آلودگی از جمله مواردی است که در فصل های سرد سال و در کلان شهرهای ایران نظیر تهران به وقوع می پیوندد . آلودگی هوا سبب افزایش بیماری ها می شود و توجه افراد به سلامت و کاهش اثرات آن سبب میگردد تا از مشکلاتی که آلودگی هوا برای آنها به وجود می آورد، در امان بمانند. از آنجا که همواره تغذیه در سلامتی انسان نقش بسیار مهمی را ایفا می کند، در تانما قصد داریم تا به بررسی مواد غذایی که برای سم زدایی بدن در هوای آلوده مفید هستند، بپردازیم .

علل ایجاد آلودگی هوا

زمانی که صحبت از آلودگی هوا می شود این موضوع به این معنی است که برخی از مواد از سوختن ناقص مواد سوختنی فسیلی به وجود می آید و در هوای تنفسی پخش می شوند که این ماده ها را اصطلاحاً هیدروکربورها نامیده نام نامیده اند . هیدروکربور ها سرطان زا هستند و معمولاً انواع فلزات سنگین در این هوا وجود دارد که سبب می شود با سوختن مواد سوختنی در هوا منتشر شوند. از فلزات سنگین می توان به سرب اشاره کرد که این ماده نیز سرطان زاست .

آلودگی هوا

آلودگی هوا

علاوه بر سرطان زا بودن ماده های موجود در هوا باید به این نکته اشاره شود که گاز مونوکسید کربن به تنهایی در یک فضای بسته می تواند جان انسان ها را به خطر بیاندازد و در زمان آلودگی هوا این گاز وارد هوای تنفسی مردم شهر می شود، لذا بهتر است برخی از مواد غذایی را که باعث از بین بردن اثرات آلودگی هوا در فصل های سرد سال می شود را مصرف کنیم .

مراقبت های لازم در زمان آلودگی هوا

. در فصل های سرد سال لازم است تا مصرف مواد غذایی پروتئینی جدی گرفته شود چرا که پروتئین ها مهمترین مواد غذایی به شمار می روند که برای تقویت فعالیت گلبولهای سفید مفید هستند . پس مصرف تخم مرغ ، انواع گوشت به ویژه گوشت سفید و محصولات لبنی برای روزهای آلوده سال پیشنهاد می شود . از جمله مراقبت ها در زمان آلودگی هوا جلوگیری از مصرف زیاد کربوهیدرات های تصفیه شده نظیر نان سفید و چربی های اشباع شده است چرا که این مواد غذایی می تواند سیستم ایمنی بدن را تضعیف کرده و خوردن زیاد آنها در فصل های سرد سال علاوه بر خطرات ناشی از آلودگی هوا می توانند موجب ابتلای شما به مریضی های سرماخوردگی و آنفولانزا شوند .

· میوه و سبزیجات تازه دسته ای مهم از مواد غذایی به شمار می روند که به هنگام آلودگی هوا استفاده از آنها پیشنهاد می گردد . آنتی اکسیدان هایی که در میوه ها و سبزیجات ها وجود دارد ، سبب سلامت ریه ها می شوند . محققان بیمارستان جرج لندن در مطالعه ای دریافتند که سیب در میان انواع میوه ها بیشترین تاثیر را بر دستگاه تنفسی داشته و یک ماده غذایی بسیار مهم به شمار می رود . مصرف نارنگی ، گریپ فروت ، پرتقال، انار ، سبزیجاتی نظیر سیر ، پیاز ، کلم بروکلی، گل کلم ، گوجه فرنگی و کاهو در روزهای آلوده کلانشهر را بسیار مهم است .

پیشگیری از ابتلا به بیماری در آلودگی هوا

پیشگیری از ابتلا به بیماری در آلودگی هوا

· دانشگاه کمبریج انگلستان مطالعه ای بر روی ماهی انجام داده است که طبق این مطالعه مشخص شده که سطح اسیدهای چرب ضروری در افرادی که به بیماری های ریوی مبتلا می شوند بسیار پایین است و مصرف ماهی می تواند این موضوع را بهبود ببخشد . مصرف منظم ماهی های روغنی نظیر ماهی سالمون در تقویت و بهبود فعالیت دستگاه تنفسی تاثیر بسزایی دارد .

· شیر و لبنیات با توجه به داشتن فسفر و منیزیم و کلسیم به صورت رقابتی مانع از جذب عناصر فلزی موجود در آلودگی هوا به بدن می شود لذا در روزهای آلوده پیشنهاد بسیاری از پزشکان به شما این خواهد بود که مصرف شیر و لبنیات خود را افزایش دهید .

· روغن زیتون خاصیتی دارد که می تواند اثرات مضر آلودگی هوا را از بین ببرد . ذرات معلق