چه شغلی را باید انتخاب کنید

شغل مناسب

رهبران سازمان باید با پرسیدن سوالات صحیح از کارکنان حس درونی آن‌ها را کشف کنند و آن‌ها را برای حرکت در مسیر درست و پیدا کردن پاسخ سوال “شغل مناسب من” راهنمایی کنند.

بله سوال واقعی این است. سوالی که بسیاری از ما نمی توانیم به آن به راحتی پاسخ دهیم. ما با یک تمایل به انجام یک شغل خاص به دنیا نیامده ایم و تعدادی از ما سالهاست که درگیر یافتن شغل مناسب مان هستیم.

شما در انجام کدام کارها بهترین هستید؟ از نظر شما چه کارهایی نیاز به تلاش کمتری دارند؟ چه کاری انجام می‌دهید، فقط به خاطر این‌که شما برای انجام آن کار بهترین هستید؟ تاکنون چه چیزهایی در مسیر حرفه‌ای خود به دست آورده‌اید؟ این سوالات به خاطر اینست که به مردم کمک کنیم،

نقاط قوت خود را شناسایی کرده و فرصت‌های جدیدی برای خود به ارمغان آورند.

از انجام چه کارهایی لذت می‌بری؟ در یک هفته‌ی عادی معمولا چه کارهایی انجام می‌دهی؟

شغل مناسب

نقاط قوت خود را شناسایی کرده و فرصت‌های جدیدی برای خود به ارمغان آورند.

در تقویم کاری خود آن‌چه که به تو انرژی میده تا مسیرت رو ادامه بدی چی هست؟ اگر بتونی هیچ محدودیتی کار کنی(محدودیت مالی و …) وقتت رو بیشتر صرف چه کاری می‌کنی؟ این سوالات به افراد کمک می‌کند تا کاری را که دوست دارند، پیدا کنند.

مفیدترین کاری که می‌توانی انجام بدهی، چه کاریست؟ هنگام انجام چه کاری افتخار می‌کنی؟

به نظرت کدامیک از وظایف تو برای سازمان مهم‌تر است؟ اولویت زندگی تو چیست و چرا به نظرت این کار با آن سازگار است؟ این سوالات به فرد نشان می‌دهز که آیا واقعا علاقه‌ی ذاتی به این کار دارد یا نه؟

چه چیزی باعث می‌شود که شما احساس پیشرفت داشته باشید؟ آیا چیزی یاد می‌گیرید که در آینده استفاده کنید؟ برای آینده خود چه چیزی پیش‌بینی می‌کنید؟ آیا این کار شما را به آن‌چه که برای خودتان می‌خواهید نزدیک می‌کند؟

هدف از پرسیدن این سوال‌ها اینست که شخص مطمئن شود که در مسیری است که برای آینده‌ی کاریش مفید است.

نحوه‌ی ارتباط شما با دیگران چگونه است؟ در کار تیمی چگونه عمل می‌کنید؟ یک دفتر کاری با هم‌تیمی‌های خود را توصیف کنید؟

آیا تاکنون با همکارهای خود کنتاکت داشته‌اید؟ چه چیزی باعث ناراحتی شما و همکاران‌تان از هم می‌شود؟ آیا کار شما باعث می‌شود که روابط اجتماعی شما توسعه پیدا کند؟  این سوالات به مردم کمک می‌کند تا دلیل ارتباطات بد خود با مردم را درک کنند و هم‌چنین راهکارهایی برای توسعه‌ی ارتباطات اجتماعی خود بیابند.

شغل مناسب

آیا شما همیشه انرژی دهنده و مرکز توجه در مراسم ها و مهمانی ها هستید؟

در اینجا ما به شما کمک می کنیم. مرحله اول برای یافتن شغل مناسب شما، بررسی تیپ شخصیتی تان است.

پس از آن شما می توانید تصمیم بگیرید که چه شغلی مناسب شما خواهد بود.

همه مشاغل ، هرچه که باشند، انجام آنها نیاز به مهارت های خاصی دارد. چه این مهارت عملی باشد و یا تفکر قوی آکادمیک، برای هر شغل فردی متناسب با ویژگی های آن وجود دارد.  

در ادامه نگاهی به انواع شخصیت های شغلی مختلف و مشاغل مناسب آنها می اندازیم:

در صورتی که شما یک آدم با شخصیت ورزشی باشید، پس اینها را خوب می شناسید :

پرهیجان، خوش اندام و سالم. اگر شما به جای درازکشیدن جلوی تلویزیون و خوردن چیزهای مختلف، می دوید و ورزش می کنید و اگر در دنیای ورزش زندگی می کنید

و دوستان ورزشکار زیادی دارید ، شغلی در صنعت ! ورزش می تواند برای شما مفید باشد.

شغل های زیادی در این حوزه وجود دارد که می توانید انجام دهید اگر فقط به دنبال رسیدن به عنوان قهرمانی نباشید.

 مشاغل مناسب شخصیت های ورزشی …

 عددی و محاسباتی

ریاضیات ! بله همان ریاضیات خودمان در دوران مدرسه. کلمه ای با انرژی منفی و نامطلوب برای برخی افراد و در عوض برای عده ای دیگر وسیله ای است

برای فعال کردن و انرژی بخشیدن به مغز و ذهن. اگر شما به اعداد و ارقام و محسبات آن علاقه مندید و از بررسی و رسیدگی مجموعه زیادی از داده ها لذت می برید، مشاغل عددی و محاسباتی برای شما مناسب است. بهتر از همه اینکه اینگونه مشاغل مخصوصا در حوزه مالی معمولا درآمدهای خوبی نسبت به برخی از مشاغل دیگر نیز به دنبال دارند.

مشاغل مناسب شخصیت های عددی …

 اجتماعی و برون گرا

آیا شما همیشه انرژی دهنده و مرکز توجه در مراسم ها و مهمانی ها هستید؟ آیا فردی هستید که دوستان تان وقتی نیاز به آرامش و صحبت دارند،

همیشه به شما زنگ می زنند؟ به نظر می رسد برخی افراد تنها برای این به دنیا آمده اند که با دیگران صحبت کنند و درگیر کارهای آنها شوند. شغل های زیادی برای این افراد وجود دارد  که متناسب با شخصیت شان است.

مشاغل مناسب شخصیت های اجتماعی و برون گرا …

عمل گرا و فنی

برخی افراد از انجام کارهای فیزیکی و یا فنی لذت می برند چه این کار عوض کردن یک فیوز برق باشد و چه ساختن یک کابینت. شخصیت های عملی مورد نیاز بسیاری از سازمان ها و شرکت ها هستند. اگر شما از کارهای عملی و کار کردن با دست لذت می برید گزینه های زیادی پیش روی شماست.

مشاغل مناسب شخصیت های عمل گرا …

آکادمیک و علمی

اگر شما دوست ندارید هیچوقت محیط دانشگاه را ترک کنید چون عاشق تحقیق و مطالعه اید و یا دارای استعداد خوب علمی هستید، این ویژگی شخصیتی تان را نباید نادیده بگیرید. برخی مشاغل فوق العاده در حوزه آکادمیک وجود دارد که شاید تا بحال به تعدادی از آنها حتی فکر هم نکرده باشید.

شغل مناسب

فراموش نکنید که هر شخصی در وجود خود مقداری از هر نوع شخصیت را داراست

مشاغل مناسب شخصیت های علمی و آکادمیک …

مراقبت کننده

شما فردی هستید که اغلب به دنبال آرامش دادن و فراهم کردن آسایش دیگران هستید. شما یک ویژگی مراقبت کننده و حمایتگری دارید که دوستان و خانواده تان در هنگام سختی و مشکلات تمایل دارند پیش شما بیایند. شخصیت های مراقبت کننده نقش مهمی را در جهان بازی می کنند. شغل های با ارزشی نیز برای شما با این تیپ شخصیتی وجود دارد.

مشاغل مناسب شخصیت های مراقبت کننده …

خلاق

 شما فرد ایده پردازی هستید و جایی که دیگر افراد برای فکر کردن به چیزهای جدید مشکل دارند، شما به سادگی آن را انجام می دهید. چه شما هنرمند، نویسنده و یا حتی مبتکر و کارآفرین باشید، افراد خلاق تقریبا در هر شغل و کسب و کاری مورد نیازند. مهم تر از همه اینکه در دنیای رقابت، ایده های بهتر عامل پیروزی هستند.

مشاغل مناسب شخصیت های خلاق …

لطفا توجه کنید …

در نهایت شما فراموش نکنید که هر شخصی در وجود خود مقداری از هر نوع شخصیت را داراست و اینطور نیست که هر کدام از ما در یک ویژگی صددرصد باشیم و در دیگری صفر درصد. بلکه موضوع اصلی این است که هر یک از ما در یک خصوصیت اخلاقی و شخصیتی ضعیف و در دیگری قوی تر است و البته در بین همه ویژگی ها در یکی از آنها از همه قوی تر است و منظور ما در این بخش همان خصوصیت برجسته فرد است. مثلا فردی با مشخصات زیر را یک فرد خلاق می گوییم :

نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید