زمانی که سن کودک شما حدود شش ماه است ممکن است شاهد رویش اولین دندان او باشید. اما قبل از اینکه اولین دندان بیرون بیاد ممکن است شما علائم دندان در آوردن نوزاد خود را مشاهده کنید که در زیر به این علائم اشاره شده است.

رویش دندان‌ها اتفاقی طبیعی است كه بدون بروز مشكلات حاد و شدید پیش می‌آید. دندان‌درآوردن یك پدیده فیزیولوژیك است كه با پدیده‌های فیزیولوژیك دیگری مانند افزایش بزاق دهان كودك همراه خواهد بود. درآوردن دندان مشکل خاصی برای کودک ایجاد نمی کند.برخی افراد به اشتباه تصور می کنند زمانی که کودک می خواهد دندان درآورد تب می کند و یا دچار اسهال شدید یا یبوست می شود. رشد دندان‌ها هیچ وقت با تب بالا همراه نخواهد بود. بنابراین زمانی كه كودك تب می‌كند، حتما باید به پزشك مراجعه كرده و دلیل دیگری را به غیر از دندان‌درآوردن برای این مشكل پیدا كنید.

اسهال شدید یا یبوست هم ارتباطی به دندان‌درآوردن ندارد و به طور معمول این دو اتفاق نباید با یكدیگر همراه شود. البته گاهی كودكان برای كاهش احساس خارش و ناراحتی كه هنگام رشد دندان دارند، ممكن است هر چیزی را داخل دهانشان ببرند و همین موضوع می‌تواند عاملی باشد برای بروز اسهال؛ ولی خود رویش دندان‌ها باعث اسهال شدید نمی‌شود.

علائم دندان در آوردن نوزاد- طبیعی یا غیر طبیعی؟

دندان درآوردن نوزاد

خواب ‌های پریشان از علائم دندان درآوردن نوزاد

دندان در آوردن نوزاد یک فرایند دردناک است که می‌تواند باعث بیدار شدن نوزاد در شب از خواب شود. بنابراین اگر نوزاد شما در شب به طور ناگهانی از خواب بیدار شد ممکن است علت آن دندان درآوردن او باشد. در این زمان سعی کنید او را به گهواره برده و آرام کنید.

تراوش آب دهان

همه بچه‌ها تراوش آب دهان دارند ولی میزان آن کم است. در نوزادی که در حال دندان درآوردن است، اغلب چانه‌ی او مرطوب است. آب دهان بیش از حد می‌تواند باعث زخمی و تحریک پوست صورت نوزاد شود؛ بنابراین با یک پارچه نرم و لطیف می‌توانید صورت و دهان کودک را خشک کنید. برای محافظت بیشتر پوست صورت نوزاد می‌توانید از یک ژل دندان نوزاد و یا روغن مخصوص استفاده کنید (با نظر پزشک).
سرخ یا گلگون شدن گونه‌ها

گونه‌های قرمز رنگ یکی از علائم دندان درآوردن نوزاد می‌باشد. گونه‌های نوزاد قرمز می‌شوند زیرا بیرون زدن دندان از لثه‌ها می‌تواند باعث تحریک و حساسیت شود و حتی شما احساس کنید که گونه‌های نوزاد گرم‌تر شده است.
جویدن انگشتان

جویدن به نوزاد کمک می‌کند که درد و فشار دندان را از بین ببرد. بنابراین ممکن است شما متوجه شوید که نوزادتان از طریق جویدن انگشتانش، خودش را آرام می‌کند. سعی کنید دست های کودک خود را تمیز نگه دارید تا هیچ میکروبی وارد دهان نوزاد نشود.
جویدن اشیا

کودکان دوست دارند هر چیزی را به سمت دهان خود ببرند اما اگر کودک شما بیش از حد هر چیزی را داخل دهانش برد ممکن است در حال دندان درآوردن باشد. سعی کنید یک حلقه دندان گیر به دست او دهید تا کمی آرام شود. از دادن چیزهایی که ممکن است به چندین قطعه شکسته و یا کوچکتر شود، پرهیز کنید زیرا ممکن است در دهان کودک شکسته شده و منجر به خفگی شود.
لثه های ورم کرده

تورم و لثه‌های قرمز رنگ از علائم حتمی دندان درآوردن نوزاد است. می‌توانید انگشت تمیز خود را به آرامی روی لثه‌های کودک قرار دهید و آن را ماساژ دهید تا کمی از درد آن کاسته شود.

علائم دندان در آوردن نوزاد- طبیعی یا غیر طبیعی؟

کاهش درد دندان درآوردن


بد خلق و خو شدن کودک

درد دندان درآوردن نوزاد می‌تواند منجر به حساسیت و تحریک پذیری او شود و او مدام گریه کند. اگر کودک شما مداوماً ناراحتی می‌کند بهترین روش درمان در آغوش گرفتن و بوسیدن اوست.
شیر یا غذا نخوردن

زخم‌ها و ورم‌های لثه می‌تواند مکیدن را برای نوزاد دردناک کند. اگر کودک شما گرسنه است، اما از سینه مادر و یا شیشه شیر دور می‌شود ممکن است در حال دندان درآوردن باشد. اگر تغذیه با مواد غذایی جامد را برای کودک خود شروع کرده‌اید، در این زمان می‌توانید به نوزاد خود پوره سیب یا ماست بدهید تا درد او کاهش یابد.
ظهور جوانه‌های دندان

زمانی که به دهان کودک خود نگاه می‌کنید جوانه‌های کوچک دندان را در دهانش می‌بینید و در صورتی که با انگشت خود آن‌ها را لمس کنید، رویش دندان نوزاد را در زیر آن احساس خواهید کرد. در نهایت باید روش‌های مراقبت از دندان نوزاد را برای دندان‌های تازه نوزاد خود بکار ببرید.

این دندان‌ها را به حال خود نگذارید

با خودتان نگویید دندان شیری برای خراب شدن است، باید خراب شود، بیفتد و جای آن دندان اصلی دربیاید. این دندان‌ها هم ممكن است بپوسد، خراب شود و در نتیجه مشكلات بیشتر و بزرگ‌تری برای كودك به وجود می‌آورد. پس آنها را به حال خودشان رها نكنید و به فكر رعایت بهداشت دندان‌های شیری هم باشید.

متخصصان توصیه می‌كنند زمانی كه دندان‌های كودك در حال رویش است، با استفاده از دستمالی تمیز و مرطوب لثه‌اش را پاك كنید و زمانی كه دندان از لثه بیرون می‌آید هم از یك مسواك نرم و مرطوب كه مخصوص كودك است، كمك بگیرید. البته یادتان باشد در این سنین نیازی به استفاده از خمیردندان هم نیست.

راه های كاهش درد دندان درآوردن در کودکان

لثه‌های كوچك و نرم كودك تحمل درد زیاد دندان درآوردن را ندارد و به همین دلیل، این فرشته‌های كوچك همیشه با بی قراری و گریه و مریض شدن این دوران را سپری می‌كنند. برای اینكه بتوانید تا حدی این دردها را از وجود فرزند دلبند خود دور كنید، بد نیست راهكارهای زیر را نیز امتحان كنید.

* ساده ترین راه

دستان خود را تمیز و با دقت بشویید و انگشت شست خود را داخل دهان کودک بگذارید تا آن را گاز بگیرد. این کار درد لثه های او را هنگام در آورد دندان کاهش می دهد.

* پارچه حوله‌ای نم‌دار

پارچه حوله‌ای خیس و سرد یكی ار روش‌های خوب برای تسكین درد درآوردن دندان است. این پارچه را روی لثه‌های كودك قرار دهید تا بجود. حتی می‌توانید یك تكه یخ هم میان پارچه بگذارید و محكم ببندید تا خدای نكرده در گلوی كودك نپرد و سپس پارچه را در دهان كودك بگذارید تا بجود.

برای این منظور می‌توانید پارچه را در چای بابونه خیس كنید و در یخچال قرار دهید تا سرد و خنك بماند یا حلقه‌های پلاستیكی كه برای دندان درآوردن كودكان است را نیز در یخچال قرار دهید تا سرد شود. سپس به كودك بدهید تا بجود.

علائم دندان در آوردن نوزاد- طبیعی یا غیر طبیعی؟

دندان در آوردن نوزاد

* دندونی

برای كودكانی كه از درد لثه رنج می‌برند، می‌توانید دندونی‌های لرزان خریداری كنید. انواعی از دندونی وجود دارند كه با گاز گرفتن كودك، شروع به لرزش می‌كنند و این مساله بسیار برای كودك خوشایند و دوست‌داشتنی است. برای اینكه باعث تسكین دردش هم بشود، آن را در یخچال قرار دهید تا سرد شود.

* غذاهای منجمد

سرما و یخ به كاهش درد لثه كودكانی كه در حال دندان درآوردن هستند بسیار كمك می‌كند. می‌توانید غذاهایی كه كودك در آن سن مجاز به خوردن آنهاست را در فریزر منجمد كنید تا كودك آنها را بجود و سرمای آن درد دندانش را كاهش دهد. موز یخ زده یا شیر منجمد نیز روش‌های خوبی برای كم كردن درد هستند.

نکته: هنگامی که چهار دندان نخست کودک شما در آمد، او می تواند گازهای کوچکی بگیرد. بنابراین، باید بیشتر مراقب باشید. می توانید از غذادهنده های توری کوچک که همچون پستانک هستند، استفاده کنید، یعنی تکه های میوه را داخل این توری قرار و آن را به دست کودک بدهید تا هر چه دلش خواست آن را گاز بگیرد. با این روش هرگز نگران خفه شدن کودک نخواهید بود. اگر این وسیله را ندارید و در بازار هم پیدا نکردید، می توانید از جوراب های تمیز و بسیار نازک یا پارچه های توری ظریف و تمیز برای این منظور استفاده کنید: میوه را داخل این پارچه ها قرار دهید و انتهای آن را گره بزنید.

* پستانك در یخ

برای كودكانی كه پستانك می‌خورند می‌توانید پستانك آنها را در فریزر منجمد كنید تا هنگام مك زدن آن، سرمای موجود باعث بی‌حس شدن لثه‌ها و كم شدن درد آنها شود.

توجه داشته باشید در برخی از کودکان، جویدن پستانک یا شیشه، درد لثه آنها را بیشتر می کند. اگر گرفتن کودکان از شیشه و پستانک با بیقراری های زیاد آنان همراه شد، خیلی نگران نشوید این فقط یک دوره کوتاه است و وقتی دندان هایشان در آمد می توانید دوباره به آنها شیشه دهید.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید