خواص سیب در بارداری مورد تأیید همه متخصصان تغذیه است و مصرف این میوه چهار فصل را به همه ی زنان باردار توصیه می کنند. تانما در این مطلب قصد دارد شما را با خواص سیب در بارداری، میزان مصرف آن و تأثیر مصرف سیب بر جنین بیشتر آشنا کند؛

فواید مصرف سیب در بارداری

پیشگیری از ابتلای جنین به بیماری آسم

پژوهش و تحقیقات مختلفی در مورد تاثیر سیب بر پیشگیری از آسم در جنین انجام گرفته است و همه آنها ثابت کرده اند که سیب می تواند باعث پیشگیری از ابتلای جنین به آسم شود.همچنین کمک می کند در آینده کودک شما مبتلا به خس خس سینه نشود.

پیشگیری از کمخونی

کمخونی در بارداری می تواند باعث منجر به زایمان زودرس و یا وزن کم نوزاد شود.سیب غنی از آهن می باشد و اگر هر روز به طور منظم سیب بخورید می توانید از کمخونی پیشگیری کنید.

سم زدایی بدن

وقتی باردار هستید ، احتمالا پزشک شما توصیه می کند تا از غذاهایی که حاوی سرب و جیوه هستند به شدت پرهیز کنید.سرب و جیوه بی نهایت سمی می باشند و جذب آنها در طول بارداری می تواند بر جنین تاثیر منفی بگذارد.اگر به طور تصادفی از مواد غذایی حاوی سرب و جیوه مصرف کرده اید ، می توانید با خوردن سیب بدن خود را سم زدایی کنید.

کمک به هضم بهتر غذا

فیبر حاوی مقدار زیادی فیبر غیر قابل حل می باشد .با خوردن سیب می توانید از هر گونه بیماری گوارشی در طول بارداری پیشگیری کنید.

مضرات مصرف سیب در بارداری

فواید مصر ف سیب در بارداری

تقویت سیستم ایمنی بدن

سیب ها غنی از ویتامین ث می باشند .ویتامین ث باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شما و جنین می شود و باعث می شود در مقابل عفونت ها در امان بمانید.

تأمین انرژی

سیب حاوی کربوهیدرات می باشد .خوردن آن در بارداری می تواند بخشی از انرژی مورد نیاز شما را تامین کند.اگر احساس سرگیجه و ضعف دارید حتما با خوردن سیب انرژی لازم را به بدن خود برسانید.

پیشگیری از سوزش سر دل

وقتی باردار هستید ، سوزش سر دل نرمال می باشد.شاید دلیل آن فشار خون بالا یا اسیدی شدن معده باشد.خوردن سیب سوزش سر دل را کاهش می دهد و حتی از قلب شما در مقابل بیماری ها جلوگیری می کند.

مستحکم سازی استخوان ها

برای رشد استخوا جنین به کلسیم بیشتری نیاز دارید .سیب غنی از کلسیم می باشد و می تواند هم برای شما و هم برای جنین مفید باشد.

تقویت روده ها

سیب غنی از آنتی اکسیدان می باشد و بنابراین برای روده های شما بسیار مفید می باشد.با خوردن سیب می توانید راحت نفس بشید.

زیبایی جنین

یکی از راه های داشتن فرزند زیبا مصرف سیب است. سعی کنید در ماه هشتم بارداری به دفعات بر سیب سرخ سورۀ یوسف خوانده شده و زن باردار بخورد کودکی زیبا خواهد داشت.

مضرات مصرف سیب در بارداری

فواید مصرف سیب در بارداری

مصرف انواع سیب در بارداری

فواید سیب سبز در سلامت شبیه به سیب قرمز است. خوردن سیب سبز نیز در بارداری مجاز و بی خطر است. سیب های سبز در مقایسه با سیب های قرمز حاوی قند و فیبر کمتری هستند، پوستی ضخیم تر و سفت تر دارند. خوردن سیب سبز به خصوص برای خانم هایی که نگران کربوهیدرات و قند مصرفی خود در دوران بارداری هستند، بسیار مناسب است.

علاوه بر اینکه سیب های قرمز دارای آنتی اکسیدان های بیشتری مانند آنتوسیانین هستند که رادیکال های آزاد بدن را از بین می برد و خاصیت ضد التهابی دارند، سیب های سبز نیز سرشار از آنتی اکسیدان هستند. سیب های سبز می توانند سطح فشار خون را کنترل کنند. بنابراین سیب های قرمز و سبز به یک اندازه سالم و بی خطر هستند، هر دو را بخورید!.

مضرات مصرف سیب در بارداری

کاهش سوخت و ساز

در طول هضم غذا، در ابتدا کربوهیدرات هضم می شود. مصرف بیش از حد سیب در بارداری باعث افزایش دریافت کربوهیدرات می شود. در این حالت از سوختن چربی جلوگیری می شود.

مشکلات وزنی

سیب حاوی کالری کمی است. اگر در بارداری مقدار زیادی سیب مصرف کنید مقدار کالری توصیه شده در روز افزایش می یابد. این مسئله باعث افزایش وزن می شود.

مصرف انواع سیب در بارداری

مضرات مصرف سیب در بارداری

تانما علاوه بر خواص سیب در بارداری، در زیر به بیان میزان و روش مصرف سیب در بارداری پرداخته است؛

میزان مصرف سیب در بارداری

خوردن سیب در شرایط عادی و در دوران بارداری خوب است. می توانید در بارداری روزی 1-2 سیب بخورید. مصرف معتدل سیب آسیبی به مادر و جنین نمی رساند.

شرایط مصرف سیب در بارداری

اگر می خواهید در روزهای بارداری، سیب را جزیی از برنامه غذایی خود قرار دهید، مجاز هستید فقط به این نکته توجه داشته باشید که قبل از خوردن، آن را به دقت بشویید زیرا احتمال آلودگی با آفت کش ها وجود دارد. تا جایی که می توانید سیب ارگانیک که فاقد آفت کش است، مصرف کنید.

روش مصرف سیب برای زن باردار

  • مصرف آب سیب تازه دو بار در روز به رفع احساس تشنگی زنان حامله کمک زیادی میکند. البته این افراد میتوانند آب این میوه را با سبزیجات دیگری مانند هویج یا چغندر ترکیب کرده و طعم جدیدی، متناسب با ذائقه خود ایجاد کنند.
  • به عنوان یک زن حامله میتوانید مقداری شکر قهوهای یا عسل را با سیب ترکیب کرده و آن را بپزید. این کار رنگی طلایی به میوه شما داده و طعم آن را بسیار متفاوت خواهد نمود.
  • مصرف سیب خشک به صورت چیپس که با ادویه های تند طعمدار شده است، گزینه بسیار خوبی برای دوران بارداری زنان به شمار می رود. برخی از زنان حامله نیز دوست دارند میوه سیب را به صورت خانگی با پنکیک، ماست یا پنیر مصرف کنند که بسیار دلپذیر است.
  • نکته مهم دیگر در مورد چای سیب است! این نوشیدنی یک جایگزین خوب به جای چای معمولی محسوب شده و خاصیت تسکیندهندگی و طراوتبخشی بالایی دارد.
  • خانم های آبستنی که ویار دارند سیب را رنده نموده و با کمی عسل میل نمایند.
موارد منع مصرف سیب در بارداری

روش مصرف سیب در بارداری

موارد منع مصرف سیب در بارداری

پزشکان به طور کلی با مصرف سیب در بارداری موافق هستند زیرا برای مادر و جنین فایده دارد. همچنین باعث افزایش انرژی و قدرت مادر برای زایمان می شود. اما فراموش نکنید دانه های سیب حاوی سیانید و سمی هستند، لذا از خوردن دانه سیب خودداری نمایید.

در صورت خوردن دانه های سیب، سیانید هنگام هضم به آرامی در معده آزاد می شود. از این رو علائم مسمومیت با سیانید پس از مدتی آشکار خواهد شد. به این دلیل خانم های باردار به هیچ وجه نباید هنگام خوردن سیب دانه های آن را بخورند.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید