نوزاد هشت ماهه آشنایی و علاقه بیشتری به غذای کمکی غیر از شیر مادر یا شیر خشک نشان می دهد و در رژیم غذایی نوزاد هشت ماهه تنوع بیشتری می توان دید. تانما در این مطلب غذاهای مناسب نوزاد هشت ماهه را ذکر است؛

ویژگی های نوزاد در هشت ماهگی

رشد فیزیکی و حرکتی

شما متوجه خواهید شد که کودک شما می تواند اشیاء کوچکی را دقیقاً با انگشت شست و سبابه انتخاب کرده و مهارت های تمرکز بهتری برای بررسی اجسام نزدیک داشته باشد. همچنین قدرت و توانایی عضلات یک نوزاد 8 ماهه برای نشستن و دراز کردن بازوهای خود افزایش یافته و او بدون هیچ پشتوانه و کمکی از دیگران به راحتی می تواند در یک مکان بنشیند.

رشد ذهنی

نوزاد 8 ماهه در این مرحله از رشد و تکامل خود تلاش می کند تا هر چیزی را کشف کرده و دنیای اسرار آمیز و پیچیده اطرافش را به خوبی بشناسد. این وظیفه والدین است که او را در این مسیر جدید زندگیش حمایت کرده و با راهنمایی های بی دریغ خود زمینه رشد و پیشرفت نوزاد 8 ماهه خود را فراهم می کند.

مهارت گفتاری

نوزاد 8 ماهه در این مرحله از رشد خود قادر به صحبت با کلمات پایه ای با حروفی نظیر ((م)) ((ب)) ((د)) بوده و به خوبی کلمات و اسامی فامیل و دوستان، "شیر"، "اسباب بازی" و ... که در اطرافش زیاد تکرار شده را می تواند تشخیص دهد.

رشد عاطفی و اجتماعی

تنها گذاشتن یک نوزاد 8 ماهه با فردی غریبه و ناشناس باعث نشان دادن عکس العمل هایی نظیر دست و پا زدن و به دنبال والدین گشتن از سوی او خواهد شد. در ضمن کودکان از سن 8 ماهگی به بعد در مقابل ناراحتی ، اندوه و یا شادی دیگران به خوبی احساساتشان را بروز می دهند. به طور مثال با مشاهده گریه یک نوزاد دیگر، آن ها نیز از این اتفاق ناراحت شده و حتی به نشانه همدلی با آنان منجر به گریه او می شوند.

غذاهای کمکی نوزاد هشت ماهه

ویژگی های نوزاد هشت ماهه

غذاهای کمکی نوزاد هشت ماهه

تانما غذاهای مناسب برای نوزاد هشت ماهه را به ترتیب هفته آورده است؛

هفته اول ماه هشتم

برنج و فرنی

برنج و فرنی بهترین و مناسب ترین غذای کمکی برای نوزاد است. هضم کردن برنج و فرنی برای نوزاد راحت است و پیشنهاد می شود از همین دو غذای کمکی استفاده کنید. مقدار غذای کمکی هم بایستی از کم شروع شود. به طور مثال می توانید از غلات و فرنی در حد یک قاشق مربا خوری تا سه مرتبه در طول روز استفاده کنید.

زرده تخم مرغ

هر روز صبح علاوه بر دادن فرنی یا حریره بادام، زرده تخم مرغ را هم به غذای شیرخوار اضافه کنید. از یک نخود در روز اول شروع کنید و هر روز به تدریج به مقدار آن اضافه کنید تا در طی 10 روز به یک زرده کامل برسد. از آن به بعد، هر روز نصف زرده تخم مرغ به کودک بدهید.


هفته دوم ماه هشتم به بعد

سوپ

توصیه می شود در تهیه سوپ کودک هفته ای یک بار به جای گوشت از جگر سالم گوسفند استفاده شود. می توان برای تنوع دادن و بیشتر کردن غلظت سوپ به آن بلغور جو یا حبوبات (عدس و ماش که هضم آسانتری دارند) را اضافه نمود. برای افزایش تنوع و کیفیت غذایی می توان پنیر پاستوریزه کم نمک را نیز ریز یا رنده کرده و به سوپ اضافه کرد.

سبزی و میوه

از اواسط ماه هشتم به بعد علاوه بر پوره سبزی می توان میوه های رسیده و نرم مانند سیب ، گلابی، هلو، زردآلو، انبه، گرمک، طالبی، آلو، هندوانه و موز سالم و رسیده را به تدریج به برنامه غذایی شیرخوار اضافه کنید.

جدول برنامه غذایی نوزاد هشت ماهه

غذای کمکی نوزاد هشت ماهه

آب میوه

همچنین آب میوه طبیعی از میوه هایی که مجاز به استفاده از آن هستید به اندازه 6 تا 12 قاشق مرباخوری (30 تا 60 سی سی) در روز اشکالی ندارد. باید آب میوه در منزل و با رعایت اصول بهداشتی تهیه شود و توصیه می شود که آب میوه را با لیوان یا فنجان نشکن به کودک بدهید.

ماست

ماست غذای بسیار مفیدی است که اکثر شیرخواران آنرا دوست دارند. برای اینکه شیرخوار با طعم ماست آشنا شود بهتر است ماست را جدا از غذا به کودک داد ولی اگر کودک دوست دارد ماست را با غذا بخورد مانعی ندارد. شروع ماست هم با یک قاشق مرباخوری در روز است و مقدار آنرا می توان به تدریج و بر حسب تمایل کودک اضافه کرد.

بعد از غذا، دادن یک یا دو خرما یا رطب که پوست و هسته آن گرفته شده باشد تنها یا همراه با ماست به عنوان دسر برای کودک بسیار مفید و لذت بخش است.با شروع هر یک از مواد غذایی جدید باید مراقب بروز علائم حساسیت و یا عوارض آن بود.

غذاهای انگشتی

از اواخر 8 ماهگی به بعد کودک قادر است مواد غذایی را با انگشت بردارد و به دهان خود ببرد. این کار تغذیه با انگشت نام دارد و باعث تشویق کودک به عمل جویدن و تغذیه توسط خود کودک می گردد.

انواع غذاهای انگشتی

تکه های کوچک هویج ، سیب زمینی ، کرفس ، نخودفرنگی ، عدس ، تکه های گوشت بدون چربی یا کوفته قلقلی که کاملا پخته شده و با پشت قاشق له شده باشند . برای نرم کردن همه آن ها می توان از کمی کره یا خامه هم استفاده کرد .تکه هایی از میوه های رسیده و سالم فصل مانند سیب ، هلو ، طالبی ، گرمک ، گلابی و موز هم مناسب هستند.


نکته اول: توصیه می شود هنگام خوردن غذاهای انگشتی ، حتما مادر مراقب شیر خوار حضور داشته باشد و خوردن کودک را زیر نظر بگیرد .

نکته دوم: بادام زمینی، خربزه، کیوی ، آلبالو، گیلاس، توت فرنگی، توت سفید، شاه توت و تمشک در زیر یک سال ممنوع است.

جدول برنامه غذایی نوزاد هشت ماهه

غذاهای کمکی نوزاد هشت ماهه

جدول برنامه غذایی نوزاد هشت ماهه

آیا این مطلب مفید بود؟ 47
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید