تشک یکی از عوامل تاثیرگذار در سلامتی خواب و در نتیجه سلامتی روح و بدن است،اگر ما خواب کافی داشته باشیم می توانیم صبح پر انرژی را آغاز کنیم. پس در نتیجه انتخاب تشک متناسب بر استراحت و راحتی ما تاثیر می گذارد.اگر قصد خرید تشک برای تخت تان دارید، این مطلب از تانما را از دست ندهید.

انتخاب تشک

در صورتی که تشک خریداری شده با حالت طبیعی بدن مطابقت داشته باشد، استراحت و خواب بر روی تشک مذکور سرشار از آرامش خواهد بود. در هنگام انتخاب تشک باید بدانیم که هر تشکی برای هر فردی مناسب نبوده و در هنگام انتخاب تشک مناسب باید به نکاتی دقت نماییم.

مهمترین نکته ای که می توان در هنگام انتخاب تشک مناسب ذکر کرد این است که این انتخاب، به آناتومی بدن شما وابسته بوده و کیفیت خواب شما از این انتخاب تاثیر خواهد گرفت. می بایست تشکی انتخاب شود که در هنگام استراحت و خواب بر روی آن، عضلات و ماهیچه های شما دچار گرفتگی و بعضا کوفتگی نشود.

تشک

انتخاب تشک

تشک یک نفره

تشک های یک نفره دارای دو سایز متفاوت می باشد و همانطورکه گفته شد طول تمامی تشک ها ۲ متر است و عرض یکی از این تشک ها ۹۰ سانتی متر می باشد. در هتل ها و اغلب مراکز اقامتی اغلب از این سایز، به عنوان سایز استاندارد برای تشک یک نفره استفاده می کنند. این تشک، برای کودکان و افرادی که اندام متوسط دارند مناسب است.

سایز دیگر تشک یک نفره دارای عرض ۱۲۰ می باشد که این سایز برای خواب مادران به همراه فرزندنشان یا افراد درشت هیکل مناسب است.

تشک

تشک یک نفره

تشک دو نفره

تشک های دو نفره شامل سه سایز متفاوت می باشد که طول همگی ۲ متر و عرض آن ها ۱۴۰، ۱۶۰ و ۱۸۰ سانتی متر است.

سایز ۱۴۰ این تشک ها، برای دو نفر انسان بالغ یا یک فرد چاق و درشت هیکل مناسب می باشد. نکته ای که در اینجا باید ذکر کنیم این است که از آنجا که در این تشک فضای زیادی به هر فرد اختصاص ندارد می توان گفت این تشک برای افرادی که در هنگام خواب زیاد تکان می خورند مناسب نیست.

تشک های دو نفره با عرض ۱۶۰، استانداردترین سایز تشک برای اغلب افراد است. این سایز برای دو نفر مناسب می باشد. از محاسن تشک سایز ۱۶۰ این است که شما برای خرید کالا ی خواب، قدرت انتخاب بیشتری دارید. اندازه استانداردی که اغلب هتل ها از آن استفاده می کنند تشک های با عرض ۱۴۰ و ۱۶۰ است. آخرین و بزرگترین سایز تشک دو نفره، عرض ۱۸۰ سانتی متر می باشد. این سایز، برای خواب دو فرد چاق و درشت هیکل مناسب است. لازم به ذکر است که این تشک ها، یعنی های تشک هایی با عرض 140، 160 و 180 مخصوص تخت دو نفره هستند.

تشک

تشک دو نفره

انتخاب تشک مناسب

وجه تمایز یک تشک خوب و تشک های معمولی ارتفاع آن است در تشک های معمولی ارتفاع تعریف نشده است. اما در صورتی که تشک های طبی موجود در بازار را بررسی کنید خواهید دید که از نظر ارتفاع دارای تنوع هستند و حتی ساختار و نوع مواد تشکیل دهنده آن ها متفاوت است. بنابراین بهترین تشک را می توان تشکی گفت که کم ارتفاع نبوده و از سطح تخت بالاتر بیاید.

تشک استاندارد تشکی است دارای استحکام و مقاومت بالا به همراه فنرهای قوی باشد. نحوه دوخت و همچنین فرآیند آماده سازی و بسته بندی تشک نشانده دهنده یک تشک مرغوب می باشد. این در صورتی است که استفاده از پارچه نامناسب مانند پارچه ای که از درصد کمتر الیاف طبیعی بهره می برد، منجر به بیماری های مربوط به پوست و آلرژی خواهد شد. یک تشک استاندارد می بایست دارای پارچه ای ضد آب و ضد حریق باشد و طوری ساخته شده باشد که از نفوذ حشرات به داخل آن جلوگیری شود.

نکات خرید تشک

 • مسئله ای که زوج ها باید آن را مد نظر قرار دهند، میزان وزن هر یک از دو طرف است. در صورتی که اختلاف وزن شما و همسرتان بیشتر از ۱۸۰ کیلوگرم باشد. بهتر است به جای استفاده از یک تشک دو نفره از دو تشک تک نفره استفاده کنید.
 • برای تست راحتی و نرمی تشک صرفا به دست زدن و نشستن اکتفا نکنید و از فروشنده بخواهید تا فضایی برای خوابیدن شما فراهم کند. سعی کنید اطلاعات بیشتری راجع به خصوصیات تشک کسب کنید.
 • سعی کنید از شرکت های معتبر تولید کننده خرید کنید تا از گارانتی ارائه شده اطمینان کامل داشته باشید.
 • در هنگام آزمایش تشک به صدای غژغژ آن توجه کنید این صدا نشانه کیفیت پایین تشک می باشد.
 • در اغلب موارد قیمت بالای برخی محصولات نشانه به کارگیری مواد با کیفیت در آن است.
 • اگر به ماده ای حساسیت دارید حتما هنگام خرید از فروشنده کمک بخواهید.به عنوان مثال برخی از افرادی که به لاتکس حساسیت دارند به اشتباه بر این باورند که نمی توانند از تشک های مموری فوم استفاده کنند اما در زمینه باید گفت ماده لاتکس در لایه های داخلی این تشک ها قرار دارد و ارتباط مستقیم با پوست انسان ندارد.
 • اگر قصد دارید به مدت طولانی از تخت های بادی یا آبی استفاده کنید به تنظیم درجه فشار آن دقت کنید تا مهره های کمر شما آسیب نبیند
 • یکی دیگر از پارامتر هایی که به سلامتی و درمان بیماران کمک می کند استفاده از تشک های مواج و انحنادار است.
تشک

نکات خرید تشک

زمان تعویض تشک

این که شما باید هر 10 سال یک بار تشک خود را عوض کنید, یک تفکر نادرست است. سازمان ملی خواب پیشنهاد می دهد, هر 7 سال یک بار این کار را انجام دهید. اما این کار بستگی به عوامل مختلفی مانند نوع تشک, سایز شما, میزان استفاده از آن, آسیب هایی که می بیند و نوع مراقبت شما از تشک دارد. از آنجایی که افراد فشار کمتری را با بالا رفتن سن تحمل می کنند, سن شما نیز یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار محسوب می شود.

نشانه های تعویض تشک

تغییر رنگ تشک

با توجه به اکسیداسیون به وجود آمده در تشک، تغییر رنگ آن امری طبیعی می باشد. تشک مموری فوم شامل مواد شیمیایی به نام پلی یورتان می باشد که با گذشت زمان اکسیده می شود. این امر منجر به زرد شدن آن خواهد شد. همچنین در صورت تماس مستقیم عرق بدن با تشک و عدم مراقبت از آن توسط ملحفه و محافظ تشک، تغییر رنگ به طور حتم اتفاق خواهد افتاد. همین طور تابش نور خورشید می تواند منجر به تغییر رنگ تشک شود. شاید تغییر رنگ چندان شما را وادار به تعویض تشک نکند چرا که با استفاده از ملحفه و محافظ تشک می توان این مورد را پنهان کرد، ولی مواردی وجود دارد که مصرف کننده ناچار به تعویض تشک خواهد شد. تمیز نگه داشتن تشک به افزایش عمر آن و زمان تعویض دیرتر تشک کمک خواهد کرد.

وجود لکه هایی بر روی تشک

در طول عمر تشک ممکن است لکه هایی از خون یا ادرار و ... بر روی تشک ایجاد شود و یا در اثر وجود گرد و خاک و تماس اجسام آلوده لکه هایی بر روی تشک ایجاد شود که این امر در صورت عدم استفاده از محافظ تشک یا ملحفه مناسب ممکن است منجر به وجود مشکل در پاکسازی تشک و همچنین باطل شدن شرایط گارانتی شود.

بیرون زدن یا خراب شدن فنر تشک

در تشک های فنری با گذر زمان و استفاده از تشک (به صورت نادرست یا درست) و همچنین با توجه به کیفیت مواد به کار رفته فنرهای تشک دچار بیرون زدگی یا خرابی خواهد شد که در این صورت حتی اگر زمان پیش فرض 5 تا 10 ساله فرا نرسیده باشد، حتما نیاز به تعویض تشک خواهد بود.

فرورفتگی تشک

فرورفتگی تشک امری طبیعی است که معمولا در صورت عدم جابجایی تشک در هر 6 ماه ایجاد خواهد شد. با جابجا کردن تشک از سر به پا فشار وارد شده بر اثر خوابیدن فرد، همواره در یک مکان وارد خواهد شد و پس از گذشت مدتی، فرورفتگی هایی در تشک ایجاد خواهد شد که در صورت ادامه خواب بر روی چنین تشکی، منجر به کمردرد خواهد شد. در صورت وجود فرورفتگی در تشک برای جلوگیری از آسیب به بدن، لازم است نسبت به خرید تشک جدید اقدام نمایید.

شکم دادن تشک از پهلو

معمولا با نشستن روی لبه تشک، بیرون زدگی هایی در کناره های تشک ایجاد می شود که این امر منجر به دفرم شدن تشک خواهد شد ولی تاثیری بر خواب شما ندارد. در نتیجه نیازی به تعویض تشک نخواهد بود.

وجود حشرات موذی در تشک

حضور حشرات موذی نظیر ساس در تشک، خوابیدن بر روی تشک را بسیار سخت و آزاردهنده خواهد کرد. در صورتی که به موقع برای رفع این مشکل اقدام نکنید شاید استفاده مجدد از تشک بسیار مشکل باشد. معمولا این مشکل هم شما را ملزم به تعویض تشک نخواهد کرد چرا که هم پیشگیری از آن دستورالعمل خاص خود را دارد و هم برطرف کردن این مشکل امکان پذیر می باشد.

تشک

تعویض تشک

انواع تشک

 • تشک فنری
 • تشک فنری متصل
 • تشک فنری منفصل ( پاکت اسپرینگ )
 • تشک مموری فوم دار
 • تشک بادی
 • تشک آبی
 • تشک لاتکس
 • تشک طبی

 • تشک طبی فنری

بهترین برندهای تشک خارجی

تشک های خارجی اصولا به دلیل رعایت کردن استانداردهای پزشکی و در نظر گرفتن وویژگی های ارگونومیک بدن انسان دارای شاخص های کیفی بالاتری هستند و از نظر درجه کیفیت بسیار بهتر از تشک های داخلی می باشند همچنین دلیل این برتری می تواند به موجب استفاده از متریال قوی تر در کالاها باشد که البته از این نکته نمی توان چشم پوشی کرد که کالاهای خارجی از نظر قیمتی دارای قیمتی بالاتر از تشک های ایرانی هستند و پس باید به هنگام خرید مبلغی که برای خرید تشک خوب و تشک طبی خود در نظر گرفته اید را هم توجه داشته باشید.

برندهای مختلفی از تشک های خارجی در بازار موجود است مانند برن، تشک برن ، تشک تارکان یاتاک ، تشک برجیس ، تشک ایشبیر ، تشک کینگ کویل و دانلوپیلو.

در این بین مارک تشک دانلوپیلو دارای کیفیتی بینظیر است و دارای استاندارهای کیفی بسیار بالایی است . در تشک طبی دانلوپیلو از لاتکس طبیعی استفاده شده است . دانلوپیلو مدعی است كه راه طبیعی خوابیدن را به وسیله لاتكس كشف كرده است؛ لاتكس طبیعی ماده ای شگفت انگیز است كه از گیاشیر درختان كائوچو (Hevea Brasiliensis) در درختزارهای حفاظت شده سراسر جهان مشتق می شود، به دلیل ساختار خاصی که در لاتتکس طبیعی وحپجود دارد گردش هوا در تشک به خوبی جریان پیدا میکند.

تشک

بهترین برندهای تشک خارجی

بهترین برندهای تشک ایرانی

 • تشک رویال
 • تشک داتیس
 • تشک خوشخواب
 • تشک رویا

نظافت تشک

تشک ها مکان مستعدی برای تجمع انواع باکتری ها و عوامل حساسیت زا هستند. سلول های مرده پوست، مایعات بدن، کپک ، گرد و غبار و موی حیوانات تنها بخشی از آلودگی هایی هستند که تاکنون روی تشک ها مشاهده شده است. این آلودگی ها می توانند بر سلامت پوست و موی شما تأثیر بگذارند و خواب آرام شما را مختل کنند. همچنین ترشحاتی مانند عرق بدن نیز با گذشت زمان بوی نامطبوعی به تخت خواب و اتاق شما می دهند.

در هر حال، به منظور نظافت راحت تر تشک ها بهتر است یک روکش قابل شست وشو برای آنها تهیه کنید. البته اغلب تشک هایی که از بازار خریداری می کنید از یک روکش برخوردارند.

به این روکش ها اغلب برچسبی دوخته شده که دمای آب، سیستم و ماده شوینده مناسب روی آن نوشته شده است. رعایت این موارد نقش مؤثری در از بین رفتن باکتری ها و عوامل حساسیت زا دارند.

افزون بر این، می توانید برای از بین بردن بوی بد تشک مقداری جوش شیرین روی آن بپاشید و با استفاده از یک برس یا دستمال مرطوب آن را در تمام سطح تشک پخش کنید. سپس ۱۰ دقیقه صبر کنید و به وسیله جاروبرقی جوش شیرین ها را جمع آوری کنید. جوش شیرین در جذب رطوبت و ترشحات به جامانده روی تشک مؤثر است.

تشک

نظافت تشک

ابعاد تشک

تشک ها امروزه در ابعاد مختلفی تولید می شوند که متناسب با سنین و وزن های گوناگون هستند. به بیان ساده تشک ها در رده های سنی مختلف از ساختارهای متفاوتی برخوردارند و درصد الیاف و مواد به کار رفته در آنها با توجه به نیازهای کاربرانشان تغییر می کند. از این رو، یکی از اشتباهات رایج در هنگام خرید تشک عدم توجه به تناسب وزن و رده سنی با محصول مورد نظر است.

به عنوان مثال برخی والدین عادت دارند که تشک هایی بزرگ را برای کودکان خود انتخاب می کنند تا بتوانند در بزرگسالی نیز از آنها استفاده کنند اما حقیقت آن است که تشک های بزرگسال برای وزن کودکان طراحی نشده اند و پشتیبانی مناسبی از عضلات و ستون مهره کودکان به عمل نمی آورند. تشک کودک و نوجوان محصولی است که به طور ویژه برای فیزیک و اسکلت بندی بدن کودکان طراحی شده و مانع از بروز آسیب های جبران ناپذیر استخوانی نظیر انحراف ستون مهره ها می شود.

تشک

ابعاد تشک

۷ نکته مهم که در خرید تشک باید بدانیم

 • سایز تشکی که می خواهم، باید چقدر باشد؟
 • میزان نرمی و سفتی تشک چقدر باید باشد؟
 • چه چیزی از تشک فعلی­تان خوشایند شما نیست؟
 • چه چیزی از تشک فعلی­تان را دوست دارید؟
 • آیا شخص دیگری نیز همراه با شما روی تشک استراحت می کند؟
 • میزان بودجه­ تان جهت خرید تشک چقدر است؟
 • آیا تشکی که خریداری کرده اید دارای ضمانت نامه است؟
تشک

نکات طلایی در خرید تشک

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید