خواص ماکارونی در بارداری زیاد است هم برای مادر باردار و هم جنین. اما خانم های باردار مانند غذاهای دیگر در مصرف ماکارونی هم نباید زیاده روی کنند. تانما در این مطلب نکاتی را در رابطه با خواص ماکارونی و شرایط مصرف ماکارونی در بارداری بیان می کند که بسیار مهم است؛

فواید مصرف ماکارونی در بارداری

حفظ سطح انرژی بدن در بارداری

از آنجایی که ماکارونی یک منبع عالی از کربوهیدرات های پیچیده است، مصرف آن می تواند سبب انتشار آهسته انرژی در بدن زنان باردار شود. همچنین، این ماده غذایی با حفظ سطح انرژی بدن زنان باردار، برای حفظ سلامت و سیری بلند مدت این مادران مفید می باشد.

جلوگیری از مبتلا شدن به دیابت بارداری

جالب است بدانید که ماکارونی دارای شاخص گلیسمی پایین تری است؛ بنابراین، مصرف آن می تواند میزان قند خون را در بدن مادران باردار تنظیم نموده و در پیشگیری از مبتلا شدن این افراد به دیابت بارداری بسیار کمک کننده باشد.

جلوگیری از بالا رفتن فشار خون بارداری

مقدار کم سدیم موجود در انواع ماکارونی از بالا رفتن میزان فشار خون مادران باردار جلوگیری می کند. زنان بارداری که از این ماده غذایی در 9 ماه دوران حاملگی خود استفاده می کنند، نیازی به نگران شدن در مورد بالا رفتن فشار خون خود ندارند.

جلوگیری از بروز مشکل یبوست در بارداری

ماکارونی که از گندم کامل تهیه می شود، حاوی فیبر بالایی بوده و یک منبع غذایی مناسب برای جلوگیری از مبتلا شدن زنان باردار به مشکل هموروئید و یبوست محسوب می شود.

مبارزه با کم خونی در بارداری

به دلیل این که ماکارونی، حاوی آهن زیادی است، برای مبارزه با مشکل کم خونی زنان در دوران باردار بسیار کمک کننده می باشد.

مضرات مصرف ماکارونی در بارداری

فواید مصرف ماکارونی در بارداری

کاهش دهنده خطر ابتلا به انواع عفونت ها

وجود میزان بالایی از ویتامین A در ماکارونی به حفظ یکپارچگی غشاهای مخاطی بدن زنان حامله کمک کرده و خطر ابتلا به هر نوع عفونت را در 9 ماه دوران بارداری این افراد به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

تأثیر مصرف ماکارونی بر جنین

بهبود روند رشد جنین

به دلیل این که ماکارونی یک منبع عالی از ویتامین B است، در بهبود روند رشد جنین داخل رحم مادران باردار بسیار مفید می باشد.

جلوگیری از بروز نقص در لوله های عصبی جنین

ماکارونی حاوی اسید فولیک فراوانی بوده و از بروز نقص لوله های عصبی در جنین، در 9 ماه بارداری جلوگیری می کند.

مضرات مصرف ماکارونی در بارداری

فیتات موجود در ماکارونی، روند جذب منیزیم و روی را در بدن زنان حامله دچار اختلال نموده و لکتین های موجود در آن اجازه می دهد که مواد غذایی ناسالم به خون مادر و در نتیجه بدن جنین داخل رحم او منتقل شود؛ بنابراین، می توان ادعا کرد که خوردن بیش از حد ماکارونی در دوران بارداری زنان، ایده مناسبی نیست.

همچنین، مصرف بیش از حد ماکارونی میزان رشد قارچ ها را در معده مادران باردار تحریک نموده و برای سلامتی این افراد بسیار مضر است؛ بنابراین، زنان حامله باید از مصرف مداوم ماکارونی در این دوران حساس جلوگیری کنند. یک راه سالم برای مصرف ماکارونی در 9 ماه دوران بارداری، استفاده کم از این ماده غذایی در کنار غذاهای جانبی مانند سالاد است.

یادتان باشد که در صورت استفاده از ماکارونی در مقادیر زیاد، احتمال افزایش وزن زنان در دوران بارداری بسیار بالا است؛ بنابراین، این افراد باید در خوردن ماکارونی جانب احتیاط را نگه داشته و از مصرف بیش از حد آن خودداری کنند.

شرایط مصرف ماکارونی در بارداری

مضرات مصرف ماکارونی در بارداری

تأثیر مصرف ماکارونی بر زایمان

در ماه های آخر بارداری از مصرف زیاد مواد غذایی ترش و مواد غذایی قابض مانند غذاهای غلیظ مانند گوشت گاو، ماکارونی، فست فود ها، میوه خرمالو ، بادمجان و حلیم خودداری شود زیرا موجب زایمان زودرس و سقط جنین می شود.

میزان مصرف ماکارونی در بارداری

خواص ماکارونی زیاد است و می توانید در دوران بارداری از ماکارونی به مقدار متوسط استفاده کنید. البته خوردن هر چیزی بیش از حد مضر است و ماکارونی هم از این قاعده مستثنا نیست.

روش مصرف ماکارونی برای زن باردار

شما به عنوان یک زن باردار باید با استفاده از روش های سالم تغذیه ای میزان اشتهای خود به خوردن برخی مواد غذایی پرکالری را اداره کنید. یادتان باشد که مصرف بیش از حد مواد غذایی شور و شیرین باعث افزایش وزن و بروز سایر مشکلات سلامتی در بدن خود شما و جنین داخل رحم شما می شود؛ بنابراین، اگر به عنوان یک زن حامله گرایش به مصرف چنین مواد غذایی را دارید، باید بتوانید میزان دریافت مواد مغذی و ارضا کردن نفس خود را مدیریت کنید.

به عنوان مثال، به جای مصرف یک وعده غذایی بزرگ از ماکارونی، شما می توانید یک وعده در حجم کوچک از ماکارونی که با دانه گندم کامل تهیه شده است، به همراه سس گوجه فرنگی کم سدیم استفاده نمایید. این روش یک جایگزین سالم برای مواد غذایی پرکالری بوده و برای رفع اشتیاق شما به مصرف مواد قندی مفید می باشد. در صورتی که نمی توانید میزان میل خود به مصرف مواد غذایی مضر و فرآوری شده شیرین و شور را مدیریت نمایید، باید از کمک دکتر متخصص زنان و زایمان در این رابطه استفاده کنید.

از طرفی اگر در دوران بارداری خود تصمیم دارید ماکارونی آماده را در یک رستوران، برای وعده اصلی غذای خود مصرف کنید، باید اطمینان حاصل کنید که غذای تهیه شده حاوی مواد آلرژی زا نبوده و در کنار آن، از مصرف موادی مانند انواع سس ها و مواد نگهدارنده اجتناب نمایید.

در مجموع ماکارونی هایی که از غله یا گندم کامل تهیه شده اند، سیر کننده بوده و در نتیجه موجب جلوگیری از پرخوری می شوند، بنابراین مصرف این نوع ماکارونی در بارداری می تواند مفید باشد، همچنین ماکارونی های حاوی غله کامل به دلیل دارا بودن مقادیر زیادی ویتامین B، پروتئین و آهن می توانند برخی مشکلات بارداری را کاهش دهند.

میزان مصرف ماکارونی در بارداری

روش مصرف ماکارونی برای زن باردار

موارد منع مصرف ماکارونی در بارداری

  • اگر به عنوان یک زن حامله مبتلا به بیماری سلیاک هستید، مجبورید از خوردن ماکارونی در این دوران حساس اجتناب نمایید.
  • میزان گلوتن موجود در ماکارونی بالا بوده و اگر زن حامله در مورد هضم گلوتن ناتوانی هایی در بدن خود داشته باشد، باید از خوردن آن اجتناب کند.
  • خوردن ماکارونی در بارداری برای خانم هایی که دارای اضافه وزن هستند، به هیچ وجه توصیه نمی شود.
آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید