نوزاد دوازده ماهه توانایی خوبی در نشستن و ایستادن پیدا کرده است. از طرفی نوزاد دوزاده ماهه می تواند ارتباط نسبتا خوبی با اطرافیان خود برقرار کند و در برابر برخوردهای والدین به نوعی با خنده یا گریه عکس العمل نشان می دهد. تانما در این مطلب خصوصیات و توانایی های نوزاد دوازده ماهه را بیان می کند؛

رشد نوزاد در دوازده ماهگی

وزن کودک احتمالاً از زمان تولد تا یک سالگی سه برابر شده است. کودک در دوازده ماهگی پنجاه درصد رشد کرده (حدود 22 تا 28 سانتیمتر) و مغز او حدود 60% اندازه بزرگسالی اش است. پس از جهش شگفت انگیز رشد تا یک سالگی، از این پس افزایش وزن کودک آرام می شود چون فعالیت او افزایش پیدا می کند.

دخترها

وزن کودکان دختر در ۱۲ ماهگی بین ۸ کیلو و ۲۵۰ گرم تا ۹ کیلو و ۷۰۰ گرم است و قد آنها در حدود ۷۲ سانتی متر و ۳۹ میلی متر تا ۷۵ سانتی متر و ۶۹ میلی متر است.

پسرها

کودکان پسر در سن ۱۲ ماهگی وزنی بین ۸ کیلو و ۹۸۰ گرم تا ۱۰ کیلو و ۳۸۰ گرم خواهند داشت و قد آنها در حدود ۷۴ سانتی متر و ۱۶ میلی متر تا ۷۷ سانتی متر و ۴۷ میلی متر است.

توانایی های نوزاد دوازده ماهه

رشد نوزاد در دوازده ماهگی

مهارت ها و ویژگی های نوزاد دوازده ماهه

مهارت های فیزیکی و حرکتی

  • کودک می تواند بدون هیچ گونه کمک و حمایت یک جسم ،بنشیند .
  • کودک می تواند با گرفتن کمک به حالت ایستاده در بیاید.
  • کودک شما با تکیه دادن از چیزی به چیز دیگر راه می رود.
  • کودک 12 ماهه بدون حمایت راه می رود و اولین گام ها که نشان دهنده آغاز دوران نوپایی است را، برمی دارد .
  • کودک از چنگ زدن با ( انگشتان و شست ) و کل کف دست برای نگه داشتن اشیا استفاده می کند . این باعث می شود کودک در گذاشتن و برداشتن اشیاء از یک ظرف مهارت پیدا کند.
  • کودک می تواند به صورت جداگانه از انگشت اشاره برای اشاره و حرکت دادن اشیا استفاده کند .

مهارت بینایی

هماهنگی دست و چشم کودک پیشرفت می کند و در حال حاضر در تشخیص فاصله ها بهتر است . کودک می تواند اشیا را با دقت در بازی هایی مانند پرتاب کردن توپ، پرتاب کند.

مهارت های ذهنی و شناختی

پیدا کردن اشیاء پنهان

هنگامی که جغجغه را زیر پتو تکان می دهید ، کودک دیگر گیج نمی شود . او می داند که اشیاء پنهان را می تواند با جا به جایی شئی که آن ها را پنهان کرده است ، به دست آورد .او فقط تلاش می کند،تا پتو ها را تکان دهد و جغجغه را خودش پیدا می کند.

جستجوی اشیاء در مکان های شناخته شده

اگر شما اسباب بازی کودک را در همان مکان همیشگی بگذارید ، کودک هر روز در آن محل به دنبال آن می گردد . این نشان دهنده پیشرفت حافظه بصری و یادآوری است .

ارتباط قوی با اسامی اشیاء

نام میوه را بگویید ، و کودک دقیقا آن میوه را از سبد برمی دارد . بچه ها اکنون اسامی چندین چیز که روزانه استفاده می شوند ،به راحتی به یاد می آورند .

استفاده درست از اشیاء

کودک یک شانه را بر می دارد تا موهایش را شانه کند و انتهای گوشی تلفن را به درستی مقابل گوشش نگه می دارد . ماه ها مشاهده دقیق والدین، به کودک کمک می کند تا استفاده دقیق از چندین شیء را یاد بگیرد .

تقلید اعمال و حرکات

به او نشان دهید که چگونه دستش را تکان دهد و او این کار را تکرار می کند . نوزاد می تواند فعالیت های مختلفی را تماشا و تقلید کند که نشان دهنده جهش قابل توجهی در رشد مغز است .

رشد نوزاد در دوازده ماهگی

مهارت های نوزاد دوازده ماهه

تانما در ادامه مطلب مهارت ها و توانایی های دیگر نوزاد دوازده ماهه را بیان می کند؛

مهارت زبانی

1-او نه تنها حرکات را تقلید می کند ،بلکه صداهای اطرافش را نیز تقلید می کند به عنوان مثال ، کودک تلاش می کند که صدای بوق ماشین یا صداهای خنده داری که شما می سازید را ،تقلید کند . کوچولوی شما آن را به درستی انجام نمی دهد، اما حداقل صداها را به یاد می آورد.

2-هنگامی که با کودک نو پا صحبت می کنید ، سعی می کند با تلاش برای صحبت کردن پاسخ مناسبی به شما دهد.ممکن است هنوز نامفهوم باشد ، اما اگر او سعی در صحبت کردن داشته باشد، متوجه بالا و پایین رفتن تن صدایش خواهید شد.

مهارت های عاطفی و اجتماعی

پاسخ به درخواست های ساده

هنگامی که از او خواسته می شود یک شیء را جابه جا کند ، کودک اطاعت می کند . هنگامی به می گویید بنشیند ، او این کار را انجام خواهد داد.کودک درخواست های ساده را درک می کند و می داند که انجام آن ها یک جواب دربر خواهد داشت.

نشان دادن ترس

اگر کودک چیزی ببیند که باعث ترس او شود ، سریعا به سمت پدر و مادر بر می گردد . در مکان های تاریک و جاهایی که نتواند پدر و مادر را ببیند، از ترس گریه می کند.

خجالت و اضطراب نزد غریبه ها

هنگامی که در اطرافش چهره های نا آشنا باشند ، کودک مضطرب و دستپاچه می شود . هم چنین ممکن است در اطراف شخص ناآشنا خجالتی و مردد باشد .

آزمودن واکنش والدین و پرستار

کودک 12 ماهه ، واکنش والدین را نسبت به اعمال خود می سنجد. به عنوان مثال واکنش والدین وقتی که یک جسم را بر روی زمین پرتاب می کند یا وقتی عمدا غذا را قبول نمی کند .

تمایل نشان دادن نسبت به افراد

کودک ترجیح می دهد، وقت بیشتری را با یکی از والدین یا یکی از خواهر یا برادرها بگذراند. این نشان می دهد که کودک در حال توسعه ارتباطات اجتماعی است .هر کودک متفاوت است و بعضی از نوزادان ممکن است زمان بیشتری برای رسیدن به نقاط قوت خود بخواهند با این وجود ، مواظب باشید که کودک شما چگونه رشد می کند تا زود متوجه اختلالات شوید .

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید