شیر آلات ساختمان بخش مهمی از دکوراسیون سرویس های بهداشتی و آشپزخانه یک خانه است که علاوه بر زیبایی آنها باید به جنس ، استحکام و ماندگاری آنها توجه داشت اگر می خواهید بدانید که چگونه برای خانه خود، شیرآلاتی مناسب و با کیفیت بخرید،تا پایان این مقاله از تانما را بخوانید. ما در این مطلب شما را راهنمایی خواهیم کرد تا خریدی خاص، منحصر به فرد و ماندگار داشته باشید.

شیر آلات ساختمان

شیر آلات ساختمان

راهنمای خرید شیرآلات

یک شیر استاندارد بخرید

به طور کلی ماده اولیه اکثر شیرآلات موجود در بازار آلیاژ شمش برنج است که بر طبق سازمان استاندارد ایران تقریباً 58 تا 60 درصد آن مس و بقیه روی و ناخالصی های مجاز می باشد. میزان سرب موجود در این آلیاژ، نباید بالاتر از 2/5 درصد باشد چرا که برای سلامتی مضر است.
علاوه بر کیفیت مواد اولیه شیرآلات، قطعات بکار رفته در داخل شیر نیز باید الزامات فنی را دارا باشند و سوپاپ، واشر و پیچ و مهره های بکار رفته در شیرآلات باید از کیفیت لازم برخوردار باشند.
ماشینکاری خوب نیز از دیگر مواردی است که در یک شیر استاندارد باید رعایت شده باشد . مثلاً در شیرهای اهرمی محل نشیمن کارتریج باید کاملاً تخت باشد که بعضاً به دلیل کُند شدن ابزار تراشکاری و تیز کردن چندباره آن، این نشیمن به صورت مخروطی نا محسوس در می آید که در عمر آب بندی کارتریج تاثیر می گذارد.

یک شیر زیبا بخرید

از عوامل مهم در زیبایی یک شیر می توان به طراحی، آبکاری یا رنگ و پرداخت خوب اشاره کرد .دکوراسیون خانه هر فرد بیانگر سبک خاص اوست . اگر از آن دسته افراد هستید که دوست دارید از مدل های متداول در بازار فاصله بگیرید بهتر است قبل از خرید به اندازه کافی در زمینه مدل های شیرآلات لوکس و خاص تحقیق کنید
بد نسیت بدانید که به جهت اطمینان از کیفیت آبکاری و ضخامت مناسب لایه نیکل و کروم بهترین شیرآلات تست هایی مانند سالت اسپری و کراس کات بر روی شیرآلات انجام می گیرد. تا جایی که امکان دارد اطمینان حاصل نمایید که شیرآلات مورد نظر شما این تست ها را با موفقیت پشت سر گذاشته اند.
بد نیست بدانید که یکی از عواملی به راحتی میتوان امتحان کرد کیفیت پرداخت بهترین شیرآلات است. اگر در نور مناسب به سطح شیر نگاه کنید نباید روی آن "موج" دیده شود. در غیر این صورت پرداخت شیرآلات از دقت کافی برخوردار نبوده است.

حواستان به صرفه جویی در مصرف آب باشد

با توجه به بحران کم آبی در کشور بد نیست در هنگام انتخاب شیر آلات گوشه چشمی به صرفه جویی در مصرف آب داشته باشید و شیر آلاتی با مصرف کمتر را انتخاب کنید ، شیرآلات کم مصرف می توانند نقش مهمی در حفظ منابع داشته باشند. مهمترین عامل کاهش مصرف آب در شیرآلات، پرلاتور می باشد که می تواندحتی تا 90% باعث صرفه جویی گردد. علاوه بر صرفه جویی، با ایجاد فشار مناسب و پاشش آب در سطح وسیع تر، سرشیر کاهنده مصرف آب سهولت و لذت شستشو را افزایش می دهند.
عامل دیگر استفاده از کارتریج های کم مصرف مانند کارتریج 25 می باشد. دبی این نوع کارتریج حدود 14 لیتر در دقیقه می باشد که در مقایسه با دبی22 لیتر در دقیقه کارتریج های متداول، صرفه جویی قابل ملاحظه ای را ایجاد می نماید. پس حتما در هنگام خرید شیرآلات اهرمی به کم مصرف بودن شیرآلات مورد نظر خود دقت نمایید.

یک شیر ایده آل متناسب با سلیقه و دکوراسیون منزل شما

بد نیست که شیر آلاتی را که انتخاب می کنید با رنگ کلی دکوراسیون خانه تان هماهنگی داشته باشد البته اگر بخواهید دکوراسیون را عوض کنید برای انتخاب رنگ شیرآلات دستتان بازتر است. انواع آبکاری شیرآلات سامل کروم، نیکل،برنز و.... هستند که تمام این آبکاری ها مقاوم هستند و ظاهر زیبای خود را تا سال ها حفظ میکنند

به علم شیر آلات توجه کنید

علم شیرآلات ارتفاع و بردهای دسترسی متفاوتی دارند. و در انتخاب آن باید به اندازه سینک توجه داشت چرا که اگر سینک شما خیلی بزرگ باشد بودن یک شیر کوچک در کنار آن ممکن است زیبا به نظر نرسد .
در صورتی که بالای سینک خود قفسه ای دارید بهتر است با اطلاع از فاصله بین سینک و قفسه و با توجه به ارتفاع علم شیرآلات خود را انتخاب کنید. همچنین اگر سینک های دوکاسه دارید، طول علم کوتاه ممکن است برای رسیدن به هر دو کاسه کافی نباشد. علم بلند دسترسی به تمامی نقاط سینک را بهبود می بخشند، اما در صورتیکه سینک شما کم عمق باشد ممکن است باعث پاشیده شدن آب گردد. هنگام انتخاب هر مدلی که می پسندید، این نکته را در نظر داشته باشید که بنا به کاربرد شیر، علم آنها از ارتفاع کافی برخوردار باشد .

نصب شیرآلات راحت باشد

قابلیت نصب شیرآلات بصورت آسان یک ویژگی مهم و یک معیار اساسی در خرید شیر است . شاید برای شما هم پیش آمده باشد که هنگام نصب شیرآلات با تعداد زیادی پیچ و مهره روبرو شده باشید. یکی از مواردی که در نظر گرفتن آن خالی از اهمیت نیست قابلیت نصب آسان است

به گارانتی و خدمات پس از فروش توجه کنید

ضمانت و خدمات پس از فروش نیز یکی دیگر از مواردی است که هنگام خرید شیرآلات باید به آن توجه داشت. حتی شیرآلات ارزان مورد نظر شما در هنگام خرید باید گارانتی امضا شده و با تاریخ معتبر داشته باشند. بهتر است در مورد مدت گارانتی که مربوط به تامین قطعات پس از اتمام مدت گارانتی می باشد نیز اطمینان حاصل نمایید.

برای خرید بهترین شیرآلات بودجه کافی کنار بگذارید

از قدیم الایام گفته اند که هر چه قدر پول بدی آش می خوری در مورد شیر آلات هم همینطور است بهتر است مبلغی قابل قبول را برای خرید یک ست شیرآلات کنار بگذارید. ممکن است بتوانید شیرآلاتی با ظاهر مناسب به ازای قیمت پایین تری پیدا کنید اما احتمال پایین بودن کیفیت این شیرآلات بسیار زیاد است.

شیر آلات ساختمان

راهنمای خرید شیرآلات

انواع شیر آلات

 • شیرهای توپی (تک اهرمی)
 • شیرهای دیسکی (تک اهرمی)
 • شیر کارتریجی (دو اهرمی)
 • شیرهای فشاری (دو اهرمی)

انواع مختلف گردنه ی شیر آب

 • استاندارد
 • حالت خمیده یا گردن غاز (Goose-neck)
 • پل (bridge)

خرید شیرآلات بهداشتی

در خرید شیرآلات بهداشتی به چند نکته باید توجه داشت که به ترتیب اهمیت عبارتند از:

 • جنس شیرآلات
 • روکش شیرآلات
 • انواع برندهای شیرآلات بهداشتی موجود در بازار
 • برخی نکات مهم بازار برای خرید شیرآلات
شیر آلات ساختمان

انواع شیر آلات بهداشتی

جنس شیرآلات

برنز

شیرآلات برنزی اغلب رنگی تیره دارند و چهره ای متفاوت به آشپزخانه می بخشند. شیرآلات برنزی بسیار زیبا و شیک هستند اما نیاز به تمیزکردن مداوم دارند.

آلیاژ روی

این نوع شیرآلات از جنسی ترکیبی از روی و مس تهیه می شوند و اغلب در رنگ نقره ای عرضه می گردند. این نوع شیرآلات در بیشتر مواقع مورد استفاده قرار می گیرند چرا که خیلی سریع و راحت زنگ نمی زنند و کیفیتشان از بین نمی رود.

استیل ضد زنگ

شیرآلاتی که از جنس استیل ضد زنگ هستند چهره براقی دارند و به راحتی تمیز می شوند. اما باید دقت داشته باشید که به خوبی از آن محافظت کنید چرا که ممکن است روی آن خش بیفتد بنابراین برای تمیز کردن آن نباید از اجسام سخت همانند سیم ظرفشویی یا هر وسیله دیگری استفاده کرد.

مسی

شیرآلات مسی نیز اغلب رنگ تیره ای دارند اما در عین حال بسیار شیک و جذاب هستند و بیشتر مناسب سینک های کلاسیک هستند. برای اینکه این نوع شیرآلات همیشه زیبا و چشمگیر باقی بمانند باید مرتب تمیز شوند. این نوع شیرآلات مناسب آشپزخانه هایی است که خیلی نور زیادی ندارند.

پلاستیک

شیرآلات پلاستیکی ارزان ترین نوع شیرآب برای خانه هستند اما از سوی دیگر در رنگ های متنوعی عرضه می شوند. اما امکان خراب شدن و شکستن این نوع شیرآلات نسبت به سایر شیرآلات معرفی شده بیشتر است. هرچند از سوی دیگر اندازه شیرآلات دیگر نیاز به تمیزشدن و مراقبت نخواهد داشت.

شیر آلات ساختمان

جنس شیرآلات

روکش شیرآلات

آبکاری یا پوسته خارجی شیرآلات همان پوسته ی بیرونی است که پوشش نهایی شیرآلات را تشکیل می دهد. هرچقدر کیفیت آبکاری بهتر باشد شیرآلات دیرتر فرسوده می شوند. دو مورد در کیفیت آبکاری تأثیرگذار است یکی جنس آبکاری و دیگری ضخامت آن. روکش های مختلفی برای آبکاری وجود دارد از قبیل برنج (روکش طلایی)، اپوکسی(رنگی)، نیکل، برنز، مس و استیل(کروم). بهترین روکش در بازار روکش استیل است. زیرا هم در برابر پوسیدگی مقاوم است و هم به لحاظ ظاهر لکه را کمتر نشان می دهد. دیگر آلیاژها نیز به دلیل تقاضای کمتر، قیمت بالاتری دارند و به صورت محدود یا سفارشی تولید می شوند.

انواع برندهای شیرآلات بهداشتی

 • شیرآلات قهرمان
 • شیرآلات دنا
 • شیرآلات راسان
 • شیرآلات سهند
 • شیرآلات شیبه
 • شیرآلات شودر

 • شیرآلات تپس

 • شیرآلات شایان

 • شیرآلات نوتریکا

 • شیرآلات البرز روز

 • شیرآلات درخشان

 • شیرآلات کسری

 • شیرآلات کاویان

 • شیرآلات اوج

شیر آلات ساختمان

انواع برندهای شیرآلات بهداشتی

شیر آلات چشمی

در حالیکه اغلب شیرهای آب با اهرم باز و بسته می شوند، شیرهایی وجود دارند که نیازی به باز و بسته شدن توسط اهرم ندارند و فقط کافیست دست خود را جلوی سنسور بگیرید تا آب باز شده و با برداشتن دست از جلوی چشمی سنسور، آب بسته می شود. در این صورت از اهرم فقط برای گرم یا سرد کردن آب استفاده می شود. سنسور در برخی از شیرهای آب به طور پیش فرض وجود دارد و برخی دیگر نیز امکان نصب سنسور دارند. این نوع شیرها برای جلوگیری از هدر رفتن آب بسیار مناسب هستند اما از نظر قیمت، سنسورها می توانند قیمت شیر آب را بالاتر ببرند.

شیر آلات چرخشی

شما می توانید شیرآبی تهیه کنید که گردنی آن ۱۸۰ درجه یا حتی ۳۶۰ درجه می چرخد. این نوع شیرهای آب به شما کمک می کنند به راحتی بتوانید سینک ظرفشویی را بشویید.

شیر آلات اهرمی

با مخلوط کردن آب سرد و گرم و استفاده از یک دسته جهت تنظیم فشار و دمای آب این نوع شیر جای کمتری می گیرد. همچنین میتوان دسته شیرآلات اهرمی را در دمای دلخواه تنظیم کرد و دفعه بعد با همان تنظیمات شیر آب را باز کرد. بهتر است در خروجی علم ظرفشویی پرلاتوری مناسب تعبیه گردد تا ضمن آبکشی راحت تر ظروف به میزان آب کمتری نیاز باشد.
نسل جدید شیرآلات اهرمی با کارتریج سرامیکی مشکلات آب بندی را حتی در بلند مدت تقریبا به صفر رسانده است. اگر می خواهید از چکه نکردن شیرآلات خود مطمئن باشید، شیرآلاتی با کارتربج سرامیکی تهیه نمایید. بقیه شیرآلات نیز معمولاً تا چند سال چکه نمی کنند اما اعتبارشان با دوام کارتریج های سرامیکی قابل مقایسه نیست.

نکات خرید شیرآلات خانگی

 • در بازار شیرآلات به صورت تکی یا یک دست کامل شامل شیرتوالت، شیر حمام، شیر روشویی، شیر سینک ظرفشویی فروخته می شوند.
 • شیر سینک با عَلَمی ثابت و متحرک در بازار موجود است.
 • شیرهای پیسوار از جنس برنجی و پلاستیکی در اندازه 2/1 و 8/3 هستند
 • شیرآلات اهرمی محبوترین شیر آلات خانگی در بازار هستند و برای مکانهای عمومی شیرهای پدالی و چشمی بیشتر استفاده می شوند.
 • در انتخاب شیرآلات آشپزخانه و روشویی حتما به اندازه سوراخهای روی آنها و مطابقت ان با شیرآلات موجود در بازار توجه کنید.
 • در خرید برندهای خارجی حتما به جنس مغزی شیر که از برنج باشد و روکش آبکاری آن با توجه به فضای دکوراسیون خانه خود دقت کنید.
 • به ضمانت نامه و خدمات پس از فروش تولیدکنندگان توجه کنید که البته برای برندهای خارجی نمایندگی و ضمانت و خدمات پس از فروش مطمئن وجود ندارد.
 • به وجود داشتن قطعات یدکی و تعویضی شیرآلات در بازار توجه کنید.
شیر آلات ساختمان

نکات خرید شیرآلات خانگی

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید