نوزاد نه ماهه توانایی حرکتی بیشتری از جمله نشستن و راه رفتن محدود را آغاز می کند. از طرفی رژیم غذایی نوزاد نه ماهه تغییر کرده و ظرفیت او برای خوردن غذاهای متنوع تر بیشتر شده و می تواند از تخم مرغ ، گوشت و سبزیجات و غلات استفاده کند. تانما در این مطلب غذاهای مناسب نوزاد نه ماهه را معرفی می کند؛

ویژگی های نوزاد نه ماهه

مهارت حرکتی

نوزاد نه ماهه شما جنب و جوش بیشتری دارد . اینماه معمولا برای بچه ها سن سینه خیز رفتن و یا چهار دست و پا رفتن قلمداد میشود اما برخی دیگر نیز بدون همه این حرکات شروع به راه رفتن میکنند او یاد گرفته است که برای برداشتن اشیاء، از انگشت شست و اشاره خود استفاده نماید و براحتی میتواند همه چیز، از غذا گرفته تا اسباب بازی، را براحتی بردارد . بهمین دلیل احساس موفقیت می کند.

مهارت گفتاری

در این سن معمولا نوزادان میتوانند چند کلمه را مانند بابا ، ماما ، دد را به زبان بیاورند اما این حرف زدنها و تقلید او همیشه واضح نیستند.

مهارت اجتماعی

شما می توانید با نشان دادن دستورات خود به کودک مفاهیم درخواست خود را به او بفهمانید و بخواهید که اجرا کندکودك نه ماهه قادر است محدوده زیادی از احساس و هیجانات مانند شادی ، ترس ، عصبانیت و خشم و ناراحتی را بروز دهد. نوزادان معمولا در این سن از لحاظ اجتماعی همیشه فعال هستند و دوستانه رفتار می کند. اما امکان دارد در کنار افرادی بغیر از نزدیکان خانواده خجالتی شوند از آن ها بترسد.

غذاهای کمکی نوزاد نه ماهه

ویژگی های نوزاد نه ماهه

غذاهای کمکی نوزاد نه ماهه

نوزاد نه ماهه رژیم غذایی متنوع تری پیدا کرده است و تانما در زیر این غذاها را به شما معرفی می کند؛

جو دو سر مناسب

جو سرشار از فیبر و مواد معدنی بوده و حاوی مقدار کمی چربی و مواد افزودنی است، شما می توانید غلات غنی شده با آهن را همراه جو در رژیم غذایی کودک خود قرار دهید، عادت دادن کودک خود به خوردن جو، برای زندگی عاری از یبوست مفید خواهد بود..

میوه های تازه

سیب ، آلو، موز، گلابی، انبه و آلو گزینه های خوبی برای تغذیه کودکان نه ماهه هستند. ددقت داشته باشید که میوه ها را به درستی شسته، پوست کنده و تکه تکه کنید.

نان

شما هم اکنون می توانید با خیال راحت انواع نان پخته شده را به تغذیه کودک خود اضافه کنید، همچنین می توانید مقداری کره، پنیر و یا پوره سبزیجات را متناسب با میل و علاقه کودک خود همراه نان سرو کنید.

تخم مرغ

اضافه کردن روزانه یک تخم مرغ به رژیم غذایی کودک در اشکال مختلف می تواند به تامین مواد مغذی بدن او کمک کند. شما می توانید تخم مرغ را در قالب املت ، آب پز و له شده، سفت یا شل به کودک خود بدهید، اجازه دهید کودک نوع غذای پخته شده با تخم مرغ را آن گونه که دوست دارد، خودش انتخاب کند.

گوشت

کودک 9 ماهه شما اکنون آماده است تا گوشت را امتحان کند، به یاد داشته باشید که گوشت را به طور کامل شسته و بپزید و سپس آن را به تکه های کوچک به اندازه ی تاس خرد کنید، زیرا نوزاد دارای دندان های مولر نیست و جویدن گوشت هنوز برایش سخت است. مرغ، بوقلمون و ماهی منابع خوبی از پروتئین و ویتامین ها می باشند، توصیه می شود که گوشت گوسفند را در ماه های بعد در تغذیه کودک خود قرار دهید، زیرا هضم گوشت گوسفند دشوار است.

سبزیجات

شما می توانید سبزیجات بیشتری به رژیم غذایی کودک اضافه کنید، سبزیجات را می توانید به صورت له شده و یا پوره برای کودک خود استفاده کنید و یا تکه های کوچک از گل کلم پخته شده، هویج، نخود فرنگی، سیب زمینی شیرین، کدو تنبل، و کلم بروکلی را در وعده های غذایی او قرار دهید، اضافه یا حذف کردن سبزیجات، به انتخاب کودک شما بستگی دارد.

برنج

برنج را از 6 ماهگی می توانید در لیست تهیه شده برای غذای کودک خود قرار دهید. اکثر کودکان عطر و طعم غذاهای برنج دار را دوست دارند.

آب و آبمیوه

آب میوه های تازه مانند سیب، هندوانه و هویج را می توانید به کودک خود بدهید. از اضافه کردن آب مرکبات در تغذیه کودک خود تا یک سالگی اجتناب کنید.

جدول برنامه غذایی نوزاد نه ماهه

غذاهای کمکی نوزاد نه ماهه

غلات غنی شده با آهن

ماده مغذی که ممکن است غذاهای خانگی فاقد آن باشند، آهن است. غلات تجاری در دسترس، غنی از آهن بوده و مناسب برای گروه سنی کودکان می باشند. بنابراین، اضافه کردن حداقل یک وعده در روز از غلات غنی شده با آهن را به غذای کودکان تا سن 18 ماهگی برای رشد آن ها مفید خواهد بود.

شیر خشک

شیر خشک یک گزینه عالی برای تغذیه کودکان 9 ماهه است، زیرا احتمال دارد در این دوران شیر مادر کم شده و نوزاد بی تابی کند. شیر خشک تجاری نوزادان حاوی مواد مغذی حیاتی متناسب با سن آن ها است که در مواد غذایی دیگر وجود ندارد.

جدول برنامه غذایی نوزاد نه ماهه

صبح : شیرمادر + زرده تخم مرغ آب پز شده یک قاشق چایخوری یکروز در میان + حریره فرنی یا سرلاک
میان وعده صبح :شیر مادر + پوره میوه یا نصف فنجان آبمیوه
ظهر: سوپ یا یک نوع کته + ماست
عصر : شیر مادر + پوره سبزیجات مانند کدو شلغم لبو 5 تا 10 قاشق غذاخوری
شب : حریره یا سوپ 5 تا ده قاشق مربا خوری
آخر شب : شیر مادر

آیا این مطلب مفید بود؟ 7
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید