مدفوع نوزاد گاهی به اشکال و رنگ های مختلف در می آید و همین موضوع می تواند باعث نگرانی والدین شود و برای پیگیری سلامت نوزادشان به پزشک اطفال مراجعه می کنند. تانما در این مطلب ضمن بیان رنگ مدفوع طبیعی نوزاد، علل سبز شدن مدفوع نوزاد را نیز بیان می کند؛

رنگ مدفوع طبیعی نوزاد تغذیه شده با شیر مادر

اگر نوزادتان تنها با شیر مادر تغذیه می شود، مدفوع او زرد یا کمی سبز خواهد بود و قوام آن، خمیرمانند یا خامه ای خواهد بود یا حتی ممکن است آن قدر آبکی باشد که شبیه اسهال به نظر برسد. مدفوع این نوزادان معمولاً شبیه ترکیب سس خردل و پنیر به نظر می رسد و ممکن است دانه های کوچک تخمه مانندی نیز داشته باشد و جالب این است که بوی آن نیز اصلاً بد نیست.

وقتی نوزاد با شیر مادر تغذیه می شود، بسیاری از رنگ ها برای مدفوع طبیعی است. یکی از رنگ هایی که ممکن است در پوشک نوزاد ببینید، یک رنگ سبزتر است که می تواند نشانۀ این باشد که شما چیزی متفاوت از بقیۀ روزها در طول روز خورده اید. اگر کودک شما هیچ گونه علائم دیگری ندارد، جای نگرانی نیست. همچنین لازم است بدانید که رنگ سبز مدفوع نوزادان برخلاف باورهای رایج نادرست، نشانۀ وجود یک بیماری نیست.

مدفوع طبیعی نوزاد تغذیه شده با شیر خشک

نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می شوند، دفعات مدفوع کمتری نسبت به نوزادانی دارند که با شیر مادر تغذیه می شوند. همچنین آنها مدفوعی خمیری و شبیه کرۀ بادام زمینی و در طیف رنگ های قهوه ای دارند؛ قهوه ای به رنگ برنز یا قهوه ای مایل به زرد یا سبز. بوی آن تندتر از مدفوع نوزادان تغذیه شده با شیر مادر ولی خفیف تر از مدفوع کودکانی است که غذاهای جامد می خورند.

علل مدفوع سبز نوزاد

رنگ طبیعی مدفوع نوزاد

علل مدفوع سبز نوزاد

1-اولین مدفوع نوزاد

اولین مدفوع نوزاد به دلیل وجود ماده آمونیاک، مخاط، سلول های پوستی و چیزهایی که در دوران بارداری توسط نوزاد مصرف شده می تواند به رنگ سبز تیره باشد که مسئله بسیار عادی است و اصلا جای نگرانی ندارد. این مدفوع بوی بدی ندارد و رنگ سبز آن به دلیل وجود پیگمان های صفراوی است.

این مدفوع بسیار چسبنده است و با گذشت چند روز رنگش روشن تر می شود و چسبندگی اش را هم از دست می دهد. این تغییر رنگ به معنی عملکرد خوب سیستم گوارشی او است.

2-استفاده از آهن

اگر نوزادتان شیر خشک حاوی آهن می خورد ممکن است مدفوع او به دلیل وجود آن به رنگ سبز تیره تغییر کند. اگر نوزادتان شیر مادر می خورد اما در کنارش به او قطره آهن هم می دهید همین اتفاق برایش می افتد.

3-شیردهی نامناسب از علل مدفوع سبز در نوزاد

اگر شیر مادر رقیق و شیرین باشد و نوزاد از این شیر بیشتر از شیر غلیط و چرب استفاده کند مدفوعش به سمت سبز روشن می رود. این وضعیت اصلا نگران کننده نیست و در دوره هایی که پایدار نیست در شیردهی رخ می دهد. اگر شرایط شیردهی به طوری باشد که کودک نتواند به درستی سینه مادر را تخلیه کند و فقط از شیر کم چرب و با قند بالا مصرف کند، باعث مدفوع سبز می شود.

4-تغذیه مادر

اگر مادر از سبزیجات سبز رنگ استفاده کند یا این که موادغذایی را بخورد که از رنگ خوراکی در آن استفاده شده است ممکن است رنگ شیرش تغییر کند و این تغییر روی مدفوع نوزاد هم تاثیرگذار باشد.

5-بیمار بودن نوزاد

اگر میکروب یا ویروسی در معده نوزاد وجود داشته باشد ممکن است رنگ و غلظت مدفوع را تغییر دهد مخصوصا اگر نوزاد اسهال داشته باشد.

6-استفاده از غذای جامد از علل مدفوع سبز در نوزاد

با بزرگتر شدن نوزاد و اضافه کردن غذای جامد به برنامه غذایی او ممکن است رنگ سبز دوباره به مدفوع برگردد مخصوصا اگر در این غذاها از اسفناج یا حبوبات استفاده شده باشد که اصلا هم توصیه نمی شود.

علل سبز بودن مدفوع نوزاد

سبز بودن مدفوع نوزاد به دلیل بیماری

7--وجود خلط

وجود رگه های سبز و لزج در مدفوع می تواند به علت وجود خلط در بدن او باشد. این خلط ها می تواند ناشی از درآمدن دندان و ریختن آب دهان باشد.

8-کارکردن سریع شکم

اگر شکم نوزاد به سرعت کار کند و گوارش او سریع باشد، رنگدانه های صفراوی زمانی برای تغییر رنگ در روده پیدا نمی کنند و به رنگ سبز دفع می شوند.

9-عفونت یا آلرژی نشانه ای برای مدفوع سبز در نوزاد

اگر رنگ مدفوع مایل به سبز باشد و رگه های لزج لعاب دار که براق است داشته باشند می تواند نشانه عفونت یا آلرژی به ماده غذایی خاصی باشد. ممکن است این حساسیت به دارویی باشد که مادرش استفاده می کند و از راه شیر به او منتقل می شود.

سوالات متداول درباره مدفوع سبز در نوزاد

  • آیا مدفوع سبز در نوزادان نشانه سرماخوردگی اوست؟

ممکن است که این مدفوع سبز به دلیل وجود بعضی از ویروس های سرماخوردگی باشد اما نمی تواند دلیل اصلی باشد و بسیار کم اهمیت است.

  • بعد از خوردن آهن مدفوع بچم سبز شده دلیلش می تونه به آهن بستگی داشته باشه؟

بله آهن می تواند بر سبز شدن مدفوع تاثیر گذار باشد و رنگ آن را به سبز تیره تغییر دهد. برای اطلاع از برنامه تغذیه مناسب و سلامت کودک خود می توانید مشاوره کودک دریافت کنید.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید