خواص آناناس در شیردهی مورد توجه پزشکان تغذیه است و مادران شیرده می توانند این میوه ی شیرین تابستانی را به میزان متعادل در رژیم غذایی خود بگنجانند. البته بهتر است در خصوص میزان و نحوه مصرف آن با پزشک خود مشورت کنند. تانما در این مطلب نکاتی را در خصوص خواص آناناس و روش مصرف آناناس در شیردهی مطرح می کند؛

فواید مصرف آناناس در شیردهی

 • آناناس به دایل داشتن آنزیم بروملین برای حفظ سلامت بدن بسیار مفید است. بروملین بازسازی سلول های آسیب دیده بدن را سرعت می دهد. و برای زنانی که سزارین کرده اند بسیار مفید است.
 • مواد مختلف موجود در آناناس حاوی خواص ضدافسردگی و دیورتیک است.
 • مصرف منظم آناناس موجب کاهش قابل توجه درد مفاصل و عضلات مختلف بدن می شود.
 • اگر مادر هرگونه عفونتی داشته باشد با خوردن آناناس دوره بهبود سریعتری خواهد داشت.
 • محتوای فیبر و عناصر متعدد موجود در آناناس کمک می کند که فرایند گوارشی تحریک شده و اختلالات مختلف مانند یبوست و هموروئید کاهش پیدا کند.
 • از آنجا که مصرف آناناس در کنترل فشار خون و رقیق کردن حجم خون و از بین بردن هرگونه لخته خون کمک می کند به سلامت سیستم قلب و عروق کمک می کند.
 • هرگونه حمله سردرد شدید، سرگیجه یا بیخوابی با استفاده از آناناس در رژیم غذایی بسیار کاهش می یابد.
مضرات آناناس در شیردهی

فواید آناناس در شیردهی

مضرات مصرف آناناس در شیردهی

اسیدسیتریک

برخی میوه های حاوی اسید سیتریک در رژیم غذایی می تواند برای نوزاد مضر باشد که این شامل آناناس هم هست چون طعم بسیار قوی و محتوای اسیدی دارد .

آلرژی

سیستم ایمنی نوزاد هنوز کامل نشده و موجودات پروبیوتیک در مرحله رشد هستند. بنابراین مصرف آناناس می تواند باعث آلرژی یا حتی سوهاضمه و از بین رفتن باکتری های مفید در کودک شود.

بالارفتن قند خون

این یکی از اثرات جانبی جدی آناناس است. آناناس باعث بالا رفتن سطح قند خون می شود. بدیهی است که این مساله عوارض خطرناکی دارد.آناناس یکی از میوه هایی است که قند طبیعی اش بسیار بالا است. و به همین دلیل سطح قند خون بدن ما را هم بالا می برد. بیشتر میوه ها حاوی کربوهیدرات هستند و اینها هم چنین می توانند سطح قند خون را افزایش دهند. نصف فنجان آناناس 15 گرم کربوهیدرات دارد.

واکنش های بروملین

بروملین آنزیمی است که در آب و ساقه آناناس پیدا می شود. وقتی این آنزیم دریافت می شود، باعث ایجاد واکنش هایی در بدنمان می شود. بروملین توانایی افزایش مقدار آنتی بیوتیک های خاصی را دارد که توسط بدن جذب می شوند و هنگامی که بروملین با رقیق کننده های خون مصرف می شود، خطر خونریزی را افزایش می دهد.

تداخلات دارویی

آناناس حتی ممکن است با انواع خاصی از داروها تداخل داشته باشد یا روهای آنها اثر بگذارد.این ممکن است باعث افزایش عوارض جانبی و مشکلات دیگر شود.هنگامی که یک آناناس تازه با آنتی بیوتیک های خاص مثل آموکسی سیلین و تتراسایکلین ترکیب می شود، ممکن است منجر به افزایش عوارض جانبی ناشی از این آنتی بیوتیک ها شود.

احتمال آسیب دندان

با این که آناناس یک میوه سالم و خوش مزه است، اما می تواند موجب پوسیدگی دندان نیز شود. میوه هایی مثل آناناس که به شدت اسیدی هستند، در هنگام مصرف یک فرآیند شیمیایی را در دهان شروع می کنند. این عمل مینای دندان را نرم می کند و منجر به پوسیدگی دندان می شود.

احتمال سندرم آلرژی دهانی

سندرم آلرژی دهانی هیچ چیزی جز آلرژی به ذرات موجود در هوا نظیر گرد و غبار و گرده نیست.این پدیده زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدنمان پروتیین آناناس را با گرده یا آلرژن های دیگر اشتباه می گیرد.

شرایط مصرف آناناس در شیردهی

مضرات آناناس در شیردهی

شرایط مصرف آناناس در شیردهی

 • هنگام رفتن به سوپرمارکت برای خرید آناناس جنبه های خاصی از آن را باید مورد بررسی قرار دهید. شما باید بهترین و تازه ترین آناناس را انتخاب کنید.
 • آناناس را نزدیک گوشتان نگهدارید و به آن یک ضربه بزنید اگر صدای خالی بودن بدهد، مناسب خرید است.
 • پوسته آناناس تازه به طور کلی الاستیکی و نرم است و دم آن هم سبز بوده و به راحتی از میوه جدا میشود.
 • یک آناناس رسیده پوستی ثابت به رنگ زرد و قهوه ای و بدون لکه دارد

میزان مصرف آناناس در شیردهی

خواص آناناس زیاد است اما در مصرف آن خصوصا در دوران شیردهی تعادل را حفظ کنید و به میزان متوسط استفاده کنید. همچنین می توانید قبل از مصرف آناناس، در خصوص نحوه و میزان مصرف آن در دوران شیردهی با پزشکتان مشورت کنید.

روش مصرف آناناس برای مادر شیرده

میوه آناناس، آب و یا کمپوت آن یک خاصیت ضدالتهاب طبیعی فوق العاده دارد و می توان از آن ها در شیردهی استفاده کرد اما بهتر است در دوران شیردهی با مصرف پالپ آناناس شروع کنید در صورتی که بعد از یک هفته نوزاد هیچ واکنش نامطلوبی در مصرف شیر نشان نداد می توانید آناناس را به مقدار کنترل شده در رژیم غذایی دوران شیردهی بگنجانید. با این حال از مصرف آناناس با معده خالی خودداری کنید.

میزان مصرف آناناس در شیردهی

روش مصرف آناناس در شیردهی

موارد منع مصرف آناناس در شیردهی

 • معمولا به مادران توصیه می شود که تا 6-5 ماهگی نوزاد از مصرف آناناس خودداری کنند.
 • اگر نسبت به لاتکس یا گرده آلرژی دارید، پس ممکن است نسبت به این میوه هم حساسیت داشته باشید. بنابراین بهتر است که از آن دوری کنید.
 • اگر فشار خون پایینی دارید، آناناس فشار را بیشتر کاهش می دهد، پس از مصرف آن خودداری کنید.
آیا این مطلب مفید بود؟ 2
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید