ماسک صورت و اسکراب ها، روش هایی معمول و پرکاربرد برای سلامت و درخشندگی پوست افراد هستند و امروزه به دلیل اهمیت بحث زیبایی، افراد زیادی از این روش های برای درمان پوست خود استفاده می کنند. البته علاوه بر فواید و کاربرد ماسک صورت و اسکراب ها برای انواع پوست ها، امکان دارد استفاده غیر اصولی از آن ها معایبی را نیز به همراه داشته باشد. تانما در این مطب نکات کلیدی و مهمی را در خصوص فواید و معایب ماسک صورت و اسکراب ها بیان می کند؛

ماسک صورت چیست ؟

ماسک صورت برای آبرسانی پوست و نرم و مرطوب کردن پوست در مدت زمان کوتاه طراحی شده است. بعضی از ماسک های صورت می توانند پوست را کاملا درخشان کنند آن هم تنها در ۱۵ دقیقه!

در واقع ماسک می تواند به یکی از مراحل مراقبت از پوست همیشگی شما تبدیل شود، لازم نیست هر روز از ماسک صورت استفاده کنید، می توانید گذاشتن ماسک روی صورت را برای زمان های خاص، مثل زمانی که می خواهید خیلی ویژه به پوست تان رسیدگی کنید اختصاص دهید.

انواع ماسک صورت کدامند؟

ماسک های صورت با اهداف مختلفی ساخته می شوند، برخی سفید کننده اند، برخی جلوی جوش زدن را می گیرند و برخی هم برای آبرسانی پوست یا پاکسازی استفاده می شوند. ماسک های صورت را از نظر شیوه ی ساخت می توان به چهار دسته ی کلی تقسیم کرد:

  • ماسک های دست ساز یا DIY که خودتان در خانه می سازید.
  • ماسک های تجاری که از داروخانه و فروشگاه های لوازم آرایشی بهداشتی خریداری می کنید.
  • ماسک های نیمه حرفه ای که در آرایشگاه ها، اسپاها و سالن های خدمات پوست استفاده می شوند.
  • ماسک های کلینیکی که با کیفیت ترین ماسک ها هستند و معمولاً مؤثرتر از موارد قبلی اند.

دسته بندی دیگری از ماسک های صورت نیز شامل موارد زیر است :

  • ماسک های کرم
  • ماسک ژل
  • ماسک های سفالی
  • ماسک های ورق

فواید ماسک صورت چیست؟

استفاده از ماسک صورت به عنوان بخشی از کارهای معمول مراقبت از پوست شما می تواند برای پوست شما مفید باشد. استفاده از این محصول مراقبت از پوست می تواند به رفع نگرانی های خاص (مانند خشکی یا چربی) کمک کند. در زیر فواید ماسک صورت را می خوانید:

منافذ پوست را پاک می کند

استفاده از ماسک صورت می تواند به شما کمک کند تا پوست شفاف تر شود و منافذ های پوست پاک شود. همچنین منافذ سلولهای مرده پوست، ضایعات متابولیکی و چربی را پاک می کند.

افزایش هیدراتاسیون

ماسک صورت می تواند رطوبت و هیدراتاسیون را برای انواع پوست خشک را به ارمغان بیاورد. آب درون ماسک برای نرم شدن پوست به عمق اپیدرم پوست وارد می شود و قابلیت ارتجاعی آن را افزایش می دهد. هنگامی که پوست آبرسانی شده و به خوبی رطوبت می یابد، آن را مرطوب می کند.

عوارض ماسک صورت

فواید ماسک صورت

کاهش خطوط ریز

استفاده منظم از ماسک می تواند علائم پیری مانند خطوط ریز، چین و چروک و لکه های قهوه ای و غیره را کاهش دهد.

رنگ پوست

ماسک صورت نیز به منظور کاهش تجمع رنگدانه ها در بافتها طراحی شده و رنگ و لایه پوستی بیشتری به شما می بخشد. همچنین باعث تقویت ترشح غدد عرق می شود تا میزان اکسیژن پوست افزایش یابد.

پوست سفت تر

پوست شل باعث می شود سن شما پیرتر نشان داده شود. با استفاده منظم از ماسک صورت می توانید مشکل پوست شل را به راحتی برطرف کنید. انواع خاصی از آن وجود دارد که به تقویت تولید کلاژن و مقابله با آسیب های رادیکال آزاد کمک می کند که به تدریج منجر به پوستی سفت تر و شاداب تر می شود.

ماسک صورت چه معایبی دارد؟

اغلب در جراید یا رسانه ها فرمول ها ی مختلف و گاه عجیب و غریب و دور از ذهنی به عنوان ماسک ها ی مقوی یا محافظ انواع پوست مشاهده می شود که با ترکیبی از میوه ها یا عطرها یا داروهای عطاری سعی در کاستن چربی پوست و بهبود بخشیدن به وضعیت ظاهری آن دارند.

اما باید بدانید که ماسک گذاشتن و مراقبت از پوست چرب کاری تخصصی است که بهتر است توسط پزشک مجرب و کارآزموده، پرسنل آموزش دیده و در مراکز درمانی معتبر و حائز صلاحیت انجام شود.

متاسفانه روزانه افراد زیادی به دلیل بروز واکنش ها ی آلرژیک و حتی عفونی در اثر انجام مداخلات نابجای مراقبت از پوست به پزشکان مراجعه می کنند که گاه درمان ها ی طولانی و پرهزینه ای نیاز دارند.

مثلا بسیاری از افراد از حلقه یا پوره گوجه فرنگی برای تقویت پوست شان استفاد ه می کنند اما این گروه باید توجه كنند گوجه فرنگی به واسطه مواد ی كه د ارد یک لایه برد ار است و می تواند پوست برخی از افراد را روشن کند اما این به معنی آن نیست که این میوه با تمام پوست ها سازگار است.

بنابراین گاهی می بینیم كه فرد ی از گذاشتن پوره گوجه فرنگی روی پوستش راضی است اما فرد د یگری كه از همان پوره استفاد ه كرد ه با نازکی یا التهاب پوست، چشم و حتی لب ها روبه رو شد ه است. این علائم به معنی آن است که پوست فرد به گوجه فرنگی واکنش های آلرژیکی نشان د اد ه است.

به همین د لیل به د وستد اران ماسک های طبیعی اعلام می کنیم قبل از امتحان کرد ن هرگونه کِرم یا ماسک روی پوست، مقد اری از آن را روی بخش د اخلی پوست به مد ت نیم ساعت امتحان کرد ه و د ر صورت عدم واکنش خاص، از آن برای پوست صورت نیز استفاد ه کنند .

اسکراب چیست؟

اسکراب (لایه بردارها)، پوست های مرده و پینه های سخت ایجاد شده بر روی پوست را از بین برده، همچنین باعث از بین رفتن خطوط سطحی ایجاد شده بر روی پوست می شود. معمولاَ پوست هایی که دارای چربی زیادی هستند، دچار تجمع پوست های مرده در قسمت های صورت، آرنج، زانو و قوزک پا می شوند. بعد از استفاده از اسکراب ها، جوش های سطحی و پوست های مرده از روی پوست از بین می روند، و شما احساس خنکی، سبکی و تازگی خواهید نمود.

انواع اسکراب کدامند؟

نحوه انجام اسکراب (لایه برداری) به طور کلی به صورت فیزیکی و شیمیایی انجام می شود. در ادامه به توضیح مختصری درباره هر دو روش می پردازیم:

اسکراب (لایه بردار) فیزیکی

در این روش با استفاده از مواد دانه ای مانند: شکر، دانه های جوجوبا، سیلیس یا بلورهای منیزیم سطح پوست را به آرامی ماساژ می دهیم تا سلول های مرده، از روی سطح پوست جدا شوند.

اسکراب (لایه بردار) شیمیایی

از کلمه شیمیایی نترسید! هیچ ماده شیمیایی در آن ها وجود ندارد، اما از نظر فنی این یک واکنش “شیمیایی” است که روی پوست اتفاق می افتد، زیرا سلول های مرده پوست را حل می کند. این نوع اسکراب ها معمولاً از میوه ها و گیاهانی مانند: پاپایا، کدو تنبل، نیشکر، قره قاط، گیلاس و حتی ماست ساخته می شود.

فواید اسکراب

انواع اسکراب

اسکراب ها چه فوایدی دارند؟

همانند پاک کردن صورت، استفاده از تونر و مرطوب کردن پوست، اسکراب یا لایه بردار نیز جای مهمی در روتین مراقبت پوستی دارد. لایه برداری پوست میتواند از بسیاری از مشکلات پوستی جلوگیری کند. در خصوص فواید و کاربرد اسکراب ها در زیر بیشتر می خوانید:

کمک به تمیزی پوست

لایه برداری به شما پوستی تمیز، عاری از هر گونه آلودگی، چربی و عرق هدیه میکند. در واقع شیر پاک کن، شوینده ی صورت و پاک کننده های صورت نمی توانند تمامی آلودگی هایی را که در منافذ پوست شما وجود دارند را پاک کنند. لایه برداری این کار را انجام می دهد.

از بین رفتن پوسته پوسته شدن پوست

پوستی که لایه برداری نشده است، پوسته پوسته است و جلوه ای کدر خواهد داشت و به وضوح نشانه ی مراقبت نکردن از پوست است. در واقع پوست های اضافی نباید روی پوست بمانند و وقتی این تجمع از پوست های اضافی روی پوست می مانند نمی گذارند که پوست یکدست و صاف باشد. با لایه برداری دیگر شاهد پوست پوست شدن پوستتان نخواهید بود.

کمک به به برداشتن سلول های مرده

سلول های مرده پوست شما را کدر و خسته نشان می دهند. چرا باید روی پوست بمانند؟ با یک اسکراب ملایم از سلول های مرده خلاص شوید.

افزایش شفافیت پوست

لایه بردرای میتواند باعث درخشندگی پوست شود. برنج را داخل شیر بریزید و بگذارید 2 ساعت بماند سپس روی پوست بگذارید و ماساژ دهید. بعد از برداشتن اسکراب و شستن پوست متوجه می شوید که پوستتان روشن و شفاف شده است.

از بین بردن قسمت هایی از پوست که دچار تیرگی شده اند

یک قاشق ماست را به یک قاشق گردوی له شده اضافه کنید سپس دو بار در هفته با این ترکیب صورت خود را اسکراب کنید تا نتیجه ی دلخواه را بگیرید. این ترکیب برای از بین بردن تیرگی آرنج، زانو و تیرگی قوزک پا مناسب است.

از بین بردن جای جوش

لایه برداری به از بین بردن جای جوش کمک می کند. یک اسکراب بوسیله ی 2 قاشق جوش شیرین و یک قاشق آب تهیه کنید. روی پوست زده و ماساژ دهید و سپس بشویید تا نتیجه ی آن را ببینید.

جلوگیری از رشد موی زیرپوستی روی صورت و بدن

موی زیر پوستی یک مشکل همگانی است و اسکراب کردن راه حلی برای این مشکل است. از 2 عدد لیمو، آب لیمو تهیه کنید و یک فنجان شکر به آن اضافه کنید و کمی آب نیز به ترکیبتان بیفزایید. می توانید 2 تا 3 روز بعد از اصلاح موهای خود از این ترکیب استفاده کنید.

صاف کردن پوست

اسکرابی تهیه شده از یک فنجان بادام زمینی، 2 قاشق عسل و خامه استفاده کنید. این اسکراب نه تنها پوستتان را به صورت بی نقصی صاف می کند بلکه آن را نرم و لطیف کرده و با تامین مواد لازم برای پوست، آن را زیباتر نشان می دهد.

بهبود بخشیدن بافت پوستتان

اسکراب کردن به شما پوستی تمیز و صاف با بافتی بهتر میدهد.

روشن کردن رنگ پوست

زمانی که پوسته های اضافی، سلول های مرده و تیرگی ها و جای جوش از بین می روند، رنگ پوست شما بهبود می یابد و شفاف و روشن می شود.
اسکراب به صورت مستمر تغییر چشمگیری در پوست ایجاد می کند و اگر بسته به نوع پوست خود (خشک، نرمال، چرب و مختلط) انتخاب درستی از بین محصولات لایه بردار داشته باشید بهترین نتیجه را خواهید گرفت.

کاربرد اسکراب

مزایای اسکراب

اسکراب ها چه عوارضی دارند؟

استفاده از اسکراب اصول و قوانینی دارد که اگر با آنها آشنا نباشیم. باید منتظر این باشیم که ضررهای اسکراب دامن گیر پوستمان باشد. برای آشنایی با عوارض اسکراب و دلیل بوجود آمدن این عوارض به موارد زیر توجه کنید:

خشک شدن پوست

افرادی که پوست خشکی دارند. ممکن است با عوارض اسکراب مواجه گردند. این عوارض زمانی شدیدتر می گردد که پس از استفاده از اسکراب از مرطوب کننده و آبرسان استفاده نشود. همچنین این افراد در نظر داشته باشند که همیشه از اسکراب های ملایم و مخصوص پوست خود استفاده کنند.

به وجود آمدن لک های پوستی

بعد از اسکراب، پوست صورت نازک تر و حساس تر می گردد. اگر از پوستی که اخیرا لایه برداری یا اسکراب بر روی آن انجام گرفته است مراقبت صورت نگیرد ممکن است بر اثر برخورد پرتوهای نور خورشید بر آن، دچار لک و تیرگی هایی گردد. بنابراین برای پیشگیری از عوارض اسکراب، استفاده از ضد آفتاب را هرگز فراموش نکنید.

سوزش و التهاب

یکی از عوارض اسکراب صورت، سوزش و التهاب می باشد.گاهی اوقات پیش می آید که بر اثر اعمال اسکراب روی پوستتان، دچار قرمزی، سوزش و التهاب پوستی گردیده اید.

تشدید جوش

یکی از عوارض اسکراب، می تواند زیاد شدن جوش هم باشد. گاهی اوقات افرادی که پوستشان دارای جوش و آکنه است نیز هوس می کنند از اسکراب استفاده کنند. اما به جای بهتر شدن پوستشان، مشاهده می کنند تعداد آکنه ها بیشتر گردیده است.

پوسته پوسته شدن

بعد از اسکراب، لایه های سطحی پوست ساییده میشوند. در اثر سایش نیز پوست به حالت پوسته پوسته شدن در می آید . این هم یکی از عوارض اسکراب است. اگر از مرطوب کننده و آبرسان مخصوص پوستتان استفاده نکنید اوضاع پوستتان بدتر از آن هم می گردد.

تفاوت ماسک با اسکراب چیست؟

از تفاوت های ماسک و اسکراب این است که اسکراب ها معمولاً به صورت فیزیکی این پاک سازی را انجام می دهند، یعنی در ترکیبات خود دانه های ریزی دارند که با لغزش این دانه ها بر سطح پوست، سلول های مرده را از سطح پوست پاک سازی می کنند. اما می توان گفت با این که دانه های ریز در ماسک ها وجود ندارد، اما ماسک ها نسبت به اسکراب ها به طور عمیق تری پاک سازی پوست را انجام می دهند.

همچنین محصول لایه بردار یا اسکراب بر سلول های سالم پوست نیز تأثیر می گذارد، بنابراین هرکسی که دارای پوست حساس یا نوع پوستی است که مستعد حساسیت است باید از استفاده آن ها خودداری کند.

درعین حال، ماسک ها باید توسط تمام کسانی که روی صورت خود موهای زائد دارند، با دقت استفاده شوند، زیرا ممکن است ماسک بعد از خشک شدن باعث کنده شدن ناگهانی موهای زائد شود که این امر می تواند منجر به تحریک و التهاب و همچنین باعث شیوع حاد آکنه نیز شود.

اگر نوع پوست چرب یا ترکیبی داشته باشید، ماسک های صورت بهتر هستند. ماسک صورت از پوست مرده شما جداشده و همچنین چربی های پوست شما را جذب کرده و آن ها را صاف و درخشان می کند. برای به دست آوردن سطحی صاف و بدون چربی باید بیشتر از ماسک صورت استفاده کنید.

عوارض اسکراب

تفاوت ماسک صورت و اسکراب

از طرف دیگر، اسکراب صورت یک گزینه خارق العاده برای لایه برداری پوست شما است. اما همه انواع پوست مستعد اسکراب نیستند، زیرا اصطکاک باعث ایجاد اختلال و عوارض جانبی روی پوست می شود. اگر پوستی مستعد آکنه دارید، به احتمال زیاد با استفاده از یک اسکراب سفت وسخت نتایج خوبی نخواهید گرفت، حتی اسکراب های ملایم نیز می توانند مشکلاتی ایجاد کنند.

ماسک صورت به هیچ تلاشی احتیاج ندارد. شما فقط باید صورت خود را بشویید، روی کاناپه بنشینید، موسیقی موردعلاقه خود را روشن کنید و ماسک را کاملاً روی صورت خود بمالید. برعکس، اسکراب صورت به استفاده مداوم از دست و انگشتان نیاز دارد.

شما باید اسکراب را برای مدت زمان مشخصی روی صورت خود بمالید که ممکن است کاملاً خسته کننده باشد. اسکراب همچنین نسبت به ماسک زدن کثیف تر است. حتی ممکن است لازم باشد لباس را عوض کنید یا دوش بگیرید.

آیا این مطلب مفید بود؟
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید