ماسک این روزها ابزار تدافعی مهمی در برابر کووید 19 تلقی می شود. بعبارتی همه ی متخصصان استفاده از ماسک را به مردم در فضای خارج از خانه برای مقابله با ویروس کرونا توصیه می کنند. تانما در این مطلب نکاتی در خصوص حساسیت پوستی بر اثر ماسک را بیان می کند؛

تأثیر ماسک بر پوست

پوست یکی از مهمترین قسمت های بدن هر انسانی محسوب می شود که باید به صورت مستمر و مرتب مورد مراقبت های ویژه قرار بگیرد و به آن توجه خاصی شود. گرمای شدید تابستان می تواند روی پوست اثرات ناخوشایندی داشته باشد مانند آلودگی، آفتاب شدید، گرما و رطوبت که باعث بسیاری از مشکلات پوستی می شود.

در کنار این موارد استفاده از ماسک برای پیشگیری از انتشار ویروس کرونا، اهمیت مراقبت از پوست را در این شرایط بیشتر می کند. البته باید به این نکته توجه داشت که برخی افراد به اشتباه تصور می کنند که استفاده از ماسک در برابر ویروس به طور کامل از آن ها محافظت می کند و به رعایت دیگر نکات بهداشتی به منظور پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا نمی پردازند. در صورتی که ماسک بخشی از محافظت در برابر ویروس کرونا را انجام می دهد.

حساسیت پوستی بر اثر ماسک

تأثیر ماسک بر پوست

حساسیت های پوستی بر اثر ماسک

ماسک و کهیر پوستی

چنانچه متوجه ظاهر شدن کهیر شُدید، با یک متخصص پوست یا آلرژی تماس بگیرید. تا زمان ملاقات با پزشک سعی کنید از آنتی هیستامین های خوراکی استفاده نمائید ، البته اگر داروهای خاصی مصرف می کنید، قبل از استفاده از آنتی هیستامین با داروساز مشورت کنید. اگر ممنوعیت مصرف دارویی ندارید، یکی از بهترین رژیم های درمانی برای مصرف آنتی هیستامین به شرح زیر می باشد:

180 میلی گرم فکسوفنادین صبح ها، 10 میلی گرم سیتریزین عصرها – در صورت نیاز می توان دوز فکسوفنادین را تا 360 میلی گرم، و دوز سیتریزین را تا 20 میلی گرم در روز افزایش داد. پس از بهبود کهیر، به تدریج طی 1 تا 2 هفته، دوز مصرف دارویی را کاهش داده و در نهایت متوقف کنید.

ماسک و تشدید آکنه

پوشیدن طولانی مدت ماسک به علت اصطکاک و بستن منافذ پوست در افراد مستعد به آکنه می تواند باعث ایجاد یا تشدید جوش صورت شود. بنابراین حتما بعد از شست وشوی صورت از مرطوب کننده های ملایم بدون چربی استفاده کنید و در صورت بهبود نیافتن با متخصص پوست خود مشورت کنید

ماسک و خارش

اکثر بثورات پوستی خارش دارِ ناشی از ماسک، با استفاده از یک استروئید موضعی مثل هیدروکورتیزون، استفاده از یک شوینده ملایم، دوری از محرک ها و مصرف مداوم مرطوب کننده های مغذی قابل درمان هستند. گرچه این نوع واکنش های آلرژیک، مادامیکه استفاده از ماسک ادامه داشته باشد، همچنان ادامه خواهند داشت.

بعد از اینکه برای یک مدت طولانی ماسک به صورت داشتید، پوست خود را با یک شوینده ملایم بشوئید. اجازه بدهید صورتتان خشک شود، سپس مقداری کرم هیدروکورتیزون (که می توانید بدون ارائه نسخه پزشک از داروخانه ها تهیه کنید) بزنید، کار را با استفاده از یک کرم مرطوب کننده مغذی دنبال کنید. برای بهره مند شدن از حداکثر نتایج، مصرف کرم هیدروکورتیزون را روزانه 2 تا 3 مرتبه تکرار کنید.

اینکار را می توانید بدون هیچ نگرانی تا 2 هفته ادامه دهید. اما اگر بعد از 2 هفته، ناراحتی پوست شما برطرف نشد، حتما با یک متخصص پوست تماس بگیرید. هر زمان هم ناراحتی پوست شما برطرف شد، به تدریج استفاده از هیدروکورتیزون را قطع کرده و به جای آن برای جلوگیری از عود مجدد و بازگشت مشکل پوستی، به مصرف مرطوب کننده ادامه دهید. اگر متوجه هیچ بهبودی نشدید پزشک را در جریان بگذارید.

بهداشت استفاده از ماسک

حساسیت های پوستی بر اثر ماسک

ماسک و التهاب پوستی

تغییرات رنگدانه ای پوست ناشی از اصطکاک ماسک و بعد از التهاب ناشی از قرمزی های پوست ایجاد می شود و معمولا موقت است و با استفاده منظم از مرطوب کننده و کرم ترمیم کننده که روی پوست صورت باشد به مرور رفع می شود در صورت تشدید و یا پایدار ماندن به متخصص پوست مراجعه کنید.

بهداشت استفاده از ماسک

به منظور پیشگیری از آسیب پوست بر اثر استفاده از ماسک رعایت نکات بهداشتی زیر بسیار ضروری است:

 • استفاده از پارچه های پنبه ای برای ماسک های خانگی.
 • استفاده از ضد آفتاب در نواحی زیر ماسک پارچه ای.
 • استفاده از نرم کننده و مرطوب کننده های مناسب.
 • محدود کردن استفاده از ماسک با ماندن در خانه.
 • رعایت بهداشت ماسک های پارچه ای با شستن و اتو کردن.
 • پرهیز از آرایش صورت در نواحی زیر ماسک.
 • پرهیز از مصرف غذا های تند و تیز.
 • پرهیز از مواد غذایی حاوی قند بالا.
 • خشک نکردن صورت بعد از شستن آن.
 • خودداری از فعالیت های با تعریق زیاد هنگام استفاده از ماسک.
 • شستن صورت با شوینده های ملایم پس از برداشتن ماسک.
آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید