کاهش اشتها به منظور کم کردن وزن را با روش های مختلفی می توانیم در زندگی خود پیاده کنیم و به وزن ایده آل و تناسب اندام برسیم. البته این روش بیشتر مورد توجه کسانی است که از رژیم های سخت خسته و نتیجه نگرفته اند. تانما در این مطلب شما را با روش های کاهش اشتها آشنا می کند؛

روش های کاهش اشتها

1-کاهش اشتها با اصلاح سبک زندگی

 • هر روز 5 وعده غذا میل کنید ( سه وعده کامل و دو میان وعده )
 • وقتی احساس کردید که اشتهایتان بر طرف شده است، از روی میز بلند شوید ، در این صورت شما به معده خود آموزش می دهید که به یک چاه بی انتها تبدیل نشود.
 • گوشت ، مرغ و ماهی باید در کباب پز پخته شوند و با کمی روغن و مواد معطر آب پز شوند.
 • از برنامه غذایی تان ، مواد غذایی شور را حذف کنید.
 • به مقدار زیاد آب بنوشید.
 • خوردن سبزیجات و میوه ها با پوست به صورت خام ضروری است.
 • اگر در حال عبور از یک بحران هستید ، سعی کنید یخچال خود را با مواد غذایی کم کالری پر کنید..
 • از غذا خوردنتان لذت ببرید و در حین غذا خوردن سعی کنید آرامش داشته و با نشاط غذا بخورید.
 • تلاش کنید بعد از شام چیزی میل نکنید ، زیرا زمان لازم جهت هضم غذا قبل از خواب از میان می رود.
 • از مصرف انواع شیرینی و نوشابه های گازدار اجتناب کنید.
 • بعد از خوردن هر غذا یا در هر موقعیتی پیاده روی كنید و بدانید كه پیاده روی تنش و اضطراب را كاهش می دهد.
 • از ماشین شخصی تان كمتر استفاده نموده، به جای آن پیاده، طی طریق كنید.
 • یك ایستگاه قبل از مقصد و یك ایستگاه بعد از مبدأ از اتوبوس سوار یا پیاده شوید.
 • از آسانسور دوری كنید و از پله ها برای رسیدن به خانه یا اداره استفاده كنید.
 • یك روش خوب برای شروع یك روز خوب، انجام حركات ورزشی به مدت 30 دقیقه است.
 • تنبل نباشید و از راه های میان بر و كوتاه برای رسیدن به مقصد خودداری كنید. بهتر است كه از راه های طولانی تر استفاده كنید و در زمان تردد صرفه جو نباشید.

2- کاهش اشتها با طب سوزنی

به عبارت دیگر طب سوزنی سبب تحریک هورمون های سرکوب کننده اشتها شده است. از جمله این هورمون ها سروتونین و بتا اندورفین هستند که سبب کاهش اشتها شده و فرآیند تخریب بافت چربی را شدت می بخشند.

با طب سوزنی، خالی شدن معده آهسته تر صورت می گیرد و معده دیگر خالی نمی ماند، بنابر این به طور طبیعی فرد همیشه احساس سیری می کند و تمایلی به خوردن ندارد. طب سوزنی با جلوگیری از حرکات دودی شکل روده و ترشح اسید معده، باعث کم شدن احساس گرسنگی و در نتیجه کاهش وزن می شود.

در طب سوزنی، سوزن های نازک وارد مناطق مختلف بدن می شوند. نقاط ،ممکن است بر روی بدن و یا بر روی گوش بیرونی باشد که اگر سوزن ها بر روی گوش استفاده می شود، به عمق بسیار کم وارد می شوند.

بعضی از متخصصین طب سوزنی یک دانه یا "بذر" را روی نقاط طب سوزنی خاص گوش قرار می دهند و آن در محل با نوار نگهداری می شوند، معمولا برای چند روز باقی میماند و می توان به صورت دوره ای آن را ماساژ داد .

روش های کاهش اشتها

کاهش اشتها با طب سوزنی

3-کاهش اشتها با طب سنتی

زنجبیل

زنجبیل را به سبد غذایی تان اضافه کنید؛ درمانگران هندی بر این باورند که گنجاندن زنجبیل در برنامه غذایی هفتگی، دست کم ۳بار، تاثیر زیادی در کاهش وزن و افزایش میزان سوخت وساز بدن دارد.

این گیاه دارویی از آن نظر که متابولیسم بدن را بالا می برد، در گروه موفق ترین چربی سوزها و کالری سوزهای طبیعی به حساب می آید که می تواند روند لاغری را در افراد علاقه مند به کاهش وزن تسریع کند.

گزنه

گزنه گیاهی است که باعث غذارسانی عمیق به سلول ها، کاهش هوس، سم زدایی بدن و کاهش وزن می شود. دمنوش گزنه برای کاهش اشتها و هوس بی نظیر است.

گزنه سرشار از مواد مغذی مانند ویتامین C ، ویتامین E، کلسیم، منیزیم، آهن، سیلیکا و پتاسیم می باشد که برای شکستگی استخوان، جراحات تاندون ها و دردهای عضلانی نیز مفید است.

ریشه شیرین بیان

ریشه شیرین بیان، هوس نسبت به شیرینی ها را برطرف می کند و از مصرف میان وعده های پر کالری مثل انواع شیرینی ها و شکلات ها جلوگیری می کند.

با توجه به اینکه گیاهان و دمنوش های تهیه شده از آنها کالری ندارد، می توانید 1 یا 2 چوب از آن را در یک لیتر آب دم کنید و در طی روز و مابین وعده های غذایی استفاده کنید.

علف مرغ

علف مرغ یا حشیشه القزاز باعث شکسته شدن چربی ها می شود. دمنوش علف مرغ راه خوبی برای کاهش هوس و اشتها، کمک به هضم و کاهش وزن است. علف مرغ را می توانید با قاصدک، گل پامچال، گزنه، بارهنگ، خرفه و ریشه باباآدم مخلوط کنید.

سپس آنها را بجوشانید و به عنوان جوشانده استفاده کنید. مطالعات نشان می دهد این مواد می توانند باعث شکسته شدن چربی ها شوند.

بابا آدم

ریشه باباآدم برای کاهش احساس گرسنگی و هوس مفید است و باعث کاهش وزن می شود. بهترین روش برای تهیه ریشه بابا آدم برای اهداف کاهش وزن استفاده از جوشانده این گیاه است.

بگذارید آب به جوش آید، سپس 30 گرم از ریشه باباآدم خشک شده را به آن بیفزایید و بگذارید برای مدت 10-20 دقیقه بجوشد. سپس بگذارید سرد شود و در بین وعده های غذایی از آن استفاده کنید.

تخم رازیانه

4 قاشق چای خوری از تخم رازیانه را در یک لیتر آب در حال جوش بریزید و بگذارید برای مدت 5 دقیقه بجوشد. سپس صاف کنید و برای مدت 15 دقیقه درپوش آن را بگذارید. 3-4 بار در روز، هر بار یک فنجان از این جوشانده مصرف کنید.

روش های کاهش اشتها

کاهش اشتها با تخم رازیانه

4-کاهش اشتها با طب فشاری

با فشار این نقاط شگفت انگیز می توانید اشتها و گرسنگی تان (که اغلب تحت تاثیر استرس است) را کنترل کنید و در همان زمان سیستم گوارشی تان را قوی تر کنید.

۱ – نقطه گوش

این نقطه یکی از مهمترین نقاط کنترل اشتها است. شست دستتان را دقیقا جلوی قسمت مثلثی شکل گوشتان مطابق شکل بگذارید.

چندین بار فک تان را باز و بسته کنید و نقطه ای که بیشتر از بقیه جاها تکان می خورد را پیدا کنید. این نقطه را دوبار در روز به مدت ۱ الی ۳ ثانیه فشار دهید.

۲ – بالای لب

این نقطه دقیقا در مرکز لب بالایی و بینی تان قرار دارد. 2 بار در روز به مدت ۱ الی ۵ دقیقه این نقطه را فشار دهید و یا هنگامی که احساس گرسنگی و یا اضطراب دارید این کار را انجام دهید.

۳ – نقطه زانو

فشار این نقطه در روی زانو نه تنها باعث بهبود هضم غذا می شود، بلکه دردها و انقباضات قاعدگی را نیز تسکین می دهد. این نقطه دقیقا ۵ سانتی متر زیر زانو، کمی متمایل به سمت بیرون پا از نقطه مرکزی قرار دارد.

این نقطه را هر روز به مدت ۲ دقیقه با انگشت اشاره فشار دهید تا عملکرد معده تان بهبود پیدا کند.شاید در هنگام فشار این نقطه کمی درد احساس کنید که مساله مهمی نیست

۴ – نقطه مچ پا

این نقطه در قسمت درونی پا و دقیقا ۵ سانتی متر بالای مچ پا قرار دارد.این نقطه را به مدت ۱ دقیقه و به آرامی فشار دهید.

**به زنان باردار فشار این نقطه توصیه نمی شود.

روش های کاهش اشتها

کاهش اشتها با ماساژ

5-کاهش اشتها با ماساژ

یکی از رایج ترین دلایل افزایش وزن اشتهای کنترل نشده است. افرادی که به سختی قادر به کنترل گرسنگی خودشان هستند قطعا باید ماساژ این نقطه را مورد نظر قرار دهند. قسمت غضروفی و آویزان گوش نقطه مورد نظر است.

نخست نوک انگشت سبابه را به آرامی در گوش ها فرو ببرید؛ به طوری که کف دستان شما در روبه روی صورت و یا به سمت گونه ها قرار بگیرد اکنون از شست خود استفاده کنید آن را روی لبه آویزان بالای نرمه گوش فشار دهید.مرکز حساس واکنشی بین شست و انگشت اشاره را برای مدت یک دقیقه با حرکتی چرخشی و نیشگون وار ماساژ دهید.

اکنون، انگشت سوم را روی دندانه کوچکی که دقیقاٌ روبه روی جلوی قرار دارد، فشار و سپس این کمی بالاتر از آن نقطه به کار می گیریم. روی هر کدام از این مراکز بازتابی کوچک به مدت حداقل یک دقیقه حرکت فشاری چرخشی انجام می دهیم.این روش را برای متوقف کردن گرسنگی پیش از هر وعده غذا انجام دهید.

انگشتتان را روی این قسمت قرار دهید و بطور متناوب دهان خودتان را باز و بسته کنید . در این صورت با حرکت فک ها شما احساس می کنید که این قسمت ها حرکت می کنند.جایی که بیشترین حرکت را دارد پیدا کنید و آن نقطه را به مدت 1 تا 3 دقیقه آرام ماساژ دهید . این کار بطور قابل توجهی به شما کمک می کند اشتهای خودتان را کنترل کنید به خصوص اگر رفتارهای اجباری غذاخوردن را تجربه می کنید ماساژ گوش را فراموش نکنید.

6-کاهش اشتها با دارو

قرص Gelesis100

Gelesis100 با جذب آب که منجر به افزایش 100 برابری حجم آن در سیستم گوارش می شود، پس از حجیم شدن در معده به سرکوب احساس گرسنگی کمک می کند و در نهایت این قرص به تدریج تجزیه و از بدن دفع می شود.

قرص سیبوترامین

این دارو ها با کاهش اشتهای فرد منجر به لاغری می شوند. یکی از معروف ترین دارو های این گروه «سیبوترامین» است که با نام های «ریداکیتل» و «مریداکتیل» هم در بازار به فروش رسیده است.

این دارو سال ها نیز فروش بالایی در بازار دارویی داشته، اما این دارو می تواند مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی را افزایش دهد.

قرص ادیوس

قرص ادیوس (Adios) از طریق کاهش اشتها بدن را وادار می کند تا از چربی های خود برای مصرف روزانه استفاده کند.سرگیجه و حالت تهوع از عوارض مصرف این قرص است و با توجه به اینکه این قرص ها میزان اشتهای فرد را پایین می آورد، اما باید از عوارض این دارو ها قبل از مصرف آگاهی کامل داشته و در صورت داشتن بیماری خاص از مصرف آن ها پرهیز کنید.

قرص ال کارنیتین

ال–کارنیتین (L-Carnitine) به طور گسترده ای به عنوان یک روش طبیعی برای کاهش وزن استفاده می شود؛ زیرا این قرص قادر است چربی را در سرعت های بسیار بالاتر بسوزاند. این قرص علاوه بر اینکه می تواند به افزایش سوختن چربی در بدن شما کمک کند، می تواند سطح انرژی شما را بالا ببرد و سلامت قلب شما را ارتقاء ببخشد. این قرص همچنین توسط ورزشکاران برای ارتقاء استقامت در ورزش ها استفاده می شود.

روش های کاهش اشتها

کاهش اشتها با قرص

7-کاهش اشتها با ذهن

1-اشتهای بی مورد

باید توجه کنید که چه مسائلی باعث می شود به خوردن خوراکی ها متمایل شوید. سپس برای آرام و خشنود کردن خود، روش های جایگزینی بیابید. هر بار که به خوردن خوراکی خاصی متمایل می شوید، قبل از اینکه شروع به خوردن آن کنید، ۱۵ دقیقه صبر کرده و با خود بگویید که آیا واقعا گرسنه هستم؟

بیشتر مواقع بی حوصلگی باعث اشتیاق به خوردن می شود. بنابراین می توانید با انجام دادن کاری دیگر، مانند پیاده روی و یا مطالعه کتاب مورد علاقه تان، از خوردن اجتناب کنید.

2-خوردن احساسی

آگاهانه غذا خوردن باعث می شود یاد بگیرید هروقت گرسنه هستید، غذا بخورید و هرگاه سیر شدید، دست از خوردن بردارید. همچنین باید توجه کنید که چه موضوعات احساسی شما را به غذا خوردن وامی دارد.

برخی از افراد وقتی از موضوعی ناراحت هستند، به سراغ خوراکی، مخصوصا خوراکی های شیرین می روند. به خودتان یاد بدهید که در مواقع احساساتی شدن، چیزی نخورید تا بتوانید این عادت بد را ترک کنید.

روش های کاهش اشتها

کاهش اشتها با ذهن

3-مقدار غذای مصرفی

به جای خوردن تمام غذای درون بشقاب تان، به خودتان یاد بدهید که به محض سیر شدن دست از خوردن بکشید. چنانچه به این روش غذا خوردن عادت کنید، ذهن تان یاد می گیرد به موقع شما را از غذا خوردن بازدارد.

آیا این مطلب مفید بود؟
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید