سیستم دفاعی بدن یکی از مهم ترین بخش ها در بدن شما می باشد که در صورت ازضعیف شدن این سیستم، انواع بیماری ها به سمت شما هجوم می آورد لذا شما باید همواره به دنبال راه های تقویت سیستم ایمنی بدن خود باشید. یکی از راه هایی که از آن می توان برای تقویت سیستم دفاعی استفاده کرد، استفاده از تغذیه های مناسب در این راستا می باشد که در ادامه به معرفی 6 تا از آن ها می پردازیم.

فلفل دلمه ای قرمز

ممکن است تصور کنید که مرکبات تنها تغذیه ی مناسب برای تامین ویتامین C در بدن شما می باشد اما باید بدانید که هر گرم از فلفل دلمه ای قرمز، دو برابر هر گرم مرکبات ویتامین C بدن شما را می تواند تامین کند. فلفل دلمه ای قرمز نه تنها در تقویت سیستم دفاعی بدن شما می تواند تاثیر گذار باشد بلکه به علت داشتن بتاکاروتن همان پیش ساز ویتامین A می تواند به سلامت پوست هم کمک کند. بتاکاروتن برای سلامت پوست و چشم‌ها مفید است.

فلفل دلمه ای قرمز

فلفل دلمه ای قرمز

کلم بروکلی

کلم بروکلی به عنوان سبزیجاتی است که از انواع ویتامین ها و مواد معدنی بهره می برد. بروکلی به عنوان منبعی سرشار از ویتامین A و ویتامین C و ویتامین E می باشد و میزان زیادی آنتی اکسیدان و فیبر در این نوع از سبزیجات یافت می گردد. بروکلی باید تا جای کم پخته شود تا خواص آن به خوبی حفظ گردد و البته مصرف آن به صورت خام پیشنهاد می گردد.

کلم بروکلی

کلم بروکلی

زنجبیل

زنجبیل را با نام زنجفیل نیز می شناسند و از گیاهانی است که افرادی که سرما می خورند و یا آنفولانزا دارند به سراغ آن می روند. زنجبیل به کاهش التهاب کمک فراوانی می کند و مصرف آن سبب می گردد تا گلو درد در افراد کاهش پیدا کرده و دیگر التهابات از دیگر بیماری ها نیز به میزان قابل توجهی کم شود. کاهش تهوع و استفراغ از دیگر مزایای مصرف زنجبیل است. از زنجبیل در بسیاری از شیرینی ها استفاده می شود و این گیاه طعم تندی دارد که علت آن وجود جینجرول به عنوان یک ماده شیمیایی هم خانواده با ماده موثر فلفل تند یعنی کپساینسین می باشد. این گیاه می تواند در کاهش درد های مزمن و هم چنین کلسترول نیز نقش داشته باشد.

زنجبیل

زنجبیل

اسفناج

اسفناج میزان زیادی ویتامین C دارد و سرشار از آنتی اکسیدان و مواد معدنی است که قدرت مبارزه با عفونت را در سیستم بدنی شما تقویت می کند. اسفناج هم بهتر است به صورت خام مصرف شود تا در اثر پخت طولانی اثر آن از بین نرود و مقدار کمی از پخت اسفناج، ویتامین A موجود در این گیاه را افزایش می‌دهد و کمک می‌کند مواد غذایی مفید دیگر آن نیز از اگزالیک اسید جدا شوند.

اسفناج

اسفناج

ماست

ماست هایی نظیر ماست یونانی و ماست کفیر، سیستم ایمنی بدن را تحریک می کند تا با بیماری مبارزه کند و بهتر است همیشه ماست به تنهایی مصرف شود. در استفاده از ماست های طعم دار بهتر است، به جای مصرف ماست های کارخانه ای طعم دار، ماست طعم دار خود را در خانه با میوه و سبزیجات تازه درست کنید. ماست می تواند منبع خوبی برای ویتامین D باشد و به همین دلیل ماست با ویتامین D خود به سیستم ایمنی بدن کمک می کند و می‌تواند با تقویت سیستم ایمنی بدن از شما در برابر بیماری‌های مختلف محافظت کند.

ماست

ماست

بادام

به هنگامی که بدن شما باید از سرماخوردگی جلوگیری کند و یا به مبارزه با آن بپردازد،  ویتامین E نقش بهتری را از ویتامین C اجرا می کند. ویتامین E کلید سیستم ایمنی و دفاعی سالم است و این ویتامین به عنوان ویتامین های قابل حل در چربی شناخته می شود یعنی برای جذب به چربی نیاز دارد. مغز هایی به مانند بادام شیرین از ویتامین زیادی بهره می برند و در آن چربی مفید به مقدار زیاد وجود دارد. نصف فنجان بادام شیرین که برابر با ۴۶ عدد بادام کامل است تقریبا می تواند ۱۰۰ درصد نیاز روزانه بدن به ویتامین E را برآورده می‌کند.

بادام

بادام

آیا این مطلب مفید بود؟ 1
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید