درمان ریزش مو اهمیت ویژه ای برای همه ی افراد به خصوص خانم ها دارد.موی همه ما می ریزد ولی ریزش مو به شرایطی اطلاق می شود که تراکم موها کاهش یابد.بیشتر اوقات ریزش مو به صورت تدریجی اتفاق می افتد و تا زمانی که تراکم موهای سر تا حد قابل توجهی کم نشود، متوجه آن نمی شویم.

در جلوگیری از ریزش مو (و تقریباً تمام مشکلات سلامتی) زمان شروع درمان اهمیت زیادی دارد. یعنی هرچه زودتر برای درمان ریزش موی خود اقدام کنید، احتمال موثر بودن درمان بیشتر می شود.برای درمان ریزش مو با تانما همراه شوید.

درمان ریزش مو

روش های درمان ریزش مو

روش های درمان ریزش مو

روشهای تقویتی

ریزش مو با تراکم کم و جزئی را که فولیکولهای مو در سطح سر به طور کامل از بین نرفته اند و قابل برگشت هستند میتوان زیر نظر و مشاوره پزشک با روشهای تقویتی و بدون نیاز به کاشت مو و فقط در کمک به کیفیت کاشت مو را به صورت های گوناگون انجام داد.

راههای درمان ریزش مو شامل مواردی مانند
ویتامین درمانی

پکیج درمانی است که شامل انواع ویتامین های مناسب برای رشد و تقویت مو است و از ریزش مو جلوگیری میکند و باید حتما طبق نظر پزشک مصرف شود.
مزوتراپی

یک روش کمکی و بسیار سریع و پیشرفته تر از روش های دیگر است نحوه درمان به صورت تزریق در سطح سر است و با محلول تزریقی که شامل انواع تقویت کننده هاو ویتامینها ،ماینوکسیدیل ، جین سنگ ، و داروهایی که موجب افزایش خون در سطح سر میشوند(و هورمون که فقط مورد استفاده در اقایان است )و به هیچ وجه از کوتون استفاده نخواهد شد و باعث افزایش قطر مو و جریان خون در سر و در نهایت باعث تقویت مو میشود.
لیزر تراپی

یکی دیگر از راههای درمان ریزش مو و تقویت مو لیزر تراپی یا لیزر سرد است.که با سطح انرژی و جریان کم واثر بخشی بالا صورت میگیرد. در این روش جراحی انجام نخواهد شد، و به بافت و بازسازی ریشه مو و تقویت ان کمک میکند و باعث میشود موهای زخیم تر و با کیفیت تر داشته باشیم بدون ریزش و براق تر .
Prp

پلاسمای غنی شده از پلاکت است. این روش یکی از روشهای موثر بر تقویت مو می باشد.در این روش مو و سلول درمانی که یک فراورده خونی است به حالت استراحت رفته و با تزریقات کوچک و محلول درمانی دوباره باعث میشود تحریک و جوانی خود را به دست اورد.و به جز پلاست خون چیز دیگری وارد بدن نمیشود فاکتور رشد تغلیظ شده در رشد موی جدید و پر پشت شدن ان تاثیر بسزایی دارد و یکی از راههای درمان ریزش مو است.

کاشت مو

گاهی موهای فرد تنها با روش تقویتی جوابدهی و افزایش تراکم دلخواه را برای فرد ندارد و فرد در این مرحله اقدام به انجام کاشت و یا ترمیم مو میکند.
واژه کاشت مو در اصل به معنای پیوند طبیعی می باشد. شرایط کاشت موی هر فرد بستگی به بانک مو و قسمت اهدا کننده آن دارد،به صورتی که هرچقدر بانک مو و بخش اهدا کننده قوی تر باشد تراکم پیوند و کاشت مو بیشتری خواهیم داشت.

درمان ریزش مو

روش های درمان ریزش مو

درمان ریزش مو با حنا

حنا گیاهی است که از زمان قدیم مورد استفاده ایرانیان قرار داشته است.زیرا موجب درمان و پیشگیری خارش و شوره سر می شود , و از بین برنده چربی اضافه سر و سبب افزایش رشد مو و نرم و پرپشت شدن آن میشود و از ریزش مو نیز جلوگیری می کند.

حنا و روغن حنا از جمله مواد گیاهی است كه می تواند در تقویت مو بسیار موثر باشد. برگ های این گیاه خنك و تقویت كننده مو و پوست است. حنا ریشه مو را سفت می كند. روش استفاده از حنا به صورت موضعی است البته هنگام استفاده از حنا باید به جنس مو توجه شود چون ممكن است این ماده گیاهی مو را خشك كند.

برای جلوگیری از خشكی مو می توان آن را با مواد دیگری مانند روغن بنفشه و روغن بادام یا روغن زیتون مخلوط كرد. بسته به شدت و ضعف و خشكی و چربی مو می توان حنا را هفته ای یك تا دو بار استفاده كرد.

پیامبر اسلام حضرت محمد (ص) می فرماید: موهای خودتان را حنا ببندید، زیرا این کار باعث جلا یافتن بینایی، افزایش رشد مو و خوشبویی تن می شود و همچنین همسر مرد را آرامش می دهد.

حنا و روغن آن واقعا تاثیرات مطلوبی برای کاهش ریزش مو دارند و حتی برگ های این گیاه هم از این قاعده مستثنی نیستند و شما با مصرف حنا می توانید ریشه موهایتان را تقویت کنید و باعث سفتی آنها شوید.

استفاده از حنا برای تقویت مو، به طور موضعی است و میزان استفاده از آن مربوط می شود به جنس موهایی که دارید، چراکه حنا باعث خشکی موها می شود. البته شما می توانید برای جلوگیری از مشکل خشکی مو، مواد گیاهی ای مثل روغن زیتون، روغن بادام، روغن بنفشه را با حنا ترکیب کنید.

برای سفت کردن ریشه موهایتان از ترکیب حنا، سدر و مورد استفاده کنید. به این دلیل ممکن است حنا به موی شما رنگ بدهد می توانید مورد و سدر را به اندازه 150 گرم و حنا را 50 گرم مخلوط کرده و استفاده کنید. خاصیت ضد التهابی این مواد نیز باعث از بین رفتن التهاب پوست سر شما می شود.

درمان ریزش مو

درمان ریزش مو با حنا

درمان ریزش مو با پیاز

پیاز دارای مقدار قابل توجهی گوگرد است. غلظت بالای گوگرد موجود در پیاز به رشد مو در هر شرایطی کمک می کند.مو به طور طبیعی از پروتئین و کراتین موجود در بافت داخلی اش تقویت می شود و استحکام موها بسته به وجود این مواد به میزان کافی درمو است.

در حقیقت یکی از علل اصلی ریزش مو کمبود گوگرد و پروتئین در این بخش بدن انسان است.تحقیقات اخیر ثابت کرده است که آب پیاز با دارا بودن ترکیباتی فوق العاده برای رشد و پرپشت شدن موها مانع از ریزش موی سر می شود. همچنین آب پیاز برای مقابله با پیسی یا طاسی منطقه ای یک درمان فوق العاده است.

تا حدودی از خواص و فواید پیاز و آب پیاز برای درمان ریزش مو و پرپشت شدن موی سر دانستید حالا نوبت نسخه هایی است که با ترکیب پیاز و آب پیاز برای درمان ریزش موی سر تجویز می شوند.

اکثر مردم از استفاده از آب پیاز برای تقویت موهای خود راضی هستند. میزان تاثیر آب پیاز در از بین بردن شوره سر، عفونت ها و قارچ ها بسیار زیاد می باشد و همچنین گوگرد موجود در آن به گردش خون کمک می کند. آب پیاز را به مدت نیم ساعت روی سرتان بگذارید و سپس بشویید.

خواص آب پیاز برای مو و پوست سر

آب پیاز در تغذیه فولیکول های مو و برگرداندن مواد مغذی از دست رفته به پوست سر بسیار مفید است.سولفور موجود در آب پیاز مانع از شکستگی و نازک شدن مو میشود.خاصیت ضد باکتریایی آب پیاز از عفونت های پوستی که منجر به ریزش مو میشود جلوگیری میکند.

با استفاده از آب پیاز موهایی حجیم و پر خواهیم داشت.مصرف پیاز با بهبود گردش خون منجر به رشد و تقویت آن میشود.

درمان ریزش مو

درمان ریزش مو با پیاز

درمان ریزش مو با طب سنتی

اگر ریزش مو دارید می توانید این بار براساس توصیه های طب سنتی از تركیبات شیمیایی فاصله بگیرید و برای تقویت موهای تان سراغ طب سنتی بروید تا با استفاده از گیاهان دارویی موهایی بدون ریزش مو و زیبا داشته باشید.

اول باید علت ریزش مو را پیدا كرد

از آنجا كه طب سنتی یك طب كل نگر است درباره ریزش مو به دنبال علت های بروز این مشكل می گردد و دقیقا براساس تشخیص درمان های متفاوتی اعمال می كند. یكی از عواملی كه از دیدگاه طب سنتی در رویش مو اهمیت دارد، تغذیه است. به همین دلیل غذاهایی مانند پروتئین و گوشت كه از دیدگاه طب سنتی گرم هستند و از نظر تغذیه ارزش بالایی دارند، باید مورد استفاده قرار گیرد. اصلاح رژیم غذایی می تواند در رویش و استحكام مو موثر باشد.

یكی دیگر از عواملی كه ممكن است ریزش مو را موجب شود، استرس و حالات روحی روانی فرد است. اما پیش از هر چیز باید وضعیت كلی بدن بررسی شود تا مشخص شود این مشكل به دلیل بیماری خاصی بروز كرده است یا اختلال در پوست و مو باعث ریزش مو شده است.

درمان ریزش مو با ریشه سفید

غالبا موهای جلو و بالای سر مستعد ریختن در اثر افزایش سن و یا دلایل ژنتیکی اند و بقیه بخشهای بدن در بیشتر مورد تا آخر عمر باقی میماند. برای درمان ریزش مو بویژه اگر علت آن کمبود ویتامین و پروتیین در پوست مو باشد تا کنون داروهای موفقی ارائه شده است.

مو از سه قسمت تشکیل شده است، ساقه، ریشه و فولیکول مو، ساقه قسمت قابل رویت مو است، ریشه در درون پوست قرار دارد و انتهای ریشه ی مو که به شکل یک غده است فولیکول مو نام دارد، ریشه و فولیکول مو در درون یک غشای سفید رنگ به طول ۲ الی ۴ سانتی متری قرار دارند.

دلایل اصلی ریزش مو با ریشه سفید به شرح زیر است

 • تغذیه نامناسب
 • قرار گرفتن در معرض مواد شیمییی
 • پرکاری و کم کری تیرویید
 • اختلالات هورمونی
 • بیماری لوپوس
 • عدم رعایت بهداشت پوست و مو
 • آلودگی هوا
 • شرایط آب و هوایی خیلی گرم
 • رسیدن بیش از حد به موها
 • صدمه مکانیکی به موها هنگام شانه کردن و سشوار زدن
 • کمبود ویتامین
 • کمبود پروتیین
 • تحرک کم وتماشای زیاد تلوزیون و اینترنت
 • اختلالات روانی و اضطرابی واسترس زیاد
 • مصرف داروهای صد التهاب وشیمی درمانی
 • دوره های پس از زایمان در زنان
 • کندن مو در اثر بیماری مرضی تریکوتیلومانیا یا عادت کندن مو
 • آرایش مخالف مو در پیشانی که در ثر شانه زدن بمرور فولیکول مو را ضعیف میکند.
 • عفوت قارچی آکاپیتیس
 • ریزش مودر اثر آلوپسی سیکاتریس که علت آن نامشخص است ولی باعث التهاب و تضعیف مو میشود
 • استفاده از رنگ مو،بی رنگ کننده،صاف کننده، فرم دهنده های مکانیکی و حرارتی

درمان ریزش مو با ریشه سفید

درمان تخصصی و صحیح ریزش مو با ریشه سفید تنها توسط پزشک متخصص پوست و مو انجام خواهد شد زیرا متعدد بودن دلایل ریزش مو، نیاز به تشخیص علت اصلی ریزش و تجویز درمان موثر از سوی پزشک را خواهد داشت.

مشکلات تغذیه ای نیاز به تجویز برخی مکمل ها و توصیه های غذایی و تنظیم برنامه ی تغذیه ای دارند، نظیر تجویز روی، آهن و غیره ،در مواردی که ریزش موی فرد به علت اختلالات هورمونی است، لازم است که پزشک متخصص پوست و مو با مشورت از سایر متخصصان داخلی و غدد، به درمان بیماری زمینه ای ایجاد کننده ی ریزش مو اقدام کند، اصلاح چگونگی رفتار با موها (نحوه ی صحیح شانه زدن، سشوار کشیدن و…) از دیگر روش های درمانی جهت بهبود وضعیت ریزش موها است.

درمان ریزش مو

درمان ریزش مو با ریشه سفید

درمان ریزش مو با روغن زیتون

روغن زیتون سرشاز از مواد مفیدی است که بهترین درمان برای مشکلاتی از قبیل ریزش مو و موخوره است . مشکلات مربوط به پوست و مو از مشکلات شایعی است که به دلیل استفاده از مواد شیمیایی این روزها گسترش بیشتری یافته است.رشد سریع مو با روغن زیتون امری تضمین شده است؛ زیرا روغن زیتون از راه های مختلفی به سلامت موها کمک خواهد کرد.

شما با مصرف (خوراکی و موضعی) روغن زیتون علاوه بر اینکه موهایی شفاف خواهید داشت، باعث رشد موهای جدید هم می شوید.

برای مشاهده تاثیرات روغن زیتون بر سلامتی مو، کافی است شب ها پیش از خواب ، آنرا به موهایتان بمالید و با پارچه ای روسری مانند، سر خود را بپوشانید و فردا صبح موهایتان را به خوبی شست و شو دهید.

اگر این کار را به طور منظم انجام دهید مطمئنا رشد موهایی جدید را بر روی سرتان حس می کنید چراکه روغن زیتون باکتری های موجود بر روی فولیکول های مو را از بین می برد و در نتیجه رشد مو های جدید اتفاق می افتد.

توصیه ما برای استفاده از روغن زیتون بر آن است که به مصرف خوراکی روغن زیتون اکتفا نکنید و حتما استفاده موضعی هم داشته باشید.

استفاده از روغن زیتون برای مو علاوه بر شفاف کردن موها، به رشد مو های جدید هم کمک بسیار زیادی می کند.

سعی کنید قبل از خواب مقداری روغن زیتون به موهای خود بمالید و آن را با پارچه ای (مثل روسری) بپوشانید و بخوابید.فردا صبح موهای خود را بشویید.

اگر چند بار این کار را تکرار کنید، رشد موهای جدید را در سرتان احساس می کنید .یونانیان قدیم از این روش به عنوان درمان طبیعی ریزش موهای خود استفاده

می کردند .

این کار سبب حذف باکتری ها از فولیکول های مو می شود که در نهایت منجر به رشد موهای فرد می شود.

درمان ریزش مو

درمان ریزش مو با روغن زیتون

درمان ریزش مو با سیر

سیر یکی از بهترین درمان ریزش مو می باشد. سیر سرشار از آنتی اکسیدان است و از سلول ها در برابر رادیکال های آزاد که بسیار مضر هستند محافظت می کند.
البته توجه داشته باشید که شامپوهایی که حاوی سیر بی بو هستند، اثر درمانی ندارند.
روش های خانگی برای درمان ریزش موی سر با سیر وجود دارد که می توانید به راحتی موهای خود را تقویت کرده و از ریزش آن ها جلوگیری کنید.

درمان ریزش موی سر با سیر

روش اول

یک حبه سیر را نصف کرده و هر شب قبل از خواب روی موهای خود بمالید،سیر را تا حدی فشار دهید که آب سیر در بیاید تا خوب جذب سر شود.بعد از یک ساعت با روغن زیتون موهایتان را ماساژ دهید و سرتان را با یک کلاه پلاستیکی بپوشانید و بگذارید تا صبح بماند.

حتما صبح روز بعد سرتان را با شامپو به خوبی شستشو دهید.

روش دوم

سیرها را پوست کنده و آنها را له کنید، سپس روغن زیتون را گرم کرده و با سیرها به خوبی مخلوط کنید. مخلوط به دست آمده را داخل شیشه ای دربسته ریخته و بگذارید 2 الی 3 روز درون شیشه بماند. پس از گذشت این مدت مخلوط حاصله را روی موهای خود بمالید و بعد از یک ساعت آن را بشویید.

روش سوم

آب سیر و روغن نارگیل را به میزان مساوی مخلوط کنید.بهتر است روغن نارگیل را به میزان کمی گرم کنید. مخلوط به دست آمده را روی مو و پوست سر به خوبی ماساژ دهید و بگذارید نیم ساعت بماند و سپس شستشو دهید. این کار را دو الی سه بار در هفته می توانید انجام دهید.

روش چهارم

آب سیر را گرفته و به اندازه یک قاشق از آن را با عسل مخلوط کنید و به مدت 20 دقیقه روی موها ماساژ دهید.سپس با شامپو به خوبی موهایتان را بشویید.این کار را چند بار در هفته می توانید انجام دهید.

خواص سیر برای جلوگیری از ریزش مو

درست است که خوردن سیر فواید زیادی برای بدن دارد اما بسیاری از افراد به دلیل بوی نا مطبوع سیر از خوردن آن خودداری میکنند. اما افرادی که ریزش مو دارند میتوانند برای درمان ریزش موی سر با سیر از روش های شرح داده شده استفاده کنند و موهای خود را تقویت نمایند.
سیر حاوی سلنیوم، پتاسیم، روی ، آهن و ویتامین B می باشد ک برای رشد موها بسیار مناسب است.
موادی به نام آلیسین در سیر وجود دارد که برای درمان ریزش مو مفید است.از مزایای مهم سیر تقویت وترمیم موی آسیب دیده می باشد.
اما امروزه روش های علمی تر و پزشکی برای درمان ریزش مو جود دارد که برای جلوگیری از ریزش مو و تقویت موها میتوانید انجام دهید.

درمان ریزش مو

درمان ریزش مو با سیر

درمان ریزش مو با روغن کرچک

روغن کرچک از بهترین روغن های طبیعی برای درمان ریزش مو میباشد که در اکثر موارد عوارض خاصی به دنبال نخواهد داشت به همین دلیل در مورد اینکه روغن کرچک باعث ریزش مو میتوانید این اطمینان را داشته باشید که به هیچ وجه به این صورت نخواهد بود و افرادی که از روغن کرچک استفاده میکنند به هیچ وجه شاهد افزایش رشد موهای خود نخواهند بود و نباید از این بابت نگران باشند.

البته باید به این موضوع توجه داشته باشید که باید حتما از روغن کرچک طبیعی استفاده کنید چون استفاده از روغن های غیر طبیعی که از ترکیبات آن ها اطلاع ندارید قطعا کار درستی نخواهد بود و در اکثر موارد باعث به وجود آمدن مشکلات مختلفی نیز خواهد شد. روغن کرچک برای افرادی که موهای چرب دارند و به خصوص دچار بیماری های عفونی سر شده اند به هیچ وجه توصیه نمیشود.

مزایای روغن کرچک

روغن کرچک باعث ریزش مو نخواهد شد و حتی برای درمان ریزش مو و رفع مشکلات پوستی بسیار مناسب میباشد. این روغن مفید باعث افزایش خون رسانی در سطح سر میشود به همین دلیل با استفاده از آن مواد مغذی و اکسیژن بیشتر در اختیار ریشه ی موها قرار میگیرد که همین باعث میشود موها رشد بهتری داشته باشند. علاوه بر این روغن کرچک به ترمیم ساقه مو هم کمک میکند.

از روغن کرچک میتوان برای ریزش ابرو و مژه هم استفاده کرد. حتی در مواردی افرادی که برای درمان ریزش ریش و سبیل از این روغن استفاده میکنند به نتیجه ی دلخواه دست خواهند یافت.

روش استفاده از روغن کرچک

با استفاده یصحیح از این روغن گیاهی میتوانید این اطمینان را داشته باشید که روغن کرچک باعث ریزش مو نخواهد شد. بهتر است بدانید برای مشاهده ی اثرات فوق العاده ای روغن کرچک باید حتما به صورت روزانه موها را با آن ماساژ داد. این کار باید با ملایمت تمام انجام شود چون در غیر اینصورت احتمال عوارض مختلف بسیار زیاد خواهد بود.

درمان ریزش مو

درمان ریزش مو با روغن کرچک

درمان ریزش مو با جفت

زنان هندی در خانه، پوسته سخت بلوطها را با چاقویی که به آن “رُنجُک” می گویند، شکافته و میوه آن را با پوستی قهوه ای در آفتاب خشک می کنند.
بعد از یک هفته پوسته قهوه ای رنگ نازک، از بلوط جدا می شود که به آن”جَفت” گفته می شود.
“جفت” در طب سنتی کاربردهای فراوانی دارد. برای جلوگیری از ریزش مو، آب “جَفت” را با حنا ترکیب می کنند و مانند رنگ مو بر سر می گذارند.
جفت روزنه مو رو تنگ میکنه و باعث میشه مو رشدش کم باشه ولی ریزش رو قطع میکنه و ریشه رو قوی میکنه.ولی کاری هم به رویش مجدد نداره یعنی مانعی رشد مو نمی شود.

به اندازه ی دو الی سه قاشق جفت(jaft) را با یک لیتر آب روی اجاق گذاشته تا خوب بپزد وآب آن به یک استکان کاهش یابد و بسیار غلیظ و پر رنگ شود و رنگ آب تقریبا قرمز پررنگ میشود.سپس یک قاشق کتیرا به آن اضافه کنید و اجازه دهید سرد شود.

تفاله را گرفته دور ریخته و مایع غلیط باقیمانده را به شامپوی سر خود اضافه کنید و خوب هم بزنید.مرقع شستن موها اجازه دهید این شامپو حداقل ده دقیقه روی موها باقی بماند و سپس آبکشی کنید.

جفت در واقع یکی از پوست های بلوط است که در عطاری ها یافت میشود. از دیرباز جفت را برای دباغی و سفت کردن پوست مشک آب و دوغ و غیره استفاده میکردند و هنوز هم استفاده میشود.جفت قابلیت بالایی در سفت و محکم کردن پوست دارد و این قابلیت سبب میشود که از ریزش مو جلوگیری شود.

مشکلی که ممکن است مایع جفت ایجاد کند این است که باعث خشک و زبری موها میشود که این مشکل را میتوان با استفاده از نرم کننده ها و سرم های مو و غیره از بین برد. شما پس از یک دوره ی دو ماهه از جفت دیگر ریزش مو نخواهید داشت و البته زبری مو نیز با ترک مصرف جفت از بین می رود.

درمان ریزش مو

درمان ریزش مو با جفت

درمان ریزش مو با سیاه دانه

روغن سیاه دانه را می توان به روش های گوناگونی برای درمان ریزش مو و تقویت رشد مو ها استفاده کرد. روغن سیاهدانه می تواند به طور خاص برای بهبود بافت مو ، کمک به جلوگیری از ریزش مو و حتی برای جلوگیری از سفیدشدن زودرس مورد استفاده قرار گیرد.

سیاه دانه یک گیاه بومی جنوب غربی آسیا و از خانواده آلاله می باشد. تقریبا سیاه دانه را اکثر ما به خوبی می شناسیم و طعم تلخ و شکل ظاهری آن را به یاد داریم.

از گذشته در مورد خواص مختلف دارویی سیاه دانه صحبت شده و می شود. روغن سیاه دانه از طریق فشرده سازی دانه های آن به سادگی بدست می آید.

از مهمترین خواص این روغن می توان به تاثیر تقویتی آن بر مو، ابرو، مژه ها و رفع سفیدی مو اشاره کرد. می توانید به صورت روزانه روغن سیاه دانه را به پوست سر خود و ریشه موهایتان مالیده و ماساژ دهید. توجه داشته باشید که بیش از 2 ساعت روغن روی سرتان نماند و حتما سر خود را بشویید.

برای تقویت موی سر می توانید روغن سیاه دانه اصل وخالص را روزانه به موهای خود بمالید و به آرامی ماساژ دهید ( حتما توجه شود به پیاز مو روغن برخورد کند نه سطحی )سعی کنید بیشتر از دو ساعت روغن روی سر نماند و بعد از 2 ساعت حتما موهای خود را بشوئید.

ضد التهاب

روغن سیاهدانه به عنوان یک ضد التهاب قوی عمل می کند. به طوری که بسیاری از ترکیبات موجود در این روغن می توانند به کنترل انواع عفونت از جمله عفونت های باکتریایی، ویروسی و قارچی کمک کنند. این روغن حتی برای کنترل شپش سر نیز مفید است.

به منظور جلوگیری از ریزش مو، یک قاشق چای خوری روغن سیاهدانه را در قسمت های خاص ریزش پوست سر خود ماساژ دهید.

ایده آل است که این کار را قبل خواب انجام دهید. موهایتان را با یک حوله بپوشانید و صبح آن را بشویید. اینکار را هر شب تکرار کنید تا تاثیر آن را بر موهایتان مشاهده نمایید. پس از اینکه رشد موهایتان ملموس شد، این کار را هر سه روز یکبار تکرار کنید.

روش استفاده

ساده ترین روش ماساژ مستقیم روغن سیاه دانه است. برای این کار دو قاشق روغن را روی دست ها ریخته و با نوک انگشتان روی پوست سر ماساژ دهید. البته سعی کنید ماساژ در قسمت هایی که بیشتر دچار ریزش مو شده است، بیشتر باشد. سپس ست ها را از ریشه تا ساقه مو نیز بکشید. اجازه دهید نیم ساعت روغن روی وست سر بماند و سپس با شامپوی همیشگی خود شستشو دهید. تکرار این روش 2 تا 3 بار در هفته پیشنهاد می شود.

درمان ریزش مو

درمان ریزش مو با سیاه دانه

درمان ریزش مو با عسل

درمان ریزش موها با عسل طبیعی چیز جدیدی نیست و از زمان های قدیم استفاده میشده اما کمتر کسی درباره آن میداند. عسل همراه با مواد طبیعی و در بعضی موارد مصنوعی میتواند در متوقف کردن ریزش مو معجزه کند. عسل با خواص ضد میکروب قوی خود، خواص پاک کننده، ضد قارچ و همچنین موم طبیعی که دارد، برای تقویت مو و متوقف کردن ریزش آن بسیار عالی عمل میکند.

رفع ریزش مو با عسل

تصور مالیدن این ماده چسبناک و شیرین روی سر و ریشه های موهایتان در حالی که چکه میکند شاید کمی ناخوشایند و پر دردسر و ریخت و پاش بنظر برسد، اما ممکن است تنها چیزی باشد که برای کاهش یا متوقف ساختن ریزش موهایتان لازم دارید. با استفاده از عسل ریزش موها کاهش بسزایی خواهد داشت.

بنابراین ساخت داروها و مرهم های درمان ریزش موها با عسل برای افرادی که در حال به سرعت کچل شدن هستند خبر خوبی است. یا برای آنهایی که قبل از سروسامان گرفتن، علایم کچلی را روی سر خود مشاهده کرده اند!

خانم ها هم بهتر است زیاد خوشحال نشوند چون ریزش مو و آلوپسیا (طاسی منطقه ای) فقط مختص مردان نیستند. خانم ها هم ممکن است کچل بشوند که البته وقتی این اتفاق میفتد خیلی غیر معمول تر از کچلی آقایان بنظر میرسد. پس خانم های گرامی، ریزش مو مشکل شما هم هست که خوشبختانه با استفاده از عسل قابل درمان است.

عسل و دارچین

از آنجا که عسل، درمان خوبی برای کسانی است که از ریزش مو رنج می برند. مخلوط کردن عسل خام با دارچین و روغن زیتون باعث می شود که کمک عالی برای ریزش موی شما انجام شود. به غیر از افزایش رشد مو، عسل نیز موهای شما را نرم می کند.

عسل و آبلیمو برای ریزش مو

مواد لازم

یک قاشق غذاخوری عسل و یک قاشق غذاخوری آب لیمو. مقدار آن به کلفتی و بلندی موها بستگی دارد و میتوانید در صورت لزوم بیشتر درست کنید.مواد را خوب باهم مخلوط کنید.

طرز استفاده

سر و ریشه موهای خود را با آن ماساژ دهید. نتایج خوبی خواهد داد.

عسل و خمیر تخم شنبلیله برای ریزش مو

این دارو نیز در برخی نقاط جهان در حال حاضر استفاده میشود.

مواد لازم

دو قاشق غذاخوری تخم شنبلیله و یک قاشق غذاخوری عسل , تخم شنبلیله ها را حدودا دوازده ساعت بخیسانید و سپس آنها را بکوبید تا به حالت خمیری در بیایند. خمیر را خوب با عسل مخلوط کنید.

طرز استفاده

فقط کافیست آن را روی سر خود بمالید به طوری که به ریشه موهایتان برسد و بعد از ۱۰ تا ۱۵ دقیقه آن را بشویید.

درمان ریزش مو

درمان ریزش مو با عسل

درمان ریزش مو به روش سنتی

اگر ریزش مو دارید می توانید این بار براساس توصیه های طب سنتی از تركیبات شیمیایی فاصله بگیرید و برای تقویت موهای تان سراغ طب سنتی بروید تا با استفاده از گیاهان دارویی موهایی بدون ریزش مو و زیبا داشته باشید.

برای پیشگیری از ریزش مو سرتان را شیرین كنید

شاید باورتان نشود اما عسل خواص فراوانی در جلوگیری از ریزش مو دارد. قندی كه در عسل وجود دارد آب مو را نگه داشته و باعث حفظ رطوبت مو می شود.

می توانید قبل از استحمام مقداری عسل را با روغن زیتون مخلوط كرده و نیم ساعت روی موها بمالید. همچنین می توانید روغن بادام تلخ و عسل را با هم مخلوط كنید و روی سرتان بمالید. به این ترتیب موهای تان پرپشت می شود.

این گیاه را مثل آب نبات بخورید تا از ریزش مو در امان بمانید.

هلیله سیاه، گیاهی است معروف به اكسیر طول عمر كه بومی كشور هند است و برای درمان بیماری های مختلف از جمله ریزش مو استفاده می شود. این گیاه مانع از سفید شدن موها هم می شود. می توانید یك دانه هلیله كابلی را زیر زبان گذاشته و مانند آب نبات آن را استفاده كنید.

روغن هلیله را هم می توان روی موها مالید و بعد استحمام كرد.

سرتان را گرم کنید تا ریزش مو نگیرید

یكی از گیاهانی كه در كتب طب سنتی به تاثیر آن در پیشگیری از ریزش مو اشاره شده، مصطكی است. این گیاه برای تقویت مو بسیار خوب است. از نظر طبیعت این صمغ گرم و خشك، محلل و مقوی است. می توانید پودر مصطكی را با مورد یا حنا مخلوط كرده و روی سر استفاده كنید. مصطكی روغن هایی هم دارد كه می توان روی سر گذاشت و بعد از چند ساعت سر را شست.

علاوه بر این گیاه، پوسته سبز گردو را هم می توان به تنهایی و هم داخل حنا یا مورد استفاده كرد. جالب اینجاست كه پوسته گردو، گاهی اوقات رنگ مشكی هم به مو می دهد. كافی است پودر آن را با آب مخلوط كنید و روی سر قرار دهید.

برای پیشگیری از ریزش مو ریشه را سفت كنید

برای جلوگیری از ریزش مو می توان از تركیب حنا، مورد و سدر استفاده كرد كه ریشه مو را محكم می كند. حنا، مورد و سدر را به صورت تركیبی می توان استفاده كرد اما برای اینكه حنا به سر رنگ ندهد بهتر است 50 گرم حنا را با 150 گرم سدر و 150 گرم مورد ترکیب کرد. به این ترتیب در صورتی كه موهای سفید داشته باشید این میزان استفاده از حنا آنها را قرمز نمی كند.

این سه گیاه اثر ضدالتهابی دارند و از آنجا كه افرادی كه ریزش مو دارند معمولا پوست سرشان ملتهب است، این گیاهان در كاهش این التهاب موثر است.

برای مبارزه با ریزش مو از هندی ها کمک بگیرید

آمله یا آملا گیاهی هندی است كه خواص بی شماری دارد. این میوه به صورت خوراكی هم موجود است و از مربای آن می توان استفاده کنید. اگر آمله را به ریشه موها بمالید پیاز مو تقویت شده و تار موها سالم می ماند، ضمن آنكه از زود سفید شدن موها هم جلوگیری می كند.

می توانید پودر آمله را با حنا مخلوط کنید و پس از خیساندن در حمام روی موها بمالید و بعد از چند ساعت بشویید. آملا به صورت شامپو هم در بازار وجود دارد و می توانید به راحتی آن را تهیه کنید.

مورد بزنید تا ریزش مو نگیرید

مورد یكی دیگر از گیاهانی است كه می توان برای جلوگیری از ریزش مو استفاده كرد. دانه مورد را هم می توان پودر و با مواد دیگری مانند حنا مخلوط كرد و به شكل موضعی استفاده كرد. یكی دیگر از روش های استفاده از مورد، مصرف روغن آن همراه حناست.

به نسبت مساوی می توان مورد را پودر كرده و داخل روغن كنجد ریخت تا حالت خمیری به دست بیاید. قبل از استحمام می تو ان این خمیر را چند ساعت روی سر نگه داشت و بعد استحمام كرد.

درمان ریزش مو

درمان ریزش مو به روش سنتی

درمان ریزش مو به روش خانگی

برای جلوگیری از ریزش مو روشهای بسیاری وجود دارد. ولی می توان از روش های خانگی هم برای درمان ریزش مو استفاده کرد که تاثیر زیادی برای جلوگیری از ریزش مو دارد.

به ریزش موهای تان بگویید: ایست!

ریزش مو برای بسیاری از افراد ممكن است رخ دهد اما این اتفاق بیشتر برای خانم ها یك امر وحشت آور است. به همین خاطر بهتر است راه های دیگری را امتحان كنید. از این طریق نه تنها ریزش موهای تان متوقف خواهد شد بلكه می‏توانید منتظر رویش موهای جدیدتان باشید.
به خاطر داشته باشید گاهی اوقات ممكن است بدن شما به دلیل كمبودهایی كه دارد مشكلاتی از قبیل ریزش مو برای تان به ارمغان بیاورد. در این مواقع زیاد جای نگرانی نیست زیرا با طی دوره درمان مشخص شما می‏توانید مشكل خود را به پایان برسانید چراكه مكمل هایی وجود دارند كه مخصوص مو ها ساخته شده اند.

این مكمل ها حاوی ویتامین ها و مواد معدنی هستند.

در اینجا می توان به چند نوع از آنها اشاره كرد: هیرویت، اكوفن، سیستین ب 6 و. . . از جمله مكمل‏هایی هستند كه می‏توانند در درمان و بهبود این مشكل كمك كننده باشند. در مورد مصرف این موارد حتما با پزشك مشورت كنید.
گاهی اوقات روش های موضعی می‏توانند از دیگر راه های چاره باشند. افرادی كه مثل شما دچار ریزش مو شده اند، می توانند از آنها برای تقویت و رشد موهای شان استفاده كنند چراكه این محلول‏های موضعی ادعا دارند كه در بهبود مشكل ریزش مو تاثیرگذارند. البته این ادعا برای خیلی از افراد به اثبات رسیده است.
شامپوهای ضدریزش مو یكی دیگر از راه هایی است كه برای جلوگیری از ریزش موها توصیه می‏شود. اما چقدر به درمان این نوع از شامپوها اعتقاد دارید؟ شاید خیلی از افراد با مصرف این نوع از شامپوها به درمان قطعی دست پیدا نكرده ‏اند یا در داروخانه ها به دلیل تنوع در برندها كمی دچار سردرگمی شده ‏اند.

درمان ریزش مو

ریزش مو به روش خانگی

راه های جلوگیری از ریزش مو

برای جلوگیری از ریزش مو از این رفتارهای غلط دوری كنید

گاهی اوقات رفتارها و عادت های اشتباه ما ممكن است به طور ناخودآگاه باعث ضعیف شدن موها شوند. در صورتی كه اصلا خودمان خبر نداریم كه این كارها ممكن است یكی از علت های عمده ریزش موهای مان باشد؛ زمانی كه می‏توانیم با كنترل و ترك عادت‏های مان از بروز این اتفاق جلوگیری كنیم، چرا دست به كارهای دیگر می‏زنیم؟! اگر از اشتباهات خود بی خبر هستید بهتر است نگاهی به موارد زیر بیندازید

 • از بستن محكم موها با تل سر یا كش خودداری كنید.
 • موهای تان را به صورت عادتی نكشید و دور انگشت خود نپیچید!
 • از برنامه غذایی كامل كه حاوی تمام مواد غذایی، میوه و سبزیجات است، استفاده كنید.

این ماسك ها جادو نمی كنند اما "درمان ریزش مو" غیرممكن نیست. روش هایی كه در بالا ذكر شد، شاید برای اجرا آسان تر باشند اما بهتر است از تاثیر مواد طبیعی غافل نشویم. به همین خاطر توصیه می‏كنیم روزی 15 دقیقه از وقت تان را صرف این كار كنید حتی می‏توانید یك روز وقت بگذارید و ماسك مورد نظرتان را برای چند روز آماده كنید.

درمان ریزش مو

جلوگیری از ریزش مو

آب سیر و پیاز برای تحریك رشد مو

پیاز دارای مقدار قابل توجهی گوگرد است. غلظت بالای گوگرد موجود در پیاز به رشد مو در هر شرایطی کمک می کند. مو به طور طبیعی از پروتئین و کراتین موجود در بافت داخلی اش تقویت می شود و استحکام موها بسته به وجود این مواد به میزان کافی درمو است.

در حقیقت یکی از علل اصلی ریزش مو کمبود گوگرد و پروتئین در این بخش بدن انسان است.تحقیقات اخیر ثابت کرده است که آب پیاز با دارا بودن ترکیباتی فوق العاده برای رشد و پرپشت شدن موها مانع از ریزش موی سر می شود. همچنین آب پیاز برای مقابله با آلوپسی یا طاسی منطقه ای یک درمان فوق العاده است.

تا حدودی از خواص و فواید پیاز و آب پیاز برای درمان ریزش مو و پرپشت شدن موی سر دانستید .

نصف یك پیاز قرمز متوسط را خرد كرده و با چهار حبه سیر مخلوط كنید، سپس آنها را با دو لیوان آب + دو قاشق غذاخوری دارچین به مدت 15 دقیقه بجوشانید.

بعد از 15 دقیقه آنها را از روی حرارت بردارید و به‏مدت چهار روز به همان صورت در جایی بگذارید بماند.

بعد از چهار روز محلول را صاف كرده و داخل شامپو بریزید و هر بار سر خود را با آن شست وشو دهید.

ماسك شیر و جو ضد ریزش مو

یک قاشق غذاخوری آرد جو + یک قاشق غذاخوری روغن بادام+ یک قاشق غذاخوری شیر را مخلوط كنید و خمیر حاصل را روی سر بمالید. بعد از دو دقیقه با آب و شامپو بشویید.

با روغن نارگیل ریزش مو را درمان کنید

روغن نارگیل حاوی اسیدهای چرب مفید بوده و با نفوذ در داخل شفت مو و کاهش پروتئین از دست رفته مو به رشد و تقویت آن کمک می کند.

روغن نارگیل را می توانید شب بر روی ریشه و ساقه موهایتان ماساژ دهید و برای آنکه دچار چربی مو نشوید صبح آن را بشویید البته کسانی که موهای خشکی دارند نیاز به شست و شوی مو ندارند و از این روش در طول روز برای درمان ریزش مو استفاده کنند.

روغن نارگیل به پرپشتی و رشد مو کمک می کند و به عنوان یک درخشان کننده مو مورد استفاده قرار می گیرد.

ماسك تخم مرغ و چای سبز (دم كرده) برای افزایش جریان خون پوست سر

یک عدد تخم مرغ كامل را با چنگال بزنید. سپس یک قاشق غذاخوری چای سبز دم كرده + یک قاشق غذاخوری پودر خردل را با آن مخلوط كرده و به موها بمالید. پس از 20 دقیقه با آب و شامپو موهای خود را بشویید.

ماسك تخم مرغ و آب سیب زمینی

آب سه عدد سیب زمینی را بگیرید، یک عدد تخم مرغ و یک قاشق غذاخوری عسل را با آن مخلوط كرده و روی موها بمالید؛ بعد از 15 دقیقه می توانید موهای خود را بشویید.

ماسك تخم مرغ و ماست

یک عدد تخم مرغ + دو قاشق غذاخوری ماست ساده+ یک قاشق غذاخوری روغن خردل+ یک قاشق غذاخوری آبلیمو را مخلوط كرده و روی موها بمالید. پس از 30 دقیقه با آب محلول را از روی سر خود بشویید.

درمان ریزش مو

درمان ریزش مو به روش خانگی

درمان ریزش مو به روش طبیعی

موهای تان را ماساژ دهید

مو را با «ماساژ» زنده کنید. ماساژ دادن موها با روغن ها و ماسک های طبیعی یکی از راهکارهای طبیعی و آسان برای تحریک فولیکول های مو برای کاهش ریزش شدید مو، رشد مجدد موها و افزایش ضخامت آن هاست. هر روز زمانی را به ماساژ موها اختصاص دهید. ماساژ موها علاوه بر کمک به رشد مجدد و سریع موها، استرس و اضطراب را هم از شما دور می کند.

آلوورا را فراموش نکنید

استفاده از «آلوورا» برای داشتن موهایی سالم و زیبا مربوط به امروز و دیروز نیست. هزاران سال است که آلوورا یک ماسک طبیعی و موثر برای توقف کاهش شدید مو، رشد مجدد موهایی سالم و زیبا و درمان کم پشتی موهاست. آلوورا علاوه بر تاثیری که بر نرمی و صاف شدن موها دارد، سبب کاهش شوره سر و اصلاح فولیکول هایی می شود که احتمالا به خاطر چربی پوست سر مسدود شده اند.

می توانید هفته ای یک بار ژل موجود در برگ های آلوورا را با قاشق جدا کنید و مستقیما روی موها بمالید و به آرامی ماساژ دهید. علاوه بر این می توانید از شامپو و ماسک موهایی استفاده کنید که حاوی آلوورا هستند.

روغن نارگیل؛ درمانی موثر برای کم پشتی موها

«روغن نارگیل» حاوی اسیدهای چربی است که با نفوذ در بدنه موها جلوی ریزش شدید موها را می گیرد و یکی از روش های درمان ریزش مو با داروهای گیاهی است. روغن نارگیل را بسته به جنس و نوع موها هم قبل و هم بعد از حمام می توانید استفاده کنید. اگر جنس موهای تان چرب است می توانید شب قبل موهای تان را با روغن نارگیل ماساژ دهید و با همان روغن نارگیل روی موهای تان تا صبح بخوابید و روز بعد موها را بشورید.

اما اگر جنس موهای تان خشک است بعد از استحمام موها را با روغن نارگیل ماساژ دهید. بد نیست بدانید که روغن نارگیل قرن هاست که ماده ای موثر و جادویی برای درمان ریزش شدید مو، رشد مجدد، افزایش ضخامت مو و پیشگیری از ریزش آن هاست.

ویویسکال؛ مکملی موثر برای رشد مجدد مو

«ویویسکال» یک مکمل طبیعی موثر برای درمان ریزش شدید مو، رشد مجدد و افزایش ضخامت موهاست. ویویسکال در حقیقت مکملی شامل ویتامین C ، پروتئین ماهی، پودر حلزون و کوسه و انواع مواد معدنی است. با مصرف این مکمل البته زیر نظر پزشک شاهد تاثیر آن روی رشد و ضخامت موها به خصوص در اطراف گیجگاه خواهید بود.

برای مصرف ویویسکال بهتر است در سه ماه اول این مکمل را دوبار در روز و پس از آن یک بار در روز و در مجموع به مدت شش ماه استفاده کنید تا نتیجه بگیرید . مواد موثر موجود در مکمل ویویسکال به رشد مجدد سلول ها و نیز قوی تر شدن سلول های فولیکول کمک می کنند. برخی شامپوها و ماسک ها مو هم حاوی مکمل ویویسکال هستند.

درمان ریزش مو

درمان ریزش مو به روش خانگی

روغن ماهی و اسیدهای چرب امگا ۳

مصرف اسیدهای چرب امگا ۳ به خاطر پروتئین ها و ارزش غذایی بالا به درمان ریزش شدید مو، رشد مجدد موها و ضخامت آن ها کمک فراوانی می کند. علاوه بر این روغن ماهی سبب کاهش ریزش مو می شود. برای مصرف روغن ماهی لازم نیست روغن ماهی را سر بکشید.

سعی کنید دو بار در هفته سالمون، شاه ماهی یا ماهی کولی میل کنید. علاوه بر این بذر کتان، گردو، کدو حلوایی ، روغن زیتون از دیگر خوراکی های غنی از اسید چرب امگا ۳ هستند.

ریشه جینسنگ معجزه می کند

پیدا کردن ریشه گیاه جینسنگ کار آسانی نیست اما می توان از مکمل هایی استفاده کرد که حاوی ریشه جینسنگ هستند و فولیکول های مو را برای رشد بیشتر و بهتر تحریک می کنند. علاوه برای این استفاده از مکمل های فولیک اسید، بیوتین، کلپ (kelp)، روغن ماهی، روغن تخم کتان ، روغن گل پامچال، جینسنگ، جینکو بیلوبا، نخل باد بزنی البته همگی زیر نظر پزشک به رشد مجدد موها و درمان کم پشتی کمک فراوانی می کند.

درمان ریزش مو با آب پیاز؛ درمانی طبیعی و آسان برای رشد مجدد موها

شاید برای تان جالب باشد که بدانید «آب پیاز» یک درمان طبیعی موثر برای درمان ریزش شدید مو در زنان و مردان است، رشد مجدد موها و درمان کم پشتی آن هاست. علاوه بر این آب پیاز از سفید شدن زودرس موها جلوگیری می کند و برای سایر مشکلات مو مانند شوره سر، عفونت های قارچی و عفونت های مخمری نیز مفید است. پیاز سرشار از گوگرد است. گوگرد سبب افزایش سرعت گردش خون به پوست سر و افزایش تولید کلاژن می شود.

همان طور که می دانید فولیکول ها مسئول تولید و رشد مو هستند، زمانی که خون و کلاژن بیشتری به این فولیکول ها برسد، مواد مغذی و محرکی که برای رشد موهای جدید نیاز دارند را دریافت می کنند. آب پیاز را به آرامی روی موهای تان بمالید و ماساژ دهید و بعد از ۱۵ دقیقه بشورید.

روغن رزماری؛ یک روغن قدیمی برای رشد موها

«روغن رزماری» از جمله نخستین روغن هایی است که انسان به عنوان روغنی برای رشد، کاهش ریزش و ضخامت موها از آن استفاده کرده است. روغن رزماری علاوه بر درمان ریزش و کم پشتی موها، در درمان بیماری آندروژنتیکی «آلوپسیا» نیز موثر است. چند قطره روغن رزماری را با یک روغن گیاهی دیگر مثل روغن زیتون یا روغن نارگیل مخلوط کنید، کف دست تان بریزید و موهای تان را ماساژ دهید. هفته ای یک تا دو بار این کار را انجام دهید.

علاوه بر این می توانید چند قطره روغن رزماری را به شامپوی روزانه تان اضافه کنید و موهای تان را با آن شامپو کنید. یادتان باشد روغن رزماری را به تنهایی روی پوست سر یا موهای تان نمالید، یا با یک روغن گیاهی مخلوط کنید و یا به شامپو اضافه کنید.

روغن گرانیوم

«روغن گرانیوم» هم یک درمان موثر دیگر برای درمان ریزش شدید مو، کم پشتی و رشد مجدد موهاست. چند قطره روغن گرانیوم را با چند قطره روغن گیاهی مثل روغن زیتون یا روغن نارگیل مخلوط و یک ماسک مو درست کنید. می توانید چند قطره از این روغن را در شامپو هم بریزید. روغن گرانیوم علاوه بر رشد مجدد و درمان کم پشتی موها، سبب رطوبت رسانی به مو، افزایش ضخامت و نیز بازسازی موهای آسیب دیده در اثر مش و رنگ می شود.

همچنین بخوانید:

لیمو و روغن لیمو

استفاده از آب لیمو ترش تازه یا روغن لیمو سبب بهبود کیفیت موها و رشد مجدد آن ها می شود. آب لیمو ترش تازه را روی موها به آرامی بمالید و ماساژ دهید و بعد از ۱۵ دقیقه آبکشی کنید. از آب لیمو ترش به همراه روغن های گیاهی مثل نارگیل یا روغن زیتون می توانید به عنوان یک ماسک موی مفید هم استفاده کنید.

درمان ریزش مو

درمان ریزش مو به روش طبیعی

درمان ریزش مو به علت کم خونی

کم خونی یکی از علت های اصلی ریزش مو است که برای رفع آن، مصرف مواد غذایی غنی از آهن مانند گوشت، غلات کامل، سبزیجات برگی سبز تیره، تخم مرغ، خرما و کشمش توصیه می شود.همچنین ویتامین C با افزایش جذب آهن بر ریزش مو تاثیر می گذارد و از طرف دیگر مصرف ویتامین باعث تسهیل خون رسانی به بافت مو شده و گردش خون در پیاز مو را افزایش می دهد و باعث می شود که پیاز مو بهتر تغذیه شود و رشد بهتری داشته باشد.
ویتامین E نیز، برای رشد موها ضروری است و مصرف این ویتامین موجب افزایش اکسیژن گیری می شود که در نتیجه باعث بهبود گردش خون پیاز مو می شود.

اگر شما به طور ناگهانی متوجه ریزش موی سر خود شده اید، این می تواند نشانه کم خونی فقر آهن باشد.

یک آزمایش خون می تواند سطح آهن در خون شما را مشخص کند. افرادی که گیاه خوار هستند و یا زنانی که دوره های سنگین قاعدگی را دارند، بیشتر به این عارضه مبتلا می شوند. مکمل های آهن و تغییر در رژیم غذایی با مصرف خوراکی های غنی از آهن این نوع ریزش مو را کنترل می کند.

ریزش مو همچنین به طور موقت می تواند به تغییرات ناگهانی در سطح استروژن بعد از بارداری و یا بعد از توقف مصرف قرصهای ضد بارداری رخ دهد.

سنگدان یکی از قسمت های پر خاصیت مرغ است که معمولا نادیده گرفته می شود. سنگدان یکی از مواد غذایی است که می تواند کم خونی و ریزش موهای تان را درمان کند.

فقر آهن را با سنگدان مرغ ریشه کن کنید

آهن برای رشد بدن، تامین انرژی مورد نیاز، تولید سلول های خونی، هموگلوبین و میوگلوبین که وظیفه حمل اکسیژن در خون را دارند بسیار ضروری است.
کارشناسان بهداشتی توصیه می کنند افراد بزرگسال روزانه بین ۸ الی ۱۸ میلی گرم آهن برای تامین انرژی مورد نیاز بدن خود مصرف کنند.
براساس تحقیقات در سنگدان مرغ مقادیر بالایی از آهن وجود دارد و افرادی که دچار کم خونی هستند به ویژه خانم ها می توانند از این ماده خوراکی به عنوان یک ماده مکمل درمانی استفاده کنند.

درمان ریزش موی سر با مصرف سنگدان مرغ

از جمله دیگر مواد مغذی در سنگدان مرغ، ویتامین B۳ و نیاسین است که هر دو برای درمان مشکل استرس، تعدیل هورمون های جنسی در غده فوق کلیوی، بهبود گردش خون، سلامت مو ها و جلوگیری از ریزش موی سر و بهبود قدرت بینایی موثر هستند.

مصرف مواد خوراکی حاوی نیاسین همچنین باعث تقویت سیستم ایمنی بدن و سم زدایی از کبد می شود، براساسی پژوهش ها میزان نیاسین مورد نیاز روزانه مردان بالغ ۱۶ میلی گرم، زنان ۱۴، زنان باردار ۱۸ و زنان شیرده ۱۷ میلی گرم است.

در سنگدان مرغ حدود ۴ میلی گرم نیاسین است و می تواند یک خوراک مقوی برای زنان باردار باشد و به رشد جنین کمک کند.
ریبوفلاوین نیز جزء اصلی در ویتامین B۲ است که برای سلامت پوست، مو، چشم و کبد بسیار مفید است. این ماده نوعی آنتی اکسیدان قوی است و می تواند ازبدن در مقابل تشکیل رادیکال های آزاد ناشی از تجزیه مواد خوراکی در بدن محافظت کند.
براساس تحقیقات ایجاد رادیکال های آزاد یکی از موارد ابتلای افراد به انواع بیماری ها از جمله سرطان است.
سنگدان مرغ را می توانید به صورت پخته، کبابی، بخار پز و حتی سرخ شده به همراه انواع خوراک ها و خورشت ها مصرف کنید، اما کارشناسان توصیه می کنند برای بدست آوردن درصد بالاتری از مواد مغذی موجود در سنگدان مرغ افراد آن را به صورت بخار پز و پخته مصرف کنند.

مواد لازم خوراک سنگدان

سنگدان مرغ : یک بسته نیک کیلویی
پیاز : 3 عدد متوسط
رب گوجه فرنگی : یک قاشق غذاخوری
روغن مایع : مقداری برای سرخ کردن
نمک و فلفل و زرد چوبه و ادویه : به میزان کافی

طرز تهیه خوراک سنگدان مرغ

سنگدان ها را کاملا شسته و خرد کنید.پیاز را نگینی خرد کرده و تفت دهید.ادویه، زردچوبه و فلفل را به پیازهای نگینی اضافه کرده و تفت دهید.رب و سنگدان ها را اضافه کنید.2 لیوان آب قلم به مخلوط اضافه کرده و صبر کنید تا غذا کاملا جا بیافتد.اگر آب قلم نداشتید می توانید از دو عدد عصاره مرغ یا گوشت استفاده کنید.
بعد از پختن سنگدان ها غذا را بچشید و نمک را اضافه کنید.این خوراک را می توانید با نان و برنج میل کنید.

درمان ریزش مو

درمان ریزش مو به علت کم خونی

درمان ریزش مو سکه ای

ریزش موی سکه ای یا آلوپسی آره آتا یک بیماری خود ایمنی است که باعث ریزش غیرقابل پیش بینی موها می شود. در بیشتر موارد مشاهده می کنیم که ریزش مو به شکل نواحی دایره ای شکل یا بیضی شکل کوچک بر روی پوست سر یا ریش اتفاق می افتد. گاهی هم شرایط وخیم تر می شود و کل موهای سر، ریش، مژها یا تمام موهای بدن می ریزند.

متاسفانه هنوز درمان قطعی برای ریزش موی سکه ای کشف نشده است و این عارضه از جمله بیماری های لاعلاج محسوب می شود. البته راه هایی برای مدیریت و درمان ریزش موی سکه ای وجود دارد که به رشد سریع تر موها کمک می کنند.

اگر به آلوپسی آره آتا مبتلا هستید، به موارد زیر توجه کنید

 • بخش هایی از سر یا صورت که دچار طاسی شده اند و معرض نور خورشید قرار دارند را با کرم ضد آفتاب بپوشانید.
 • اگر ابروها یا مژه های شما دچار ریزش شده اند، حتماً باید عینک آفتابی به چشم بزنید. ابروها و مژه ها به طور طبیعی از چشمان شما در برابر گرد و غبار و نور آفتاب محافظت می کنند.
 • برای جلوگیری از گرم شدن سر توسط نور خورشید، کلاه یا کلاه گیس به سر بگذارید.
 • اگر موهای بینی خود را از دست داده اید، باید از مرطوب کننده ها و داروهای مخصوص بینی استفاده کنید تا میکروب هایی که به طور معمول درون موهای بینی به دام می افتند، شما را بیمار نکنند.

درمان های خانگی ریزش موی سکه ای سر و ریش

برای درمان ریزش موی سکه ای راه های درمانی خانگی هم وجود دارند. تاثیر این راه ها از لحاظ علمی اثبات نشده و بیشتر تجربی هستند. به هر حال امتحان این راه ها خالی از لطف نیست و ممکن است برای شما موثر باشد.

درمان ریزش مو با سیر

خاصیت درمانی طبیعی سیر می تواند به درمان ریزش موی سکه ای کمک کند. پژوهشی در سال ۲۰۰۷ نشان داد که ژل سیر برای درمان آلوپسی آره آتا موثر است. در این مطالعه کسانی که از کرم های کورتون همراه با عصاره ی یا ژل سیر استفاده کرده بودند، نتایج درمانی بهتری را نشان دادند.

درمان ریزش مو با قرص ویویسکال

این مکمل طبیعی از منابع دریایی و اقیانوسی ساخته می شود. مصرف ویویسکال به مدت ۶ ماه می تواند باعث تحریک رشد موها شود. پژوهشی در سال ۲۰۱۶ نشان داد که مکملی مشابه با ویویسکال در مردان دچار ریزش مو، باعث افزایش رشد موها و کاهش ریزش می شود.

درمان ریزش مو با مکمل های بیوتین و زینک

بیوتین و روی ( زینک ) از جمله ریزمغذی هایی هستند که می توانند باعث افزایش رشد مو و پیشگیری از ریزش شوند. بدن شما روزانه به ۳۰ میلی گرم روی و ۳ میلی گرم بیوتین نیاز دارد. رژیم غذایی سالم همراه با این مواد مغذی می تواند به پیشگیری و درمان ریزش موی سکه ای کمک کند.

درمان ریزش مو

درمان ریزش مو سکه ای

درمان ریزش مو هورمونی

ریزش موی هورمونی

این نوع از ریزش مو که با عنوان ریزش موی هورمونی یا آندروژیک شناخته میشود در اثر تغییر هورمون ها در بدن زنان رخ می دهد؛ این تغییر هورمون ها می تواند بعد از زایمان یا عوامل دیگر رخ دهد. شایع ترین مدل تغییر هورمون ها، تبدیل هورمون تستسترون به دی هیدرو تستوسترون یا همان DHT می باشد .
هورمون DHT در غده پروستات، فولیکول مو و غدد آدرنال ایجاد می شود. با افزایش سن در حالی که میزان تستسترون کاهش میابد ، میزان DHT ثابت باقی می ماند و یا ممکن است افزایش یابد، این مقدار افزایش یافته DHT باعث از بین رفتن و ضعیف شدن فولیکول های مو شده و در نتیجه موها نازک وکم پشت می شود و رشدشان متوقف می گردد.
این گونه ریزش مو در زنان شبیه الگوی مردانه (وسط سر خالی می شود) می باشد. از دیگر نشانه های اختلال در هورمون ها می توان به وجود موی زائد، بوجود آمدن جوش در صورت و بدن، عادت های ماهانه نامرتب و همچنین سابقه کیست تخمدان اشاره نمود.

سایر علل های ریزش موی سر هورمونی در زنان

اگر بطور ناگهانی دچار ریزش مو شوید، یا اگر پیازهای مو تقریباً یک اندازه باشند، در این صورت، احتمالاً عارضه دیگری عامل ریزش موی شما است. ریزش موی زنانه عمدتاً به دلیل ژنتیک اتفاق می افتد. با این حال، به دلیل عارضه ای اصلی که تولید هورمون آندروژن را تحت تأثیر قرار می دهد، نیز ایجاد می شود.

آندروژن هورمونی است که در ریزش مو نقش دارد. تومورهای غده هیپوفیز یا تخمدان، که آندروژن ترشح می کنند، می توانند منجر به ریزش مو شوند.

همچنین، پزشک کنترل می کند تا ببیند آیا سطح هورمون، عدم تعادل هورمونی، تغذیه، استرس یا اختلالات پوستی فرد دچار نقص شده است یا خیر. ممکن است انجام تست آهن یا تست تیروئید را نیز تجویز کند.

 • بارداری و تغییرات هورمونی پس از آن
 • بیماری خودایمنی:طاسی منطقه ای یک اختلال خودایمنی نادر است که در آن، سیستم ایمنی بدن به پیازهای مو حمله می کند که ریزش مو را در پی دارد.
 • سندروم تخمدان پلی کیستیک
 • ممکن است ریزش مو پس از یک بیماری جدی ایجاد شود، مانند عفونت شدید، تب شدید، یا جراحی.
 • سطح پایین آهن خون (آنمی) : پیش از مصرف قرص آهن با پزشک مشورت کنید زیرا مصرف خودسرانه آن می تواند سبب بروز برخی مشکلات شود.
 • سطح بیش از اندازه ویتامین آ
 • اختلالات تیروئیدی: کم کاری تیروئید و پرکاری تیروئیدی هردو نقش بسزایی در ریزش مو دارند
 • پسوریازیس
 • دمارتیت سبورئیک
 • کاهش وزن و سوء تغذیه
 • استرس هیجانی
 • برخی از داروها: داروهایی که برای درمان سرطان استفاده می شوند ممکن است یکی از عوارض جانبی شان ریزش مو باشد. با این حال، بعد از توقف درمان دارویی، مجددا مو رشد می کند.
 • یائسگی

ماسک های خانگی برای درمان ریزش موی هورمونی

نعنا

نعنا یکی از بهترین گیاههاییه که برای کنترل ریزش هورمونی ( تستوسترون بالا) استفاده میشه ساده ترین راه استفادش اینه که عرق خالصشو تهیه کنید و حداقل دوروز در هفته به کف سر اسپری کنید
یا از جوشونده اش استفاده کنید( دولیوان آب رو با دو قاشق از گیاه خشک نعنا بذارید روی حرارت وقتی اب نصف شد اسپری کنید به موها)
با دم اسب متعادل کنید

رزماری

رزماری هم مثل نعنا برای ریزش از بالا بودن هورمون تستوسترون استفاده زیادی میشه
رزماری برای ریزش ارثی هم مفیده
از روغن یا عصاره یا جوشونده اش میتونید استفاده کنید
گرم مزاجا با دم اسب ترکیب کنید

شیرین بیان

به دو صورت میتونید از شیرین بیان استفاده کنید یا از شیره اش یا پودر ریشه اش
گرم مزاجا با کمی شیر ترکیب کنید

بومادران

دو قاشق از پودر بومادران رو با دو لیوان اب بذارید بجوشه و بعد از نصف شدن آب اسپری کنید کف سر نیاز به ماساژ نداره
گرم مزاجا با دم اسب ترکیب کنید

تخم شنبلیله

یک قاشق پودر تخم شنبلیله رو با نصف یا یک لیوان آب گرم مخلوط کنید و بعد از ۱۲ ساعت صاف کنید و از مایع به دست اومده کف سرتون ماساژ بدید
با کمی پودر مورد ترکیب کنید

تخم کتان

دو قاشق تخم کتان رو با یک لیوان آب بذارید روی حرارت وقتی آب به شکل ژل دراومد با توری صافش کنید و ژل بدست اومده رو کف سرتون ماساژ بدید

درمان ریزش مو

درمان ریزش موی هورمونی

درمان ریزش مو از نظر طب اسلامی

درمان ریزش مو در طب اسلامی

در روایت روغن بنفشه، که پایه اش روغن زیتون است، جلوی ریزش مو را می گیرد؛ که مردان هفته ای دوبار مصرف کنند و خانم ها در شب مصرف کنند. موها سفید نمی شود و سفید شده ها هم، به مرور سیاه می شود.

دارویی به نام تقویت مو داریم که در ترکیب اصلی، سرمه عصمت استفاده می شود و میوه مورد.

بسیار سفارش شده است که انجیر زیاد بخورند که رویش مو را زیاد می کند.

ماساژ مو با روغن زیتون

نوک انگشتان تان را آغشته به روغن زیتون کنید و به کف سربزنید. یعنی کف سر را با روغن زیتون ماساژ بدهید.

بعد از حداقل چهار ساعت حمام کنید. در هفته سعی کنید حداقل دو بار این کار را انجام دهید. با این روش ریزش موی شما در زمانی کوتاه به حد چشمگیری کم خواهد شد. حتی ممکن است در زمانی کم موهایی که قبلا ریخته شروع به رشد مجدد نماید و جالب تر اینکه سرعت رشد موها به طور محسوسی زیاد می شود.

این روش را حتما امتحان کنید حتی اگه موهای خوبی دارید چون طراوت و شادابی موهای تان بیشتر می شود.

نسخه طب سنتی برای ریزش مو

درمان از نظر آیت الله ضیایی ، برای ریزش مو چه داروی گیاهی مفید است که ریزش نکند ؟

بهترین داروی طبیعی پودر حنا را در جوشانده ی گل بابونه بخیسانند. گل بابونه را در آب بجوشانند آبش را صاف کنند ولرم که شد حنا را در آن بخیسانند .یکی از رنگ حنا خوشش می آید حنای بارنگ یکی خوشش نمیاید حنای بی رنگ .نیم ساعت تا دو ساعت قبل از حمام به سرشان بزنند جلو ریزش مو را سریع میگیرد به گونه ای که او را بکشیم از ریشه در نمیاید .

ماهیچه های حلقوی دور هر تار مو حالت الاستیکش بر میگردد و تار مو را محکم نگه می دارد .هفته ای چند بار حمام می رود نیم ساعت تا دو ساعت قبل حمام به سرشان بزنند.

آداب حمام کردن برای جلوگیری از ریزش مو در طب اسلامی

ایستاده دوش گرفتن یکی از دلایل ریزش مو است. حتماً نشسته موهای خود را بشویید اگر مقدار ریزش موی سر شما زیادتر از حد معمول است، سر را به طرف پایین خم کنید .نباید به هیچ وجه موهای خیس را شانه کرد.همچنین شانه کردن مو در حالت ایستاده مکروه است و باعث ریزش مو میشود.

درمان ریزش مو

درمان ریزش مو از نظر طب اسلامی

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید