بارداری هفته به هفته را با برنامه های غذایی، ورزشی و معنوی دنبال می کنیم. رحم مادر در هفته اول شرایط خاصی دارد و آماده تخمک گذاری می شود. در ضمن هنوز در هفته اول نمی توان حرفی از وضعیت جنین زد چون هنوز جنینی به وجو. نیامده است. تانما در این مطلب نکات مهمی را در خصوص هفته اول بارداری بیان می کند؛

هفته اول بارداری

مادر در هفته اول بارداری

در طول هفته اول بارداری بعد از قاعدگی دیواره رحم ضخیمتر شده و ترشحات رحم افزایش پیدا می کند. این ترشح ها نشانه ای از وجود هورمون استروژن در بدن است که در حالت عادی مانند یک سد محافظ عمل می کند اما در زمان باروری این ترشحات کمک می کنند اسپرم راحت تر در مجرای رحم حرکت کند و به سمت تخمک برود.

برای تشکیل سلول تخم نیاز به اسپرم است. به طور معمول در زمان لقاح میلیون ها اسپرم به واژن منتقل می شود که تنها چند صد عدد از آنها به لوله فالوپ راه پیدا می کنند و اینجاست که مسابقه شروع می شود و اسپرم ها به سمت تخمک بالغ شنا می کنند. اسپرم تا 72 ساعت می تواند در بدن زن زندگی کند.

در منابع مختلف ممکن است زمان زنده ماندن اسپرم را 4 تا 6 روز اعلام کرده باشند اما زنده بودن دلیل بر قابلیت باروری نیست و اگر تصمیم به بارداری داشته باشید باید بدانید اسپرم تنها 72 ساعت قادر به زنده ماندن است. از سوی دیگر هنگامی که یک تخمک از تخمدان خارج می شود باید در عرض 12 تا 24 ساعت بارور شود وگرنه از بین می رود.

اما چگونه اسپرم به تخمک متصل می شود؟ از آنجا که تخمک پوسته محافظ سختی دارد انتهای ساختار هر اسپرم چسبناک بوده و به پوسته تخمک می چسبد و با نفوذ در آن سلول تخم تشکیل می شود. لقاح معمولا بین روزهای 14 تا 17 چرخه 28 روزه قاعدگی اتفاق می افتد. از جمله نشانه های بدن در زمان تخمک گذاری درد خفیف در زیر ناحیه شکم و البته افزایش دمای بدن است. در زمان تخمک گذاری دمای بدن حدود نیم درجه بیشتر می شود.

جنین در هفته اول بارداری

حتی اگر شما به طور تکنیکی در هفته اول بارداری باشید انتظار ندارید جنینی در درون رحمتان داشته باشید. حتی هنوز هیچ رابطه جنسی اتفاق نیفتاده است چون شما در اصل در دوران قاعدگیتان هستید. تازه بعد از هفته یکم از روند بارداری قرار است تخمک از تخمدان آزاد شده و از طریق لوله هایی به نام فالوپ به سمت رحم حرکت کند و درون لوله فالوپ توسط اسپرم بارور شده و تشکیل سلول تخم را بدهد.
قد جنین: 0 سانتی متر

وزن جنین: 0 کیلوگرم

مادر در هفته اول بارداری

جنین در هفته اول بارداری

تغذیه در هفته اول بارداری

اسید فولیک تا حد لازم

مطالعات نشان داده اند که اگرشما شروع به دریفت مقدار کافی ویتامین ها و مواد لازم قبل از شروع بارداری کنید از بسیاری نقص های تولد مانند اسپینال بیفیدا پیشگیری کرده اید. منابع اسید فولیک چه هستند؟ اکثر سبزیجاتی که سبز رنگ هستن و دانه ها سرشار از اسید فولیک هستند. استفاده از ویتامین های مخصوص دوران قبل از بارداری یک راه آسان برای کسب آن است ولی عادت خوردن سالاد به صورت روزانه را فراموش نکنید.

به هر حال بعد استفاده از مکمل ها بهترین راه حل می باشد بویژه زمانی که تهوع های صبحگاهی شما شروع می شوند و تغذیه شما را تحت تاثیر قرار می دهند. یک مکملی که در حدود ۴۰۰ الی ۶۰۰ میکروگرم اسید فولیک دارد را انتخاب کنید تا مطمئن شوید مقدار لازم اسید را حتما دریافت می کنید.

ترک خوراکی های فاقد ارزش غذایی

شکر و آرد سفید را قطع کنید معمولا در کوکی ها ، دونات ، شیرینی ها ، آبنبات، کیک و … یافت می شوند. چربی اشباع شده که در مواد سرخ کردنی مثل سیب زمینی یا مرغ کنتاکی را فراموش کنید. این موارد بجز اینکه برای کودک شما خوب نیستند بنظر می رسد که این چربی ها باعث افزایش میزان تهوع و استفراغ بارداری می شوند.

غذاهای سالم

برگ های سبز ( سالاد ) ، میوه های زرد ( زردآلو ، هویچ ، انبه ) ، دانه های خورد شده ( نان گندم کامل ) برنج ، بلغور جو و لبنیات کم چربی (شیر؛ ماست و پنیر)

ورزش در هفته اول بارداری

اگر از قبل به صورت روزانه ورزش می کرده اید بنابراین در زمان انجام ورزش دوران بارداری با مشکل خاصی مواجه نخواهید شد.زمانی که باردار هستید، از شدت و سنگینی ورزشتان به طور طبیعی کم شده و به طور آرام تر و تدریجی تر انجام می شود، نیازی به انجام دوی ماراتن یا هر نوع ورزش سنگین دیگری نیست.

 • پیاده روی امن ترین ورزش در دوران بارداری
 • پیلاتس (ترکیبی از یوگا و رقص)
 • حرکات کششی
 • شنا
مادر و جنین در هفته اول بارداری

ورزش در هفته اول بارداری

دستورالعمل های معنوی در هفته اول بارداری

 • در صورت امکان، مرد چهل روز (یا به مقدار توانش) روزه بگیرد و تطهیر شود.
 • گلابی خوردن مرد، در زیبا شدن کودک تاثیر دارد.
 • قبل از آمیزش حتما بسم الله الرحمن الرحیم گفته شود.
 • زن و مرد با وضو باشند.
 • روی آن ها ملحفه ای باشد.
 • سر حال بودن زن و مرد، در باهوش شدن و سلامت کودک بسیار تاثیر گذار است. در حین خستگی اجتناب شود.
 • سوره ی یاسین به ۴۰ سیب (ترجیحا قرمز و زیبا) خوانده و میل شود.
 • سوره ی یوسف به یک انار (در صورت نبودن انار، به سیب) خوانده شود و بعد از روز سوم، میل شود.
 • زن و مرد هر دو در حد توان هر روز سوره ی محمد (ص) را بخوانند.
 • - به حلال بودن لقمه های مادر باردار بسیار توجه کنید. اگر شک دارید خمس آن را بپردازید.
آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید