اگر شما هم از لک صورت خود خسته شده اید و دنبال راهکاری آسان برای شفاف، شاداب و صاف کردن پوست خود هستید، پیشنهاد می کنیم که تا انتهای این مطلب، همراه ما باشید.

آیا ماسک برای از بین بردن لک های صورت موثر است؟

نمی توان انکار کرد که بروز لک های صورت، برای همۀ ما همچون یک کابوس عذاب‌آور است. پس لازم است که از یک روش درمانی برای رفع آنها استفاده کنیم و اینجاست که سوال پیش می‌آید که ماسک ‌های صورت، چقدر در از بین بردن لک‌های صورت و جلوگیری از بروز آنها موثر هستند؟

بگذارید جواب این سوال را اینگونه بدهیم: پیش از آنکه برای از بین بردن لک های صورت خود به فکرِ استفاده از ماسک صورت بیافتید، بهتر است یک رژیم غذایی سالم برای خود دست و پا کنید و یک ضد آفتاب خوب و سازگار با پوستتان، تهیه کنید.

این دو مورد به ماسک‌های صورت اولویت دارند و فقط زمانی که آنها را به خوبی رعایت کردید است که پیشنهاد می‌کنیم برای از بین رفتن و پیشگیری از لک های صورت خود، به سراغ ماسک های صورت هم بروید. ماسک ها تاثیر بسیاری بر کاهش و از بین بردن اختلالات پوستی مختلفی از جمله آکنه و لک دارند، اما برای آنکه بتوانند تاثیر مطلوب و دلخواه شما را داشته باشند، لازم است در استفاده از آن ها صبر و مداومت به خرج دهید.

درمان قطعی لک صورت شما

لک صورت

ماسک های خانگی و ماسک های آماده موجود در بازار، هر دو می توانند برای از بین بردن و کم رنگ کردن لک های صورت موثر باشند. اگر قصد دارید از بین ماسک های آماده موجود در بازار برای کاهش لک های صورت خود استفاده کنید، بهتر است حتما پیش از خرید، ویژگی ماسک ها را بررسی کنید و برای رفع و پیشگیری از لک های صورت، ماسکی متناسب با نیاز خود بخرید.

توجه کنید که برای دستیابی به نتیجه دلخواه، لازم است این ماسک ها را حتما براساس دستورالعمل گفته شده بر روی برگه راهنمای محصول استفاده کنید.

اما اگر ترجیح می دهید که برای برطرف کردن لک های پوست صورت خود از طبیعت استفاده کنید و ماسک های خانگی و دست ساز خودتان را مصرف کنید، بهتر است یکی از ماسک هایی را که در ادامه مطلب، طرز تهیه آن را آموزش می دهیم، امتحان نمایید.
فقط توجه داشته باشید که هنگام استفاده از ماسک های طبیعی برای از بین بردن لک های پوستی، لازم است استفاده از ماسک را به مدت دو هفته و به طور مرتب ادامه دهید تا اثربخش باشد.
همچنین، اگر در کنار استفاده از ماسک های طبیعی برطرف کننده لک صورت، از لوازم آرایشی استفاده می کنید، حتما از انواعی استفاده کنید که موجب مسدود شدن منافذ پوستی نشوند. چرا که این نوع لوازم آرایشی می‌توانند تاثیر بدی بر روی پوست داشته باشند و به ایجاد لک‌های بیشتر، دامن بزنند.

 دلایل ایجاد لکه های پوست که تیره رنگ هستند چیست؟

قرار گرفتن زیاد در معرض نور آفتاب:‌

سپری کردن زمانی طولانی در معرض آفتاب یا سولاریوم و بدون استفاده از مقدار کافی ضدآفتاب، می‌تواند باعث شود پوست‌تان ملانین بیش‌تری تولید کند. این امر پاسخ بدن برای محافظت از خود در برابر اشعه‌های فرابنفش است که می‌توانند تعداد لکه های تیره‌ی صورت‌تان را افزایش دهند.
تغییرات هورمونی :

نوسان در تولید استروژن و پروژسترون هنگام بارداری ، مصرف قرص‌های جلوگیری از بارداری، یا عادت ماهیانه می‌تواند باعث تولید غیریکنواخت ملانین شود. قرار گرفتن در برابر نور آفتاب، ترشح ملانین را در این نقاط افزایش داده و باعث ایجاد لکه های تیره می‌شود.

درمان قطعی لک صورت شما

درمان لک صورت

برداشتن موهای صورت:

برداشتن موهای صورت با موچین، موم، یا استفاده از کرم ‌های موبر می‌تواند سبب التهاب پوست شود. این التهاب می‌تواند بعدا باعث تغییر رنگ پوست در آن نواحی شود.
جراحت/آکنه:

اسکارهای به جا مانده از جوش ‌ها، جراحت‌ها یا هر نوع جراحی به جای محو شدن ممکن است به لکه های پوست (لکه های تیره) تبدیل شود.
افزایش سن:

با افزایش سن، سلول‌های پوست‌تان دیگر به راحتی جوانی تکثیر نمی‌شوند. بنابراین، ترمیم نواحی آسیب دیده‌ی پوست و رهایی از لکه‌های بدرنگ دشوارتر می‌شود.
پس وقتی متوجه لکه های تیره‌ای روی صورت‌تان می‌شوید، چه کار می‌کنید؟ منظورم به جز غرغر کردن است.

زیرا هرچقدر هم که کرم‌های روشن‌کننده روی صورت‌تان استفاده کنید، آن لکه‌های بدرنگ مزاحم رهایتان نمی‌کنند. و انجام یکی از درمان های پزشکی بالا برای همه عملی نیست. خب، من خبرهای خیلی خوبی برای شما دارم!

چه می‌شد اگر می‌گفتم به جای مراجعه به نزدیک‌ترین داروخانه یا کلینیک پوست، فقط باید سری به آشپزخانه بزنید؟ اگر حرفم را باور نکیند، سرزنش‌تان نمی‌کنم چون زیادی خوب است. اما حقیقت محض آن است که آشپزخانه‌ی شما پر از موادی است که برای از بین بردن لکه های تیره معجزه می‌کنند.

و من اینجام تا دقیقا به شما بگویم به چیزی نیاز دارید و چگونه از آن استفاده کنید. پس ادامه‌ی این نوشتار را بخوانید تا از رازهای رفع آن  لکه‌های کوچک و مزاحم را بفهمید و برای سلفی گرفتن عالی باشید!

نکته: تمام این درمان‌های خانگی باید حداقل به مدت یک ماه به صورت مداوم استفاده شوند تا کاهش محسوسی در لکه های پوست (لکه های تیره) ببینید.

ماسک صورت آب‌ لیمو و ماست

اثر سفیدکننده‌ی آب‌لیمو و خاصیت پاک‌کننده‌ی ماست ، با هم منجر به روشن شدن لکه های پوست (لکه های تیره) و درخشش پوست‌تان می‌شود. چه کسی نمی‌خواهد با یک تیر دو نشان بزند؟

آن‌چه نیاز دارید

لیمو
۱ قاشق غذاخوری ماست تازه

روش استفاده

۱. آب یک لیمو را گرفته و در یک کاسه‌ی تمیز بریزید.

۲. یک قاشق غذاخوری ماست به آن اضافه کرده و خوب مخلوط کنید.

۳. این خمیر را روی تمام صورت‌تان استفاده کنید و بگذارید ۳۰ دقیقه بماند.

۴. آن را با آب تمیز بشویید.

هرچند وقت یکبار؟

دو بار در هفته.

همچنین بخوانید : هفت ماسک صورت خانگی برای جوان سازی و از بین بردن لکه ها را بخوانید.

 

 اسکراب آب‌ لیمو و شکر

فواید شکر برای لایه‌برداری و تاثیر سفیدکننده‌ی آب‌لیمو در کنار هم، می‌تواند یک اسکراب عالی بسازد تا از دست سلول‌های پوست مرده خلاص شوید و درخششی تازه به چهره‌تان ببخشید.

آن‌چه نیاز دارید

نصف یک لیمو
۱ قاشق چایخوری شکر

روش استفاده

۱. آب یک لیمو را بگیرید و در کاسه‌ای تمیزی بریزید.

۲. یک قاشق چایخوری شکر را به آن اضافه کنید و خوب مخلوط کنید (اگر پوست خشکی دارید، می‌توانید یک قاشق چایخوری روغن نارگیل هم به این ترکیب اضافه کنید).

۳. مخلوط را لای انگشتان‌تان بمالید و آن را با حرکات دورانی به تمام صورت و به ویژه روی لکه های پوست (لکه های تیره) استفاده کنید.

۴. مالش پوست را دو دقیقه ادامه دهید.

۵. آن را با آب گرم بشویید و صورت‌تان را آرام خشک کنید.

هر چند وقت یکبار؟

یک بار در هفته.

هشدار

هیچ درمان خانگی حاوی آب‌لیمو را اطراف و زیر چشم ‌ها استفاده نکنید، زیرا پوست این نواحی به شدت حساس است.
در حین استفاده از درمان‌های خانگی حاوی آب‌لیمو یا بلافاصله پس از آن در معرض آفتاب قرار نگیرید زیرا پوست‌تان را حساس کرده و ممکن است دچار آفتاب‌ سوختگی شوید.

نکات

فقط از لیموی تازه استفاده کنید زیرا آب‌لیموهای صنعتی حاوی مواد نگهدارنده‌ای هستند که می‌توانند به پوست آسیب بزنند.
اگر پوست حساسی دارید، می‌توانید کمی عسل یا گلاب به ترکیب‌های بالا اضافه کنید تا آن‌ها را ملایم‌تر کند.

همچنین بخوانید : روش های موثر برای پوست پاک و بی نظیر را بخوانید.

 

درمان قطعی لک صورت شما

پوست شفاف

 

ماسک عسل و شیر خشک

این ماسک ضد لک، تنها با استفاده از دو قاشق غذاخوری شیرخشک، دو قاشق غذاخوری آبلیموی طبیعی و چهار قاشق غذاخوری عسل تهیه می شود. پس از اینکه همه مواد ماسک را به طور کامل با هم مخلوط کردید و به یک حالت خمیری رسیدید، آن را بر روی پوست صورت خود بگذارید و حدود 20 دقیقه صبر کنید، سپس صورت خود را با آب ولرم بشویید و روی پوست خود مقداری ماست ساده بزنید، در این حالت نیز 10 دقیقه صبر کنید و سپس پوستتان را با آب خنک بشویید.

 

ماسک آلوئه ورا

آلوئه ورا یک روشن کننده طبیعی برای انواع پوست است. آلوئه ورا قدرت بالایی در حذف لک های پوست دارد و شدیدا باعث کاهش رنگدانه های پوست می شود. برای از بین بردن لک های صورت خود، کافی است مقداری از ژل آلوئه ورا را بر روی صورت خود بزنید و 5 دقیقه صبر کنید، سپس این ماسک طبیعی را با آب خنک از روی پوست خود بشویید.

همچنین بخوانید : نحوه استفاده از آلوئه ورا برای درمان جوش و سلامت پوست را بخوانید.

 

ماسک عسل و سیب زمینی

عسل و سیب زمینی، یک ترکیب موثر در درمان لک های صورت محسوب می‌شود. برای تهیه این ماسک کافی است، کمی عسل را با آب سیب زمینی رنده شده مخلوط کنید و آن را با یک براش صورت بر روی پوست خود بزنید و پس از 15 دقیقه صورت خود را با آب خنک بشویید. سیب زمینی خاصیت روشن کنندگی دارد و پس از مدت زمان کوتاهی لک های صورت را محو می کند. دقت کنید که برای مشاهده نتیجه مطلوب، باید در استفاده از این ماسک صبر و مداومت داشته باشید.

همچنین بخوانید : روشهای گوناگون برای داشتن پوستی براق با ماسک سیب زمینی  را بخوانید.

 

ماسک زردچوبه 

ماسک زردچوبه نوعی دیگر از ماسک ضد لک است که قوی و مؤثر است که بسیاری از کارشناسان زیبایی استفاده از آن را توصیه می کنند. برای تهیه ماسک زردچوبه شما به نصف قاشق چای‌خوری پودر زردچوبه؛نصف قاشق چای‌خوری  سرکه سیب  ارگانیک؛یک قاشق غذاخوری عسل ارگانیک، محلی و خام؛نصف قاشق چای‌خوری شیر یا ماست و یک قطره اسانس طبیعی لیمو یا آب لیمو ترش تازه برای بیشتر سفید کردن پوست (اختیاری) نیازمندید. 

ماسک ضد لک

ماسک ضد لک

برای تهیه این ماسک اول دست‌ها و صورت‌تان را بشویید تا هرگونه آلودگی و آرایش پاک شود و در یک کاسه یا شیشه‌ی کوچک، پودر زردچوبه را با عسل، سرکه‌‌ی سیب، شیر یا ماست و اسانس لیمو مخلوط کنید. سعی کنید غلظت آن در حدی باشد که به پوست‌تان بچسبد. مراقب باشید که آن را بیش‌از‌حد رقیق نکنید، چون ممکن است از روی صورت‌تان به پایین چکه کند.ماسک را به‌دقت روی صورت‌تان بمالید و مراقب باشید که وارد چشم‌هایتان نشود.اجازه دهید ماسک به‌مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی صورت‌تان بماند و سپس آن را با آب گرم بشویید.اگر مقداری از ماسک باقی ماند، می‌توانید روی آن را بپوشانید و برای استفاده‌ی بعدی‌تان در یخچال قرار دهید.برای رسیدن به بهترین نتیجه، دوبار در هفته از این ماسک استفاده کنید.

همچنین بخوانید : پوستی درخشان و شفاف با ماسک زردچوبه + طرز تهیه

 

ماسک بادام 

 بادام منبعی غنی از ویتامین E و یک ضد لک فوق العاده است. بادام به حذف لکه های قهوه ای پوست کمک می کند. شما می توانید چند عدد بادام را آسیاب کرده و با روغن چوب صندل مخلوط کنید و به صورت ماسک روی لکه ها قرار دهید. استفاده مداوم از این روش بهترین روش را در پی خواهد داشت.یک بار امتحان کنید.

 

آیا این مطلب مفید بود؟ 3
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید