افزایش قند خون اگر به موقع درمان نشود فرد را دچار عوارض خواهد کرد و می تواند به طور جدی تهدید کننده سلامت فرد باشد. بنابراین در صورت داشتن علائم افزایش قند خون، نزد پزشک بروید تا ضمن آزمایش های تشخیصی، درمان های لازم را برایتان تجویز کند. تانما در این مطلب روش های درمان فوری افزایش قند خون و درمان اورژانسی افزایش قند خون با داروهای گیاهی را مطرح می کند؛

قند خون چیست؟

قند خون یا گلوکز، قند اصلی موجود در خون است. بدن گلوکز را از مواد غذایی که می خوریم دریافت می کند. این قند یک منبع انرژی مهم برای بدن است و مواد مغذی برای اندام های بدن، عضلات و سیستم عصبی را فراهم می کند. جذب، ذخیره سازی و تولید گلوکز توسط فرآیندهای پیچیده ای که در روده کوچک، کبد و پانکراس رخ می دهد، به طور مداوم تنظیم می شود.

گلوکز پس از اینکه فرد کربوهیدرات می خورد، وارد جریان خون می شود. سیستم غدد درون ریز با استفاده از پانکراس کمک می کنند تا سطوح گلوکز خون در حد معمول باشد. پانکراس هورمون انسولین تولید می کند و پس از اینکه فرد پروتئین یا کربوهیدرات مصرف کند آن را به خون ترشح می کند. انسولین گلوکز اضافی را به شکل گلیکوژن در کبد ذخیره می کند. همچنین پانکراس یک هورمون به نام گلوکاگون تولید می کند که عمل آن عکس انسولین است، یعنی در صورت نیاز قند خون را افزایش می دهد.

وقتی بدن به قند خون بیشتری نیاز دارد، گلوکاگون به کبد پیام می فرستد تا کبد گلیکوژن را به گلوکز تبدیل کند و آن را به داخل جریان خون آزاد کند. این فرایند گلیکوژنولیز نامیده می شود. در واقع انسولین و گلوکاگون باهم عمل می کنند تا سطح گلوکز خون در حد متعادل باقی بماند.

قند خون طبیعی

سطح قند خون طبیعی بعد از حداقل هشت ساعت غذا نخوردن (هشت ساعت ناشتایی)، کمتر از mg/dl 100 است و دو ساعت بعد از غذا خوردن کمتر از mg/dl 140 می باشد. در طول روز، پایین ترین میزان قند خون قبل از خوردن وعده های غذایی است. برای اکثر افراد بدون دیابت، سطح قند خون قبل از غذا حدود 70 تا 80 می باشد.

برای برخی افراد، 60 طبیعی است و برای بعضی نیز mg/dl 90 مقدار طبیعی است. این تغییرات در سطوح قند خون، قبل و بعد از غذا، نشان دهنده نحوه جذب و ذخیره گلوکز توسط بدن است.

پس از غذا خوردن، بدن شما کربوهیدرات های مواد غذایی که مصرف کردید را به قطعات کوچکتر، از جمله گلوکز تبدیل می کند، که روده کوچک می تواند آن را جذب کند.

علل قند خون بالا

قند خون طبیعی

علل بالا بودن قند خون

 • نوع غذا و فعالیت های بدنی
 • بیماری
 • داروهای غیردیابتی
 • قطع کردن یا مصرف نکردن داروهای کاهش دهنده گلوکز

نشانه های افزایش قند خون

 • ادرار مکرر
 • افزایش تشنگی
 • تاری دید
 • خستگی
 • سردرد

عوارض افزایش قند خون

 • آسیب به چشم
 • آسیب به کلیه ها
 • آسیب به اعصاب
 • ایجاد مشکلات قلبی
علائم افزایش قند خون

عوارض قند خون

اقدامات اورژانسی هنگام افزایش قند خون

درمان خانگی افزایش شدید قند خون

ورزش منظم

ورزش منظم می تواند در کاهش وزن و افزایش حساسیت به انسولین موثر باشد. افزایش حساسیت به انسولین بدین معنی است که سلول های شما قادر به استفاده از قند موجود در جریان خون هستند. ورزش همچنین به عضلات کمک می کند تا از قند خون، برای انرژی و انقباض ماهیچه ها استفاده کند. اگر در کنترل قند خون مشکلی دارید، باید مرتباً سطح آن را بررسی کنید.

کنترل منظم و مداوم قند در شناسایی فعالیت های محرک برای افزایش قند خون موثر و مفید است تا بتوانید یادبگیرید چه فعالیت های باعث افزایش و یا کاهش قند خون شما می شود. تمرینات خوب ورزش شامل وزنه برداری، قدم زدن سریع، دویدن، دوچرخه سواری، رقصیدن، پیاده روی، شنا و موارد دیگر می توانند در کاهش قند خون موثر باشند.

کنترل مصرف قند

بدن، کربوهیدرات ها را بیشتر به صورت گلوکز یا قند تجزیه می کند و سپس انسولین قندها را به سلول ها منتقل می کند؛ اما مصرف بیش از حد کربوهیدرات ها و یا اختلال در عملکرد انسولین این فرایند را مختل کرده و سطح قند خون را بالا می برد. کاهش مصرف کربوهیدرات می تواند به کنترل قند خون کمک کند.

افزایش فیبر مصرفی

فیبر، باعث کاهش هضم کربوهیدرات و جذب قند می شود. بر همین اساس منجر به افزایش تدریجی سطح قند خون خواهد شد. نوع فیبر می تواند در روند افزایش و یا کاهش قند خون نقش داشته باشد. دو نوع فیبر وجود دارد: نامحلول و محلول. اگرچه هر دو مهم هستند اما مشخص شده است که فیبر محلول باعث کاهش قند خون می شود. علاوه بر این، رژیم غذایی پر فیبر با بهبود کنترل قند خون و کاهش قند خون، می تواند به مدیریت دیابت نوع 1 کمک کند. غذاهایی که فیبر زیادی دارند شامل سبزیجات، میوه ها، حبوبات و غلات کامل هستند. میزان توصیه شده روزانه فیبر برای خانم ها حدود 25 گرم و برای آقایان 38 گرم است. این تقریباً 14 گرم برای هر 1000 کالری است.

نوشیدن آب کافی

وشیدن آب کافی ممکن است در حفظ سطح قند خون در حد سالم موثر باشد و علاوه بر جلوگیری از کم آبی، به کلیه ها کمک می کند که قند خون اضافی را از طریق ادرار دفع کنند. بررسی ها نشان داده، افرادی که آب بیشتری می نوشند خطر کمتری برای ابتلا به قند خون بالا دارند. نوشیدن آب به طور منظم خون را هیدراته می کند، سطح قند خون را پایین آورده و خطر دیابت را کاهش می دهد. به خاطر داشته باشید که آب و سایر نوشیدنی های غیر کالری بهترین نوع نوشیدنی هستند. نوشیدنی های شیرین، باعث افزایش قند خون، افزایش وزن و افزایش خطر دیابت می شوند.

انتخاب غذاهایی با شاخص گلیسمی پایین

بررسی ها نشان داده که، خوردن غذاهای با شاخص گلیسمی پایین باعث کاهش طولانی مدت قند خون، در بیماران دیابتی نوع 1 و 2 می شود. اگرچه شاخص گلیسمی مواد غذایی حائز اهمیت است، میزان کربوهیدرات مصرفی نیز مهم می باشد. غذاهای دارای شاخص قند خون پایین شامل غذاهای دریایی، گوشت، تخم مرغ، جو دوسر، جو، لوبیا، عدس، حبوبات، سیب زمینی شیرین، ذرت، مربا، بیشتر میوه ها و سبزیجات غیر نشاسته ای هستند.

مدیریت استرس

استرس می تواند بر میزان قند خون شما تأثیر بگذارد. هورمون هایی مانند گلوکاگون و کورتیزول در طول استرس ترشح می شوند. این هورمون ها باعث بالا رفتن سطح قند خون می شوند. یک مطالعه نشان داد که ورزش، تکنیکی های آرامش و مراقبه باعث کاهش معنی دار استرس و کاهش قند خون برای دانش آموزان می شود. تمرینات و روش های آرامش بخش مانند یوگا و مدیریت استرس مبتنی بر ذهن آگاهی نیز می توانند مشکلات ترشح انسولین را در دیابت مزمن برطرف کنند.

کنترل سطح قند خون

اندازه گیری و کنترل سطح قند خون نیز می تواند به شما در کنترل آنها کمک کند. به عنوان مثال، کنترل وضعیت قند خون به شما در تشخیص میزان دوز های دارو مصرفی و وضعیت تغذیه ای نقش موثری دارد. سعی کنید سطح قند خون خود را هر روز اندازه گیری کرده و اعداد آن را یادداشت کنید.

درمان افزایش قند خون با طب سنتی

درمان خانگی افزایش قند خون

داشتن خواب کافی و با کیفیت

داشتن خواب کافی می تواند بر همه جنبه های مهم سلامتی تاثیر زیادی داشته باشد. عادات خواب ضعیف و عدم استراحت نیز بر میزان قند خون و حساسیت به انسولین تأثیر می گذارد. آنها می توانند اشتها را افزایش داده و باعث افزایش وزن شوند. کمبود خواب باعث آزاد شدن هورمون های رشد و افزایش سطح کورتیزول می شود. هر دوی اینها نقش مهمی در کنترل قند خون دارند. علاوه بر این، بهداشت خواب خوب هم از نظر کمیت و هم از نظر کیفیت اثربخش است و خواب ضعیف می تواند هورمون های مهم متابولیک را مختل کند.

خوردن غذاهای سرشار از کروم و منیزیم

قند خون بالا و دیابت نیز با کمبود ریز مغذی ها مانند کروم و منیزیم مرتبط است. کروم در سوخت و ساز بدن و چربی نقش موثری دارد و به کنترل قند خون کمک می کند و کمبود کروم ممکن است شما را در معرض خطر ابتلا به عدم تحمل کربوهیدرات قرار دهد. دو مطالعه در مورد بیماران دیابتی نشان داد كه كروم فواید كنترل قند خون را در دراز مدت دارد. غذاهای سرشار از کروم، عبارتند از:

 • آجیل
 • گوشت
 • لوبیای سبز
 • کلم بروکلی
 • زرده تخم مرغ
 • محصولات غلات سبوس دار قهوه

همچنین نشان داده شده است که منیزیم، سطح قند خون را کاهش می دهد و کمبود منیزیم با خطر بالاتر ابتلا به دیابت مرتبط است. با این حال، اگر شما در حال حاضر مقدار زیادی غذای غنی از منیزیم می خورید، احتمالاً نیازی به مصرف مکمل های آن ندارید. غذاهای سرشار از منیزیم شامل سبزیجات دارای برگ تیره، غلات کامل، ماهی، شکلات تیره، موز، آووکادو و لوبیا است.

درمان اورژانسی افزایش قند خون در طب سنتی

سرکه سیب

علاوه بر این، مطالعات نشان می دهد که سرکه به طور قابل توجهی در پاسخ بدن به قندها تأثیر می گذارد و حساسیت به انسولین را بهبود می بخشد. برای ترکیب سرکه سیب در رژیم غذایی خود، می توانید آن را به سس سالاد اضافه یا 2 قاشق چایخوری را در 8 لیوان آب مخلوط کنید. با این وجود، در صورتی که قبلاً داروهایی مصرف می کنید که قند خون را کاهش می دهد، قبل از مصرف سرکه سیب با پزشک خود مشورت کنید.

دارچین

به نظر می رسد دارچین فواید سلامتی زیادی دارد و با کاهش مقاومت به انسولین در سطح سلولی، حساسیت به انسولین را بهبود می بخشد. دارچین همچنین می تواند قند خون را تا 29٪ کاهش دهد. دارچین تجزیه کربوهیدرات ها در دستگاه گوارش را کند می کند که باعث افزایش قند خون بعد از غذا می شود. دوز مؤثر دارچین 1-6 گرم در روز یا حدود 0/5 تا 2 قاشق چای خوری است. با این حال، قطعاً بیشتر از این مقدار مصرف نکنید زیرا مصرف بیش از حد دارچین ضرر دارد.

تخم شنبلیله

تخم شنبلیله منبع خوبی از فیبر محلول است که می تواند به کنترل قند خون کمک کند. بسیاری از بررسی ها نشان داده اند كه شنبلیله می تواند قند خون را در بیماران دیابتی كاهش دهد. همچنین به کاهش قند ناشتا و بهبود تحمل گلوکز کمک می کند. اگرچه چندان رایج نیست، اما به راحتی می توان آن را به غذاهای پخته شده اضافه کرد تا به درمان دیابت کمک کند. همچنین می توانید آن را درون چای دم کنید. تخم شنبلیله یکی از بی خطرترین گیاهان برای دیابت محسوب می شود. دوز توصیه شده تخم شنبلیله 2-5 گرم در روز است.

درمان فوری افزایش قند خون

درمان افزایش قند خون در طب سنتی

سیر

سیر دارای خواص آنتی اکسیدانی و اثرات گردش خون می باشد. اگرچه مطالعات اندکی به طور مستقیم سیر را با انسولین و سطح گلوکز خون مرتبط کرده اند ، اما نتایج مثبت بوده است. سیر ممکن است باعث کاهش گلوکز خون ، افزایش ترشح و کندی تخریب انسولین شود ، اطلاعات محدودی در دسترس است و آزمایشات بیشتری لازم است.

چای سبز

از آنجا که برگهای چای سبز از برگهای گیاه کاملیا سیننسیس می آید ، از نظر فنی ، یک گیاه است! طبق یک متاآنالیز ، مصرف چای سبز با کاهش سطح قند خون ناشتا ، کاهش سطح HbA1c و همچنین کاهش سطح انسولین ناشتا همراه است. همه اینها اندازه گیری سلامت قند خون و در نتیجه نشانگر دیابت است.

جینسینگ

جینسینگ یک اسم جمعی برای انواع مختلف گونه های گیاهی است. در برخی از مطالعات با استفاده از جینسینگ آمریکایی ، کاهش قند خون ناشتا گزارش شده است. انواع آن شامل جینسینگ کره ای ، جینسینگ سیبری ، جینسینگ آمریکایی و جینسینگ ژاپنی است.

در بعضی از مزارع ، این گیاه ، به ویژه گونه های پاناکس ، به عنوان "همه درمان ها" مورد ستایش قرار می گیرند. همانطور که در مورد بسیاری از گیاهان دارویی در سراسر جهان در درمان بیماران دیابتی استفاده می شود ، برای تأیید اثر جینسینگ به مطالعات طولانی مدت بیشتری نیاز است.

آیا این مطلب مفید بود؟ 1
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید