همه چیز درباره عوارض مصرف زیاد سیاه دانه

سیاه دانه

سیاه دانه، دانه ای گیاهی است که خواص درمانی بسیاری دارد وبرای تمامی دردها، درمان است. مصرف بیش از اندازه هر دانه گیاهی می تواند مشکل زا باشد لذا مصرف بی رویه سیاه دانه می تواند مشکلاتی را به وجود بیاورد که در ادامه به بررسی این مشکلات می پردازیم.

طب سنتی این روز ها بسیار مورد توجه قرار گرفته است چرا که بسیاری از افراد معتقدند استفاده از گیاهان دارویی از قرص های شیمیایی بهتر است. سیاه دانه از جمله مهم ترین گیاهانی به شمار می رود که خواص درمانی آن بی شمار است. اما ذکر این نکته مهم است که قبل از استفاده از هر دارویی حتی داروی گیاهی بهتر است از پزشک مربوطه کمک های لازم را بطلبید و خودسرانه اقدام به درمان نکنید. به طور کلی در طول تاریخ، برای سیاه دانه خواص درمانی معتددی ذکر شده است و اسیاه دانه به صورت کپسول های مکمل غذایی ، ژله ای، عصاره روغنی و به عنوان ادویه استفاده می شود.

مضرات مصرف سیاه دانه

مضرات مصرف سیاه دانه

فواید مصرف سیاه دانه

سیاه دانه یک منبع غنی برای اسید های چرب ضروری و مواد مغذی لازم برای بدن شما به شمار می رود که مواد مغذی آن شامل پروتئین و کربوهیدرات است و انواع ویتامین ها از جمله کلسیم، آهن و پتاسیم و سدیم را داراست. برای بهره مندی از این منابع غنی بهتر است مقدار مصرف روغن سیاه دانه به مقدار معقول باشد.درمان سرطان ،تقویت حافظه،کنترل و کاهش فشار خون و کلسترول خون، سلامت کبد و جلوگیری از سفید شدن زود هنگام مو ،کاهش ابتلا به دیابت ، کاهش وزن و درمان بی خوابی ،درمان بیماری های روده مانند یبوست و اسهال، هموروئید،درمان حساسیتهای پوستی.،کاهش وزن و کاهش خطر ابتلا به بیماری های صفرا مانند انباشته شدن کلسترول در کیسه صفرا، کاهش سردرد و تسکین علائم سردردهای میگرنی،افزایش میزان شیر در دوران شیر دهی،کاهش دردهای کمر و کوفتگی های عضلانی، درمان خشکی و کم آبی دهان، بهبود الگوی خواب و افزایش زمان خواب،بالابردن سطح انرژی بدن و کاهش استرس و اضطراب ،درمان سندروم های قاعدگی و تسکین دردهای این دوران،درمان کم خونی و درمان ناتوانی های جنسی، مشکلات جنسی از جمله خواص درمانی این دانه گیاهی است.

مصرف سیاه دانه و عسل

مصرف سیاه دانه و عسل

همانطور که مصرف هر ماده ای در مقدار زیاد می تواند مضراتی را نیز داشته باشد، سیاه دانه نیز به همین گونه است لذا در این جا لازم دیدیم تا در کنار خواص درمانی آن به بررسی مضرات احتمالیش نیز بپردازیم. یکی از مشکلاتی که برای برخی از افرادی که به مصرف سیاه دانه پرداخته اند به وجود آمده است، خارش و حساسیت در تماس با دانه های سیاه دانه می باشد که این نوع حالت، یک نوع آلرژی است که با نام درماتیت تماسی معرفی شده است. از جمله عوارض مصرف بی رویه سیاه دانه می توان به کاهش شدید فشار خون برای برخی افراد اشاره کرد. کاهش فشار خون و کنترل آن از خواص این گیاه است که می تواند برای برخی افراد مضر باشد چرا که افت فشار خون مانع انتقال صحیح اکسیژن به مغز و قلب می شود و این مسئله باعث سردرد، تهوع و .. می شود.

سیاه دانه

سیاه دانه

موضوعی که در مصرف سیاه دانه وجود دارد این است که بهتر است زنان باردار از آن دوری کنند چرا که از جمله عوارض مصرف سیاه دانه انقباض ماهیچه های رحم است که احتمال سقط و آسیب هایی به دنبال آن را دارد. در مطالعاتی که اخیرا در مرکز تحقیقاتی سرطان کترینگ انجام گرفته است، نشان داده شده است که سیاه دانه با داروهای شیمی درمانی تداخل دارد و می توان درمان های متداول سرطان را خنثی و حتی کاهش دهد لذا بهتر است حتما با پزشک خود در این خصوص مشورت کنید. در خصوص مضرات مصرف زیاد سیاه دانه باید گفت که این دانه برای افرادی که طبع گرم دارند، پیشنهاد نمی گردد. استفاده از سیاه دانه به تنهایی شاید خوشایند نباشد. بهتر است در کنار آن کمی عسل نیز میل نمایید.

نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید