کد بورسی جهت انجام معاملات در بازار بورس بسیار اهمیت دارد و برای دریافت آن می توان به کارگزاری های معتبر مراجعه کرد و در خصوص نحوه گرفتن کد بورسی و خرید و فروش اطلاعاتی را کسب کرد. تانام در این مطلب با بیان تعریفی از کد بورسی، نکاتی را در خصوص احراز هویت غیر حضوری و دریافت کد بورسی مطرح می کند؛

کد بورسی چیست؟

همان طور که وقتی شما به بانک جهت افتتاح حساب مراجعه می کنید و یک شماره حساب انحصاری برای شما صادر می گردد و هیچ گاه شماره مزبور با فرد دیگری یکسان نخواهد بود، زمانی که شما تصمیم به سرمایه گذاری در بورس می گیرید با انجام مراحلی یک کد بورسی انحصاری دریافت خواهید کرد.

در واقع کد بورسی همانند کد ملی برای هر فرد منحصربه فرد است و تا زمانی که این کد تعریف نگردد شما نمی توانید در هیچ نهادی اقدام به سرمایه گذاری مستقیم نمایید و شخصاً به خریدوفروش اوراق بهادار بپردازید. لازم به ذکر است که به کد بورسی، "کد سهامداری" نیز می گویند.

نحوه دریافت کد بورسی

شما برای دریافت کد بورسی بایستی به یکی از شعب کارگزاری های دارای مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار مراجعه فرمایید و در آنجا پس از ارائه مدارک هویتی و تکمیل فرم های مربوطه پس از گذشت چند روز (عمولاً ۴۸ ساعت) کد بورسی خود را دریافت خواهید کرد.

مدارک لازم برای دریافت کد بورسی

  • اصل شناسنامه به همراه تصویر از تمامی صفحات آن
  • اصل کارت ملی به همراه تصویر پشت و روی آن
  • مدرک نمایانگر کد پستی محل سکونت شما مانند قبض تلفن ثابت
  • آخرین مدرک تحصیلی و شماره حساب و شبای بانکی.

همراه داشتن مدارک فوق در کنار پر کردن فرم های مربوطه منجر به صدور کد سهامداری برای شما خواهد شد. هم چنین پس از صدور کد بورسی با توجه به شرایطی که در ادامه ذکر خواهد شد برای شما کد معاملاتی یا همان کد آنلاین بورسی صادر می گردد تا از این طریق شما بتوانید به صورت آنلاین و به صورت شخصی اقدام به خرید و فروش سهام کنید.

احراز هویت غیرحضوری

نحوه دریافت کد بورسی

احراز هویت غیر حضوری

به تازگی امکان انجام احراز هویت سجام به صورت غیر حضوری و بدون نیاز به مراجعه به مراکز احراز هویت سجام از جمله دفاتر خدمات پیشخوان دولت فراهم شده است. البته متقاضیان انجام این فرآیند لازم است که شرایطی که در ادامه بیان شده است را داشته باشند. در واقع کسانی که این شرایط را نداشته باشند، نمی توانند احراز هویت آنلاین سجام را انجام دهند:

  • متقاضی احراز هویت غیر حضوری ، حتما باید ثبت نام سامانه سجام را به طور کامل انجام داده و کد پیگیری ثبت نام را دریافت کرده باشد .
  • این فرد لازم است که بالای 18 سال سن داشته باشد .
  • کارت ملی هوشمند داشته و یا اگر ثبت نام برای دریافت کد ملی انجام داده است، رسید این ثبت نام را داشته باشد .
  • تنها کسانی که اشخاص حقیقی ایرانی هستند ، می توانند احراز هویت آنلاین سجام را انجام دهند .
  • تمام مراحل احراز هویت باید توسط شخص ثبت نام کننده انجام گرفته و شخص دیگری نمی تواند احراز هویت غیر حضوری را برای وی انجام دهد .
  • تمام اطلاعات باید متعلق به شخص ثبت نام کننده باشد .

فعال سازی کد بورسی

قبل از انتخاب کارگزاری شما باید کد سجام خود را که شامل یک عدد ده رقمی است دریافت کنید. برای اینکار به سایت سجام sejam.ir وارد شوید و با ارائه ی اطلاعات ابتدایی و ارائه ی شماره تماس ، کد ده رقمی برای شما ارسال می شود و در همان سایت به صورت آنلاین می توانید احراز هویت نهایی را انجام دهید. سجام سامانه ای است که زیر نظر سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت می کند و اطلاعات سهامداران را جمع آوری می کند. بعد از دریافت کد سجام خود می توانید در سایت کارگزاری خود ثبت نام کرده و کد سهامداری شما صادر می شود و می توانید به صورت آنلاین (برخط) شروع به معامله کنید.

نکته مهم

در ماه نخست ، شما نمی توانید داد و ستد کنید و تنها می توانید عرضه های اولیه را خریداری کنید و بعد از گذشت یک ماه می توانید معاملات خود را آغاز کنید.

نکات دریافت کد بورسی

داشتن دیپلم برای دریافت کد بورسی آنلاین

بر طبق قانون سازمان بورس و اوراق بهادار، برای اینکه شما بتوانید به صورت آنلاین به خرید و فروش سهام و سایر اوراق بپردازید بایستی حداقل دارای مدرک تحصیلی دیپلم باشید. به همین دلیل چنانچه شما می خواهید کد آنلاین دریافت نمایید بایستی مدرک مزبور را همراه داشته باشید.

اما اگر مدرک تحصیلی شما زیر دیپلم می باشد و از طرفی تمایل به سرمایه گذاری دارید مشکلی بابت دریافت کد بورسی ندارید و با مراجعه حضوری و انجام تمامی مراحل برای شما کد سهامداری صادر خواهد شد با این تفاوت که کد معاملاتی آنلاین دریافت نخواهید کرد و برای انجام معاملات می بایست به صورت حضوری و درخواست تلفنی، درخواست خرید یا فروش خود را به کارگزار اعلام فرمایید.

امکان خرید چه اوراقی فراهم است؟

شما با دریافت کد بورسی، می توانید اوراق بهادار موجود در بازار بورس، فرابورس، اخزا، سخاب، اوراق مشارکت، اوراق اجاره، اوراق اختیار فروش تبعی و اوراق تسهیلات مسکن را معامله نمایید.

دریافت کد از کارگزاری مورد تأیید

تنها نهادی که می توانید جهت دریافت کد سهامداری به آن مراجعه نمایید کارگزاری های مورد تائید سازمان بورس و اوراق بهادار هستند و این نکته را حتماً مدنظر قرار دهید.

کد بورسی چیست

نکات دریافت کد بورسی

انتخاب بهترین کارگزاری

قبل از اقدام به افتتاح حساب در یک کارگزاری در مورد گزینش بهترین کارگزاری تحقیق نمایید تا تنها به یکی از کارگزاری ها برای یک بار مراجعه نمایید و نیازی به مراجعات متعدد به کارگزاری های مختلف به دلیل ضعف کارگزاری های پیشین نداشته باشید.

عدم پرداخت هزینه به کارگزاری

حتماً به این موضوع عنایت داشته باشید که بابت ثبت نام در کارگزاری هزینه ای را پرداخت نخواهید کرد و درآمد اصلی کارگزاری ها از محل معاملات شما است که به اصطلاح به آن کارمزد معاملات می گویند.

راه اندازی مجدد حساب کاربری

شما پس از انجام مراحل اولیه ثبت نام در بورس و دریافت کد بورسی در هر زمانی می توانید اقدام به خرید یا فروش اوراق خود نمایید. اما این نکته را مدنظر داشته باشید که چنانچه شما برای یک مدت طولانی (که طبق قانون ۹۰ روز است) معامله ای در حساب کاربری آنلاین خود انجام ندهید حساب شما به منزله یک حساب راکد محسوب شده و مسدود می شود و جهت راه اندازی مجدد آن می بایست به کارگزاری مراجعه کرده و حساب خود را فعال نمایید. اگر سال ها قبل در یکی از کارگزاری ها اقدام به افتتاح حساب کرده اید والان هیچ کدام از موارد رو در ذهن ندارید با توجه به مطالب گفته شده به یکی از کارگزاری ها مراجعه نمایید. آن کارگزاری کد بورسی شما را با توجه به کد ملی استعلام کرده و ثبت نام شما را تکمیل خواهد کرد.

امکان انجام معاملات در چند کارگزاری

همان طور که گفتیم کد بورسی یک کد یکتا است. اما شما درصورتی که تمایل داشته باشید می توانید در چند کارگزاری اقدام به افتتاح حساب نمایید. با انجام این کار بایستی توجه فرمایید برای کد بورسی شما کدهای معاملاتی آنلاین متفاوتی صادر می گردد، درواقع کد سهامداری شما در تمامی کارگزاری ها یکی است ولی هر کارگزاری برای شما یک کد آنلاین معاملاتی متفاوت صادر می کند که شما با ورود اطلاعات خود وارد سیستم معاملاتی آن کارگزاری می شوید.

ضرورت به همراه داشتن شماره حساب

بعضی از افراد چون شماره حساب خود را حفظ هستند دفترچه حساب خود را همراه نمی برند، ولی عنایت داشته باشید که با توجه به اینکه بایستی اطلاعات متعددی را با جزییات وارد نمایید تا اطلاعات تکمیل گردد به همین دلیل حتماً مدارک خود را به طور کامل همراه داشته باشید.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید