اگر در سفر سلامت کامل داشته باشید، مسافرت ها برای شما مفرح و جالب خواهد بود. شما به عنوان مسافر تنها با رعایت چند نکته ساده، سلامت خانواده را تا پایان سفر تامین خواهید کرد. در روز های آینده و به زودی شاهد شروع سفر های نوروزی خواهیم بود که سلامت در سفر های نوروزی از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار است لذا با ما همراه شوید تا با نکاتی در خصوص مراقبت در سفر های نوروزی آشنا شویم.

سلامت در سفر نوروزی

سلامت در سفر نوروزی

در همه جای دنیا و به ویژه در سفر ها مردم دوست دارند تا غذا های آن منطقه را امتحان کنند و در واقع غذا خوردن از جذابیت های سفر است. در رستوران های بین جاده ای اما تا حدودی کیفیت غذاها پایین می باشد لذا خوردن غذا در این نوع از مکان ها پیشنهاد نمی گردد اما این روز ها نظارت ها شدت گرفته است و همین موضوع در کیفیت غذا ها دخیل بوده لذا هم اکنون در رستوران های بین شهری نیز می توان رستوران هایی با کیفیت عالی پیدا کرد.

طرح سلامت در سفر نوروزی

طرح سلامت در سفر نوروزی

 

تغذیه در سفر

در سفر ها از خوردن میان وعده هایی نظیر لواشک، باقلا، لبو، پیراشکی و سمبوسه و چیزهایی نظیر این ها جلوگیری کنید چرا که این نوع از تغذیه ها را باید از سلامت و کیفیت آن ها اطمینان صد درصدی داشته باشید. اگر این گونه مواد کاملا بهداشتی تولید شوند به علت نگهداری در فضای آزاد در مدت های طولانی، امکان آلودگی آن ها وجود دارد. خرید لبنیات و مواد پروتئینی نظیر گوشت، حساسیت بسیار بالایی دارد و اگر امکان خنک کردن آن ها را دارید سعی کنید از مبدا آن ها را تهیه کنید اما اگر قصد تهیه از مقصد را دارید از فروشگاه های زنجیره ای خریداری کنید و از خرید چیزهایی که نمی‌ توانید از کیفیت ‌شان اطمینان حاصل کنید، جدا خودداری کنید.

سلامت در سفر نوروزی

سلامت در سفر نوروزی

حتما به تاریخ انقضای موادی که تهیه می کنید، دقت کنید. در سفر ها با توجه به شهری که شما می روید امکان منقضی شدن مواد غذایی وجود دارد لذا حتما تاریخ آن ها را چک کنید. از مهم ترین منشا مسمویت درطول سفر استفاده از آب آلوده است لذا در سفر ها حتما از بطری های آماده آب معدنی استفاده خواهید کرد. در خرید آب معدنی هم حتما دقت کنید، بطری پلمپ بوده و علائم استاندارد داشته باشد. در مورد برند هم سعی کنید، آب معدنی ناشناخته نباشد. اگر امکان تهیه مواد غذایی از مبدا را دارید، از خانه آن ها را بردارید چرا که از وجود صد در صد رستوران در جاده ها اطمینان ندارید و می توانید خودتان تهیه کنید.

سلامت در سفر نوروزی

سلامت در سفر نوروزی

البته این روز ها ، مراکز خدماتی رفاهی بسیاری در جاده های کشور تاسیس شده است. رستوران‌های معروف دیگری هم در بعضی جاده‌هاست که می‌شود به کیفیت غذاشان اطمینان داشت. البته در هر شرایطی غذای رستوران بهتر است. در درست کردن غذای خود، تا زمان استفاده در شرایط خنک نگه دارید. نوع غذا در طول سفر از اهمیت بسیاری برخوردار است. رطوبت زیاد می تواند سبب تکثیر میکروب ها شود، بهتر است غذاهای نیمه مرطوب مانند عدس پلو، لوبیا پلو و ماکارونی را انتخاب کنید. در طول سفر ها، تا زمان پخت غذا باید صبر کنید تا این مراحل تکمیل شود. غذا های نیمه پز می تواند به شدت خطرناک باشد. قبل از خوردن غذا، دست های خود را حتما بشویید و ظروف و وسایل پخت و پز را در نایلون های تازه و تمیز نگهداری کنید این کار به پیشگیری از بیماری در سفر نوروزی کمک می کند.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید