باز فیسبوک و باز افتضاح امنیتی

فیسبوک

در جدیدترین گند امنیتی که شرکت فیسبوک زده است اطلاعات بیش از 81 هزار حساب کاربران در اینترنت برای فروش قرار داده شده است و می‌توان تنها با پرداخت 10 سنت آنها را خریداری کرد.

این نشت اطلاعات کاربران برای اولین بار در شهریور ماه و با انتشار آگهی که هکرها در یک فروم امنیتی منتشر کرده بودند علنی شد. در آن آگهی اینگونه اعلام شده بود که هکرها با استفاده از یک افزونه معمولی جاسوسی که در مرورگر وب کاربران نصب کرده‌اند موفق به دسترسی به اطلاعات امنیتی کاربران در هنگام ورود به حساب کاربری‌شان در فیسبوک شده‌اند و سپس با دسته بندی و سازماندهی این اطالات توانسته اند پایگاه داده عظیمی از این اطلاعات بسازند.

پس از آن هکرها اعلام کردند که اطلاعات هر حساب را به قیمت 10 سنت به فروش می‌رسانند. این اطلاعات شامل مشخصات امنیتی و رمز عبور کاربران نیز می‌شود و با آنها می‌شود حتی به پیام‌های خصوصی که این کاربران به دیگر دوستانشان در فیسبوک ارسال کرده‌اند دسترسی پیدا کرد.

فیسبوک

افتضاح امنیتی در فیسبوک

البته این گروه در مصاحبه ای مخفی به خبرگزاری BBC گفته است که اطلاعات چیزی در حدود 120 میلیون حساب کاربری فیسبوک را در اختیار دارند که البته به عقیده بسیاری از متخصصان امنیتی چندان صحیح نبوده و نوعی بلوف زدن است!

در همین زمینه آقای گای روزن یکی از مدیران فیسبوک به BBC گفته است

ما با سازندگان مرورگرهای اینترنتی تماس گرفته‌ایم و از آنها خواسته‌ایم مطمئن شوند که افزونه‌هایی که از نظر امنیتی مشکل دارند دیگر برای دانلود روی فروشگاه‌های نرم‌افزاری آنها در دسترس نیستند.
البته پس از اعلان عمومی این نشت بزرگ اطلاعاتی فیسبوک دست به گریبان روش‌های قانونی نیز شد و با پیگیری‌های صورت گرفته توانست آگهی‌های فروش اطلاعات کاربران را از وبسایت‌های منتشر کننده آن پاک کند.

در همین زمینه بخوانید:
فیس‌بوک هک شد؛ دسترسی هکرها به حساب 50 میلیون کاربر

بنابر ادامه گزارش منتشر شده بخش بزرگی از این اطلاعات مربوط به حساب کاربران ساکن کشورهای روسیه و اوکراین بوده است و کاربران دیگر از کشورهای انگلستان، امریکا و چند منطقه دیگر هستند. همچنین BBC در گزارش خود با چند کاربری که ادعا می‌شود اطلاعات آنها دزدیده شده نیز مصاحبه کرده است و آن کاربران اعلام کرده‌اند که چند دسته پیام خصوصی و عکس شخصی آنها از روی حسابشان حذف شده است.

البته همانطور که می‌دانید این تنها هک اطلاعات کاربران فیسبوک نیست و پیش از این نیز در طی ماه‌های گذشته در چند نوبت خبرهایی در مورد هک اطلاعات 30 میلیون نفر از کاربران این شبکه اجتماعی منتشر شده بود که به نظر هکرهای آن شناسایی شده‌اند.

نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید