پوریا رحیمی سام متولد بهمن سال 1361 در هشتگرد است. وی دانش آموخته رشته هنر می باشد که فعالیت های هنری خود را با بازی در تئاتر آغاز کرده است و در سال 1391 اولین فیلم سینمایی خود با نام از جنوب شرقی به کارگردانی آیدا پناهنده اجره کرده و بازیگری حرفه ای در مقابل دوربین سینما را تجربه کرده است و از جمله هنرمندانی است که در جشنواره فجر سی و نهم موفق به دریافت سیمرغ بلورین شد در تانما با بیوگرافی پوریا رحیمی سام بیشتر آشنا شوید.

پوریا رحیمی سام

بیوگرافی پوریا رحیمی سام

زندگینامه پوریا رحیمی سام

پوریا رحیمی سام در هشتگرد استان البرز نیز بزرگ شده است. او پدرش را سالها پیش از دست داده و با مادرش زندگی می کند.

آقای رحیمی پیش از ورود به دانشگاه نیز در گروه تئاتر مهرداد کوروش، اصول تئاتر را فرا گرفت و در دانشگاه رشته کارگردانی را برگزید. او یکی از پرکارترین بازیگران عرصه تئاتر است. رحیمی فعالیت حرفه ای در سینما را از سال ۱۳۹۱ و با فیلم از جنوب شرقی به صورت رسمی آغاز نمود و با بازی در فیلم احتمال باران اسیدی در نقش کاوه به شهرت دست یافت.

جالب است بدانید که پوریا رحیمی سام در تئاتر بازیگر نام آشنایی است که تجربه کارگردانی به صورت حرفه ای دارد و حالا در تلویزیون نیز تدریس می کند.

پوریا رحیمی سام الگوی بازیگری خود را حسن معجونی معرفی کرده است و گفته که دیدن وی در صحنه چه به عنوان بازیگر و چه در مقام کارگردان، برای او لذت بخش است. البته وی به عنوان بازیگر در کنار حسن معجونی نقش ایفا کرده است.

معروفیت پوریا رحیمی سام به علت حضور او به عنوان نقش اول در فیلم سینمایی احتمال باران اسیدی است که البته وی این روز ها علاوه بر بازی در فیلم های سینمایی بر روی صحنه تئاتر مشغول است.

پوریا رحیمی سام

پوریا رحیمی سام در احتمال باران اسیدی

وی برای اولین بار در سال 96 و با بازی در سریال نجوا تجربه جدیدی در تلویزیون به دست آورده است و شهرت او بسیار بیشتر از قبل شده و سامانی در نجوا در واقع نقش وی در این سریال به شمار می رود.

او تئاتر را بسیار ارزشمند می داند و در سال های اخیر در نمایش هایی مثل پینوکیا کار شهره سلطانی و در کنار محمد نادری و محمد صادق ملک در نقش روباه مکار به ایفای نقش پرداخت و در نمایش رئالیستی و موفق آخرین نامه مهرداد کوروش نیا حضور موثری داشته که موفق به جلب نظر بسیاری از افراد در حوزه هنر و تئاتر شده است.

رحیمی سام سوای بازیگری و کارگردانی دستی هم در آموزش و تربیت هنرجو دارد ، او در برنامه فیلم کوتاه شبکه مستند در بخش آموزش حضور دارد.

کارگردانی تئاتر

نمایش سین گاف به عنوان یک کار رئالیستی شناخته می شود که کارگردانی آن به عهده پوریا رحیمی سام بوده و نوشته کیمیا کاظمی است. ایده اولیه این نمایش بر پایه کشتار سگ ها در شیراز شکل گرفته است و نوعی مرثیه برای موجودات زنده ای می باشد که بدون دلیلی و به علت انسان نبودن کشته می شوند. این داستان در واقع روایت گر کابوس های مرد مهاجری است که شرایط سختی را گذرانده است و از روی اجبار و به نا چار در کشتار سگ ها نقش داشته و عذاب وجدان او را رها نمی کند. میثم راز فر، سایه قاسمی، غزاله توده زعیم و محمد ثقه الاسلامی بازیگرانی بودند که در این اثر به ایفای نقش پرداختند و مهران میر باقری آهنگسازی این نمایش را برعهد ه داشت.

از جمله فیلم ها و سریال هایی که پوریا رحیمی سام در آن نقش داشته است، حبیب آقا، سریال نجوا، چهارراه استانبول ، اسرافیل، جاده قدیم، بی نامی، کوپال، ناهید، عصر یخبندان، احتمال باران اسیدی ، انروفین، سرمه، از جنوب شرقی، آبروی از دست رفته و ضد گلوله است.

سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مکمل مرد در سی و نهمین جشنواره فجر به پوریا رحیمی سام برای نقش آفرینی در «زالاوا» اهدا شد. او پس از دریافت تندیس بهترین بازیگر مکمل مرد از جشنواره فجر، با بغض از درگذشت پدرش و انتظار ۱۴ ساله اش برای دریافت این جایزه گفت.

پوریا رحیمی سام

عکسی از پوریا رحیمی سام

ازدواج پوریا رحیمی سام

پوریا رحیمی سام گفته است که درگیری در بازیگری و کارگردانی سبب شده است تا وی زمان رسیدگی به زندگی شخصی نداشته باشد و همچنان مجرد باشد.

آثار پوریا رحیمی سام

سینمایی

 • ۱۳۹۹ زالاوا (ارسلان امیری)
 • ۱۳۹۸ قصیده گاو سفید (بهتاش صناعی ها)
 • ۱۳۹۶ من می ترسم (بهنام بهزادی)
 • ۱۳۹۶ جاده قدیم (منیژه حکمت)
 • ۱۳۹۶ چهارراه استانبول (مصطفی کیایی)
 • ۱۳۹۵ کوپال (کاظم ملایی)
 • ۱۳۹۵ بی نامی (علیرضا صمدی)
 • ۱۳۹۵ اسرافیل (آیدا پناهنده)
 • ۱۳۹۳ احتمال باران اسیدی (بهتاش صناعی ها)
 • ۱۳۹۳ عصر یخبندان (مصطفی کیایی)
 • ۱۳۹۳ ناهید (آیدا پناهنده)
 • ۱۳۹۱ از جنوب شرقی (عبدالرضا منجزی)
 • ۱۳۹۰ ضدگلوله (مصطفی کیایی)

تلویزیون

 • ۱۳۹۷ نجوا (ابراهیم شیبانی)
 • ۱۳۹۴ آبروی از دست رفته آقای صادقی (آیدا پناهنده)
 • ۱۳۹۴ حالت خاص (افشین اربابی)

نمایش خانگی

 • ۱۳۹۸ کرگدن (کیارش اسدی زاده)
پوریا رحیمی سام

پوریا رحیمی سام در تئاتر

تئاتر

 • کنسرت نمایش ده سال تنهایی ،نویسنده و کارگردان: اشکان خطیبی ،سال ۱۳۹۷،تالار وحدت
 • نمایش سه خواهر، نویسنده:آنتوان چخوف، کارگردان: محمد حسن معجونی ، سال ۱۳۹۶، دو دوره اجرا، دوره اول اجرا تماشاخانه پالیز-سالن یک و دوره دوم اجرا سالن سمندریان
 • نمایش آخرین نامه،نویسنده و کارگردان:مهرداد کوروش نیا،سه دوره اجرا،دوره اول سالن سایه سال ۱۳۹۳ ، دوره دوم سالن تئاتر باران سال ۱۳۹۴ ، دوره سوم تماشاخانه پالیز-سالن دو،سال ۱۳۹۶
 • نمایش یافت آباد،نویسنده و کارگردان::سید محمد مساوات،سال ۱۳۹۵،سالن سمندریان
 • نمایش پینوکیا، نویسنده: استفانو بننی، کارگردان:شهره سلطانی، سال ۱۳۹۴،سالن ناظرزاده کرمانی
 • نمایش بهار و آدم برفی،نویسنده و کارگردان:ناصح کامگاری، سال ۱۳۹۰،سالن قشقایی

جوایز و افتخارات پوریا رحیمی سام

پوریا رحیمی سام از جمله نامزدهای دریافت جایزه بهترین بازیگر مکمل مرد در جشنواره فجر سی و نهم بود و توانست در این جشنواره سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مکمل مرد را برای نقش آفرینی در سینمایی زالاوا از آن خود کند .

اینستاگرام پوریا رحیمی سام

پوریا رحیمی سام از هنرمندان فعال در شبکه اجتماعی به ویژه اینستاگرام است و pouryarahimisam نشانی پیج اینستاگرام پوریا رحیمی سام است.

تصاویر پوریا رحیمی سام

پوریا رحیمی سام

پوریا رحیمی سام در سریال کرگدن

پوریا رحیمی سام

پوریا رحیمی سام در سریال حالت خاص

پوریا رحیمی سام

پوریا رحیمی سام در سینمایی چهار راه استانبول

پوریا رحیمی سام

پوریا رحیمی سام در سریال نجوا

پوریا رحیمی سام

پوریا رحیمی سام در کنار پژمان جمشیدی

پوریا رحیمی سام

پوریا رحیمی سام و مادرش

پوریا رحیمی سام

پوریا رحیمی سام در جشنواره فجر

پوریا رحیمی سام

پوریا رحیمی سام در سینمایی زالاوا

پوریا رحیمی سام

پوریا رحیمی سام در سینمایی احتمال باران اسیدی

آیا این مطلب مفید بود؟ 5
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید