هفته چهل و دوم بارداری برای مادر و جنین هفته خاصی است زیرا هر دو منتظر لحظه دیدار هستند. مادر باردار در هفته چهل و دوم بارداری بسیار سنگین شده و کلافه است و جنین هم آماده تولد می باشد. تانما در این مطلب به بیان مطالبی در رابطه با شرایط مادر و جنین در هفته چهل و دوم بارداری و تغذیه و ورزش او پرداخته است؛

مادر در هفته چهل و دوم بارداری

شما ممکن است از این واقعیت که کودک دیرتر متولد می شود گیج شوید، اما به یاد داشته باشید که تنها 2 درصد از زنان این شرایط را تجریه میکنند.یکی از دلایل این شرایط، اعلام اشتباه زمان تخمک گذاری است که به دلیل زمان قاعدگی نامرتب اتفاق میافتد.فقط به یاد داشته باشید که زمان تولد نزدیک است:در عرض یک هفته، کودک کوچک خود را در آغوش خواهید گرفت.

اگر دچار پیوند غشا شده اید و انقباضات شما هنوز شروع نشده، ممکن است ماما شما را تشویق کند ،تا کار را شروع کند ؛در ابتدا او یک اسانس یا ژل را که حاوی پروستاگلاندین ها (هورمون هایی است که باعث روان شدن دهانه رحم می شود) است ، داخل واژن میریزد .ماما همچنین ،میتواند کیسه اب را پاره کند - این به عنوان شکست مصنوعی غشاها (ARM) شناخته می شود معمولا این کار پیشنهاد نمی شود، مگر اینکه شرایط عجله ای باشد.

در نهایت Syntocinon - یک فرم مصنوعی هورمون اکسیتوسین است.کیسه آب شما باید قبل از اینکه Syntocinon به شما داده شود، پاره شود. یک قطره وریدی تزریق می کنید، تا هورمون بتواند مستقیم به جریان خون شما برسد این می تواند انقباض های شدید را ایجاد کند، بنابراین باید تحت نظارت قرار گیرد و ممکن است از کاهش دهنده درد ،مانند؛ اپیدورال استفاده کنید.

جنین در هفته چهل و دوم بارداری

مادر در هفته چهل و دوم بارداری

علائم شایع و طبیعی

 • اسهال
 • گرفتگی عضلات
 • تورم

نشانه های تولد

 • مادران باردار در صورت علائم زیر در هفته چهل و دوم حتما به پزشک مراجعه کنند:
 • پاره شدن کیسه آب
 • خونریزی
 • انقباضات رحم

جنین در هفته چهل و دوم بارداری

طول جنین به 7/50 تا 5/51 سانتی متر (حدود 2 میلی متر کمتر از هفته 41) و وزنش به حدود 3685 گرم رسیده است. اگر چه ممکن است تصور کنید زمان به دنیا آمدن فرزندتان به تأخیر افتاده است ولی از نظر پزشکی تا ابتدای هفته 43 حاملگی، نوزاد پُست ترم (postـ term؛ !هفته 36؛ فرزند) تلقی نمی شود.

فقط 2% از حاملگی ها تا هفتهٔ 42 به طول می انجامند؛ بنابراین در صورت وجود هر نوع نگرانی و عدم اطمینان از روند بارداری به پزشک یا ماما مراجعه کنید.از این هفته، ورنیکس (!هفته 20؛ فرزند) تولید نمی شود، در نتیجه، در چند روز اول پس از تولد، پوست نوزاد، قرمز و پوسته پوسته است. همچنین ممکن است ناخن های انگشتان نوزاد کاملاً بلند باشند و کوتاه کردن آنها، کمی پس از تولد به منظور جلوگیری از خراشیده نشدن پوست نوزاد ضرورت یابد.

در هفته هفته چهل و دوم بارداری ، حرکت های جنین خیلی کمتر می شود ولی خاتمه پیدا نمی کند. بنابراین باید همچنان به شمارش آنها ادامه داد و در صورت بروز هر نوع نگرانی در این باره، از پزشک یا ماما در خواست کمک نمود.

مادر در هفته چهل و دوم بارداری

جنین در هفته چهل و دوم بارداری

تغذیه در هفته چهل و دوم بارداری

 • در دوران پس از زایمان نیز مادران باید میزان آهن دریافتی خود را کنترل کنند. بسیاری از خانم ها، ذخایر آهن خود را طی زایمان های مکرر به میزان قابل توجه از دست می دهند و باید در این دوران از نظر ذخایر آهن کنترل شوند.
 • مادران باید در مورد مصرف غذاهای آلرژی زا دقت کنند زیرا نوزادی که شیر مادر می خورد به بعضی از موادغذایی که مادر می خورد حساس است و به صورت علاءم پوستی واکنش نشان می دهد.
 • در این دوره یک رژیم غذایی سالم و فاقد چربی های ناسالم انتخاب کنید زیرا رژیم غذایی مناسب باعث جلوگیری از نفخ و یبوست خواهد شد.
 • از مصرف غذا های تند و ناخواسته خودداری کنید زیرا میزان نفخ و یبوست را افزایش می دهد.
 • ماهی ساردین و قزل آلا به دلیل DHA باعث افزایش سطح شیر مادر خواهد شد.
 • از مصرف غذا های آماده خودداری کنید.
 • از سبزیجات و میوه های تازه استفاده کنید.

ورزش در هفته چهل و دوم بارداری

انجام تمرینات ورزشی یکی از پرکاربردترین و بی خطرترین روش های القای طبیعی است. تمرینات ورزشی به خودی خود باعث شروع درد زایمان نمی شود، اما می تواند نوزاد را در کانال تولد به سمت پایین تر بکشد. فشار بیشتر بر دهانه ی رحم ممکن است برای تولید مواد شیمیایی لازم توسط مغز برای شروع درد زایمان، کافی باشد.

ممکن است در هفته چهل و دوم بارداری باشید و هیچ علائمی برای زایمان نداشته باشید. می توانید به کمک راه هایی مانند رابطه جنسی ، پیاده روی طولانی و تمرین هایی مثل اسکات ـ لانگز برای القای زایمان بسیار مفید است. همچنین یوگا نیز ورزش مفیدی در این هفته است.

تغذیه در هفته چهل و دوم بارداری

ورزش در هفته چهل و دوم بارداری

دستورالعمل های معنوی هفته چهلم بارداری

 • برای کاهش درد زایمان پیامبر اسلام فرموده اند : "اگر سوره انشقاق را نوشته و همراه زنی که زایمان برای او سخت است بگردانند و یا این سوره را آن زن بخواند، فرزندش به آسانی و به سرعت به دنیا می آید."
 • نشستن در آب مطبوخ جوشانده برگ و دانه تخم شنبلیله است که سبب آسانی زایمان خواهد شد. رازیانه هم در روزهای آخر بارداری برای زایمان آسان مفید است و سبب زیاد شدن شیر مادر می شود.
 • باگذاشتن نوارقرآن وخواندن قرآن به صورت روزانه میتواند به حافظ قرآن شدن فرزندخودکمک کند.
 • خواندن تسبیحات حضرت زهرا سلام الله علیها بعدازهرنمازوشب قبل ازخواب.
 • برای سلامتی امام زمان علیه السلام گوسفندی راذبح کرده ازآن بخورد.
 • هر روز بر مقداری شیر و خرما سوره دهر بخواند و آن راناشتا بخورد.
 • در نمازظهر یا عصر سوره والعصر و سوره ذاریات بخواند.
 • در روزهای پنجشنبه سوره حج ودر روزجمعه سوره فاطر را تلاوت کند.
 • بهتراست غذای زن باردار کباب باشد و ادویه نخورد.
 • بهتر است زن باردار خرما میل کند.
 • هر روز مقداری راه برود.
 • به عکس و آئینه کمترنگاه کند.
 • همیشه باوضوباشد مخصوصا هنگام خوردن غذا.
ورزش در هفته چهل و دوم بارداری

دستورالعمل های معنوی هفته چهل و دوم بارداری

چکاپ های مهم در هفته سی و نهم بارداری

معاینات معمول

در سه ماهه سوم حاملگی ( هفته 28 تا 42 بارداری ) ویزیت دکتر زنان به این صورت الزامی است . از هفته 28 بارداری تا هفته 36 هر 2 هفته یک بار و سپس هفته ای یک بار تا موعد زایمان. در این معاینات بارداری ، پزشک وزن، فشار خون و ارتفاع رحم را اندازه گیری کرده و در پرونده خانم باردار ثبت می نماید . در ضمن صدای قلب جنین توسط استتوسکوپ یا گوشی داپلر سمع شده و از سلامت جنین اطمینان به عمل می آید . افزایش متوسط وزن خانم حامله در سه ماهه سوم بارداری حدود 5 کیلوگرم می باشد.

علاوه براین در معاینه هفته 41، پزشک یا ماما، میزان باز یا متسع و نازک شدن دهانهٔ رحم شما را مشخص می کند. باز و نازک شدن دهانهٔ رحم به معنی اماده شدن مادر برای زایمان است. همچنین در این معاینه، به وسیله سونوگرافی، سطح مایع آمنیوتیک و اندازه جنین و محل قرارگیری جفت تعیین می شود و حرکات جنین مورد پایش قرار می گیرد.

سونوگرافی

از حدود هفته 38 بارداری ، پزشک یک معاینه داخلی لگن جهت تعیین پوزیشن جنین و سایز لگن ( به منظور احتمال تنگی لگن ) به عمل می آورد. با انجام سونوگرافی در سه ماهه سوم بارداری و اندازه گیری وزن جنین از این طریق می توان جنین های دارای " رشد ناکافی داخل رحم " را تشخیص داد و اقدامات درمانی مناسب را به عمل آورد .

آزمون پروفایل بیوفیزیکال

آزمون پروفایل بیوفیزیکال در اواخر بارداری انجام می شود. در این آزمون سلامت کلی جنین و حرکات او مورد بررسی قرار می گیرد. در برخی موارد برای رعایت احتیاط بعد از مشکلاتی در بارداری قبلی یا وجود عوامل خطر نظیر از دست رفتن بارداری های قبلی در نیمه دوم بارداری یا وجود فشار خون بالا، دیابت، عدم رشد جنین در داخل رحم، انجام می شود.

دستورالعمل های معنوی هفته چهل و دوم بارداری

چکاپ های مهم در هفته چهل و دوم بارداری

آزمون بدون استرس

آزمون بدون استرس معمولاً در هفته های 38 تا 42 بارداری انجام می شود. این آزمون در شروع سه ماهه سوم نیز ممکن است انجام شود. در این آزمون، جنین در 5 مورد (تون عضلانی، حرکات جنینی، حرکات تنفسی، میزان مایع آمنیوتیک، ضربان قلب) باید نمره کسب کند. به هر کدام از موارد زیر نمره صفر(غیرطبیعی) یا نمره 2 (طبیعی) داده می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید