جرم ماشین لباسشویی باعث خرابی و بوی نامطبوع دستگاه شما می شود. ماشین لباسشویی یکی از مهم ترین لوازم منزل به حساب می آید که باید به خوبی از آن مراقبت کرد. یکی از نکات مراقبت از این دستگاه تمیز نگه داشتن و شستن آن است. ما در این مطلب از تانما نحوه جرم گیری ماشین لباسشویی را به شما آموزش میدهیم پس با ما همراه باشید.

جرم ماشین لباسشویی

علت ایجاد جرم ماشین لباسشویی

علت ایجاد کپک ماشین لباسشویی

درهای ورودی ضد آب آب بندی شده با واشر لاستیکی, که رطوبت را نگه می دارد و فضایی را ایجاد می کند که کپک و قارچ در آنجا رشد می کنند. واشر بالا محکم بسته نمی شوند, بنابراین هوای زیادی گردش می کند و از تجمع رطوبت و رشد کپک جلوگیری می کند.

باقیمانده های صابون لباسشویی و نرم کننده ها به عنوان منبع غذایی برای هاگ کپک ها است و آب سرد قارچ ها را نمی کشد و از بین نمی برد. خوشبختانه با تعمیرات و تمیز کردن منظم, شما می توانید از رشد کپک در ماشین لباسشویی خود جلوگیری کرده و از سرمایه گذاری برای خرید یک دستگاه جدید جلوگیری کنید.

مراحل تمیز کردن کپک ماشین لباسشویی

واشر را تمیز کنید

از یک حوله و آب صابون داغ و تمیز کننده برای تمیز کردن واشر پلاستیکی روی در ماشین لباس شویی استفاده کنید. دقت کنید که تمام قسمت های واشر از جمله زیر آن پاک شود. واشر را کاملاً آبکشی کنید و قبل از جاگذاری اجازه دهید تا خشک شود.

تمیز کردن ابزارها از کپک

از پارچه، اسفنج یا مسواک استفاده شده ای که نیاز ندارید و همچنین تمیز کننده ها استفاده کنید. با این حال, اگر کپک ها در طول شستشو خارجی و تمیز کردن اطراف در پاک شدند, این موارد نیازی به دور ریخته شدن ندارند.

از صابون تمیز کننده / نرم کننده استفاده کنید

تمام بقایای اینها را به طور کامل از ماشین حذف کنید، زیرا که می توانند به عنوان منابع غذایی برای کپک ها باشند.

اگر حلال موجود در دستگاه شما خارج نشده, از یک پارچه برای تمیز کردن چیزی استفاده کنید که می توانید به آن دسترسی داشته باشید و از یک برس بطری برای رسیدن به عمقش استفاده کنید. همه چیز را کاملاً آبکشی کنید.

چرخه تمیز کنندگی را بزنید

یک چرخه شستشو خالی را روی گرم ترین و طولانی ترین حالت دستگاه خود اجرا کنید.می توانید یک فنجان سفید کننده, یک فنجان جوش شیرین, نصف فنجان مایع ظرفشویی و یا ماشین لباس شویی تجاری را به طور مستقیم به آب اضافه کنید.

ممکن است لازم باشد این مراحل را بیش از یک بار تکرار کنید، تا همه آثار بو را حذف کنید, به خصوص اگر ماشین شما مدتی طولانی است که تمیز نشده است.

اگر هنوز یک ماشین لباس شویی کپک زده دارید, ممکن است به کمک حذف کپک حرفه ای نیاز داشته باشید.یک متخصص تعمیر می تواند دستگاه را باز کند تا به دنبال کپک در جاهای دیگر بگردد و آن را برای شما پاک کند.

جرم ماشین لباسشویی

کپک ماشین لباسشویی

رسوب زدایی ماشین لباسشویی

مواد مورد نیاز جهت رسوب زدایی لباسشویی سرکه،جوش شیرین،آب و اسفنج می باشد که آب و جوش شیرین اندازه هم می ریزیم ولی سرکه را چهار برابر

برای این کار نیاز به مقدار زیادی از این مواد نداریم برای مثال دو پیمانه سرکه و باقی مواد را مطابق آن چیزی که گفتیم اضافه می کنید.
در ادامه باید بگویم که محلول آب و جوش شیرین را درون ماشین لباسشویی می ریزیم و سپس سرکه را به آن اضافه می کنیم و در این مرحله آب داغ با درجه بالا را به آن اضافه می کنیم و ماشین لباسشویی را مثل همیشه روشن می کنیم و اجازه می دهیم کارش به پایان برسد.
این محلول رسوب زدایی ماشین لباسشویی را انجام می دهد و در آخرین مرحله با اسفنجی که از قبل آماده کردید دیگ و لاستیک درب ماشین لباسشویی را پاک می کنید و آن را خشک می کنیم.
مواد موجود در این محلول که در دسترس همگی شما هم می باشد را می توانید درست کنید و حداقل هر سه ماه یک بار هم رسوب زدایی را انجام دهید.
برای رسوب زدایی ماشین لباسشویی می توانید از روش های دیگر از جمله قرص ها و پودرهای رسوب زدایی هم استفاده کنید که بسیار خوب عمل می کنند.

جرم ماشین لباسشویی

رسوب زدایی

نحوه جرمگیری لباسشویی

در مرحله اول دریچه مواد شوینده را باید تمیز کنیم و جرم گیری آن را انجام دهیم. با توجه به دفترچه راهنما محفظه مواد شوینده را از جایگاه خود خارج می کنیم و با استفاده از مواد شوینده مناسب مانند جوش شیرین، قرص جرم گیری، پودر جرم گیری و … به کمک مسواک جرم را از بین برده و سپس آن را شستشو دهید.

در مرحله بعدی جرم گیری ماشین لباسشویی به کمک دفترچه فیلتر آن را پیدا کنید. با توجه به نکات دفترچه فیلتر را باز کرده و در صورتی که شیء یا آشغال درون آن بود آن ها را خارج کنید و با مسواک و مواد شوینده جرم گیری آن را انجام دهید.

در این مرحله از جرم گیری ماشین لباسشویی باید لاستیک دور درب را جرم گیری کنید. در حالت عادی هر بار پس از شستن لباس ها باید با استفاده از اسفنج یا یک پارچه تمیز دور لاستیک را پاک کنید چرا که آب داخل آن مانده و باعث رشد باکتری و میکروب در آن محیط می شود. ولی برای جرم گیری لاستیک ماشین لباسشویی می توانید همان لحظه با استفاده از مواد شوینده و اسفنج آن را جرمگیری کنید.

و در مرحله ی آخر جرم گیری ماشین لباسشویی, باید دیگ ماشین لباسشویی را جرم گیری کنیم که این کار را می توانید با استفاده از جوش شیرین و یا قرص جرم گیری و یا پودر جرم گیری انجام دهید و در صورتی که لباسشویی شما بو می دهد می توانید به آن یک پیمانه سرکه سفید اضافه کنید و ماشین لباسشویی را در حالت عادی شستشو قرار دهید تا جرم گیری انجام شود و البته باید بگویم که آب داغ هم باید به آن اضافه شود که بهترین درجه برای آب 60 درجه است.

جرم ماشین لباسشویی

جرم ماشین لباسشویی

جرم گیری بدنه ماشین لباسشویی

ابتدا دوشاخه ماشین لباسشویی را از پریز بکشید و ماشین را خاموش کنید تا ایمنی حاصل شود.

به کمک یک اسفنج نرم و آب و ماده سفید کننده بدنه ماشین را تمیز کنید و از دستکش برای حفاظت پوست دست استفاده کنید.

از قسمت های مهم تمیز کردن لاستیک دور درب لباسشویی است که معمولا به دلیل رطوبت سیاه می شود و باکتری هایی در این قسمت موجود است که بوی نامطبوعی را تولید می کنند. می توانید لاستیک را جدا کرده و کاملا تمیز کنید و پس از شستشو خشک کنید تا رطوبتی در این قسمت باقی نماند .

جرم ماشین لباسشویی

جرم گیری ماشین لباسشویی

جرم گیری ماشین لباسشویی با سرکه و جوش شیرین

ابتدا محلول را در ماشین لباسشویی بریزید.

سپس ماشین را روی کارکرد روزانه قرار دهید و روشن کنید.

این محلول باعث جدا شدن رسوبات و جرم هایی که در دیگ شستشو قرار گرفته اند می شود.

پس از کار ماشین درب ماشین لباسشویی را باز کرده و به وسیله اسفنج نرم دیواره های ماشین را تمیز کنید می توانید از محلول نیز استفاده کنید.

سپس با آب ولرم دیگ را آبگیری کنید.

برای بهره وری بیشتر از ماشین لباسشویی این مراحل را ماهی یکبار یا هر دو ماه یک بار انجام دهید

نکته

این نکته نیز قابل ذکر است که رسوب زدایی ماشین لباسشویی با محصولات خانگی که شامل اسید یا سرکه هستند، ممکن است باعث آسیب به قسمت های لاستیکی ماشین لباسشویی مانند لاستیک دور درب ماشین لباسشویی شوند .

جرم ماشین لباسشویی

جرم

جرم گیری ماشین لباسشویی با پودر جرم گیر

پودرهای جرم گیر مخصوص ماشین لباسشویی های اتوماتیک است و در صورت استفاده تمامی رسوبات دیگ شستشو و دیگر قسمت ها پاک می شود. استفاده از قرص ها و پودرهای شستشو برای جرم گیری بی دردسر است و کثیفی برجای نمی گذارد ، در این پودرها فرمولاسیونی به کار رفته است که سختی آب را نیز می گیرد ، در صورت استفاده از این پودر رسوبات و جرم و کثیفی از بین می رود.

نحوه استفاده از پودر جرمگیر لباسشویی

ماشین لباسشویی خود را کاملا خالی کنید نباید هیچ البسه ای در داخل آن قرار داده باشید. برنامه انتخابی(پیشنهادی) کتان می باشد، دمای آب انتخابی(پیشنهادی) بین ۷۰ تا ۹۰ درجه سانتیگراد می باشد.

نکته مهم

محل رختین پودر جرم گیر در ماشین لباسشویی باید در داخل جاپودری باشد و در بخش شستشوی اصلی پودر جرم گیر را بریزید.

جرمگیری ماشین لباسشویی با قرص جرمگیر

مرغوب نبودن پودرهای شستشو ماشین لباسشویی و رسوبات در سوراخ های دیگ شستشو لانه می کنند و باعث ایجاد دردسر می شوند. بنابراین این موارد ما را نیازمند پاک سازی ماشین لباسشویی می کند برای سهولت در امر جرم گیری ، قرص های جرم گیر در بازار موجود می باشند که فقط کافی است شما قرص جرم گیر ماشین لباسشویی را درون ماشین بگذارید و ماشین را روی درجه 60 روشن کنید (دمای بالاتر موجب اسیب رسیدن به برد ماشین می شود) ، در این فرایند جرم گیری قوی ماشین لباسشویی جریان می یابد..

نحوه استفاده از قرص جرمگیر ماشین لباسشویی

جرم گیر لباسشویی را داخل دستگاه بریزید و برای جرم گیری برنامه با دمای بالای 55 درجه را انتخاب کنید. البته ماشین باید خالی از لباس باشد.

ماشین را روشن کرده و به ماشین اجازه جرم گیری دهید. اگر زمان زیادی از اخرین جرم گیری می گذرد ، باید دو عدد قرص داخل ماشین بریزید. ولی در صورتی که همیشه جرم گیری میکنید یک عدد کافی است. بهتر است هر سه ماه یک بار عمل جرم گیری را انجام دهید.

جرم ماشین لباسشویی

جرم گیری دستگاه

توصیه هایی برای جرمگیری ماشین لباسشویی

پس از هر بار استفاده از لباسشویی درب آن را باز بگذارید تا بخار آب حاصل از کارکرد ماشین و گرمای داخل آن که باعث ایجاد رطوبت می شود خارج شود. در این صورت با بوی بد حاصل از هر بار شستشو روبرو نمی شوید. همچنین امکانات تولید و رشد باکتری ها و کپک ها را فراهم نمی کنید. بنابراین رسوبات و جرم نیز از بین می روند و ماشین با کیفیت و قدرت بیشتری به کار خود ادامه می دهد.

خشک کردن ماشین پس از هربار کارکرد لباسشویی نیز کمک شایانی به جلوگیری از رشد باکتری و ایجاد بوی بد می کند.

پس از هر شستشو اجزایی که مرطوب است را خشک کنید از جمله اجزا لاستیک دور درب ماشین

خارج کردن سریع لباس ها پس از کاکرد ماشین لباسشویی

تمیز کردن محفظه جا پودری لباسشویی نیز حائز اهمیت می باشد.

نحوه تمیز کردن جاپودری لباسشویی

ماشین لباسشویی را خاموش کنید و دوشاخه ماشین لباسشویی را از پریز بکشید ، تا در موقع تمیز کردن دچار مشکل نشوید .

محفظه جاپودری را تا حد ممکن بیرون بکشید .

در داخل محفظه جاپودری لباسشویی کلیدی وجود دارد آن را فشار دهید تا بیرون بیاید سپس قطعات محفظه را جدا کنید و آنها را با آب گرم و برس یا پارچه نرم یا اسفنج تمیز کنید حتماً هر گونه مواد شوینده زائد و پودر و مایع باقی مانده از شستشو های قبلی را پاک کنید .

محفظه داخلی را که در قسمت ورود و خروج کشویی قرار دارد را نیز با دستمال مرطوب پاک کنید .

قطعات محفظه را در جای خود سوار کنید و کشو را به داخل هدایت کنید .

جرم ماشین لباسشویی

تمییز کردن جاپودری

جلوگیری از رشد کپک در ماشین لباسشویی

اجازه ورود جریان هوا به داخل ماشین

در را باز بگذارید تا هوا در ساختار داخل ماشین بچرخد.

لباس های مرطوب را کنار بگذارید

خیلی زود لباس های مرطوب را بیرون بیاورید. اجازه ندهید لباس های مرطوب برای زمان های طولانی, به ویژه یک شب بمانند.

از محصولات تمیز کننده درست و در مقادیر مناسب استفاده کنید

محصولات مناسب و مقادیر مناسب را انتخاب کنید. صابون لباسشویی با بازده بالا (HE) به اندازه صابون معمولی کف ایجاد نمی کند و به همین دلیل باقی می ماند.

در صورت امکان از پودر استفاده بکنید, مواد شوینده مایع تمایل به ایجاد کف صابون بیشتری دارند.فقط مقدار توصیه شده یا حتی کم تر از چیزی که برچسبش می گوید را استفاده کنید.

پیشگیری از کپک زدن ماشین لباسشویی

از نرم کننده مایع پارچه ها اجتناب کنید

می تواند باقی مانده ای را در واشر باقی بگذارد که منجر به رشد کپک می شود.ورق های خشک کن یا توپ های خشک کن نرم کننده لباس هم همینطور؛توپ خشک کن پشمی می تواند زمان خشک کردن را با جذب رطوبت کاهش دهد.

واشر را به طور مرتب خشک کنید

یک حوله قدیمی را برای تمیز کردن اطراف و واشر کنار بگذارید.آن ها باید به طور مرتب خشک شوند, ترجیحاً پس از هر بار, برای جلوگیری از تجمع رطوبت و رشد کپک این کار را انجام دهید.

یک چرخه با سفید کننده اجرا کنید

یک چرخه آب داغ با یک فنجان سفید کننده را در ماشین لباس شویی یک بار در ماه اجرا کنید.این کار هر گونه رشد کپکی را که ممکن است آغاز شده باشد را می کشد و از بین می برد.

از سرکه به عنوان نرم کننده پارچه استفاده کنید

این کار ماشین را تمیز نگه می دارد و هم چنین از رشد کپک و بوی کپک جلوگیری می کند.

جرم ماشین لباسشویی

کپک زدن ماشین لباسشویی

حذف بوی کپک از ماشین لباسشویی

مواد لازم جهت از بین بردن بوی کپک ماشین لباسشویی

  • اسپری سفید کننده
  • حوله کاغذی یا دستمال کاغذی
  • مایع سفید کننده یا سرکه
  • سطل
  • آب
  • دستکش های پلاستیکی
  • اسفنج
  • برس زبر
  • حوله تمیز
  • جوش شیرین

خطرات کپک ماشین لباسشویی

کپک یک مشکل رایج و خطرناک است.کپک و قارچ در بهترین حالت می توانند باعث بوهای بد در دستگاه و لباس شما شود.

در بدترین حالت، کپک می تواند شما را بیمار کند، چون کثیفی در ماشین جمع می شوند در نتیجه جو ایده آلی برای تولید کپک، قارچ ها و دیگر باکتری ها ایجاد می شود.شرایط موجود باعث ایجاد هاگ های تنفسی می شود و باکتری ها بوهای نامطبوع را ایجاد می کنند.

تنفس هاگ های سمی کپک، می توانند موجب خستگی مزمن، سرگیجه،بینی و سوزش گلو، تب، ناتوانی های یادگیری؛ تهوع، مشکلات تنفسی شدید و استفراغ شوند.

جرم ماشین لباسشویی

رفع کپک ماشین لباسشویی

آیا این مطلب مفید بود؟ 2
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید