نوزاد بدغذا واقعا والدین را آزار می دهد چرا که تا مدت ها باید به دنبال راهکاری برای بهتر شدن اشتهای نوزادشان باشند. در برخی مواقع هم تلاششان بی نتیجه می ماند و دست آخر به پزشک اطفال پناه می برند تا راهنمایی های لازم را دریافت کنند. تانما در این مطلب طرز صحیح برخورد و غذا دادن به کودک بدغذا را به شما آموزش می دهد؛

علل بد غذایی نوزاد

  • رفتارهای مادر و اصرار زیاد والدین
  • بیماری کودک
  • عادات غذایی غلط خانواده
  • ساعت بد تغذیه
  • خوردن شیرینی و شکلات در زمان های نامناسب
  • غذا دادن به کودک روبروی تلویزیون یا در حال بازی
  • بد خوابی و نخوابیدن
  • فعالیت شدید و خستگی زیاد
  • تحرک بسیار کم
راهکارهای حل مشکل بد غذایی نوزاد

علل بدغذایی نوزاد

راهکارهای حل مشکل بدغذایی نوزاد

1-کودک باید در زمان خوردن غذا در وضعیت راحتی قرار گیرد و غذا نزدیک او باشد تا بتواند به راحتی بدون این که تحت فشار قرار گیرد، غذا بخورد. این کار موجب می شود ریخت و پاش کودک کمتر شود.

2-قاشق نباید زیاد گود باشد و لیوان نیز باید به اندازه ای باشد که کودک به راحتی آن را بگیرد.

3-خوردن سوپ برای کودک سخت است ولی اگر کمی قوام ان غلیظ باشد کودک می تواند ان را با قاشق بخورد.

4-رنگ مواد غذایی می تواند در اشتهای کودک و علاقه ی او به غذا تاثیر بگذارد. خوردن غذاهایی با رنگ های سبز، نارنجی و زرد برای ان ها جالب است. برای این کار می توان از سبزیجات برگ سبز، هویج و... استفاده کرد.

5- دادن وقت کافی در زمان صرف غذا بسیار مهم است و باید از شتاب و عجله درهنگام غذاخوردن پرهیز کرد.

6-باید بی علاقگی کودک را نسبت به یک ماده ی غذایی پذیرفت و یک ماده ی خوراکی دیگر را جایگزین کرد.

7- غذا خوردن در یک ساعت معین می تواند سبب تحریک اشتهای کودک شود.

8-خستگی کودک مهم ترین عامل از بین بردن اشتهای اوست. بهتر است بعد از استراحت به کودک غذا داده شود.

9-کودک در یک محیط آرام بهتر غذا می خورد. مشاجره، بلند کردن صدای رادیو و تلویزیون، و همچنین رفت و امد زیاد حواس کودک را پرت می کند و تمایل او به غذا خوردن کم می شود.

10-دادن غذای یکنواخت و تکراری سبب بیزاری کودک می شود. حتی اگر غذایی که مورد علاقه ی کودک است، پشت سرهم و تکراری به کودک داده شود، از خوردن آن امتناع خواهد کرد.

بهترین راه حل برای رفع بد غذایی کودک


حساس نشوید و زیاد توجه نشان ندهید


اگر فرزند شما از غذایی که تا کنون می خورده ناگهانی بدش آمد و از خوردن آن امتناع ورزید ، توجه زیادی نکنید و بگذارید هرچه دوست دارد را بخورد . بعد از اینکه غذا خوردن تمام شد اگر او آن غذا را نخورده بود نیز بدون توجه به او بشقابش را بردارید . اما اگر صریحا به شما گفت که از لوبیا در غذا خوشش نمی آید ، حساس نشوید و دوباره در غذا لوبیا بریزید، اینگونه او می فهمد که علاقه نداشتنش جلب توجه نمی کند و غذایش را می خورد.

راهکارهای حل مشکل بد غذایی نوزاد

بهترین راه حل برای رفع بدغذایی کودک

رفتار با کودک بدغذا

سخت گیر نباشید

اگر فرزندتان غذای خاصی را دوست ندارد سخت نگیرید و برای او یک غذای دیگر درست کنید اما موظب باشید که او از این کار شما سوء استفاده نکند .

او را تحسین کنید

اگر کودکتان خیلی خوب غذا خورد او را تحسین کنید و اگر به او گفتید که به خاطر شما سه قاشق غذا بخورد او حتما باید این کار را بکند و نباید اجازه دهید از این کار امتناع ورزد.

به ترجیجات غذایی کودک اهمیت دهید

اگر دلیل غذا نخوردن کودکتان طعم و مزه غذا نبود و شیوه تهیه غذا بود ، آنطور که آن ها علاقمند هستند غذا را بپزید مثلا بیشتر کودکان سیب زمینی سرخ کرده را به آب پز ترجیح می دهند و هویج خام را بیشتر از هویج پخته دوست دارند پس بر حسب میل کودک تان غذا بپزید.

چند نوع غذا نپزید

همیشه برای خانواده تان یک نوع غذا بپزید تا به کودکتان بفهمانید که باید غذای خانواده را میل کند پس هیچگاه به او پیشنهاد چند نوع غذا را ندهید تا از میان آنها یکی را برگزیند زیرا اینگونه آن ها خانه را با رستوران اشتباه می گیرند!

طرز صحیح برخورد با کودک بدغذا

قاطع باشید

اگر فرزند شما غذا نخورد به او جای غذا شکلات و بیسکویت ندهید زیرا او باید بداند که اگر غذایی نخورد ، چیز دیگری نمی تواند جای غذا میل کند .

الگوی سالم تغذیه را مد نظر داشته باشید

خوردن تنقلات باعث می شود که کودک نتواند به درستی غذا یا میان وعده های مغذی بخورد پس برای آن ها تنقلات نخرید و در خانه نگه ندارید.

راهکارهای حل مشکل بد غذایی نوزاد

طرز صحیح برخورد با کودک بدغذا

در تهیه غذا سلیقه به خرج دهید

اگر کودکتان بد غذا است باید غذایی را تهیه کنید که برای او جذاب باشد پس غذاهایی با رنگ های متنوع برای او تهیه کنید تا او به خوردن میل بیشتری داشته باشد . شکل غذا نیز بسیار مهم است و کودک را به غذا خوردن ترغیب می کند .

غذا خوردن کودک در جمع همسالان را تقویت کنید

کودکان در جمع دوستان خود بهتر غذا می خورند پس اگر کودکتان بد غذا است شرایطی را فراهم کنید که فرزند شما با کودکی که اشتهای خوبی دارد غذا بخورد زیرا کودکان از یکدیگر تقلید می کنند .

نوزاد بدغذا به دلایل مختلفی ممکن است دچار بی اشتهایی باشند و والدین باید به دنبال راه حل درست برای رفع بدغذایی نوزادشان باشند. عدم رفتار صحیح با کودک بدغذا ممکن است بعدها مشکلات جدی تری برای سلامتی کودک به وجود آورد که جبران ناپذیر باشد.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید