11 مدل سبزه عید

سبزه عید 99 را متفاوت تر از همیشه سبز کنید وتا آخر ایام نوروز از آن لذت ببرید

آموزش سبزه به شکل کلاه

سبزه عید را اگر بخواهید به شکل کلاه درست کنید می توانید اسفنج مناسبی را به شکل کلاه برش زده وبه مدت یک شبانه روز در آب قرار دهید تا به خوبی خیس بخورد و آب جذب اسفنج شود. مقداری دانه شاهی را در آب بریزید وقتی لعاب دار شد روی اسفنج بزنید به طوری که تمام سطح اسفنج را بپوشاند.

سبزه عید به شکل کلاه

سبزه عید به شکل کلاه

در این روش نیاز نیست شما روزی چند بار به سبزه عید خود آب دهید بلکه به دلیل وجود اسفنج وجذب آب از طریق ظرفی که در آن قرار دارد آب مورد نیازسبزه تامین می شود وشما فقط کافی است روزی یکبار به مقدار مناسب آب در ظرفی که سبزه در آن قرار دارد آب بریزید تا از طریق اسفنج آب جذب شود .سبزه به شکل کلاه پس از 4 تا 6 روز سبز می شود.

آموزش سبزه به شکل موش

سبزه به شکل موش ایده بسیار جالب ومناسبی است برای عید امسال، زیرا سال 99 را سال موش معرفی کرده اند برای درست کردن سبزه عید به شکل موش میتوانید از بذر شاهی ، خاکشیر ، خرفه استفاده کنید برای این منظور ابتدا ماکت مناسبی ازشکل موش را تهیه کنید اسفنج را به شکل موش مورد نظر برش بزنید سپس پارچه ی توری یا جوراب نازکی را روی اسفنج برش زده بکشید وبه وسیله نخ وسوزن پارچه ی توری را محکم کنید.

از بذر های نام برده هر کدام را که تمایل دارید به عنوان سبزه ی عید سبز کنید به مدت 4 تا 5 ساعت در مقداری آب خیس کرده بعد از گذشت زمان مورد نظر ولعابی شدن بذر روی موش آماده شده مقداری آب بپاشید سپس بذر را به صورت مساوی روی آن بپوشانید نایلونی را روی موش قرار دهید طوری که به سطح آن نچسبد وچند سوراخ دربالای عروسک موش ایجاد کنید تا تهویه مناسبی ایجاد شود بعد آن را در محیطی با دمای معمولی وجایی که نور خورشید به آن نتابد قرار دهید وبه یاد داشته باشید.

روزی سه با آن را آبپاشی کنید. نایلون را روی سبزه به مدتی که بذر ها جوانه بزنند نگه دارید که (تقریبا دو روز طول خواهد کشید ) نایلون را بردارید وسبزه را در محیط معمولی قرار داده وروزی چند بار آب پاشی کنید به خاطر داشته باشید که اگر تهیه ماکت موش برای شما دشوار است از عروسک موشی پارچه ای و... نیز می توانید استفاده کنید (سعی کنید در زمان آب پاشی، آب در ظرفی که سبزه عید قرار دارد جمع نشود زیرا بوی نامطبوعی ایجاد خواهد کرد.)

آموزش سبزه به شکل رحل

برای داشتن سبزه به شکل رحل ابتدا رحل مورد نظر را با سلفون به خوبی بپوشانید ،بعد مقدارمناسبی پنبه را روی تمام نقاط رحل قرار دهید پنبه را کمی مرطوب کنید وکمی بکوبید تا منسجم ویکدست شود.سپس پارچه ای توری با سوراخ های نسبتا بزرگی را روی پنبه بکشید وبا سوزن ونخ آن را بدوزید تا محکم شود .

سبزه عید

سبزه عید

یکی از سه بذر ( شاهی ، خرفه ، خاکشیر ) را به دلخواه انتخاب کرده و در آب خیس کنید زمانی که لعاب دار شد بذر را روی رحل بریزید به طوری که تمام سطح آن را بذرلعاب دار به صورت مساوی بپوشاند. نایلونی را روی رحل کشیده وچند جای آن را برای تهویه سوراخ کنید روز اول سه بار سبزه را آب پاشی کنید در روز دوم نایلون را از روی آن بردارید ودر طول روز سه بار سبزه را آبپاشی کنید پس از سبز شدن بذر ها برای شاداب ماندن سبزه عید آن را سیراب کنید.

آموزش سبزه به شکل قلب

برای تهیه سبزه به شکل قلب باید از یک قالب قلبی استفاده کنید اگر چنین ظرفی در دسترس ندارید می توانید از اسفنج استفاده کنید مانند روش های قبلی که توضیح دادیم (اسفنج را به شکل قلب برش زده ودر آب به مدت یک شبانه روز قرار دهید سپس مانند روش های قبل بذر مورد نظر را روی آن بریزید وطبق روش های فوق نگهداری کنید )

سبزه عید

سبزه عید

ولی در صورت وجود قالب وظرف قلبی شکل می توانید دانه ماش ، عدس ، گندم و... را به مانند سبزه عید هر سال خیس کنید، وقتی دانه ها جوانه که زدند در دستمال قرار دهید و پس،از آن که مقداری رشد کردند ، در قالب قلبی بریزید و اجازه دهید تا به خوبی رشد کنند.

آموزش سبزه به شکل درخت

برای درست کردن سبزه به شکل درخت : تکه ای چوب را در اسفنج کروی شکلی فرو کرده وبا چسب حرارتی محکم کنید .اگر اندازه اسفنج مناسب نبود چند اسفنج را از مر کز به وسیله چسب حرارتی به هم متصل کنید .

سبزه عید

سبزه عید

جوراب نازکی را روی اسفنج قرار دهید وبه وسیله چسب حرارتی جوراب را روی اسفنج محکم کنید اسفنج را به مدت یک شبانه روز در آب قرار دهید مقدار مناسبی از بذر شاهی را برای چند ساعت در آب خیس کرده وزمانی که لعاب دار شد، آماده است که برای سبزه عید استفاده شود .

سبزه عید

سبزه عید

همچنین بخوانید:

بذر شاهی را روی آن بریزید وبه صورت مساوی پخش کنید وچوب سبزه ی درختی را در گلدان سفالی به وسیله مقداری گچ ثابت کنید . نایلونی را از چند قسمت سوراخ کرده وروی اسفنج بکشید . روی سه بار آن را آبپاشی کنید زمانی که بذر ها جوانه زدند نایلون را باز کرده وسبزه عید به شکل درخت را روزی چند بار آبپاشی کنید تا شاداب وتازه بماند .

آموزش سبزه به شکل کوزه

برای آموزش سبزه با کوزه ای به یک عدد کوزه ی بدون لعاب ، جوارب نازک ومقداری بذر شاهی نیاز دارید ابتدا به مدت یک شبانه روز درون کوزه آب بریزید تا مقدار مناسبی آب جذب دیواره ی کوزه شود بذر شاهی را در آب ریخته تا لعاب دار شود جوراب نازک را روی سطح کوزه بکشید واضافه آن را درون دهانه ی کوزه قرار دهید بذر لعابی شاهی را به صورت مساوی روی جوراب بکشید وکوزه را درون نایلونی که از چند قسمت سوراخ شده قرار دهید

سبزه عید

سبزه عید

بعد روزی سه بار سبزه عیدتان را آبپاشی کنید بعد از جوانه زدن کوزه را از نایلون بیرون آورید وبه یاد داشته باشید درون کوزه در تمام مراحل از آب پر کنید بطوری که سه تا چهار سانت روی کوزه خالی باشد وهر روز سبزه را آبپاشی کنید تا با طراوت بماند .

آموزش سبزه به شکل هندوانه

برای تهیه سبزه به شکل هندوانه باید بذر مورد نظر را از قبل آماده کرده وبه روش معمول سبز کنید وزمانی که سبزه به اندازه ی 5 سانتی متر رشد کرد هندوانه ای را برش زده تمام محتویات آن را خالی کنید به طوری که فقط قسمت سفید هندوانه باقی بماند سپس سبزه را با دقت در نیمه هندوانه که به شکل سبد برش زده اید قرار دهید .

آموزش سبزه به شکل حروف

حروف مورد نظر روی اسفنج طراحی کرده وبرش بزنید به مدت یک شبانه روز در آب قرار دهید تا بخوبی خیس شود سپس بذرهایی چون شاهی خاکشیر ویا خرفه به دلخواه به مقدار لازم در آب بریزید

سبزه عید

سبزه عید

تا لعاب دار شود جوراب نازکی را روی اسفنج بکشید وبا چسب حرارتی محکم کنید پس از آن بذر آماده شده را روی اسفنج پخش کنید در ظرف مناسبی قرار داده وبا نایلونی که از چند قسمت سوراخ شده روی آن را بپوشانید وتا زمان جوانه زدن بذر روزی سه بار آن را آبپاشی کنید بعد از جوانه زدن نایلون را برداشته و سبزه عید به شکل حروف خود را روزی چند با آبپاشی کنید .

آموزش سبزه به شکل اعداد : برای تهیه سبزه به شکل اعداد نیز مانند آموزش سبزه به شکل حروف عمل می کنیم با این تفاوت که ماکت شما به جای حروف اعداد می باشد وعدد مورد نظر را باید روی اسفنج برش بزنید .

آموزش سبزه به شکل کلبه

سبزه عید

سبزه عید

آموزش سبزه به شکل کلبه در اینکه بسیار زیبا است و با همه ی سفره های هفت سین ست می شود بسیار ساده است. با استفاده از چند چوب صاف مثل چوب بستنی ماکت یک خانه بسازید برای اینکه حالت آن حفظ شود چوب ها را با چسب محکم کنید. سپس اسفنج هایی به اندازه ی فضای خالی ببرید و به مدت یک شبانه روز در آب بخسانید ومانند روش های بالا بذرآماده شد را بر روی اسفنج برای اینکه بذر ها تثبیت شوند

سبزه عید

سبزه عید

یک بر روی اسفنج ها یک جوراب نازک بکشید بهترین گزینه بذر برای این مدل بذر شاهی است. می توانید پس از سبز شدن بذرها از یونولیت سقفی شبیه شیروانی در ست کنید. می توانید از بذرهای متفاوت استفاده کنید تا سقف را از دیواره ها متمایز کنید. در این حالت اسفنج هایی را متناسب با سقف ببرید و عملیات بذر افشانی را انجام دهید.

آموزش سبزه به شکل کعبه

سبزه عید

سبزه عید

آموزش سبزه به شکل کعبه بسیار ساده است یک اسفنج ضخیم انتخاب کنید و به شکل مکعب ببرید به علت ضخامت شکل آن را مدت زیاد تری درون آب قرار دهید سپس جوراب نازکی را کشیده و آماده کنید. بعد بذری را که آماده کرده اید را بر روی اسفنج بپاشید.

سبزه عید

سبزه عید

سعی کنید بذر به صورت یکنواخت در همه ی قسمت های مکعب پخش کنید برای اینکه سبزه شما به شکل کعبه باشد می توانید بعد از روئیدن بذرها با روبان آن را تزئین کنید. یک نمونه دیگر اینکه ظرف سبزه را به شکل کعبه تزئین کرده و درون آن بذر بپاشید.

آیا این مطلب مفید بود؟
گالری تصاویر
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید