درخواست مولوی عبدالحمید از زنان 

درخواست مولوی عبدالحمید از زنان اهل سنت  برای شرکت در نماز جمعه و نماز عید فطر بازتاب های گسترده ای را در میان جماعت اهل سنت داشته است .

مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان، خواستار حضور زنان در نماز جمعه شده است.  این رخدادی است  که تاکنون در میان اهل سنت سابقه نداشته است.اگرچه پیش از این محمود ترابی، امام جمعه گنبدکاووس، هم از ائمه جمعه اهل تسنن و بزرگان آنها خواسته بود که پای بانوان را به نماز جمعه باز کنند. او گفته بود که با این کار موجب شوند تا بانوان نیز از خطبه های سیاسی و عبادی به روز شده و از وقایع کشور و منطقه مطلع شوند و در اجتماع معنوی و همدل کننده نماز جمعه حضور داشته باشند.

درخواست مولوی عبدالحمید از زنان

درخواست مولوی عبدالحمید از زنان

حالا مولوی عبدالحمید هم در نماز عید فطر گفته است شرایط باید برای حضور زنان در نماز عید فراهم شود. او گفته که در حیات طبیه آن حضرت (پیامبر اسلام) نیز خواهران برای نماز عید فطر حاضر می شدند. در زمان آن حضرت حتی زنانی که معذور بودند و نمی توانستند نماز بخوانند، برای دعای عید فطر شرکت می کردند و احادیث مختلفی در این زمینه موجود است. باید خواهران را نیز در مسائل دینی و حضور در صحنه های اجتماعی همراه بدانیم.

 

همه در عرصه های کاری، اجتماعی و دینی باید خواهران را در نظر داشته باشند، چراکه نصف جمعیت ما را این قشر تشکیل می دهند. امام جمعه مسجد مکی اهل سنت زاهدان تصریح کرد: تا زمانی که زنان اصلاح نشوند و مسائل پیرامون خود را نشناسند، جامعه ساخته نخواهد شد.گام های تازه زیان سیستان و بلوچستانسخنان مولوی عبدالحمید در شرایطی عنوان می شود که استان سیستان و بلوچستان در سال های اخیر شاهد حضور زیادتر زنان در سمت های مدیریتی بوده است. تعداد زنانی که در پست های بخشدار، فرماندار، معاون استاندار و شهردار در استان سیستان و بلوچستان منصوب شدند، بالاتر از میانگین کشوری بوده است؛ تا جایی که علی اوسط هاشمی، استاندار وقت این استان، در سال ۹۴ گفته بود من تمام تلاش خود را به کار گرفته ام تا بتوانیم ۵۶ مدیر زن در سطح استان را داشته باشیم. برای نمونه برای اولین بار است که زنان در پست های معاون و قائم مقام استاندار، ناظر گمرک یا مدیر بنیاد شهید قرار گرفته اند.

باوجود اینها، در یک ماه اخیر سه زن مدیر در این استان برکنار شدند.سکینه اشرفی درباره این برکناری گفته بود آن چیزی که در دولت مبنی بر اشتغال ۳۰ درصدی زنان در حوزه های مدیریتی مطرح شد، به مرور کمرنگ شده است. حضور خانم ها مانند من به مرور زمان به مذاق بسیاری از مدیران مرد در سطح استان هایی مانند سیستان و بلوچستان خوش نیامده و همین موضوع باعث تمدیدنشدن دوران مأموریتم شد.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید