بهار فصل تازگی و طراوات است لذا بسیاری از افراد دوست دارند که در این روز ها چیدمان بهاری را نیز به فضای خانه خود بیاورند. در اوایل بهار، طبق سنت ایرانیان، این فصل را جشن می گیرند و یکی از سنت های آن، خانه تکانی و طراحی یک دکوراسیون بهاری است. در حقیقت این روزها بهترین زمان برای تغییر رنگ‌ دکور زمستانی از قهوه‌ای و خاکستری به رنگ‌های شاد، ملایم و روشن بهاری است. سال نو فرصتی خوبی است برای تغییر نوع زندگی و ایجاد حال و هوای تازه تر در خانه ها! در ادامه به بررسی برخی از اصول دکوراسیون بهاری می پردازیم.

نکاتی برای دکوراسیون بهاره

در حال و هوای خانه شما، استفاده از ظروف مسی و نقره می تواند جالب و هیجان انگیز باشد، چرا که این نوع ظروف از زمان قدیم در بین ایرانیان محبوب بوده است و این روز ها نیز به شدت استفاده از آن ها در چیدمان بهاره توصیه می گردد. اگر ظرف های نقره ای ندارید، بهتر است که ظروف مسی خود را در قالب گلدان، شیرینی خوری و یا آجیل خوری به همراه ظرف های روشن تر به رنگ های یاسی، سفید و نقره ای بر روی میز پذیرایی به کار ببرید. این روز ها ماهی تابه ها و ظروف حبوبات بیشتر در طرح های مسی دیده می شوند که به عنوان ترند در بازار ایران شناخته شده است. البته از دیگر جذابیت های محصولات مسی می توان به آباژورهای مسی که از رنک کلاسیک و سنتی مس و طرح های مدرن استفاده کرده اند، اشاره کرد که می توان دیزاین خوبی برای اتاق خواب و یا پذیرایی باشد.

دکوراسیون بهاری با گیاه های فراوان

دکوراسیون بهاری با گیاه های فراوان

بهتر است وسایل خانه خود را به طرح ابر و باد نزدیک کنید چرا که در این حالت، فضای بهاری بهتری بر خانه حاکم خواهد شد. برای این ایده می توانید از کاغذ دیواری های طرح ابر و باد استفاده کنید که این نوع از کاغذ دیواری ها نه تنها در ایران بلکه در کل جهان به طور عجیبی، گل کاشته است و عکس های بسیاری از طرح های ابر و باد دیده می شود. البته استافده از سنگ های ابر و بادی که با نام Calacatta شناخته می شوند، ایده بهتری می باشد اما هزینه بالا تری را نیز برای شما به دنبال خواهد داشت. استفاده از لوازم دکوری اکریلیک در این سال های اخری بسیار محبوب شده است و این دکوری های شکیل در قالب قابریال آینه و تصویر های سه بعدی در انواع سبک های دکوراسیونی دیده می شوند که رنگ های طلایی، نقره ای و مشکی از آن ها پر فروش تر است.

دکوراسیون بهاری

دکوراسیون بهاری

برای خانه های کوچک تر، استفاده از آینه های اکریلیک در دکور منزل، پیشنهاد می گردد و این آینه ها نور خانه را بیشتر کرده به نوعی که منزل روشن تر و جادار تر به نظر می رسد. برای فضای آشپزخانه ها نیز استفاده از کانتر های چوبی به جای سرامیک و سنگ می تواند گزینه مناسب تری باشد چرا که کانتر های چوبی فضای آشپزخانه را به فضایی مدرن و روستایی(روستیک) تبدیل می کنند که از جمله سبک های محبوب در سال های اخیر به شمار می رود. استفاده از کانترهای چوبی در آشپزخانه های جزیره ای، مناسب تر است. استفاده از گل های برای فضای داخل منزل می تواند تغییری اساسی در دکوراسیون ایجاد کند.

مدل دکوراسیون بهاری

مدل دکوراسیون بهاری

یکی از گل هایی که بیشتر ایرانیان از آن در اوایل فصل بهار و به عنوان نشانه ای از عید نوروز بهره می گیرند، گل سنبل است. سنبل، گل بهاری است که عضو سفره هفت سین بوده و با نگهداری درست در بین یک تا دو هفته، شاهد عمر گل دهی آن هستیم. در اکثر مواقع بعد از خشک‌شدن گل سنبل آن را دور می‌اندازند، اما بهتر است بدانید به‌دلیل اینکه ریشه‌ی این گیاه از نوع پیازی است، با نگهداری صحیح، عمری چند ساله خواهد داشت و شما می‌توانید سنبلی را که امسال تهیه کرده اید را برای سفره‌ی هفت‌سین سال آینده هم نگه دارید. انتخاب گل لاله نیز می تواند جالب باشد! گل لاله یک گل پیاز دار است که در دوماه از سال شکوفا می گردد و زمان گل دهی آن از اواخر اسفند تا اواخر اردیبهشت ماه است. برای نگهداری گل لاله، حتما نحوه نگهداری از آن را فرا بگیرید. در ادامه تصویری از نمونه دکوراسیون بهاری قابل مشاهده است.

کاغذ دیواری خاص برای دکوراسیون بهاری

کاغذ دیواری خاص برای دکوراسیون بهاری

یاس رازقی، گلی با عطر و بوی زیاد است که برای خانه های پر نور مناسب است چرا که این گلدان باید به صورت غیر مستقیم در برابر آفتاب قرار بگیرد. انتخاب گل پوتوس نیز می تواند جالب باشد چرا که این گل از تصفیه کننده های قوی برای هواست.استفاده از گل دراسنا پرچمی برای خانه های بزرگ نیز می تواند جالب باشد. نام دیگر این گل، دراگون است که در فضای آزاد، ارتفاع آن به 4 تا 5 متر می رسد. این گیاه نسبت به خشکی و کم آبی حساسیت دارد و به محض خشک شدن خاک گیاه باید آن را با آب جوشیده ی سر آبیاری کنید. فصل رشد گیاه بهار و تابستان بوده که با کوددهی مرتب هر دو هفته یک بار به حداکثر اندازه ی خود می رسد.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید