنهاد خواهد داد.در این مطلب از تانما ضمن اینکه ما به شما می گوییم که کاشت مو چیست ، اطلاعات مفیدی را در زمینه کاشت مو در اختیارتان قرار می دهیم.

پیوند مو

تنها راه درمان وترمیم موهای ازدست رفته استفاده از پیوند موی طبیعی است که این پیوند درنواحی مختلف بدن از جمله کاشت موی طبیعی در ناحیه سر, کاشت ریش و سبیل و کاشت ابرو و مژه به صورت طبیعی انجام می شود.

عمل زیبایی پیوند موی طبیعی یک عمل جراحی سرپایی وبسیار سبک است و با هزینه مناسب به صورت می گیرد و برپایه برداشت سالم ریشه های موی شخص و پیوند آنها درنقاط مورد نظر استوار است.

پیاز موهای موجود درنقاط مختلف سر نسبت به عوامل ارثی و هورمونی واکنش یکسانی ندارند. موهای موجود درنواحی وسط و جلو سرنسبتا حساس بوده و دچار ریزش می شوند ولی موهای موجود در پشت و دور سر نسبت به این عوامل مقاومت بسیار بالایی دارند و تقریبا فاقد ریزش می باشند.

کاشت مو

پیوند مو

کاشت مو چیست ؟

درحال حاضرتنها راه درمان وترمیم موهای ازدست رفته استفاده از پیوندموی طبیعی است که این پیونددرنواحی مختلف ازجمله(سر – ابرو – ریش – سبیل – مژه – نواحی اسکار) قابل انجام است .

شاید شما هم بارها با خود گفته اید کاشت مو چیست ؟ و یا چگونه انجام می شود؟

کاشت مو اولین بار درسال ۱۹۳۹توسط پزشک ژاپنی آقای دکتر Dr.Okuda مطرح وسپس درسال ۱۹۵۹توسط پزشک آلمانی Dr.Orentreich عملی گردید.

درسالهایی که گذشت تجارب وروش های متعددی موردآزمایش قرارگرفت ودرنهایت امروزه بابهرگیری ازتکنولوژی جدید از دسته های کوچکترمو موسوم به میکروگرافت (micrograft) استفاده می شودکه سبب نتایج رضایت بخش وظاهری طبیعی شده است و امری که تاچندی پیش حتی تصورش هم دشواربود.

امروزه تبدیل به یکی ازاعمال جراحی سرپایی وبسیار سبک شده است که برپایه برداشت سالم ریشه های موی شخص وکاشت آنها درنقاط مورد نظر استوار می باشد.

کاشت مو

کاشت مو

مراقبتهای قبل کاشت مو

کاشت و پیوند مو این روزها با چند روش انجام می شود، که اغلب آن ها بسیار مطمئن هستند و تا به حال نیز نتایج خوبی دیده شده است و اکثر بیماران از انجام آن رضایت داشته اند.

هرچند این عمل بسیار ساده و بی خطر است اما رعایت کامل نکات ایمنی و تخصص پزشک برای حفظ سلامت بیمار و به دست آمدن نتیجه مطلوب ضروری است، همچنین به دلیل حساسیت زیاد این عمل لازم است به طور تیمی انجام شود.

بنابراین اگر شما هم داوطلب پیوند مو هستید، نخستین گام مهم یافتن یک جراح باتجربه است تا در قبال صرف وقت و هزینه جراحی بتوانید به نتیجه رضایت بخش برسید و همچنین لازم است که خودتان نیز اطلاعات بیشتری درباره پیوند مو بدانید.

این روزها ۲ روش FUTو FITجزو رایج ترین روش های کاشت مو هستند که با مشورت پزشک خود می توانید مناسب ترین را انتخاب کنید، در واقع فولیکول های مو را به صورت تک تک و با همان حالت طبیعی می کارند، موهای کاشته شده همانند موهای طبیعی رشد خواهند کرد.

روش های کاشت مو

 • روش FUE
 • روش FIT
 • روش BHT
 • روش FUT
 • روش FUG
کاشت مو

روش های مختلف کاشت مو

روش کاشت موی پانچ

موها به صورت گروهی برداشته می شود و در ناحیه مورد نیاز با کمک پدید آوردن سوراخ هایی در پوست سر، کاشته می گردد. در حال حاضر این روش به خاطر به وجود آوردن نمای مصنوعی (معروف به نمای عروسکی) چندان مورد کاربرد نیست.

کاشت مو به شیوه پانچ , به خاطر قدیمی بودن دیگر اجرا نمی گردد.

روش کاشت مو FUT

برداشت مو با یک نوار کوچک از ناحیه پشت سر که معمولا تحت بی حسی موضعی انجام شده و حاوی ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ گرافت که حاوی ۷۰۰۰ تا ۹۰۰۰ تار مو می باشد و

سپس محل عمل به ظرافت ترمیم شده و چون خط برداشت در مسیر رویش موها بوده معمولا محل ترمیم دیده نمی شود.

سپس توسط تیم جراحی زیر میکروسکوپ گرافت های فولیکول های مو بصورت واحد های یک، دو و یا سه تایی جدا و آماده جهت کاشت می شود.

در این روش معمولا نیاز به تراشیدن کل موهای سر فرد نبوده و فقط ناحیه ای که جهت برداشت و کاشت لازم است کوتاه می شود و سپس فولیکول های آماده شده

تک تک و خیلی منظم طبق طرح از قبل تعیین شده کاشته می شود. از دیگر ویژگی های این روش سرعت عمل پیوند در طی سه تا پنج ساعت می باشد.در حال حاضر FUT مطمئن ترین و قطعی ترین روش کاشت مو در دنیا بوده و تا ۹۷ % استفاده کنندگان از این روش به نتیجه دلخواه رسیده اند.

مزایای روش FUT نسبت به سایر روش ها

 • سرعت برداشت و کاشت گرافت ها بسیار بالاتر از روش های دیگر است و این امر با عث می شود گرافت ها کمتر با خشکی مواجه شوند؛
 • واحد های فولیکولی کاملا توسط میکروسکوپ قابل شناسایی هستند و جدا می شوند؛
 • آسیب به گرافت ها بسیار پایین تر است؛
 • کیفیت واحدهای فولیکولی بالاتر است؛
 • کل مراحل برداشت و کاشت در یک روز انجام می شود؛
 • هزینه انجام این عمل کمتر است؛
 • جهت برداشت نواری می توان پشت سر را کوتاه نکرد, البته بهتر است این کار انجام شود.

معایب روش FUT در باقی ماندن جای اسکار و خونریزی بیشتر نسبت به سایر روش ها خلاصه می شود.

البته بخاطر وجود جای اسکار باید موهای پشت سر را برای پنهان کردن آن همیشه بلند نگه داشت.

انتخاب بین جراحی و عدم جراحی در کاشت مو کاملا به خودتان بستگی دارد و زمانی که شما امکان کاشت مو به روش FIT را داشته باشید، جراح شما را اجبار به انجام روش FUT نمی کند. اما در نظر داشته باشید کاشت مو در حالت برابر و تجربه و مهارت یکسان جراح با روش FUT بهتر انجام می شود.

کاشت مو

روش کاشت fut

روش کاشت مو FIT

روش FUT بخاطر جراحی و خونریزی شدید در بین متقاضیان کاشت مو طرفدار کمتری دارد. ولی در بین جراحان و متخصصین کاشت مو کاملا برعکس می باشد. برداشتن نوار یک یا دو سانتی متری حاوی گرافت های مو از پشت سر این امکان را به جراحان کاشت مو می دهد که مهمترین عامل کاشت موی موفق یعنی برداشت خوب را به بهترین نحو ممکن انجام دهند.

بعد از جدا کردن نواری بانک مو می توان توسط میکروسکوپ های بسیار پیشرفته کلینیک خانه سفید با دقت بسیار بالا گرافت های مو را بدون آسیب رسیدن به آن ها جدا نمود. در مرحله بعد کار جراح و پزشک پیوند مو برای کاشت آن ها بسیار راحت تر از روش های زیر مجموعه روش FIT می باشد.

بوسیله پانچ از ناحیه بانک مو، که معمولاً از پشت سر و بالای گوشها انتخاب می شود ،عمل برداشت انجام شده مجدداً بوسیله پانچ یا slit پیوند داده می شود.

بطور تقریبی بسته به نیاز شخص از هر ۳ الی ۵ واحد فولیکولی موجود در بانک مو یکی خارج می شود، از برخی جهات روش کاشت موی FTT مانند روش FUT است، یعنی با بوجود آوردن شکاف های ریز این گرافت ها کاشته می شوند، لازم بذکر است این تکنیک به تنهائی (در روش غیر ترکیبی) معمولاًدر افرادی توصیه می شود که ناحیه کاشت موی محدود و کوچکی دارند و یا کاشت مو در قسمتهای محدودی مثل ابرو ، صورت و محل زخمهای قدیمی باشد.

کاشت مو به روش FIT نسبت به روش FUT مزایایی دارد که در بین متقاضیان کاشت مو بسیار محبوب شده است. در این روش جراحی انجام نمی شود. یعنی برش نواری از پشت سر (بانک مو) نداریم. برداشت در این روش کاشت مو بصورت تک تک انجام می شود و این امر زمان انجام برداشت را خیلی طولانی تر می کند.

در این روش ابتدا فولیکول های مو بصورت جداگانه از پشت سر جدا می شوند و در مرحله بعد در قسمت بدون مو کاشته می شوند.

به دلیل کندی در برداشت گرافت ها ممکن است اگر به تعداد زیادی گرافت مو جهت پوشش منطقه بدون مو داشته باشیم کار دو روزه انجام شود.

مهمترین مزایای کاشت مو به روش FIT

 • در کاشت مو به روش FIT برای برداشت گرافت های مو جراحی انجام نمی شود؛
 • درد و خونریزی بسیار کمتری نسبت به روش FUT دارد؛
 • عدم وجود جای اسکار در نتیجه امکان کوتاه کردن موهای پشت سر (محل بانک مو)

مهمترین معایب کاشت مو به روش FIT :

 • به دلیل برداشت نقطه ای امکان آسیب رسیدن به گرافت های مو بیشتر است؛
 • تخریب بانک مو در این روش نسبت به روش FUT بیشتر است؛
 • مدت زمان انجام کار بیشتر از روش FUT است؛
 • هزینه انجام روش FIT بیشتر از روش FUT است؛
 • حتما باید موی سر را کوتاه کرد.

در صورتی که متقاضی کاشت مو بانک موی قوی و مناسبی داشته باشد و پوست سر او کشش لازم برای FUT را نداشته باشد، جراح برای متقاضی کاشت مو به روش FIT را انتخاب می کند، اما در کل تصمیم نهایی با اوست که روش کاشت موی خود را انتخاب کند.

کاشت مو

کاشت موی fit

بهترین روش کاشت مو

تنها روش کاشت مو که بدون جراحی می باشد و به هیچ عنوان جراحی ندارد کاشت مو به روش SUT است ، کاشت مو به روش SUT با دستگاه اتوماتیک انجام می شود.

یعنی برداشت گرفت ها از پشت سر توسط دستگاه اتومایک انجام می شود دلیل این موضوع این است که در برداشت توسط تکنسین ممکن است خطای انسانی رخ دهد که نتیجه این موضوع پرت شدن و از بین رفتن بانک موی فرد می باشد

در این متد تا 14000 تار موی واقعی را در یک جلسه می توان برداشت کرد و کاشت و اینکه برداشت در این روش با دستگاه انجام می شود که بدون جراحی ، بدون درد ، بدون بیهوشی بوده و همچنین دوران نقاهت و عوارض ندارند . یکی از رکورد هایی که کاشت مو به روش sut به جا گذاشته است کاشت 60 تار مو در 1 سانتی متر مربع است که این رکورد به خودی خود منحصر به فرد می باشد

کاشت مو به روش سوپر FUE

در بسیاری از کلینیک های کاشت مو از روش های سنتی استفاده می شود. این موضوع باعث شده تا بسیاری از افراد از عوارضی که این روش ها داشته بترسند و از کاشتن مو صرف نظر نمایند. این در حالی است که روش هایی مانند FUE اگر مورد استفاده قرار بگیرند، هیچ گونه مشکلی برای افراد به وجود نخواهد آورد.

استفاده مناسب از روش های مدرن و جدید مانند FUE کمک می کند تا افراد بسیار بیشتری برای کاشت مو مراجعه نمایند.

این موضوع می تواند هم برای افرادی که دچار ریزش مو بوده و هم برای کلینیک های کاشت مو بسیار مفید باشد. بدین ترتیب می توان نتیجه گرفت در کلینیک های کاشت مو مانند هر شغل دیگری اگر از تکنولوژی استفاده شود، نتایجی که حاصل می شوند، بسیار مطلوب تر باشند.

بدین ترتیب FUE یا Follicular Unit Extraction به عنوان یکی از به روز ترین و موثر ترین روش ها برای کاشت مو می تواند بسیار مفید و موثر واقع شود.

کاربرد روش FUE

Follicular Unit Extraction یا FUE یکی از بهترین و کاربردی ترین روش ها برای کاشت مو به شمار می رود. با توجه به اینکه برای کاشت مو هر چه از روش های مدرن استفاده شود، نتیجه ای که حاصل می شود بهتر می باشد، لذا کاربرد روش FUE بسیار زیاد شده است.

مزایا

معمولا افرادی که اقدام به کاشت مو نموده، به دنبال کسب بیشترین میزان تراکم کمی باشند. معمولا برخی از روش های سنتی و قدیمی این امکان را نداشته که بتوان با بیشترین تراکم اقدام به کاشت مو نمود. روش FUE این شرایط را فراهم نموده است که بتوان با بیشترین تراکم اقدام به کاشت مو نمود.

این موضوع باعث شده تا اغلب افراد به خاطر رسیدن به تراکم بسیار زیاد مو در سر خود، روش FUE را انتخاب نمایند. بدین ترتیب این روش در بین عموم مردم نیز بسیار محبوب می باشد.

کاشت مو

کاشت مو به روش سوپرfue

کاشت مو به روش SUT

کاشت مو به روش SUT روشی جدیدتر از روش FIT می باشد که فقط در نحوه برداشت فولیکول های مو متفاوت می باشد. در کاشت مو به روش SUT برداشت توسط دستگاه انجام می شود.

این امر باعث می شود سرعت برداشت بالاتر رود، اما در عین حال درصد آسیب رسیدن به گرافت های مو افزایش می یابد.

یکی دیگر از مهمترین معایبی که به این روش وارد شد، غیر بهداشتی بودن لوله های انتقال فولیکول های مو بود که این مسئله را می توان با استفاده از لوله های یکبار مصرف جبران کرد.

هرچه میزان دقت در برداشت فولیکول های مو افزایش یابد لذا می توان کاشت موی بهتری را توقع داشت. در روش FIT اگر بتوان دقت در برداشت فولیکول های مو را افزایش داد معایب این روش به حداقل می رسد.

همین مسئله در روش SUT هم صادق است. اگر بتوان فولیکول های مو را با دقت بالا برداشت کرد، با توجه به اینکه سرعت برداشت هم افزایش یافته است پس روش کاشت موی SUT می تواند کاندید بهترین روش کاشت مو باشد.

اما این مسئله کامل در گرو برداشت با دقت بالا و استفاده از لوله های یکبار مصرف جهت انتقال فولیکول های مو به دستگاه SAFER می باشد.

مزایای کاشت مو به روش SUT

 • جدیدترین روش کاشت مو در جهانSUT می باشد.
 • بدون جراحی، خونریزی، درد،جای بخیه،جای اسکار و خستگی است.
 • ظاهر عروسکی و پوست پرتقالی ندارد.
 • عوارض جانبی در این روش کاشت مو به حداقل می رسد، جای پانچ، زخم و خونریزی نیز بسیار کم مشاهده می گردد.
 • در این روش خط رویش طبیعی است و موها به دلیل غیر منظم بودن، فرمی طبیعی می گیرند.
 • انجام این روش کاشت مو، در یك جلسه است و موهای كاشته شده بعد از كاشت، به صورت موی طبیعی و یك سانتی مشاهده می شوند.
 • مکان برداشت و کاشت مو در همه نقاط بدن با این روش میسر می باشد.
 • در کاشت مو به این روش، تفاوت بین موهای زنده و موهای پیوند شده بسیار سخت است.
 • در تکنیک کاشت موبه روش SUTهیچ مویی هدر نخواهد رفت و از بین رفتن فولیکول های برداشت شده به صفر خواهد رسید.
 • در کاشت مو به روش SUT تراکم مو بسیار بالاست.
 • در کاشت مو به این روش، دوران نقاهت برای بیمار وجود ندارد و فرد بعد از کاشت مو می تواند به زندگی عادی خود ادامه دهد (دوران نقاهت به دورانی گفته می شود که سلامتی و نیروی فرد پس از بیماری به تدریج، باز می گردد)
 • در روش SUT پیوند مو تا 14 هزار تار موی واقعی است که 3 برابر بیشتر از روش های معمول است.
 • در دستگاه های روش SUT محفظه ای داخل دستگاه است که تمام گرافت ها که توسط دستگاه برداشته شده در آن محفظه بدون دست زدن به آن نگهداری می شود.
 • در این روش تمامی مراحل برداشت گرافت ها از ناحیه دهنده و کاشت به ناحیه گیرنده با دستگاه های تمام اتوماتیک زیر نظر متخصصین پوست و مو انجام می شود.
کاشت مو

کاشت مو به روش sut

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید