بند ناف نوزاد پس از تولد به تدریج خشک شده و می افتد. اما قبل و بعد از افتادن، نیاز به مراقبت های ویژه دارد تا عفونت نکند. تانما در این مطلب شما را با نشانه های عفونت بند ناف نوزاد، مراقبت های ویژه بندناف و درمان بند ناف در صورت عفونت آشنا می کند؛

بند ناف چیست؟

تنها ارتباط خونی جنین با مادر از طریق جفت و بند ناف است. بند ناف یا طناب نافی از یک طرف به جنین و از طرف دیگر به جفت متصل است. بندناف واسطه ارسال مواد غذایی از بدن مادر( ازطریق جفت) به جنین و در مقابل دفع مواد زائد از جنین به مادر ( از طریق جفت) است. بعداز زایمان بندناف قطع شده و محکم بسته می شود و طی چند روز خشک می شود و از بدن نوزاد جدا می شود.

مراقبت از بند ناف نوزاد

بندناف چیست؟

زمان افتادن بند ناف نوزاد

ریشهٔ بند ناف معمولاً بعد از گذشت هفت تا ۲۱ روز پس از تولد خشک می شود و از بدن نوزاد جدا خواهد شد. این جدا شدن باعث ایجاد زخم کوچکی می شود که آن هم بعد از روز برطرف خواهد شد. هنگامی که ریشهٔ بند ناف جدا می شود، ممکن است مقدار کمی خون در پوشک نوزاد مشاهده کنید که امری طبیعی است.

گاهی با جدا شدن ریشهٔ بند ناف مقداری مایع شفاف یا زرد رنگ از محل آن بیرون می آید یا مقداری گوشت مرده نیز ممکن است در محل آن باقی بماند که خوبه خود برطرف می شود. گاهی نیز ممکن است نیاز داشته باشد تا توسط پزشک نوزادتان از بین برود.

به طورکلی این اتفاق مهمی نیست و به دلیل وجود نداشتن رگ های عصبی در آن، انجام هر کاری توسط پزشک در این قسمت، بدون درد است. بند ناف نوزاد به مراقبت نیاز دارد چون ممکن است دچار عفونت شود. قرمزی اطراف ناف، ترشح داشتن از بند ناف، بوی بد گرفتن ناف، برخی از نشانه های عفونت بند ناف است که باید جدی بگیرید.

مراقبت های درست از بند ناف

 • ریشهٔ بند ناف را تمیز و خشک نگه دارید، اما با هیچ ماده ای آن را تمیز نکنید.
 • پوشک را به شکلی ببندید که از این ریشه فاصله داشته باشد.
 • برای خشک نگه داشتن ریشهٔ بند ناف، پوشک را زیر ناف ببندید.
 • تا وقتی این ریشه نیفتاده است، نباید نوزاد را در آب غوطه ور کرد.
 • به جای غوطه ور کردن نوزاد در وان آب، می توانید او را با یک اسفنج نرم مخصوص نوزاد تمیز کنید.
 • در هوای گرم، فقط یک پوشک مناسب و یک بلوز راحت تن کودک کنید تا هوا بتواند جریان یابد و بند ناف برای افتادن خشک شود.
 • قبل از افتادن بند ناف، بهتر است لباس هایی را که باعث زیاد گیر کردن به بند ناف می شود تن نوزاد نکنید.
 • هرگز سعی نکنید بند ناف را از بدن نوزاد جدا کنید؛ حتی زمانی که به نظر می رسد فقط به یک مو بند است.
 • اقدام به کندن بند ناف ممکن است باعث خونریزی شود.
 • کمی ترشح از بند ناف طبیعی است. این مایع معمولاً از ریشه ترشح می شود و باید به سادگی پاک شود.
 • برای تمیز کردن بند ناف از الکل، بتادین یا ضدعفونی کننده های دیگر استفاده نکنید تا بند ناف در زمان معمول خودش بیفتد و دیگر خطر عفونت نیز وجود نداشته باشد.

نشانه های عفونت ناف نوزادان

 • تورم و سفت شدن دور ناف نوزاد
 • قرمزی اطراف ناف
 • ترشح داشتن از بند ناف
 • بوی بد گرفتن ناف
 • دیر افتادن بند ناف (یعنی اگر بند ناف تا روز ۱۵ ام نیافتاده باشد)
مراقبت های درست از بند ناف نوزاد

نشانه های عفونت بند ناف نوزاد

علت عفونت بند ناف نوزاد

یکی از مشکلات احتمالی بند ناف نوزادان، عفونت است. بنابراین خانواده ها باید مسائل بهداشتی را در مراقبت از ناف نوزاد رعایت کنند. ناف را دستکاری نکنند و پس از استحمام نوزاد، ناف او را خشک و تمیز کنند. همچنین باورهای غلطی در برخی خانواده ها مبنی بر خمیر گرفتن بندناف و مالیدن بندناف با بعضی از روغن ها وجود دارد که موجب عفونت در بندناف نوزاد می شود.

برخی باورهای نادرست موجب شده که خانواده ها بر روی ناف نوزادان خمیر، الکل یا روغن قرار دهند که این روش ها برای سلامت نوزاد خطرناک است و نه تنها تأثیری در بهبود و زودتر افتادن بند ناف ندارد، بلکه در مواردی نوزاد را با مشکل مواجه می کند. در صورت بریدن بند ناف به طور غیر بهداشتی یا با آلودگی، باعث عفونت ناف در نوزادان می شود. بازی با بند ناف مهم ترین عامل بروز عفونت ناف نوزاد است. شایع ترین علت عفونت ناف نوزاد، دست های آلوده مراقبین است.

درمان عفونت بندناف نوزاد

بندناف را باید خشک و تمیز نگه داشت. در هنگام تعویض پوشک لبه بالای آن باید زیر بند ناف تا کرد تا بند ناف در معرض هوا قرار داشته باشد و با ادرار تماس پیدا نکند. بند ناف نوزاد باید تمیز و خشک نگاه داشته شود و از مصرف الکل نیز خودداری شود.از تماس با لاتکس در نوزادانی که مستعد آلرژی یا حساسیت های جدی پوستی هستند مانند نوزادان با نقایص لوله عصبی، نوزادان نیازمند جراحی های مکرر و همچنین نوزادان مبتلا به اختلالات ادراری تناسلی و نیازمند سوندگذاری مکرر نیز باید پرهیز شود.

استفاده از مواد ضدعفونی کننده که قبل از اقدامات تهاجمی روی پوست نوزاد صورت می گیرد، باید به حداقل ممکن کاهش یابد. محلول باقیمانده روی پوست نوزاد را باید با آب استریل تمیز کرد تا احتمال جذب سیستمیک مواد ضدعفونی کننده به حداقل برسد. این ضایعه از زمانی که دیگر از پودر تالک برای نوزاد استفاده نمی شود، شیوع کمتری یافته است.

وجود توده یا ترشح پایدار از ناف نیاز به بررسی تصویری قبل از هر مداخله جراحی دارد. نکروز (خون مردگی) فشاری در نتیجه تماس هرگونه شیء سفت با پوست نوزاد ایجاد می شود. در این حالت پوست باید به طور مکرر مورد معاینه قرار گیرد.اصولا تا 5 روز بعد از تولد، بند ناف می افتد اما ممكن است این مسأله تا یك ماه نیز به طول انجامد که نشان از بیمر ینقص ایمنی در کودک دارد.

مراقبت درست از بند ناف نوزاد

درمان عفونت بند ناف نوزاد

درمان خانگی عفونت ناف نوزاد

استفاده از آب نمک گرم می تواند عفونت باکتری شکمی را درمان کند. گرمای آب جریان خون به ناحیه آلوده را افزایش می دهد. نمک باعث جذب رطوبت درون ناحیه شکم شده و به بهبودی آن کمک می کند. این ماده یک ضد عفونی کننده موثر است.


طریقه مصرف آب نمک گرم برای درمان عفونت ناف نوزاد

یک قاشق چایخوری نمک به یک فنجان آب گرم اضافه کنید و آن را حل کنید.با استفاده از تکه ای پنبه آغشته به این محلول منطقه آلوده را بشویید و سپس خشک نمایید. پس از خشک کردن ناحیه می توانید از کرم ضد باکتری استفاده کنید. این روش را یک یا دو بار در روز تا بهبودی عفونت ناف تکرار کنید.

پیشگیری از عفونت بند ناف

مهمترین روش پیشگیری از عفونت ناف رعایت بهداشت است. بند ناف باز است و در صورت تماس با مواد خارجی عفونت به وجود می آید. پرستار کودک و مادر هنگام تعویض پوشک نوزاد دقت داشته باشند تا قسمت بند ناف از پوشک بیرون باشد. همچنین فشار به بند ناف و آزاد نبودن آن باعث تجمع میکروب و ایجاد عفونت می شود.

روش های پیشگیری از عفونت بند ناف نوزاد

 • نوزاد لباس آزاد بپوشد تا بند ناف به شکم نچسبد.
 • مادر برای تعویض پوشک نوزاد دست هایش را بشوید.
 • طبق باور های قدیم بند ناف را خمیر نگیرید.
 • به بند ناف روغن نمالید. (رطوبت محیط مناسبی برای رشد میکروب است)
 • برای زودتر افتادن بند ناف نوزاد به آن الکل، پماد یا بتادین نزنید.
مراقبت درست از بند ناف نوزاد

پیشگیری از عفونت بند ناف

اقدامات بعد از افتادن بند ناف نوزاد

ناف بعضی از نوزادان بعد از اینکه بند ناف میفتد بدون دردسر بهبود پیدا می کند اما در بعضی از آن ها بعد از افتادن بند ناف ممکن است زمان بهبود و التیام جای بند ناف، کمی طولانی شود و سطح پوست نازک، کمی برجسته و زبر شود که به این حالت گرانولاسیون گفته می شود.

 • این پوست نازک باید تمیز و خشک نگهداری شود. اگر این قسمت به طور کامل خشک نگهداری شود، به مرور زمان روی آن پوسته یا دلمه ای بسته می شود و کاملا التیام پیدا می کند.
 • بعد از افتادن ناف به هیچ وجه نباید روی آن را پانسمان کنید یا با پارچه یا ناف بند ببندید.
 • تا یک ماه بعد از افتادن ناف نوزاد بهتر است او را در وان حمام نکنید.
 • بعد از حمام جای بند ناف را، با پنبه هیدروفیل استریل، به طور کامل خشک کنید.
 • پوشک نوزاد را طوری ببندید که پایین تر از حد ناف قرار باشد تا ادرار و مدفوع به آن ناحیه نرسد.

عوارض عدم درمان عفونت بند ناف

در صورتی که تشخیص و درمان عفونت بندناف بموقع صورت نگیرد، عفونت وارد خون نوزاد می شود که عفونت استخوان و مفاصل را نیز به دنبال خواهد داشت.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید