کودکان آسیب پذیر ترین قشر جامعه هستند که نیاز به مراقبت هایم دائمی دارند و این مراقبت ها باید در زمان ازدحام کاریو جمعیتی بیشتر شود چرا که فقط چند لحظه دور از دید ماندنشان باعث شود اتفاقی که نباید بیفتد، رخ دهد. در روز های سال نو ، اتفاق های ناگوار بیشتری برای کودکان نسبت به روز های دیگر رخ می دهد به ویژه که بیشتر خانواده ها به سفر می روند لذا والدین باید به مراقبت از کودکان در سفرهای نوروزی توجه کنند تا بتوانند سلامت در سفر های نوروزی را فراهم سازند.

سلامت در سفر

سلامت در سفر

مراقبت از فرزندان در سفر های نوروزی

به طور کلی برای سفر های نوروزی نیاز به برنامه ریزی وجود دارد و بزرگسالان باید در خصوص محل اقامت خود اطلاعات کافی بدست بیاورند و نکات ایمنی را رعایت کنند. اگر کودک بیماری خاصی دارد از قبل با پزشک معالج مشورت کنید. در صورتی که داروی خاصی مصرف می کند حتما به مقدار کافی داروی ذخیره داشته باشید. نام اصلی و نام تجاری دارو که کودک مصرف می کند را بدانید یا آن را در جایی یادداشت کنید. ممکن است کیف محتوای دارویتان را گم کنید. در این شرایط شما باید نام داروی خود را بدانید که در داروخانه آن را تهیه کنید. توجه کنید که باید به مکان هایی که سفر می کنید فاصله زیادی از مرکز های درمانی نداشته باشد که در صورت بروز مشکل سریعا به مرکز درمانی مراجعه کنید.

سلامتی فرزند در سفر

سلامتی فرزند در سفر

سعی کنید در سفر از بیرون غذا تهیه نکنید. از همراه داشتن غذا های فاسد شدنی خودداری کنید و سعی کنید در رستوران هایی غذا صرف کنید که قبلا یک بار غذای آن را امتحان کرده اید و از بهداشت آن اطمینان دارید. غذاهای آماده با بسته بندی بهترند. به نوع ماده خوراکی و تاریخ تولید و انقضای آن هم توجه کنید. زمانی که در جایی توقف می کنید به طور کامل به اطراف دقت کنید. هر چه اطراف شما زیبا باشد اما باز هم احتمال وجود گیاهان حساسیت زا، جانوران آسیب رسان در این محیط وجود دارد که امکان آسیب رساندن به کودک شما نیز به وجود می آید. احتمال وجود شکاف و یا چاله در زمین نیز وجود دارد که سبب افتادن کودک می گردد. بهتر است خانواده هایی که کودکی زیر یک ماه دارند از سفر خودداری کنند چرا که این دوران بسیار حساس است و سفر با نوزاد شیرخوار به هیچ عنوان ساده نیست.

سلامت کودک شیرخواره در سفر

سلامت کودک شیرخواره در سفر

یکی از نکاتی که برای مراقبت در سفر های نوروزی این است که به دمای بدن کودک خود توجه کافی و لازم را داشته باشید و حتما فرزندان خود را گرم نگه دارید تا از ابتلا به سرماخوردگی جلوگیری کنید البته توجه کنید که اگر قصد سفر به مناطق گرم سیر را دارید نیازی به کنترل دمای لدن نیست و باید حواستان باشد که کودک شما دچار گرمازدگی نشود چرا که گرمازدگی می تواند از سرماخوردگی آسیب های جدی تری را به دنبال داشته باشد لذا برای سفر کردن حتما دمای هوا را چک کنید و لباس و پوشاک کافی مناسب با دمای هوا به همراه داشته باشید تا از هرگونه خطر فرزند خود را دور نگه دارید.

جعبه کمک های اولیه برای سفر

جعبه کمک های اولیه برای سفر

برای فرزندانی که شیر خشک مصرف می کنند، تهیه آب کافی و شیشه شیر تمیز ضروری می باشد و حتما دقت کنید که آبی که استفاده می کنید بهتر است، آب معدنی باشد.  رعایت بهداشت در طول سفر ضروری است لذا به شست و شوی مرتب دست ها و عدم استفاده از غذای بیرون برای بچه های غذاخور توجه کافی داشته باشید تا فرزندان شما دچار مسمومیت غذایی نشوند. استفاده از غذاهای خانگی و یا بسته بندی شده برای طول سفر مناسب تر است چرا که کودک شما را از ابتلا به بیماری هایی نظیر اسهال و مسمومیت غذایی دور نگه می دارد. بهتر است به همراه خود جعبه کوچک کمک های اولیه به همراه داروهای اولیه و مهم را داشته باشید.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید