کرونا چند ماهیست مهمان اکثر کشورهای جهان شده است و به منظور عدم ابتلا به کرونا، متخصصان استفاده از روش های مختلف بهداشتی اعم از استفاده از ماسک بهداشتی، دستکش و مواد ضد عفونی کننده را پیشنهاد می کنند. تانما در این مطلب به ضرورت پیشگیری از کرونا با کمک ماسک و انواع ماسک های بهداشتی پرداخته است؛

پیشگیری از کرونا با ماسک بهداشتی

همه ویروس ها به اندازه ای کوچک هستند که از ماسک های بهداشتی معمولی عبور می کنند. ویروس ها از طریق قطراتی که هنگام عطسه و سرفه از مجاری تنفسی پخش می شوند از یک فرد به فرد دیگر منتقل می شوند. این قطرات کوچک بر روی دست ها و سطح اشیاء در محیط پخش می شوند.

افراد بعدا با دست دادن با یکدیگر یا دست کشیدن بر روی سطح اشیاء با این قطرات در تماس قرار می گیرند. آنها سپس دست خود را به چشمان، بینی و دهان خود می مالند و به این ترتیب ویروس منتقل می شود.ماسک ها می توانند مانع از انتقال قطرات بزرگی شوند که پس از عطسه و سرفه دیگران در هوا پخش می شوند. این امر به این معنا است که استفاده از ماسک های بهداشتی بی فایده نیست.

این در حالی است که فردی که ماسک زده نمی تواند بینی و دهان خود را با دست لمس کند و به این ترتیب امکان ابتلای او به ویروس به دنبال تماس دست هایش با سطح اشیاء کاهش می یابد.

با وجود نقش پیشگیرانه ماسک های بهداشتی باید توجه داشت که دانشمندان همچنان در حال تحقیق در مورد راه های انتقال نوع جدید ویروس کرونا هستند. نتیجه بررسی تحقیق های مختلف در مورد انتقال ویروس سارس در سال ۲۰۱۷ نشان داده بود که استفاده از ماسک های بهداشتی تا حدی در جلوگیری از انتقال این ویروس موثر است.

با این حال دانشمندان در آن زمان تأکید کرده بودند که در این زمینه شواهد موجود پراکنده و یافته ها متناقض است و همچنان یادآور می شوند که بهترین راه جلوگیری از انتقال نوع جدید ویروس کرونا شستشوی مرتب دست ها با آب و صابون است.

ویژگی های یک ماسک مناسب

یک ماسک بهداشتی خوب باید هیچ راه نفوذی برای ورود ذرات و آلودگی به داخل ماسک نداشته باشد و عمل تنفس فقط از طریق فیلتر انجام شود.

انواع ماسک های بهداشتی

ویژگی های ماسک مناسب

انواع ماسک های بهداشتی

1-ماسک های بدون فیلتر

ماسک های پزشکی یا جراحی

این نوع ماسک ها برای پوشاندن دهان و بینی در نظر گرفته شده است. آنها با موادی طراحی شده اند که می توانند ذرات بزرگ و ترشحات را مسدود کنند، ولی همچنان ذرات کوچک می توانند از ماسک پزشکی نفوذ کنند.

ماسک های معمولی دو لایه کش دار

این ماسک ها بینی و دهان را می پوشانند ولی به صورت نمی چسبد. استفاده از این ماسک ها برای محافظت یک طرفه و پیشگیری از خروج مایعات از دهان و ورود به هوا می توان بهره برد. ماسک های معمولی دو لایه کش دار برای جلوگیری از سرفه و عطسه طراحی شده اند، ولی در برابر خون مقاوم نیستند.

ماسک های جراحی سه لایه بنددار

این ماسک ها در برابر خون، ترشحات و ۹۵ درصد ذرات باکتری ها مقاوم هستند.با توجه به این که این ماسک ها بیشتر از ماسک های معمولی به صورت می چسبند می توانند مانع از تماس های مکرر دست های ما با صورت به ویژه دهان و بینی شوند.

2-ماسک های فیلتردار

ماسک های سری FFP

ماسک های FFP که با استاندارد اروپایی EN۱۴۹: ۲۰۰۱ به سه دسته FFP۲، FFP۱ و FFP۳ دسته بندی شده اند. ماسک فیلتردار FFP۱ مناسب برای ذرات بزرگ تر از پنج میکرون با فیلتراسیون ۸۰ درصد، ماسک فیلتردار FFP۲ مناسب برای ذرات بین دو تا پنج میکرون با فیلتراسیون ۹۴ درصد و نیز ماسک فیلتردار FFP۳ مناسب برای ذرات کوچک تر از دو میکرون با فیلتراسیون ۹۹ درصد است.

ماسک های فیلتردار سری N

ماسک N۹۵: حداقل ۹۵ درصد از ذرات موجود در هوا را فیلتر می کند، ولی در برابر روغن مقاوم نیست. نکته قابل توجه در استفاده از ماسک های فیلتردار عمر مفید آن است که می تواند تا هشت ساعت به صورت مداوم ادامه داشته باشد، البته در صورتی که ماسک قالب کاسه ای و شکل و فرم خود را از دست داده باشد و باعث نشت هوای بیرون به درون ماسک شود ماسک نیاز به تعویض خواهد داشت.

استفاده چهار ساعت مداوم از ماسک N۹۵ می تواند سبب بروز بیماری های جدی ریوی شود؛ بنابراین استفاده از این ماسک برای افرادی که علائم بیماری و یا ارتباط نزدیک با شخص بیمار را ندارند توصیه نمی شود.

ماسک N۹۹: حداقل ۹۹ درصد از ذرات موجود در هوا را فیلتر می کند، ولی در برابر روغن مقاوم نیست.

ماسک N۱۰۰:حداقل ۹۹,۹۷ درصد از ذرات موجود در هوا را فیلتر می کند و این نوع ماسک هم مانند ماسک N۹۵ و N۹۹ در برابر روغن مقاوم نیست.

ماسک های فیلتردار سری R

ماسک R۹۵:حداقل ۹۵ درصد از ذرات موجود در هوا را فیلتر می کند و تا حدودی در برابر روغن مقاوم است.

ماسک R۹۹: ماسک مناسب برای ذرات بزرگتر از ۰,۳ میکرون با فیلتراسیون ۹۹ درصد و در برابر روغن مقاوم است.

ماسک R۱۰۰:ماسک مناسب برای ذرات بزرگتر از ۰,۳ میکرون با فیلتراسیون ۹۹.۹۷ درصد و در برابر روغن مقاوم است.

ماسک های فیلتردار سری P

ماسک P۹۵:حداقل ۹۵ درصد از ذرات موجود در هوا را فیلتر می کند و به شدت در برابر روغن مقاوم است.

ماسک P۹۹:حداقل ۹۹ درصد از ذرات موجود در هوا را فیلتر می کند و به شدت در برابر روغن مقاوم است.

ماسک P۱۰۰: حداقل ۹۹,۹۷٪ از ذرات موجود در هوا را فیلتر می کند. به شدت در برابر روغن مقاوم است.

بهترین ماسک بهداشتی

انواع ماسک های بهداشتی

بهترین نوع ماسک بهداشتی

تانما در زیر بهترین و مناسب ترین ماسک بهداشتی برای مقابله با کرونا را معرفی می کند؛

در واقع در میان انواع مختلف ماسک هایی که به آن ها اشاره شد، بنا به گفته کارشناسان بهداشتی و درمانی، استفاده از ماسک N۹۵ برای جلوگیری از ویروس کرونا کفایت می کند، البته به شرط اینکه شرایط استفاده و مدت زمان استفاده از آن که پیش از این مورد اشاره قرار گرفت، رعایت شود.

ماسک N۹۵ وسیله ای است که برای جلوگیری از ۹۵ درصد ذرات بسیار کوچک استفاده می شود. بر خلاف ماسک های پزشکی، ماسک N۹۵ با امنیت بیشتری روی صورت و پوست شما قرار می گیرد و قادر است ذرات موجود در هوا را فیلتر کند.

اما اگر علاقه مند به استفاده از ماسک های ایمن تر هستید تا در برابر ذرات بسیار ریز مقاوم باشد، ماسک های سری P و R توصیه می شود، اما به طور کلی ماسک N۹۵ ماسکی مقاوم در برابر ویروس کروناست؛ چون پزشکان و ویروس شناسان معتقدند کرونا جزء ویروس های درشت محسوب می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید