شوینده طبیعی برای تمیز کردن خانه بسیار مناسب تر از شوینده های شیمیایی است چراکه بدون آسیب رساندن به پوست دست و دستگاه تنفسی قسمت های مختلف خانه را برق بیاندازید.در این مطلب از تانما ما به شما می آموزیم که چگونه با استفاده از شوینده های طبیعی در نظافت خانه خود با شوینده های شیمیایی خداحافظی کنید با ما بمانید.

شوینده طبیعی

نظافت منزل با شوینده های طبیعی

شوینده طبیعی برای تمیز کاری خانه

سرکه، ماده ای خارق العاده برای تمیزی خانه

سرکه، ماده ای طبیعی است که در تمام خانه ها پیدا می شود. سرکه به دلیل طبیعت اسیدی، مانع رشد باکتری ها می شود و لکه های خانگی را از بین می برد. استفاده از سرکه نه تنها مانند مواد شوینده شیمیایی عوارضی ندارد که به مراتب قابلیت پاک کنندگی بیشتری دارد.

از سرکه می توان برای از بین بردن لکه های ناشی از کلسیم صابون روی شیر آب یا دوش حمام، تمیز کردن سینک دستشویی و ظرفشویی، ماشین ظرفشویی ، ماکروویو و... استفاده کرد. همچنین برای تمیز کردن شیشه ها هم می توان از سرکه استفاده کرد. برای این کار، یک بطری اسپری بردارید و به میزان مساوی آب و سرکه را با هم مخلوط کنید. حالا تمیزکننده ای دارید که به راحتی می توانید از آن به عنوان یک پاک کننده قوی استفاده کنید. برای از بین بردن بوی سرکه هم چند قطره از روغن های معطر مثل اسطوخودوس را به این ترکیب اضافه کنید تا علاوه بر تمیزی سطوح، عطر خوبی هم در فضای خانه پراکنده شود. از همین روش برای از بین بردن وسایل جرم گرفته مثل کتری و سماور نیز می توانید استفاده کنید. سرکه و آب را درون کتری بریزید و اجازه دهید روی گاز بجوشد، سپس کتری را بشویید تا جرم ها و آلودگی های درون آن کاملا از بین بروند.

لیمو تمیزکننده طبیعی بسیار قوی

اسید موجود در لیمو خاصیت تمیزکنندگی بسیار قوی به آن داده است. از لیمو می توان برای ضدعفونی کردن بسیاری از وسایل و حتی سنگ های روی اوپن آشپزخانه و از همه مهم تر تخته های برش استفاده کرد. علاوه بر این، لیمو پاک کننده ای قوی برای تمیز کردن سطوحی مثل شیرهای آب و دوش حمام است. برای این کار، یک لیمو را از وسط نصف کنید. چند قطره از آب آن را روی سطح بریزید یا لیمو را روی سطح مورد نظر بکشید و بگذارید کمی بماند، سپس با دستمال نمدار آن را پاک کنید، حالا می توانید معجزه کار با لیمو را ببینید.

تمیزکاری با چای پرکاربرد

شاید کمتر کسی باشد که بداند چای بیشتر از یک نوشیدنی کاربرد دارد. برای تمیز کردن پنجره ها، آیینه ها و روی اوپن می توان از تفاله چای یا چای کیسه ای استفاده کرد. تفاله ها را پیش از آنکه دور بریزید، خشک و با آب مخلوط کنید. حالا یک اسپری شیشه پاک کن معمولی دارید که هم می توانید با آن شیشه ها را تمیز کنید و هم کف حمام را بشویید. کاربرد دیگر تفاله چای از بین بردن بوی ناخوشایند سیر، پیاز یا ماهی از روی دستانتان است. برای این کار یک چای کیسه ای را باز کنید و برگ های موجود در آن را به دستانتان بمالید تا بوی نامطبوع مواد از بین برود.

نمک دشمن لکه ها

با پاشیدن کمی نمک روی یک اسفنج، مخزن قهوه ساز، چایساز، لیوان های سرامیکی و شیشه ای را طوری تمیز کنید که از این تمیزی احساس رضایت کنید. علاوه بر این، اگر لکه های موجود در حمام یا سینک دستشویی با کمک لیمو از بین نرفتند، از مقداری نمک استفاده کنید. پس از اینکه لیمو را به روی سطح مالیدید، مقداری نمک به روی آن بریزید و با یک اسفنج به روی آن بکشید تا به خوبی تمیز شود. سپس با آب ولرم آن را بشویید تا سطح یکدست شود و بوی مطبوعی از لیمو در فضا پخش شود.

جوش شیرین، ماده سفیدکننده موثر

جوش شیرین سفیدکننده ای طبیعی است که خاصیت پاک کنندگی شگفت انگیزی دارد. از مخلوط جوش شیرین با آب ولرم می توان برای پاک کردن گاز، یخچال، دیوارها و کف خانه استفاده کرد. این ترکیب، علاوه بر براق و تمیز کردن سطوح، خاصیت ضدعفونی کنندگی هم دارد. علاوه بر این، جوش شیرین برای تمیز کردن سینک ها، درها، کاسه توالت، جای صابون، لکه های روی شیرها و دوش و وسایل دیگر حمام و آشپزخانه هم مناسب است. سه چهارم پیمانه جوش شیرین را با یک چهارم پیمانه مایع دستشویی ترکیب کنید تا یک محلول کرم مانند داشته باشید. حالا یک یا دو قاشق غذاخوری به آن آب اضافه کنید تا نرم تر شود. محلول آماده شده را روی یک اسفنج تمیز بریزید و روی سطوحی که دوست دارید، برق بیفتند، بکشید تا ببینید که چطور تمام آلودگی ها و باکتری ها را از بین می برد.

شوینده طبیعی

شوینده طبیعی برای نظافت منزل

تمیز کردن فرش و موکت

برای از بین بردن حشرات و تخم های آنها از لابه لای فرش در یک ظرف 2 پیمانه پودر بوراکس، 1 پیمانه جوش شیرین و 10 قطره از عصاره گیاهی را بریزید و مخلوط کنید و فرش یا موکت را با این ترکیب و با برس فرش بسابید. سپس بعد از نیم ساعت فرش را جارو برقی بکشید.

تمیز کردن سطوح سرامیکی و لمینیتی

یک سطل آب گرم را با یک پیمانه سرکه و چند قطره از روغن مورد علاقه خود مخلوط کنید و سطوح سرامیکی و لمینیتی را با این محلول، تی بکشید.

خوش بو کننده هوای طبیعی

جوش شیرین خوش بو کننده هوا

برای اینکه لباس ها و ملحفه هایی شما بوی خوبی بدهد در کمد رختخواب ها و لباس ها جوش شیرین قرار دهید. برای خوشبو کردن فرش، جوش شیرین را روی زمین بپاشید و بگذارید 30 دقیقه بماند و سپس فرش را جارو برقی بکشید.

تمیز کردن مبلمان

برای تمیز کردن مبلمان پس از گردگیری آن پنبه ای را به کمی آبلیموی طبیعی و روغن زیتون آغشته کنید و به قسمت های چوبی مبل بکشید تا مبل شما براق و تمیز شود.

تمیز کردن پنجره ها و شیشه ها

برای تمیز کردن پنجره ها و شیشه ها از شیشه شوی استفاده نکنید بلکه یک چهارم فنجان سرکه و دو فنجان آب و کمی جوش شیرین را با هم مخلوط کنید و این مخلوط را روی شیشه ها اسپری کنید و سطح شیشه را با روزنامه پاک کنید.

شوینده طبیعی

شوینده طبیعی برای پنجره ها

تمیز کردن حمام و توالت

کاشی و سرامیک تمیز ظاهر هر آشپزخانه و حمامی را بهبود می بخشد و سبب می شود فضا روشن تر، تمیزتر و بزرگتر به نظر برسد.برای از بین بردن قارچ روی سرامیک حمام یا دستشویی مقداری سرکه سفید روی قسمت مورد نظر بمالید و سپس حمام و دستشویی را تمیز کنید.

برای از بین بردن لکه آب و جرم از کاشی ها از جوش شیرین استفاده کنید.

یک بار در هفته نیز می توانید این سطوح را با نصف لیمو تمیز کنید و برای 10 الی 15 دقیقه اجازه دهید روی کاشی ها بماند، بعد با آب بشویید و آن ها را خشک کنید.

برای شستن وان و کف دستشویی و حمام از جوش شیرین و اسفنجی که با آبلیمو یا سرکه مرطوب شده ، استفاده کنید و این سطوح را با آنها تمیز نمایید.

برای تمیز کردن فیلتر سردوش از رسوب های ایجاد شده یک کیسه پلاستیکی را با سرکه سفید پر کنید و آن را دور سر دوش ببندید پس از 12 ساعت، کیسه را باز کرده و سر دوش را بشویید.

شوینده طبیعی

شوینده طبیعی برای تمیز کردن حمام و توالت

تمیز کردن مایکروفر و اجاق گاز

برای تمیز کردن مایکروفر یک چهارم فنجان سرکه و یک فنجان آب را با هم مخلوط کرده و در ظرفی بریزید سپس حدود یک دقیقه آن را داخل مایکروفر قرار دهید تا مخلوط به نقطه جوش برسد. سپس می توانید به راحتی لکه ها را تمیز کنید.

تمیز کردن لکه های روی اجاق گاز

برای اینکه بتوانید گاز خود را تمیز کنید و لکه های غذا را از روی آن بزدایید ، می توانید از جوش شیرین استفاده نمایید . برای این کار روی اجاقتان جوش شیرین بپاشید و سپس روی آن چند قطره آب بریزید. بگذارید تمام شب همانطور بماند و صبح توسط یک اسفنج آن را تمیز کنید.

برای تمیزکردن اجاق گاز می توانید از نمک نیز استفاده کنید ، به این صورت که هنگامی که اجاقتان هنوز گرم است، لایه ای نمک روی سطح آن بپاشید. سپس بعد از مدت زمان اندکی با پارچه یا دستمالی کهنه آلودگی ها را پاک کنید.

برای پاک کردن لکه های غذا از روی اجاق گاز کمی سرکه روی شان اسپری کنید و چند دقیقه بعد سراغ لکه ها بروید و آنها را تمیز کنید.

برق انداختن شیشه اجاق گاز

برای برق انداختن شیشه اجاق گاز جوش شیرین و آبلیمو را با هم مخلوط کنید و این مخلوط را به شیشه اجاقتان بمالید و برای 30 دقیقه بگذارید سپس آن را بشویید شیشه اجاق گاز تمیز و براق خواهد شد.

تمیز کردن ظروف غذا

برای تمیز کردن ظرف هایی که لکه غذا از روی شان پاک نشده از لیمو کمک بگیرید . برای این کار نصف لیموترش را روی ظرف بچکانید، سپس روی آن نمک بپاشید و با اسفنج ظرف را تمیز کنید.

تمیز کردن سینک ظرفشویی

برای از بین بردن جرم ها کافی است یک نوشابه که در دمای هوا بوده، داشته باشید. آن را داخل سینک ها بریزید، بعد از 30 ثانیه و زمانی که گاز نوشابه از بین رفت، با آب داغ و اسکاچ سطح سینک هایتان را بشویید و شاهد برق افتادن آن باشید. فسفریک اسید موجود در نوشابه تمام آلودگی سینک هایتان را از بین می برد.

برای تمیزکردن سینک ظرفشویی در سینک مقداری جوش شیرین بریزید سپس روی آن سرکه ریخته و چند دقیقه صبر کنید . سپس آب داغ را باز کنید تا تاثیر پاک کنندگی این مواد بیشتر شود.

شوینده طبیعی

شوینده طبیعی برای تمیز کردن سینک ظرفشویی

برای تمیز کردن کاشی های آشپزخانه

برای جرم گیری و تمیز کردن کاشی و سرامیک، سرکه یا آب لیمو و کمی نمک پودر را با هم مخلوط کنید و خمیر نرمی تهیه کنید و آن را روی کاشی و سرامیک بمالید و 30 دقیقه صبر کنید سپس دستمالی را به این مخلوط آغشته کرده و روی سطح سرامیکی بکشید . پس از اتمام کار، با دستمال مرطوب کاشی ها را پاک کنید.

اگر روی کاشی های آشپزخانه تان لکه چربی چسبیده، یک قطره اسانس لیمو را روی آن بچکانید و سپس با اسفنج لکه را تمیز کنید.

تمیز کردن ظروف شیشه ای,چینی و لعابی

برای تمیز کردن ظروف شیشه ای، چینی و لعابی، خمیری از سرکه یا آب لیمو و نمک پودر تهیه کنید و آن را روی این ظروف بمالید و پس از حدود یک ساعت آب بکشید.برای تمیزی و شفافیت ظروف شیشه ای کمی سرکه به آب مورد استفاده برای آب کشی بی افزایید.

رفع گرفتگی لوله تخلیه ظرف شویی با مواد طبیعی

برای رفع گرفتگی لوله تخلیه ظرف شویی، جوش شیرین و نمک را به نسبت مساوی مخلوط کنید و در سوراخ سینک بریزید و مقداری سرکه روی این مخلوط بریزید ، سپس بعد از گذشت مدت زمانی ، یک کتری آب جوش روی این مواد بریزید تا لوله ظرفشویی باز شود.

شوینده طبیعی برای تمیز کردن زمین

برای تمیز کردن زمین ، آب گرم و سرکه سیب را مخلوط کنید و یک دستمال نخی را به این مواد آغشته کنید و روی زمین بکشید، سپس با یک دستمال خشک زمین را تمیز کنید تا برق بیفتد.

تمیز کردن ماشین ظرفشویی و لباسشویی

هفته ای یک بار در ماشین ظرفشویی و ماهی یک بار در ماشین لباسشویی یک فنجان سرکه بریزید و برنامه کوتاه شست وشو را بدون لباس یا ظرف اجرا کنید تا ماشین ظرفشویی و لباسشویی تمیز شود.

شوینده طبیعی

شوینده طبیعی برای وسایل آشپزخانه

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید