لک صورت از جمله مشکلات رایج پوستی بخصوص برای خانمهاست.و یکی از دغدغه هایشان برطرف کردن لک صورتشان است.بروز لک در صورت به دلیل اختلال در عملکرد اندام های داخلی است.شاید برای شما هم پیش آمده باشد که با نگاه کردن به آینه متوجه وجود لک های رنگی روی پوستتان شوید و به دنبال راه های درمانی باشید که در این صورت به شما توصیه می شود راهکارهایطب سنتی و گیاهی را در اولویت خود قرار دهید.

لک صورت

لک صورت با طب سنتی

علل لک صورت در طب سنتی

افراد سودا مزاج ، لک های صورت بیشتری دارند

طب سنتی بر طبع های چهارگانه تاکید زیادی دارد.این مساله درباره پوست هم صدق می کند. به نظر متخصصان طب سنتی، افرادی که طبع آنها به سمت سردی و خشکی می رود،پوست های پر لک تری خواهند داشت. درواقع سوداوی مزاج ها بیشتر در معرض این مشکل هستند؛به همین دلیل باید از خوردن بادمجان، عدس، گوشت گوساله ، ترشیجات، سرکه، غذاهای کنسروی، غذاهای مانده و درهم و برهم پرهیز کنند.پوست یکی از ارگان های بدن است و اگر بدن خوب کار کند، پوست هم شفاف می شود. تعادل طبع به خوب کار کردن اعضای بدن کمک می کند.

غذاهای شفاف کننده

غذا در شفافیت پوست یا پرلک شدن آن بسیار موثر است. براساس طب سنتی انسان چهار غذای اصلی دارد:

  • نان گندم از آرد سبوس دار
  • گوشت حیوانات جوان مانند جوجه، بره و بزغاله
  • شیرینی های ساده که قند و چربی مضر کمتری دارند مانند شیرینی آرد نخودچی یا آرد برنجی
  • بعضی میوه ها مانند انگور، انجیر، سیب و خرما برای کسانی که در مناطق کشت خرما زندگی می کنند.
  • بیشتر غذاهای مصرفی انسان باید از این چهار نوع باشد و بقیه مواد غذایی را به صورت گاه گاهی و نه ثابت، مصرف کند.

شیوه تغذیه هم در شکل ظاهری پوست و پیشگیری از لک های صورت نقش مهمی دارد.درواقع درست غذا خوردن می تواند صورت شما را از لک پاک کند.
برای این کار باید غذا سر وقت و منظم خورده شده و خوب جویده شود.اگر گاهی ناهار می خورید و گاهی نه یا ساعت مشخصی برای غذا خوردن تان ندارید، باید منتظر لکه و لک های صورت باشید.

البته نوجه به این نکته ضروری است که زمان غذا خوردن هم در سلامت ما تأثیر به سزایی دارد و بهتر است ساعت مشخصی برای غذا خوردن در سه وعده غذایی صبحانه و ناهار و شام در نظر بگیرید.مثلا اگر ساعت ۸ صبح از خواب بیدار می شوید صبحانه را بین ۱۰ تا ۲۰ دقیقه بعد از بیدار شدن میل کنیدو نگذارید ۱ یا ۲ ساعت دیگر.این برنامه زمانی را برای ناهار و شام هم داشته باشید؛ حتی در روزهای تعطیل و مسافرت ها.بهتر است سر سفره به یک غذا اکتفا کنید و چند نوع غذا را با هم نخورید،مساله ای که این روزها در مهمانی ها رعایت نمی شود.

از خوردن ماست ، نوشابه و سالاد با غذا پرهیز کنید؛ چون به کیفیت غذا لطمه می زنند و باعث ایجاد لک های صورت میشوند.می توانید این مواد غذایی را به عنوان میان وعده و با فاصله یکی، دو ساعت از غذای اصلی بخورید.تنها سبزیجاتی مثل ریحان و جعفری که به هضم غذا کمک می کنند مجازند کنار غذا قرار بگیرند.

درمان دستگاه گوارش

شرایط مزاجی شما هم بسیار مهم است. یبوست یا نگه داشتن ادرار هم باعث باقی ماندن سموم در بدن می شوند.هرچه این سموم در بدن بیشتر بمانند احتمال بازجذب آنها در بدن بیشتر وجود دارد.بدن این مواد اضافی را در نقاطی که خطر کمتری دارند مانند پوست، بافت های عضلانی و مفاصل نگه می دارد و مثلا در پوست باعث ایجاد لک می شود.پس یبوست تان را درمان کنید و ادرارتان را نگه ندارید.

لطفا خوب بخوابید

خواب را فراموش نکنید چون یکی از مهم ترین فاکتورهای تاثیرگذار بر شفافیت پوست، زمان خواب و بیداری است.افرادی که خواب مناسب دارند پوست بهتری هم دارند.بهترین زمان خواب بین ساعت ۱۰ شب تا دو بامداد است که به زیبایی پوست و پیشگیری از لک های صورت کمک زیادی می کند.اما برعکس خواب روز باعث کدر شدن پوست می شود.درواقع اگر سیکل طبیعی خواب و بیداری به هم بریزد، سیستم بدن به هم می خورد و پوست هم تحت تاثیر قرار می گیرد.

بهترین وقت خواب

اگر عادت دارید شب ها تا دیروقت بیدار باشید و صبح هم زودتر از ۱۰ و ۱۱ بیدار نمی شوید،نباید انتظار یک پوست بدون لک و شفاف داشته باشید.برای اینکه سیکل خواب تان طبیعی و درست باشد، باید از ساعت ۱۰ شب تا دو بامداد حتما خواب باشیدو در طول روز هم اگر می خواهید چرتی بزنید، کمی قبل از ظهر این کار را انجام دهید تا پوست تان کدر و لک دار نشود.خواب ساعت ۹ صبح به بعد اصلا برای پوست خوب نیست.

نکاتی در زندگی زناشویی

نظم در روابط جنسی زوج ها هم موردی است که به دفع سموم بدن و شفافیت پوست کمک می کند.افرادی که به دلیل تجرد روابط جنسی ندارند یا افراد متاهلی که روابط شان با همسرشان روابط نامنظم و کم دارند ، به تدریج دچار تیرگی پوست می شوند.به زندگی زناشویی با همسرتان نظم دهید و مشکلاتی که در روابط جنسی دارید برطرف کنید تا به مرور پوست تان هم بهتر و شفاف تر شود.از حرکت و سکون نباید گذشت که فاکتور مهم و تاثیرگذار بر پوست و لک های صورت است.
ورزش کردن و عرق ریزی باعث خروج سموم بدن می شود و نمی گذارد پوست لک پیدا کند.اگر تحرک و ورزش کمی داشته باشید یا در روزهای گرم سال مدام جلوی کولر بنشینید و عرق نریزید،مواد اضافی که باید دفع شوند در پوست باقی می مانند و باعث کدر شدن آن و ایجاد لک می شوند.

لک صورت

علل لک صورت در طب سنتی

درمان لک صورت در طب سنتی

گاهی اوقات ممکن است که با دیدن خود در آینه متوجه لک های پوستی روی صورتتان شوید که دیدن این صحنه نمی تواند برایتان خوشایند باشد. رنگ پذیری پوست به هموگلوبین، کاروتنوئید و ملانوسیت ها وابسته است و بیشترین تاثیر را ملانین بر رنگ پوست می گذارد.در حالت کلی ایجاد تغییرات رنگ پوست به دو صورت شکل می گیرد و این تغییرات یا به صورت ذاتی و ژنتیکی هستند و یا به صورت اکتسابی که ممکن است در صورت مواجهه با نور خورشید

بروز کند. امروزه روش های مختلفی برای درمان لک های پوستی وجود دارد که یکی از سالم ترین و مطمئن ترین روش ها برای پاکسازی پوست از این لک ها استفاده از طب سنتی و گیاهی است.

لک های پوستی

امروزه درمان های مختلفی برای لک های پوستی وجود دارد. در طب مدرن متخصصان به سراغ لیزر درمانی و دیگر متدها می روند اما علاوه بر این روش ها، شیوه هایی نیز وجود دارد که می توان برخی از این لک ها را در منزل درمان کرد. برای بهبود این لک ها کافی است با ما همراه باشید تا به شما بگوییم که با طب سنتی و گیاهی هم می شود پوستی شاداب و باطراوت داشت.

ماساژ صورت با عصاره شیرین بیان

عصاره شیرین بیان یکی از مفیدترین و پرکاربرد ترین عصاره های گیاهی در تهیه محصولات آرایشی و بهداشتی است. بسیاری از محصولات برطرف کننده لک های پوستی از عصاره یا اسانس شیرین بیان در ترکیب خود استفاده می کنند زیرا این ترکیب یکی از مناسب ترین ترکیب های شفاف کننده و یک مرطوب کننده پوست است.درصورتی که به عصاره این گیاه دسترسی دارید می توانید یک روز در میان صورت و گردن خود را به طور کامل با عصاره شیرین بیان نرم و آرام ماساژ دهید.

این ماساژ به شما کمک می کند تا علاوهبر یک دست شدن رنگ پوست تان عضلات صورت تان نیز فرم مناسبی به دست آورند.

درمان لک های پوستی با طب سنتی

سه نسخه طلایی برای از بین بردن جای جوش

اگر شما نیز در گروه افرادی هستید که در نوجوانی بلوغ به جوش های صورت تان دست زدید و جای برخی از آن ها روی صورت تان باقی مانده با کمک نسخه های طبیعی و گیاهی زیر و استمرار آن ها به مدت یک تا ۲ ماه می توانید به مرور این آثار را از روی صورت خود محو کنید.

نسخه اول

ساده ترین نسخه استفاده از ماسک تخم مرغ و عسل است.برای تهیه این ماسک کافی است زرده تخم مرغ را درون کاسه ای بلوری ریخته و آن را با یک قاشق غذاخوری روغن زیتون مخلوط کرده و خوب هم بزنید. سپس به این مخلوط یک قاشق عسل طبیعی اضافه کرده و پس از مخلوط کردن آن را به مدت ۲۰ دقیقه روی صورت تان ماسک کنید. بهتر است از این ماسک یک روز در میان استفاده کرده و برای شست و شوی ماسک از آب نیمه ولرم استفاده کنید.

نسخه دوم

استفاده از مخلوط برگ های تازه کلم و ترب نیز برای درمان جای جوش بسیار مهم است. برای تهیه این مخلوط کافی است برگ تازه کلم و ترب را به یک اندازه در مخلوط کن ریخته و ترکیب به دست آمده از آن را روی صورت ماسک کنید. اجازه دهید این ترکیب به خوبی سراسر صورت شما را بگیرد و بعد از ۲۰ دقیقه آن را از صورت تان بشویید.

نسخه سوم

تخم جعفری یکی دیگر از گیاهان دارویی است که برای درمان جای جوش بسیار موثر است. برای تهیه این داروی گیاهی کافی است تخم جعفری را به اندازه ۲ تا ۳ قاشق غذاخوری درون مخلوط کن ریخته و آن را با ۲ لیوان آب بجوشانید تا یک لیوان از این جوشانده باقی بماند.این مخلوط را صاف کرده و اجازه دهید سرد شود. سپس یک دستمال تمیز نخی را به این مخلوط آغشته کرده و به مدت ۲۰ دقیقه روی صورت خود هر روز کمپرس کنید.

درمان لک های پوستی تیره رنگ

اگر پوست بدن یا صورت تان لک های پوستی قهوه ای تیره یا سیاه دارد یکی از بهترین شیوه ها برای درمان آن استفاده از روغن کرچک است. برای این کار لازم است محل مورد نظر را با مقدار اندکی روغن کرچک ماساژ دهید و این کار را هر روز تکرار کنید تا لکه به مرور کمرنگ شده و محو شود.

درمان لک های بارداری با ماسک طبیعی

برای درمان لک های پوستی ناشی از بارداری استفاده از ماسک های طبیعی تهیه شده از میوه های تازه بسیار موثر است.

این ماسک ها که بدون عارضه و بی خطر هستند به راحتی می توانند اثر لک های به وجود آمده در دوران بارداری را کاهش داده و به مرور آن را برطرف کنند. در حقیقت اسید موجود در میوه هایتازه موجب درمان این لک ها می شود. یکی از مناسب ترین این ماسک ها استفاده از ماسک توت فرنگی و عسل است.

برای تهیه این ماسک کافی است ۶ توت فرنگی بزرگ و تازه را با پشت قاشق له کنید و آن را با یک قاشق عسل طبیعی مخلوط کرده و ۲۰ دقیقه روی صورت تان ماسک کنید. این ماسک را هر روز تکرار کنید.

درمان لک های پوستی با طب سنتی

لک های قرمز رنگ را چگونه درمان کنیم؟

اگر پوست صورت یا بدن تان لکه های صورتی یا قرمز رنگ دارد برای درمان آن باید از روغن ماهی استفاده کنید. برای این منظور کافی است محل لک های قرمز رنگ را خوب بشویید تا هیچ گونه آلودگی در سطح آن نباشد. سپس لایه نازکی از روغن ماهی را روی لک های قرمز یا صورتی رنگ کشیده و اجازه دهید به مدت نیم ساعت این روغن روی لک ها باقی بماند و جذب پوست شود.

با لک های روشن چه کنیم؟

برای درمان لک های روشن از ماسک جوانه گندم استفاده کنید. برای تهیه این ماسک کافی است ۲ قاشق جوانه گندم را با مخلوط کن آسیاب کنید و سپس آن را با ۲ قاشق غذاخوری عسل ترکیبکرده و خمیری تهیه کنید. این خمیر را روی کل صورت بکشید و اجازه دهید به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه روی پوست تان بماند. سپس این ماسک را از صورت خود برداشته و آن را بشویید.

لیمو ترش برای از بین بردن لکه ها بسیار مناسب است

آنتی اکسیدان ها و اسید های طبیعی موجود در لیمو موجب کم رنگ شدن لکه های موجود در پوست میشوند. بنابراین، پوست شفاف و صاف خواهد شد. ولی افرادی که پوست حساس دارند.احتمال دارد اسید موجود در لیمو پوستشان را خشک و دارای التهاب کند. برای پیشگیری از التهاب پوست می توانید لیمو را با کمی عسل طبیعی روی پوست بمالید .

لک صورت

درمان لک صورت در طب سنتی

درمان گیاهی لک صورت

درمان خانگی لکه های سیاه پوستی

روش اول

برای درمان لکه های سیاه پوستی از آب لیمو استفاده کنید آب لیموی تازه را بگیرید و به مدت 10 دقیقه آن را در ظرف قرار دهید. یک تکه پنبه را به آب لیمو آغشته کنید و بر روی لکه های سیاه قرار دهید یا به صورت مستقیم آب لیمو را برای 10 الی 15دقیقه بر روی پوست قرار دهید و سپس با آب بشویید.

بیش از 15 دقیقه طول نکشد، زیرا می تواند به پوست آسیب برساند.صورت را مرطوب کنید. هر هفته این روش را انجام دهید تا نتیجه دهد اگر پوست حساسی دارید، آب لیمو را با گلاب و گلیسیرین ،میکس کنید.

مواد لازم:

آب لیموی تازه، 1 قاشق غذا خوری

گلاب، 1 قاشق غذاخوری

گلیسیرین، 1 قاشق غذاخوری

روش استفاده:

آب لیموی تازه را با گلاب و گلیسیرین ترکیب کنید، به جای گلاب از آب تصفیه شده نیز می توان استفاده کرد.تکه ای پنبه را در محلول خیس کرده و به مدت 15 دقیقه بر روی لکه ها قرار دهید و سپس با آب بشویید.

روش دوم

برای درمان لکه های سیاه پوستی از آب سیب زمینی استفاده کنید سیب زمینی ،شامل آنزیم های طبیعی و نشاسته و ویتامین C است ، آب سیب زمینی ،مانند یک اسکراب شیرین عمل می کند.پوست را لایه برداری می کند و سلول های مرده پوست را از بین می برد، و همچنین لکه های سیاه را.

مواد لازم:

سیب زمینی پوست کنده

طرز تهیه:

مرحله اول:سیب زمینی را پوست بکنید و رنده کنید و در یک کاسه بریزید.

مرحله دوم:آب سیب زمینی را خارج کنید. و بر روی لکه های سیاه صورت اعمال کنید.

مرحله سوم (اختیاری) :یک قاشق غذاخوری آب لیمو وعسل را به کاسه اضافه کنید. آب لیمو پوست را شفاف تر می کند. عسل خشکی پوست توسط آب لیمو را خنثی می کند و پوست را هیدراته و سالم نگه می دارد و پروسه درمان را سرعت می بخشد.

تکه ای پنبه را در محلول خیس کنید و به مدت 20 دقیقه بر روی لکه های سیاه قرار دهید و هفته ای یک بار این کار را انجام دهید.

لک صورت

درمان گیاهی لک صورت

روش سوم

ماسک زردچوبه روش خانگی برای از بین بردن لکه های سیاه پوستی

مواد لازم:

1قاشق غذاخوری زردچوبه

1 قاشق غذاخوری شیر

نصف قاشق غذاخوری آب لیموی تازه

هر سه مواد را با هم ترکیب کنید ،و با استفاده از تکه ای پنبه محلول را بر روی لکه های سیاه ،به مدت 10 الی 15 دقیقه قرار دهید.برای شستشو میتوانید از یک صابون ملایم استفاده کنید.

روش چهارم

جو دوسر و گوجه فرنگی راهی برای رفع لکه های پوستی

جو دو سر یک لایه بردار قوی است. همین طور پالپ گوجه فرنگی و لیمو دارای ویتامین cهستند، و گوجه اثر خنک کننده نیز دارد ترکیب جو دو سر، با هر دوی آنها تاثیر لایه برداری بهبود می دهد.

مواد لازم:

جو دو سر یک قاشق غذاخوری

پالپ گوجه یک قاشق غذاخوری

آب لیمو نصف قاشق غذاخوری

هر سه را با هم ترکیب کنید و طبق روش های قبلی بر روی لکه ها سیاه اعمال کنید.

روش پنجم

آلوورا یک ضد لک قوی برای صورت

آلوورا بر روی پوست معجزه میکند ،هم از نظر زیبایی و هم سلامتی با بازسازی سلول های پوست، لکه ها را از بین می برد. مصرف مداوم این ژل پوست را شاداب و هیدراته می کند.با تکه ای پنبه، ژل آلوورا را بر روی لکه ها قرار دهید. حداقل 15 دقیقه صبر کنید.

هفته ای 2 الی 3 بار این روش را انجام دهید، تا به نتیجه دلخواه برسید.

نکاتی برای از بین بردن لکه های سیاه پوستی

  • بعد از استفاده از آب لیمو،در معرض آفتاب قرار نگیرید.
  • آب لیمو پوست را حساس و آسیب پذیر می کند.
  • از یک ضد آفتاب خوب استفاده کنید.
  • حساسیت پوست خود را قبل از استفاده از مواد درمانی ،تست کنید.
  • تا حد ممکن از مواد تازه استفاده کنید.
لک صورت

درمان گیاهی لک صورت

درمان لک صورت با ماسک

سرکه سیب برای لک

مالیک اسید موجود در سرکه سیب با لایه برداری از پوست سلول های تیره را از بین می برد. با از بین رفتن این سلول های تیره به مرور زمان پوست شما روش تر می شود.

مواد مورد نیاز

1 قاشق غذاخوری سرکه سیب

1 قاشق چای خوری عسل

روش مصرف ماسک سرکه سیب

عسل و سرکه سیب را با هم مخلوط کنید.ماسک را روی لک های خود قرار دهید.اجازه دهید ماسک 15-20 دقیقه بر روی لک ها بماند.سپس صورت خود را با آب

ولرم بشویید.برای از بین بردن لک ها با سرکه سیب این ماسک را هر روز روی لک ها خود قرار دهید.

لک صورت

سرکه سیب برای لک

آلوئه ورا برای لک

آلوئه اورا حاوی ترکیبی به نام آلوئه سین است. این ترکیب تولید ملانین را کاهش میدهد. با کاهش پیگمانتاسیون (تولید رنگدانه) ماسک مناسبی برای رفع لک ها و تیرگی های روی صورت می باشد.

مواد مورد نیاز

آلوئه اورای تازه

روش مصرف ماسک آلوئه اورا

آلوئه اورا را روی لک های خود قرار داده و 2 الی 3 دقیقه ماساژ دهید.پس از گذشت 20 دقیقه صورت خود را بشویید.

برای از بین بردن لک های صورت خود می توانید روزانه از ماسک آلوئه اورا استفاده کنید.

جوش شیرین برای لک

جوش شیرین یک لایه بردار طبیعی محسوب می شود. این ماسک سلول های مرده و تیره پوست را لایه برداری می کند و باعث از بین رفتن رفع لک صورت می شود.

مواد مورد نیاز

1-2 قطره روغن کرچک

مقدار کمی جوش شیرین

روش مصرف ماسک جوش شیرین

جوش شیرین و روغن را با هم مخلوط کرده روی لک قرار دهید.بعد از گذاشت 1 الی دو ساعت صورت خود را بشویید.

برای از بین رفتن لک ها لازم است 2 بار در روز از این ماسک استفاده کنید.

ماسک کیوی و توت فرنگی برای لک

آنتی اکسیدان موجود در کیوی از پوست در برابر مضرات رادیکال های آزاد محافظت می کند. ازطرفی دیگر ویتامین C موجود در توت فرنگی به عنوان یک لایه بردار طبیعی، لک ها را از بین برده و پوست شما را روشن می کند با استفاده از این ماسک چهره ای جوان، درخشنده و بدون لک خواهید داشت.

مواد مورد نیاز

1 عدد کیوی

1-2 عدد توت فرنگی

روش مصرف ماسک توت فرنگی

میوه ها را با هم مخلوط کنید تا خمیری شود.خمیر را روی لک ها قرار داده اجازه دهید 15 الی 20 دقیقه روی صورت بماند.سپس صورت خود را با آب بشویید.

این ماسک را 2 الی 3 بار در هفته استفاده کنید تا شاهد از بین رفتن لک های صورت خود باشید.

لک صورت

ماسک کیوی و توت فرنگی برای لک

ماسک زردچوبه برای لک

خواص شگفت انگیز زردچوبه برای پوست انکار نشدنی است. از زردچوبه می توانید برای رفع قرمزی، لک و کک استفاده کنید. زردچوبه واسطه خواص ویژه خود تولید ملانین را در سلول های پوست کاهش می دهد.

مواد مورد نیاز

2 قاشق چای خوری زردچوبه

آب

روش مصرف ماسک زردچوبه

زردچوبه و آب را با یکدیگر ترکیب کنید تا خمیری شود.خمیر را به مدت 15 دقیقه روی لک های خود قرار دهید.پس از 15 دقیقه آن را روی لک های خود اسکراب کنید.در آخر صورت خود را با آب ولرم بشویید.برای مشاهده نتیجه سریع هر روز از این ماسک استفاده کنید.

ماسک ماست برای لک

ماست حاوی مقادیر زیادی لاکتیک اسید است. لاکتیک اسید یک لایه بردار قوی محسوب می شود. ماست با برداشتن لایه های مرده و سلول های تیره از سطح پوست لک و تیرگی را از بین می برد. این ماسک برای جمع شدن منافذ، رفع لک صورت و سفت شدن پوست نیز مناسب است.

مواد مورد نیاز

4 فنجان ماست

1 قاشق چای خوری آب لیمو

روش مصرف ماسک ماست و لیمو

ماست و لیمو را با یکدیگر ترکیب کرده و روی لک ها قرار دهید.اجازه دهید ماسک 10-15 دقیقه روی لک ها بماند.سپس صورت خود را با آب ولرم بشویید.

برای مشاهده تاثیر ماسک ماست و لیمو هر روز از آن استفاده کنید.

لک صورت

ماسک ماست برای لک

ماسک عسل و لیمو

لیمو حاوی مقدار زیادی ویتامین C است. به همین دلیل استفاده از لیمو برای روشن شدن پوست توصیه می شود. عسل نیز به واسطه ویتامین ها و سایر مواد معدنی خود مواد مورد نیاز پوست را تامین می کند. همچنین عسل روند پیری پوست را کاهش می دهد.

مواد مورد نیاز

1 قاشق غذاخوری عسل

1 قاشق غذاخوری آب لیمو تازه

روش مصرف ماسک عسل و لیمو

لیمو و عسل را مخلوط کرده و روی لک های خود قرار دهید.اجازه دهید ماسک به مدت 20 دقیقه روی لک ها بماند.سپس صورت خود را با آب بشویید.

برای محو شدن لک ها هر روز از این ماسک استفاده کنید.

ماسک لیمو و شکر

شکر یک لایه بردار طبیعی برای پوست است. این ماده سلول های مرده و تیره پوست را حذف می کند. خاصیت روشن کنندگی لیمو نیز با اثر بر روی پوست لک و سیاهی را از روی پوست پاک می کند. با ترکیب لیمو و شکر یک ماسک عالی برای از بین بردن لک های خود تهیه کنید.

مواد مورد نیاز

2 لیمو

شکر

روش مصرف ماسک لیمو و شکر

آب لیمو را گرفته و با شکر مخلوط کنید.ماسک را روی لک های پوست قرار دهید.اجازه دهید ماسک چند دقیقه (2 الی 3 دقیقه) روی لک ها بماندصورت خود را با

آب بشویید.هر روز از این ماسک استفاده کنید تا شاهد از بین رفتن لک های صورت خود باشید.

برای تهیه ماسک شکر و عسل می توانید هم از شکر سفید و هم از شکر قهوه ای استفاده کنید.

لک صورت

ماسک لیمو و شکر

درمان لک صورت بر اساس مزاج

افرادی که مزاج های سرد و رطوبتی دارند، معمولا پوست های خوبی دارند و احتمال دارد که در پوست آنها لک های سفید ایجاد شود».
پژوهشگر طب سنتی می گوید:«یکی از مواردی که خیلی باعث خراب شدن پوست می شود، پرخوری است که هم در احادیث و هم در طب به آن اشاره شده است.
اگر انسان بیشتر از نیاز بدن خود غذا مصرف کند و فعالیت بدنی کمی هم داشته باشد، غذاهای زیاد خورده شده و مصرف نشده در بدن و غذاهایی که از بدن دفع نشده اند، در زیر پوست رسوب می کنند.

بنابراین راهکار اصلی آن گرفتن رژیم های مناسب مزاج و ورزش کردن است که با افزایش گردش خون پوست، باعث شستشوی رنگدانه ها و لک ها می شود و پوست را شاداب نموده و به سمت رنگ طبیعی (که تقریبا بین سفید، گندمی و صورتی است و البته در مزاج های مختلف، متفاوت است) می برد».
روغن هایی که برای پوست استفاده می شوند (مخصوصا برای پوست های خشک) در طب سنتی خیلی کاربرد دارند، مثلا روغن بنفشه ، روغن کدو، روغن گشنیز و یا روغن بادام شیرین که ماهیت خنک دارند و مصرف آنها برای افراد با مزاج گرم که زیاد جوش می زنند، خیلی توصیه می شوند.
آب پنیر یا ماء الجبن (دو لیوان شیر جوشانده شده که مقداری سرکه به آن اضافه شده باشد، که در این صورت، بخشی تبدیل به پنیر می شود.
مایع باقیمانده پس از جدا کردن پنیرها، آب پنیر است) هم ماده ای است که می توان آن را خورد که باعث شستشو و پاکسازی بدن و گوارش می شود و همچنین

می توان آن را به پوست مالید و ماساژ داد که برای بهبود کیفیت پوست نیز مفید است».

افرادی که پوست های ملتهبی دارند که امروزه به ویژه در جوانان و نوجوانان و در فصول گرم بسیار شایع است، می توانند مغز خیار را رنده کرده و آن را

(و یا آب آن را) مانند ماسک روی پوست بگذارند و یا از ماست و یا دوغ های طبیعی برای مالیدن به پوست صورت استفاده کنند و یا از گیاهی مانند اسفرزه یا گل پنیرک (که وقتی در آب خنک ریخته می شود، لعاب می دهد) استفاده نمایند و آب باقیمانده از گیاه را که ماهیت خنک و رطوبت بخش به پوست می دهد روی پوست بگذارند و مدتی بماند که باعث شادابی و بهبود حالت و کیفیت پوست می شود.
کسانی که گرمی جات زیاد می خورند، ممکن است دچار خارش پوست شوند، بنابراین عدم استفاده از مواد غذایی تند مانند فلفل و ادویه جات، فست فودها و سس ها و رب های تند هم به برطرف شدن این خارش ها کمک می کند».

لک صورت

درمان لک صورت بر اساس مزاج

دستورات طب سنتی برای درمان لک صورت

یک متخصص طب سنتی برای از بین رفتن لکه های پوستی، مصرف آبلیمو، شیر، ماست ترش و بادام را توصیه کرد و گفت: راههای مختلفی از طریق طب سنتی برای رفع لکه های پوست وجود دارد.
علی حسینی گفت: برای افرادی که پوستشان دچار لکه های پوستی شده و این لکه ها اغلب قهوه ای رنگ هستند در طب سنتی راههایی وجود دارد که به وسیله آن می توان آنها را ازبین برد.

وی ادامه داد: یکی از این راهها استفاده از ماست ترش است. این درمان لکه های ناشی از آفتاب است. به این صورت که می توان ماست را با زردچوبه مخلوط کرده به مدت 5 تا 10 دقیقه رویپوست قرار داده شود.

مخلوط جو و دوغ نیز به عنوان حلال لکه های پوستی به شمار می رود که باعث لایه برداری ملایم پوست می شود.
استفاده از آبلیمو را به دلیل داشتن اسید سیتریک، روشن کننده پوست عنوان کرد و گفت: مخلوط گلاب، آب خیار و آبلیمو به صورت روزانه پوست را شفاف می کند حتی مصرف آبلیمو با عسل نیز توصیه می شود.
بادام سرشار از ویتامین E است که به حذف لکه های قهوه ای پوست کمک می کند.مصرف آلوئه ورا نیز برای رفع لکه پوست و روشن کننده پوست موثر است.

همچنین مصرف شیر نیز توصیه شده اما بهتر است قبل از استفاده از شیر، پوست با آب گرم شسته شود و برای اثرگذاری بیشتر، می توان شیر را با عصاره بابونه یا بومادران مخلوط کرد.

لک صورت

دستورات طب سنتی برای درمان لک صورت

ماسک گیاهی طب سنتی برای لک های صورت

شاید شما هم از آن دسته از افراد باشید که به دنبال دستور ساخت یک ماسک گیاهی طب سنتی برای لک های صورت خود باشید . اگر این چنین است ادامه این مطلب را بخوانید ما نه یک ماسک بلکه چند ماسک معجزه آسا در طب سنتی را به شما معرفی می کنیم

ماسک آرد برنج و شیر
ماسک آرد برنج همراه با شیر که می توانند, یک قاشق مرباخوری برنج با دو قاشق غذاخوری شیر مخلوط کنند و بر صورت استفاده کنند.ماسک برنج همراه با شیر یک جلا دهنده پوست است و تا حدی لک ها را برطرف می کند.

ماسک کتیرا

ماسک کتیرا نیز برای رفع لک صورت مفید است. برای تهیه این ماسک می توانید به اندازه یک بند انگشت کتیرا را در آب بریزند چرا که کتیرا حجم پیدا می کند, براین اساس از این کتیرای خیس خورده در آب به اندازه یک قاشق غذاخوری با شیر مخلوط کنند و به صورت ماسک استفاده کنند. باتوجه به مقاومت لک پوست افراد زمان ماندن ماسک بر پوست متفاوت است.بهتر است که افراد از ماسک های گیاهی ابتدا مدت زمان کوتاهی بر پوست باشد و به تدریج زمان مادن ماسک بر پوست را اضافه کنند.برخی از اوقات افراد به همین داروی ساده واکنش نشان می دهند و پوستشان قرمز می شود.

ماسک کتیرا همراه با شیر را ابتدا از پنج دقیقه شروع کنند و به ۱۰ دقیقه برسانند اگر دیدند مشکلی وجود ندارد به ۳۰ دقیقه هم می توانند برسانند.اگر پوست به کتیرا و شیر واکنش دهد قرمز می شود و خارش بروز پیدا می کند چون ما می خواهیم لک صورتمان روشن شود. اگر پوست خارش پیدا کرد یعنی پوست به این ماده واکنش نشان می دهد پس نباید از کتیرا اسفاده کنید و باید از آرد برنج همراه با شیر روی پوست به صورت ماسک استفاده کنند.
افراد می توانند ماسکهای گیاهی طب سنتی برای لک های صورت را هفته ای ۲ الی ۳ بار استفاده کنند و خواهند دید که لک های صورت برطرف می شود.متخصص طب سنتی درباره اینکه زمان استفاده از ماسک در شب یا روز فرقی دارد؟ گفت: هر زمان که فرد وقت دارد انجام دهد.افراد باید دقت کنند که کدام یک از این ماسک ها با پوستشان سازگار است.

لک صورت

ماسک گیاهی طب سنتی برای لک های صورت

آیا این مطلب مفید بود؟ 1
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید