تیپ کلاسیک انتخاب خیلی از ما برای سبک و استایل لباس پوشیدنمان است . داشتن یک  تیپ کلاسیک اصول خاص خودش را دارد که دانستن این اصول و به کار بستن آنها به ما در داشتن یک تیپ کلاسیک خاص و استثنائی کمک می کند با تاننا بمانید تا از اصول تیپ کلاسیک بیشتر بدانید

لباس غیر رسمی

هر مردی ممکن است به نوع خاصی از پوشش رسمی یا غیررسمی یا همان کلاسیک یا ترکیبی از این دو علاقه ‌مند باشد یا شرایط کاری و اجتماعی‌‌اش طوری باشد که سبک خاصی از لباس‌پوشیدن را برگزیند.
در هر صورت اینجا برای شما پیشنهادهایی داریم که اهل هر کدام از این سبک‌ها یعنی کلاسیک یا رسمی  که باشید می‌توانید از آنها استفاده کنید. این سری از پیشنهادها مربوط به سبک‌های غیررسمی یا همان کلاسیک  است:

جین روی جین

اگر یک ژیله جین توی کمد لباستان پیدا می‌شود، در فصل بارش‌های رگباری بهترین کار این است که آن را زیر یک کت جین دیگر بپوشید، “جین روی جین” ایده‌ای است که می‌تواند تیپ خوبی را برای شما رقم بزند، برای آنکه همه چیز شیک‌تر جلوه کند کافیست دستبند چرم یا چنین اکسسوآرهایی را نیز به این ترکیب اضافه کنید.

کلاسیک

کفش راحتی

برای یک تیپ غیررسمی کامل بهاره کفش‌های تخت نه تنها بسیار راحت هستند بلکه آن‌ها را می‌توانید با قیمتی مناسب در هر فروشگاهی پیدا کنید. اگرچه این کفش‌های راحتی به شدت غیررسمی به نظر می‌رسند اما می‌توانید به راحتی آن‌ها را برای رفتن به سر کار نیز به پا کنید.

چند جفت کتانی خوب

خوشتیپ بودن به این معنا نیست که نمی‌توانید کتانی را به تیپ روزانه‌تان اضافه کنید. اغلب کتانی‌هایی را در برندهای مختلف می‌توانید پیدا کنید که به تیپتان ظاهری شلخته نمی‌بخشند.

کلاسیک

وقت کت‌های چرم است

اگر دوست ندارید کت جین به تن کنید، کت‌های چرم می‌توانند گزینه دیگر شما باشند. یک کت چرم بخرید و زیر آن یک پیراهن شیک به تن کنید. حتی می‌توانید برای این تیپ غیررسمی کراوات نیز بزنید؛ به هر حال با کت چرم با کراوات یا بدون آن می‌توانید ظاهر خوبی داشته باشید.

جین با تی‌شرت یقه هفت

بهار فصل رنگ‌هاست؛ پس برای این فصل رنگ‌های تیره و روشن را کنار هم در کمد لباسهایتان جا دهید. شلوار جین تیره می‌تواند به خوبی با یک تی‌شرت یقه هفت روشن ست شود.

پیراهن‌های یقه‌بسته

چه کسی دوست ندارد برای یک بار هم شده یک پیراهن یقه بسته را امتحان کند؟

این پیراهن‌ها شاید از شیک‌ترین گزینه‌ها برای یک تیپ غیررسمی به حساب آیند. پیراهن یقه‌بسته را هم می‌توانید با شلوار جین بپوشید و هم شلوار پارچه‌ای، اما بهتر است سراغ مدل‌ها و طرح‌های تازه بروید و کار جدیدی را امسال امتحان کنید.

کلاسیک

در ادامه با تانما همراه باشید تا نمونه هایی از تیپ های کلاسیک مردانه را ببینید:

کلاسیک

کلاسیک

کلاسیک

کلاسیک

کلاسیک

کلاسیک

کلاسیک

کلاسیک

محیط کار و لباس غیر رسمی

اگر شرایط محیط کاری شما چندان رسمی نیست و می‌توانید برای لباس کار از لباس غیررسمی مردانه هم استفاده کنید. قبل از هرچیز شرایط محیط کار خود را دقیق بررسی کنید و محدودیت‌ها را بشناسید و سپس لباس غیررسمی کاری را برای خود انتخاب کنید.

شناخت شرایط محیط کار

قوانین را مطالعه کنید یا بپرسید:

لباس غیررسمی محیط کار لباسی است که مشتری انتظار دارد در محیط کار بر تن شما ببیند و اما مشکل اینجاست که هر شرکت و اداره‌ای شرایط خاص و محدودیت‌های متفاوتی در این زمینه دارد.

اگر از میزان رسمی بودن یا سیاست‌های شرکت و محل کار خود در مورد پوشش آقایان اطلاعی ندارید می‌توانید به مجموعه قوانین و دستورالعمل‌های شرکت در زمینه مسائل عمومی و پوشش مراجعه کنید، فراموش نکنید که تمام جزئیات را بپرسید.

اگر چنین چیزی در شرکت شما وجود ندارد از مسئول نیروی انسانی و افراد هم‌رده سوال کنید. سعی کنید روز اول رسمی و مقید لباس بپوشید و به تدریج خود را با شرایط وفق دهید.

لباس همکاران خود را مشاهده کنید:

در محیط اداری بچرخید و همکاران و لباس آن‌ها را ببینید. لباس‌هایی که همکاران باسابقه‌تر پوشیده ‌ اند بهترین معیار برای تشخیص سطح راحتی پوشش و سبک لباس کار در محل کار جدید شما خواهد بود.

کلاسیک

برای مصاحبه، لباس رسمی بپوشید:

کلاسیک

اگر هنوز استخدام نشده‌اید و قرار است به مصاحبه شغلی و کاری بروید مسلما شرایط متفاوت است، لباس مناسب برای مصاحبه کاری حتما باید کاملا رسمی باشد چون این چیزی است که کارفرما در اولین برخورد از شما انتظار دارد.

فراموش نکنید که اگر رسمی‌تر از حد انتظار ظاهر شوید بسیار بهتر از این است که سبک شما برای کارفرما زیادی خودمانی به نظر برسد. مخصوصا اگر برای مصاحبه شغلی در یک اداره دولتی، بانک و یا هر اداره سطح بالا و رسمی دیگری آماده می‌شوید حتما رسمی‌ترین تیپ ممکن را برای خود در نظر بگیرید.

اما اگر شغل مورد نظر شما چندان رسمی نیست مثل یک شرکت کوچک طراحی و یا موارد مشابه می‌توانید کمی غیررسمی باشید.

ویژگی‌های لباس کاری غیررسمی

پیراهن مناسب انتخاب کنید:

لباس غیررسمی کار از یک پیراهن یقه دار تشکیل شده است که لزوما آهار ندارد ولی حتما باید داخل شلوار قرار گرفته باشد و کمربند روی آن بسته شده باشد. پیراهن سفید دکمه دار ساده بهترین و بدون ریسک‌ترین انتخاب است و همه شرایط لباس غیررسمی کاری را دارد.

اما در مورد رنگ پیراهن محدودیتی وجود ندارد و شما می‌توانید از رنگ‌هایی مثل آبی و صورتی و زرد هم استفاده کنید. پارچه پیراهن را از جنس رسمی انتخاب کنید مثلا نخ و پشم، اما ابریشم و ریون و لینن انتخاب مناسبی نیستند.

طرح‌های معمول مثل راه راه و چهارخانه رسمی نیستند اما برای لباس اداری غیررسمی قابل قبول و مناسب هستند. طرح‌های گلدار و غیرمعمول به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

شلوار مناسب بپوشید:

شلوارهای پارچه‌ای رسمی و غیررسمی از جنس کتان یا مخمل کبریتی شلوارهای قابل قبول برای استایل غیررسمی کاری مردانه هستند. شلوار جین شلوار مناسب محیط کار نیست. شلوارهای پیلی در رنگ‌های تیره رسمی‌ترین و محافظه‌کارانه ترین انتخاب هستند و اگر نمی‌خواهید ریسک کنید این نوع شلوار را برای لباس اداری غیررسمی توصیه می‌کنیم.

قد شلوار باید تا بالای کفش شما برسد و مقدار بسیار کمی بلندتر باشد تا روی شلوار تا بخورد. از رنگ‌های روشن و جلب توجه کننده مثل زرد و صورتی و بنفش برای شلوار اجتناب کنید، حتی رنگ سفید هم برای لباس غیررسمی کاری مجاز نیست. بهترین رنگ‌ها مشکی، قهوه‌ای، خاکستری، و آبی و سبز تیره است.

کت و ژاکت مناسب انتخاب کنید:

در روزهای سرد لازم است که روی پیراهن از ژاکت و پلیور مناسب استفاده کنید.  اگر پیراهن یقه مردانه پوشیده‌اید پلیور یقه هفت بهترین انتخاب برای پوشیدن روی آن است.

پلیور یقه اسکی هم لباس مناسبی برای پوشیدن زیر کت رسمی و اسپورت است. اگر می‌خواهید کت و شلوار ست بپوشید اما زیاد رسمی نباشید استفاده از رنگ خاکی یا قهوه‌ای کمک می‌کند تا بیشتر به استایل غیررسمی نزدیک‌تر باشید.

کفش رسمی بپوشید:

تیپ غیررسمی کاری نمی‌تواند با کفش غیررسمی پوشیده شود. کفش‌های رسمی از جنس چرم و در رنگ‌های قهوه‌ای و مشکی و خاکستری بهترین انتخاب برای کفش در محیط کار است.

مدل کفش رسمی می‌تواند آکسفورد، رسمی بدون بند یا بنددار باشد. تحت شرایطی می‌توان از کفش کالج هم به عنوان کفش در استایل غیررسمی محیط کار استفاده کرد. تحت هیچ شرایطی جوراب پوشیدن را فراموش نکنید و حتما رنگ جوراب را تیره‌تر از کفش رسمی و همرنگ شلوار انتخاب کنید.

لیست نبایدها را در نظر داشته باشید:

حال که بیشتر موارد را برای انتخاب لباس غیررسمی محیط کار فراگرفتید لازم است مجموعه‌ای از پوشش‌های ممنوع در این تیپ را مد نظر داشته باشید و در هیچ شرایطی این لباس‌ها را در محیط کار استفاده نکنید:

شلوار جین به خصوص رنگ‌های روشن و مدل‌های تنگ و گشاد.

هر نوع شلواری که بیش از اندازه تنگ باشد.

 

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید